fasSlli&StlHI C 0 li R A N T middel, 1878. N°. 5. Donderdag 17 Januari. 16cIe Jaargang. JERNSTIG. GEMEENTE-BESTUUR. issingen. GEVONDEN. i'.IWËM.WllSCiü; TIJDINGEN. Bij Hoesten Iecschlietd erslijining; orstkwalcn en der Kinderen aangenaamste en zekerste Ilieen echt |evenstaand fabriek- )1, in flesscbeD van l. 1 en 65 cents, te |ingen, bij JAC. .y 5BBSSE Cz., Oost- Inde Haven G.5 .Bres- iij W.Wemelsfelder. js. Ovezcinde, bij. W. bij Job". Pot. Mid- [Kamer, Apoth. West alle Haarverfmiddelen nt-Chrouiatique de sen schadelijk bestand- Jvocht wordt het witte Bood baar wordt bruin verkiest en zoo NA- het niet BEMERKT. 10 jaren aan mijn maakt verdere aan kan vraag a 2 de fla- |ls bij THEOPH1LE, 32, Amsterdam. BUREAU:', Nieuwceiclijk, wijk H 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren; De prijs van 1 4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: F H. SCHIFFEK, tc Vllsslugcn* Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Abonncnicutcn voor België, Huitseliland, Engeland en Frankrijk ƒ1.65 per maanden. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJKBE FIRMA G. L. DAUBE Co., TE FRANKFORT. No. 6. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde le suppletoir kohier van den Hoofdelijk en Omslag voor 1877. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingea, maken bekend: dat bet le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1877, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij bun besluit van '4 Januarij 1878 no. 29, te zijn goedgekeurd, op heden is afgekondigd en aan den Gemeento-Ontvanger ter invordering verzonden. Vlissingen, 8 Januarij 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. oordeelen naar de nasporingen, "die allerwege plaats hebben, vermoeden dat een rechterlijk onderzoek niet onnoodig is. Gisteren morgen is in de nabijheid van bet haven station een locomotief tegeu een paar op de rails staande waggons aangereden, die daardoor werden voortgesclioven en met zooveel geweld tegen de ster ke deuren van de overdekte goederen loods aankwa men, dat deze grootendeels verbrijzeld werden. Naar men wil, zal door den inspecteur der lijn een onderzoek in loco ingesteld worden. F. N. De Secretaris, VAN DER BILT. Z.S. STADS -NIEUWS. htknieren, Scharnieren, katijzer, Zink in bladen, Ikpapier, Vilt, ena. enz, sortiment Borstelwerk, srmaugels, gestempelde gen, Oliën, Teer, Pik, Jiine—olie, Poetskatoen, jlen, Vlampijpwisscheis, i aanhoudende dalingen 3rd is. in zijn, is de ver- mdgenooten haren VlissEnigcii16 Januari. Het doet ons genoegen, dat het denkbeeld, door I, ons eenigen tijd geleden aan de band gedaan, om namelijk van regeeringswege maatregelen te bera men, om de in onze zeegaten voorkomende wrakken, wegens het gevaar dat zij voor de scheepvaart ople veren, te doen verwijderen en vernielen, bij een der voornaamste dagbladen van ons land het Nieuws van (len Dag instemming beeft gevonden. Thans is door de Kamer van Koophandel hier ter stede het besluit genomen zich te dezer zake tot de regeering Je wenden. In dit adres zegt zij, dat officieel is geble ken, dat door een Engelsche, een Belgische en twee Nederlaudsche (Vlissingscbe) stoombooten op wrak ken is gestooten. De questie, die zou kunnen ont- Btaan tussehende verschillende staten, wier zeegebied aan de Noordzee grenst, acht de Kamer van geen overwegend gewicht: elke staat behoort te doen, wat Voorde hand ligt oui te doen. De Kamer acht het onnoodig een paar stoomschepen speciaal te bestem men om ronddrijvende wrakken te gaan opzoeken. W anneer door Ned. loodsen de aanwezigheid van wrakken wordt gesignaleerd aan de bevoegde autori teiten kunnen onmiddelijk door de regeering last gegeven worden om een harer stoomvaartuigen, die toch meestal werkeloos aan den wal liggen, naar de plaats te zenden, waar een wrak zich bevindt om naar bevind van zaken een voorstel te doen of ten allerminste eenige waarschuwing openbaar te maken, dat te gemakkelijker is, wanneer het .aangegeven punt in weinige uren stoornis te bereiken, is. Onze Kamer van Koophandel toont met dit adres, dat zij de belangen der scheepvaart, die door de in zee drijvende wrakken zeer wordt benadeeld, ter harte neemt, en de bezwaren,die in deze zich kunnen voordoen, niet voor onoplosbaar te achten. Moge de zaak, waarvoor zij zich heelt aangespannen, door de Regeering in ernstige overweging genomen en het laissez faire, tot dusverre gevolgd, vervangen wor den door flinke maatregelen ten bate der scheepvaart. T. WIJTMAN ie te Vlissingen een gejuffrouw C. HUIJ- lissingen, de huisklok iNOIJ te Vlissingen, Eouden ring juffrouw la den namiddag vaü gisteren is door eenige sloep- iissin^en vijf gouden poeiers gevonden het lijkje van een pasgeboren kind te Rilland A. BEK- van bet vrouwelijk geslacht, liggende op de steenen nejuffrouw RIEMENS '°öder het Westerbavenhoofd. Nadat het voorloopig Baar het bureau van politie was gebracht, werd liet denzelfden avond nog naar bet gasthuis vervoerd en daar in tegenwoordigheid van den reclitercommissa- Dienaresse, hipper- Indien groote toeloop de maatstaf is, waarnaar de opgang, die een vereeniging bij het publiek maakt, kan afgemeten worden, kan men wel zeggen, dat de Vereeniging voor Volksvoordrachten en Volksver maken de rechte snaar heeft getroffen om het volk te vermaken. L. 1. Zondag toch was de Volksvoor dracht zoo druk bezocht dat liet lokaal meer dan ge vuld was, en de orde in zoo'n menschenmassa moei lijk viel te handhaven. Ons dunkt dat de Commissie voor Volksvoordrachten in het vervolg liefst niet zooveel zegen op haar werk verlangt te hebben. De heeren Endhoven en van Aken leverden bij dragen eerstgenoemde droeg voor de zoon van den loods en Jen leerlinge lijdenen laatstgenoemde thuis en op de calechesatie, welke stukken met veel genoegen werden aangehoord; vooral de gedichten werden met veel bijval ontvangen. De rederijkers vereeniging Vermaak door Oefening voerde daarna ten tooneele het kluchtspel Een schildwacht zonder knevelsdat naar de mate der krachten der vereeni ging werd uitgevoerd. Ten slotte veranderde de re- derijkers-vereeniging in een zangvereeniging, toen een poëtisch product van een der leden op de wijze van die Wacht am Bhein aan het publiek ten beste werd gegeven Men verzoekt ons te melden dat do rederijkers- vereeniging n Vermaak door Oefeningvoornemens is tegen het einde van deze maand een tooneelvoor- stelling te geven ten voordeele der weduwe Krijger alhier, wier man haar na maanden lijdens door den dood werd ontnomen en haar vier hulpbehoevende kinderen nalaat. Genoemde vereeniging van hare zijde ook iets willende bijdragen tot leniging van zooveel ellende, maakt bekend dat zij nog deze week tot dat doel een inteekenlijst aan de ingezetenen zal doen aanbieden. De liefdadigheidszin onzer stadgenooteu wordt in dezen tijd sterk op de proef gesteld. Moge zij tegen die proef bestand blijken te zijn. Zondag nacht, omstreeks half een ure, ontstond to Middelburg brand in een gebouw in het Rooster- straatie, in gebruik als bergplaats van lompen en vodden. Een gedeelte daarvan strekte tot bewaar plaats van oude rijtuigen eu hooizolder. Aan b lus- schen viel niet te denken, zoodat alleen de belen dende perceelen moesten beveiligd worden, waarin dan ook de brandweer, een 7tal spuiten en de spuit, bediend door het garnizoen, geslaagd is. Ofschoon de brand vrij spoedig gebluscht was, kon de laatste spuit eerst tegen zeven ure het terrein verlaten, daar het brandende hooi vooraf van den zolder moest ver wijderd en gebluscht worden. De Arnh. Ct. zegt dat onder de dertienhonderd bur gemeesters van Nederland er moeielijk éën zal te vin den zijn, die meer ambtsijver aan den dag legt dan die van Ooststellingwerf, daar deze, in plaats van den gemeentebode, in eigen persoon de publicaties voor het gemeentehuis te Makkinga afleest. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing de voorwaarden, waar op door den Directeur der artillerie-, stapel- en Con structie-magazijnen te Delft op 25 Januari aanstaan de, zal worden aanbesteed lo. de levering van verschil lende behoeften ten dienste der Overzeesche bezit tingen over 1879, zooals brandspuiten, bandijzer- plaatkoper, zinkbladen, alcohol, salpeterzuur, enz. 2o. door het Departement van Marine op 28 Janua rij aanstaande, zal worden aaubesteed het bouwen eu leveren van twee loodskotters. De heeren F. Wibaut en W. C. van Duuren Dufcilk zijn eergisteren als voorzitter eu plaats ver vangend voorzitter van de Kamer van Koophandel herbenoemd. Gisteren is alhier de van gemeentewege bestelde rader-brancard gearriveerd. Naar het schijnt, moet het een uitstekend middel van vervoer zijn tot het overbrengen van zieken, verre te verkiezen boven de hoogst ondoelmatige manden die men tot heden daar toe gebruikte. De brancard kan door een man be stuurd worden De berichten uit Zuid-Afrika tot 16 December zijn deels gunstig, deels ongunstig. Et bestaat geen vrees voor beroeringen in Basoetoland Letsea; de oudste zoon van wijlen Moshesh, heeft het opper hoofd Mooiroos tot zijn plicht gebracht. Met de Tam- boekies staat het echter minder goedvolgens ge ruchten wapenen zich de Pondos en kiezen zij voor Cetywayo partij. De Gaikas worden ook niet ver trouwd. De Regeering der Kaapkolonie heeft vrij willigers opgeroepen. Al de troepen zijn naar de grenzen gezonden en hebben de handen vol. De boeren tusschen Utrecht en do Zoeloegrens zijn allen vertrokken of in kampen gelegerd. Het bevel over de troepen in Transkey is aan kolonel Glyti opgedra gen. Griffith com'mandeert alleen de grenspolitie in de Transvaal. De heer Moodie heeft in Engeland geld voor den üelagobaai-spoorweg weten te krij gen, mits de Regeeriug 5 pCt. waarborgt. Aan het HU. wordt gemeld, dat afwijzend be schikt is op de door de Zuidooster-spoorweg-maat schappij aan de Regeering gevraagde verlenging van den termijn, gesteld voor de voltooiing van de spoor- wegliju Tilburgden Bosch-Nijmegen, welke termijn in Dec. 11. was geëindigd. ris on den officier van justitie, daarvoor opzettelijk hier gekomeu, onderzocht. Hoewel van den uitslag dat onderzoek niets is bekend, mag men toch, te Het gerucht gaat, dat de heer J. D. Fransen van de Dutte, oud-minister van Koloniën, den heer van Lansberge als gouverneur-generaal van Nedeilandsch Iudië zou opvolgen. Omtrent den heer C. E. Frericbs werd door som mige bladen gemeld, dat hij zijn Nederlanderschap had verloren en zich dus ter hernaturalisatie aan bood, tengevolge van het dienst nemen als militair bij een vreemde Mogendheid, bepaaldelijk als Pau selijk zouaaf. Toevallig is dit eenigzins bezijden de waarheid, daar de heer Frericlis, als Duitscher gebo ren, nooit Nederlander is geweest en bovendien Doopsgezind predikant is te Warns. Ts het reeds een zeldzaamheid, wanneer een doopsgezinde uit keuze soldaat wordt, het zou een wonder zijn, wanneer een predikant, en nog wel een mennist, voor de rech ten-van den Paus het zwaard aangordde.

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1