\L1SSI\USCIIE COURANT. 1878. N° 3. Zondag 6 Januari, 10de Jaargang. STADS NIEUWS. DINNENLANDSGHE TIJDINGEN. BUREAU: Xienwcndijkwijk H K®. 101. n dvertentiën gelieve men aan den Uitgever in to zondon uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 uren; De prijs van 1 4 regels is 40 Cents. Voor eiken regel meer 10 Cents. UITGEVER: W H. SCHIEFER, te Vllssingcn. Dit Blad verschijnt tweemaal per week, Donderdags en Zondags Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,—, franco per post 1,15. Afzonderlijke Nummers 30 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Abonnementen voor België, ttnltscblaud, Engeland en Frankrijk 1.8.5 per 3 maanden. EENIG AGENT VOOR FRANKRIJKDE FIRMA G. L. DAÜBE Co., TE FRANKFORT. Vlissiagen, 5 Januari. "Woensdag avond zijn door den kerkeraad doT Ned. hervormde gemeente alhier, ter vervulling van de bestaande vacaturen lalrna en Rutgersberoepen de heeren H. Coops, predikant te Varseveld en F. J. Reynemanpredikant te Ketliel c. a. Dezer dagen zijn van wege bet ministerie van binnenlandsche zaken eenige timmerbazen uitgenoo- digd naar 's Hage te komen om daar met hen te onderhandelen over het maken van een omrastering met hoofd - en zijingangen ten behoeve der atdeeling //Nederlandsche industrie" van de wereldtentoon stelling te Parijs. De heer C. Maters, timmerman alhier, was ook onder de genoodigden en mocht de voldoening smaken, dat hem genoemd werk ter uit voering werd opgedragen door de Ned. commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs. Dit werk zal eenige duizenden guldens kosten, te dezer stede vervaardigd en den 2e Maart a. 8. te Parijs worden geplaatst. Gisteren morgen is uit hot kanaal opgehaald liet lijk van den heer J. N., kantoorbediende, die door een onbekende oorzaak in het water gevallen en ver dronken is en wiens verlies ten zeerste door zijn vrouw en vier kinderen zal gevoeld worden. stelling zoo belangwekkend mogelijk zullen maken en de Nederlandsche vrouwen zullen toonen, te waardeeren het beroep, dat nu ook eens uitsluitend op haar wordt gedaan. Door vrouwen worden zoo vele vakken beoefend ran nijverheid, kunst en smaak; en worden door haar zoo vele andere belangrijke zaken vervaardigd, dat het wel de moeite waard is, die nader te leeren kennen, eene tentoonstelling als thans te Leeu warden wordt voorbereid, zal dit laatste zekerlijk zeer bevorderlijk zijn. Wij wekken derhalve tot een groote inzending op. wij niet aan onze verdediging, zelfs niet tegenover een overmaclitigen vijand behoeven te wanhopen, ook al staan wij alleen, dat veel verkieselijker is, dan het wachten op mogelijke bondgeuooten, waarvan wij steeds do nadeelen en nooit de voordeelen van ondervonden hebben Wordt echter de verdediging van net terrein aan de bewoners zelven overgelaten, dan is het noodig de zeer noodzakelijke oefeningen op de plaats zelve te doen plaats hebben om alzoo van de gesteldheid van het terrein liet meeste nut te trekken. Een paar dagen geleden, vervoegde zich bij een winkelier, hier ter stede, een hem onbekende dienst meid, die voor een familie sjaals op beziens vroeg. Daar zij verder niets van zich deed hooren en bij de door haar opgegeven familie van de sjaals niets be kend was, deed de winkelier aangifte bij de politie, die Donderdag de daderes ontdekte en de goederen, reeds gedeeltelijk door haar beleend, in beslag nam. Dit is reeds de tweede maal, dat zij, op nog jeugdigen leeftijd, met de justitie kennis maakt. Gis teren middag is zij naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Woensdag avond werd alhier een jongen, werk zaam op de sigarenfabriek alhier, door een naar be neden vallend luik, dat door een mand, welke naar "boven gehesehen werd en ter hoogte van den zolder bleef haken, uit zijn hengsels gelicht werd, zoodanig getroffen, dat zijn toestand gisteren bezorgdheid op wekte. Thans meldt men ons, dat hij zich redelijk wel bevindt. Gisteren avond is door de politie in beslag geno men een wagen, met paard bespannen, vol geladen met hout, dat door eenige werklieden ontvreemd was. Een menigte volks verdrong zich voor het bureau der politie om van zoo'n zeldzame vangst ge tuige te zijn. Naar men ons meldt, is gisteren de le machinist van de mailboot Stad Breda bij höt verrichten van eenige werkzaamheden bij het laden door een ketting belangrijk aan een der handen verwond. In den zomer van dit jaar zal te Leeuwarden eene tentoonstelling worden gehouden, zooals vroeger nog nimmer in Nederland heeft plaats gehad, namelijk van voorwerpen van Nijverheid en Kunst, in den uitgebreidsten zin, uitsluitend door vrouwen ver vaardigd. Wij hopen, dat ruime inzendingen de tentoon De heer B. Ruart, dezer dagen te Bergen op Zoom overleden, beeft aldaar bij testamentaire beschikking een som van 70,000 vermaakt aan verschillende inrichtingen en personen. De oudejaarsavond zal den bewoners van ler&chel- ling lang in het geheugen blijven, want in den toen woedenden vreesdij ken N. W. storm, geraakten twee schepen op het strand, de Rolandmet katoen van West-Indië naar Bremen en de JVeser, met spiritus van Hamburg naar Oporto. De bemanning is gered het katoenschip schijnt aan stukken geslagen te zijn, want men vindt een aantal balen op het strand ver spreid liggende vaten met spiritus worden met wagens gelost eu in het dorp opgeslagen. Men be treurt het in Terschelling, dat op een plaats, waar zoo menigmaal schipbreuken plaats vinden, een vuur- pijKoestel ontbreekt en evenzoo de gelegenheid voor de schipbreukelingen om van kleedereu te verwis selen. Het gerucht loopt te 's Hage dat Z. K. H. Prins Alexander voornemens is zich eerstdaags weder voor eenigen tijd naar Algiers zal begeven. Woensdag avond werd door den heer Cohen Stuart te 's Hage in een vergadering der Vereeniging ter beoefening van krijgswetenschap een lezing ge houden, waaruit wij het volgende, als van algemeen belang, aanstippen. De spreker de noodzakelijkheid betoogende om een spoorweg van Hoorn naar Alkmaar te bouwen, betoogde daarbij, dat van de eigenaardige ligging van het land en den bouw der dijken ontzachelijk veel nut voor de verdediging van het terrein kan ge trokken worden. Worden daarbij de spoorwegdijken zoodanig gebouwd, dat zij openingen bevatten, waar door men het omliggend water kan laten binnenloo- pen, dan zou men zeer goedkoope en weinig tijdroo- vende inundatiën bekomen, welke nog dit voordeel zonden opleveren, dat het water met zeer weinig moeite van de ondergeloopen landen zou kunnen worden verwijderd. De spreker gaf voorts het denkbeeld aan de hand, dat de verdediging van het terrein aan de bewoners zeiven werd overgelaten, als goed met het terrein bekend en goede schutters zijnde. Met een kleine macht zoo alsdan een betrekkelijk groote vijandelijke macht kunnen geweerd worden. Wel is waar, kun nen onze voortreffelijke kaarten den buitenland- schen officieren aangaande de gesteldheid van ons land veel leeren, maar is het toch onmogelijk d at elke oneffenheid of hindernis van het terrein hun bekend kan zijn. Wij kunnen onze manschappen op bedekte wegen zoo prachtig mogelijk opstellen, zon der eenige vrees voor gevaar, terwijl den vijand, vooral zijn kavalerie, het voortdriugen zoo goed als onmogelijk kan worden gemaakt. Spreker achtte het noodig, bij de moedeloosheid, die bij velen schijnt te bestaan, er op te wijzen dat Uit de hoofdcommissie voor de viering van het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht is een uitvoe rend comité gevormd, bestaande uit de heeren van Doorn, commissaris des konings, Boer, wethouder to Utrecht, Huijdecoper van Maarsseveen, lid der Eerste Kamer, curator der Utr. Universiteit, prof. Beets, rector-magnificus en mr. Falck, als secreraris. De feestrede zal door prof. Beets worden gehouden. In een bijeenkomst van de commissie voor nati onale en internationale tuinbouwtentoonstellingen in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, is beslo ten dit jaar van 1116 April een tuinbouwten toonstelling te doen plaats hebben. Er wordt voor een bedrag van 3600 aan prijzen uitgeloofd. Van den Helder wordt aan de N. R, Ct. gemeld, dat de dag van vertrek van het eskader, bestaande uit Zr. Ms. stoomschepen het Zilveren Kruis, leeur warden en van Galenbepaald is op 1 Februari, en worden als plaatsen van bestemming der reis voor 6 maanden genoemdCurasao, Laguayra, Havana en de Kaap-Verdisehe Eilanden. Men meldt uit Krabbendijke dat aldaar de wissel wachter W. Staaleen oppassend en bij zijne supe rieuren zeer geacht werkman, op vreeselijke wijze Dinsdagavond door den sneltrein is verminkt. Wat de oorzaak van dit ongeval moet geweest zijn, weet men niet. Toen zijn vrouw op zijn lang uitblijven ging zien, vond zij o verschrikkelijke gedachte de stukken van zijn verminkt lichaam alsmede zijne kleederen hier en daar over den weg verspreid. Naar uien wil is zijn lichaam ongeveer 80 meters meege sleept. De ongelukkige laat eene weduwe, doch geen kinderen, achter. NG. C.) Maakten reeds vroeger onderscheiden reederijen gebruik van de te Middelburg zoo gunstig gelegen loskade aan het Walchersche kanaal, om daar hun uit Indië aangekomen schepen te doen lossen en do goederen verder met lichterschepen te vervoeren naar Holland, dit is ook thans weder het geval voor zoo veel betreft de Amsterdamsche reederij van de hee ren Rutgers en Hissink. Achtereenvolgens kwamen hier aan de schepen: Maibit, Telanak en Vice-Admiraal May met lading voor de Nederlandsche Handelmaatschappij, bestemd voor Rotterdam. Van bet Prins-Hendrik-droogdok wordt allengs meer gebruik gemaakt. Zoodra het schip Vigilant dit zal hebben verlaten, zal, naar wen wil, daarin geplaatst worden het onlangs uit Indië aangeko men stoomschip Torrington Het telegrafisch bureau van „the New-York Herald" maakt de volgende depêche bekend „Waarschijnlijk zal een zware storm uit het Z. Westen de kusten van Engeland en Frankrijk teiste ren. Den 6n zal de storm zijn hevigste kracht heb ben bereikt. Regen, oosten- en zuidwesten-winden zullen elkander afwisselen. Door den heer G. Broens Jr., tc Amsterdam, is

Vlissingse Courant | 1878 | | pagina 1