VLISSINGSCHE ML L. ines. l Zondag 10 October. 13Je Jaargang. Huur, ervoer. C OU RAMT. MNNENLANDSCHE TIJDINGEN. *8*5 N°. 81. K, smgen voorraad. De :is onderricht. Iiiucs worden t en in orde Thee-handelaren ïeën, uitmuu- 'ERIIOUDENDHEID, van 1S'/g en )ER PLANK, singen. ;e verkrijgen. emeubelcle »rtrelï 9 zoo franco brieven dezer Courant. m een achttal iL wenschen eten te ver- amer ten ge- 1 verzocht zich nditiën tot het nden. ijke Dienst- ïdres: Bellevue, 'oenoodigd bij f OEULEN. ïst Sheerness. Zondags. u. 45 ra. r 15 -Gent. Gent: 8.17 12.25 7.30 lechelen. |.20, *1,45 6.55. i.40, 1.45, 6.10, 9.55 igs' a .2 pu - p- -*• 5.40 6.10 5 48 6.20 5 52 5.59 6.14 6.23 6.35 6.42 C.47 6.57 7.3 7.18 7.31 7.45 7.55 9.12 9.27 9.35 aank. Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; Do prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. S C H 3 F F E R, Dit Blad wordt twoemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—, franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België, Dutschland en Engeland 1,65; Frankrijk 2,10; per 3 maanden. Aan het bureau van politie is als gevonden gedépo- ïeerd: een Portemonuaic waarin eenig geld. Vat het in onzen tijd niet ontbreekt aan schran dere koppen, die grootsche plannen te berde bren gen en niettegenstaande bezwaren van allerlei aard ook uitvoeren, zal wel doorniemand kunnen ontkend of tegengesproken worden. Een enkele blik buiten onze omgeving geslagen, is voldoende, om van die waarheid meer en meer doordrongen en de overtui- I ging deelachtig te worden, dat, wat vroeger onmo gelijk toescheen en onder de vrome wenschen kon en gerangschikt, thans werkelijkheid is ge- j worden. Het bewustzijn, dat de mensch niet alleen van brood leven kan, heeft van lieverlede een toestand I doen geboren worden, die dringend eischt, dat ook I wij tot zekere hoogte en binnen bepaalde grenzen I moeten trachten te volgen, wat de stroom des tijds I in zijne vooruitsnellende vaart met zich voert. Of I wij willen of niet, in meerdere of mindere matemoe- I ten ook wij den tijdstroom volgen. Aan stilstaan, I dat achteruitgaan is, valt niet te denken. Van I tweeën een, of voor- of achteruit. En wie nu mee- Inen mocht, dat er nog een middenwegje tusschen r eooruifckomea en achteruitgaan bestaat, bedriegt I zich zeer. Met schijnbaar goed gevolg mogen bestaande I toestanden worden bestendigd eu menigeen in den I waan gebracht worden, dat alles wel te recht zal I komen, als men maar wat geduld weet te oefenen I te ontkennen valt het niet, dat de eischen, die de I geest des tijds den staatsburger stelt, het als met den I dag dringend noodzakelijk maken, dat het niets I doen van velen, plaats make voor een zelfhandelend I optreden en het in de hand werken van de onver- I moeide pogingen dergenen, die voor hunne mede- I burgers iets anders over hebben dan lasten, die, I zonder meer, het raderwerk van stad en land gere geld aan den gang houden. Wil men vooruit en niet achteraan komen, dan diene het help your self we 1 in de eerste plaats in toe- passing gebracht te worden door alle klagers over 'oog opgevoerde belastingen, dure boter en wat i&r van dien aard zou. kunnen aangehaald worden. I Zoo niet, blijft er niets anders over dan gedwee zich te schikken naar den gewonen gang van zaken, die inzonderheid voor den handel- en neringdoenden burger eu minderen ambtenaar in de stad onzer inwoning wel niet rooskleurig zal kunnen genoemd Te erkennen, dat in den laatsten tijd het vooruit- I zicht geopend is, dat de bronnen van welvaart rijke- I voor onze zoolang beproefde stad zullen gaan 1 boeien, is niet genoeg. Met die wetenschap wordt 1 tan ook trouwens niemand gebaat en komt men I Üten. stap verder. Neen, zal "Vlissingen ooit worden, I vit het worden kan en moet, dan mag niet ontveinsd I 'orden, dat bij al het goede, dat in haar wordt aan- ffen, onze stad nog veel mist, wat elders in i mate tot gemak, genot en voordeel zoowel I VaQ ingezetenen als van vreemdelingen is aan te njzen. Daarin te voorzien mag in de eerste plaats wel I e aanhoudende zorg zijn van allen, wien het geene I javerschillige zaak is, of de bronnen van welvaart, I 'e rijke vruchten voor het heden en de toekomst I Tlen afwerpen, al of niet vloeien. 1 'orut dit met wijsheid, voorzichtigheid en beleid Ij! aaf' ^an zullen zeer zeker de bezwaren en hin- I jr^Pulen, die bij elke onderneming als uit den grond spoedig te boven gekomen en uit den weg ge ruimd zijn. Menige plaats zou daarvan als een spre kend voorbeeld kunnen dienen. Of zou b. v. ooit van Oostende en Blankeuberghe, om van geene andere plaatsen te gewagen, kunnen vermeld worden, dat eerstgenoemde stad in den loop van dit jaar gedurende drie maanden tijds 17000 en de laatst vermelde 6 a 7000 vreemdelingen, zonder de gaande en komende man te rekenen, had gehuis vest en van alles voorzien, wat een verblijf in die stedeu mogelijk en aanbevelenswaardig maakte, indien men ook aldaar het stelsel van niets voor het algemeen belang te doen, had gevolgd Zouden de lasten aldaar wei minder drukkend zijn te dragen, indien de vlottende bevolking niet ruimschoots het hare had bijgedragen tot meerdere opbrengst van belastingen ten bate der gemeente- fiuanciën dier steden, die in staat stellen te doen, wat hier moet worden nagelaten, om de eenvoudige reden, dat men voor geene opofferingen terugdeinst als eigenbelang en eigen genot bevorderd kan wor den en overigens weinig belangstelling toont te stel len in het welzijn van andereu? Maar genoeg, Wij uchten het doen van meerdere vragen, welker beantwoording zeker - ten gunste onzer zienswijze zou uitvallen, overbodig. Moge het doen en laten ,a.n deze en andere plaatsen ons tot voorbeeld strekken en bij ieder, die geroepen is iets voor anderen te doen, de overtuiging meer en meer doen post vatten, dat, wie niets doet of onderneemt, ook op niets te rekenen heeft, dat noodwending stilstand en dus achteruitgang van zaken moet ten gevolge hebben; dat daarentegen onvermoeide vlijt en inspanning van alle stoffelijke en zedelijke krachten, huizen als kasteelen bouwen, waarmede ieder gebaat, en tevens in staat gesteld wordt om aan zijne verplichtingen als staatsburger te kunnen voldoen. Vlissingen, 9 October. Gisteren stond te Middelburg voor het provinci aal hof terecht, C. v. G..., ter zake van gepleegden diefstal in dienstbaarheid, ia een bewoond huis alhier, door middel van een valschen sleutel. Het O. M. waargenomen door den advocaat-gene raal, eischte eene gevangenisstraf van niet minder dan vijfjaar. Het hof heeft haar schuldig verklaard en met aan neming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van vier maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten, met bevel dat de overtuiging stukken zullen worden teruggegeven aan de eige naars of rechthebbenden. De heer A. F. de Bruge alhier, die den 6n dezer prins Hendrik per telegram geluk wenscht heeft met het feest, dat door Z. K. H. gevierd werd, is eergisteren middag, namens Z. K. H., door den adjudant van den prins langs 'telegrafischen weg be dankt voor de betoonde attentie. In de haven gekomen met bestemming naar Middelburg, het Ned. driemastschip Samarang, kapt. G. A. Lobman, met koffie, suiker enz., komende van Samarang. Nog zijn in de haven gekomen de Eng. schooner Jean, kapt. Bull, komende van New-Castle en de Eng. brik Allison, kapt. Wills, komende van Hartle pool, beide ipet steenkolen voor deze st$d. Het D. v. Z.'R. zegt, dat het eskader hetwelk tegen Ijet einde dezer maand uit Nieuwediep naar de Amerikaansche wateren zal stevenen, aan de Venezuelaansche regeering genoegdoening zal vra gen voor de mishandelingen, welke de bemanning der Midas van autoriteiten aldaar ondervonden heeft. Bij ministrieele beschikking van 6 dezer is aan A. van Rees Jz., te Maassluis, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid- Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Overijsel, langs de rivieren en kanalen waar sleep- booten toegelaten worden. Men zal zich herinneren, dat, bij de manoeuvres welke gedurende den afgeloopen zomer zijn gehou den en waarbij met losse patronen werd gevuurd, schoten met scherpe munitie zijn gedaan, die den dood van twee militairen veroorzaakten. Ter voor koming van dergelijke onheilen bij het schieten met losse patronen heeft de minister van oorlog strenge maatregelen voorgeschreven. De militair, die in het bezit van losse óf scherpe patronen zal worden be vonden, dan alleen tijdens de oefeningen of dienst verrichtingen waarbij hij patronen moet gebruiken, moet gestreng gestraft worden. Voorschriften zijn wijders vastgesteld met betrekking tot hel aitruk- ken bij schijfschieten met scherpe munitie en tot het houden van oefeningen met losse pationen en na afloop daarvan. De nanwkenrige en strenge naleving der bepalin gen is met den meesten ernst aan de kommandee- rende officieren aanbevolen, die daarenboven nog meer voorzorgsmaatregelen kunnen voorschrijven, welke zij wenschelijk mochten achten ter voorko ming van onheilen. Het Raagsche Dagbladhdvat het heugelijk bericht dat aan de rijksmunt reeds sedert eenige dagen gewerkt wordt aan eenen nieuwen stempel voor onze gouden muntstukken. Op de voordracht voor kantonrechter te Heusden. komen o. a. voor de heeren mr. F. J. A. Walter, te Hulst en mr. Th. F. A. Süngeland, kanton rechter te Heinkenszand. Door de directie van den Noord brabantsch- Duitsche spoorweg worden gedurende de winter- dienst geen retourbilletten, geldig voor drie dagen, maar alleen retourbilletten voor één dag uitgegeven. Een groot ongeluk viel Woensdag avond voor in de nabijheid van Weesp. Een gezelschap van 11 personen, allen woonachtig in de Pieter-Jacobstraal te Amsterdam, had zich Woensdag morgen in een open rijtuig met twee paarden bespannen naar Weesp ter kermis begeven, en keerde van daar omstreeks te 10 uren 's avonds in eene opgewekte stemming naar Amsterdam terng. Op ongeveer een half uur afstands van Weesp moet een der paarden geschrok ken zijn, waardoor het rijtaig met allen die er in zaten in deNienweWeespervaartgeraakte, en waarbij 6 personen noodlottig omh et leven zijn gekomen. Toen te Amsterdan Donderdag morgen te 4 uren de noodlottige tijding kwam, vernam men dat twee zoons en een dochter van den stalhouder Hesselink, de vrouw en een zoontje van den kastelein Lubbert?, benevens Frans Zaar waren verdronken. Een der paarden is gered,

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1