VLISSINGSCHE 1875. N°. 78. Donderdag 30 September, IS130 Jaargang. Nieuwendijk, wijk PI n°. 101. VLISSINGEN. COURANT. Advertentiën geli Woei De prijs van 1—4 men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk en Zaterdag voormiddag 10 ure; is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—, franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België, Duitscbland en Engeland 1,65; Frankrijk 2,10; per 3 maanden. BIMENLANBSCHE TIJDINGEN. "Vlissingen, 29 September. Een gisteren avond ontvangen Regee- riugs-telegramgedagteekend 23 dezer, meldt dat de gezondheidstoestand te Atjeh zeer gunstig is. Een bataljon barissans was van Madura aangekomen en bet vijfde balf-bataljon naar Samarang vertrokken. Gisteren avond had in het lokaal van den lieer Kuijpers, de eerste huishoudelijke bijeenkomst plaats van leden en donateurs, der op 5 Apil 11. geconstitu eerde vereeniging voor Volksvermaken en Volks voordrachten alhier. Hoewel deze vereeniging nog zeer jong is, mag zij zich verheugen in eene vrij levendige deelneming, daar zich reeds 50 leden en 22 donateurs bij haar hebben aangesloten. Onder meer, deelde het bestuur mede, dat het zich voorstelt in het aanstaande winterseizoen, aanvangende in het begin der maand November, 6 7 uitvoeringen te geven, waartoe even als ten vorigen jaren gratis entrée-kaarten zullen te verkrijgen zijn voor hen, wier maatschappelijke positie niet toelaat tot de ver eeniging als lid toe te treden. Aangenaam was het ons, te vernemen, dat het bestuur door welwillende medewerking van muziek- en zanggezelschappen in de gelegenheid is, op de meeste uitvoeringen de lezingen te doen afwisselen door zang- en muziek, en dat behalve stadgenooten ook als sprekers zullen optreden eenige heeren van elders. Wij achten het niet overbodig onze geachte stad genooten op te wekken tot deelneming aan deze ver eeniging, die niet alleen onzen minder bevoorrech ten broeder eenige aangename avonden wil bezorgen, maar wier streven het vooral is kennis en bescha ving aan te brengen. Meerdere financiëele steun toch stelt het bestuur in de gelegenheid langzamer hand den werkkring uit te breiden, zooals op menige plaats ia ons land reeds sedert jaren plaats beeft. In de eergisteren gehouden zitting der tweede kamer heeft de minister van binnenlandsche zaken vóór den aanvang der werkzaamheden medegedeeld, dat het votum der eerste kamer op den 24en dezer aan hem en zijn ambtgenoot voor financiën aanlei ding had gegeven om hun ontslag aan Z. M. den KoniDg te vragen. Op dit verzoek had Z. M. echter stellig weigerend heslist, waarop zij na rijpe overweging en met het pog op den beslaanden toestand hebben gemeend, in het algemeen belang, zich voor alsnog naar s Konings verlangen te moeten voegen, terwijl zij verklaren ten volle de verantwoordelijkheid voor deze beslissing op zich te nemen. Op dë begrooting van binnenlandsche zaken voor 1876 is o. a., daar de concessie Droukers voor den aanleg van een duinwaterleiding naar Middelburg eö Vlissingen vervallen is, een som van ƒ44,000 uitgetrokken voor het aanschaffen van een distil- leertoestel door wijlen dr. Normandy uitgevonden.' Bit toestel zal in 24 uren eene hoeveelheid van 6000 gallons of ongeveer 27 M3 drinkwater ;kun- uen leveren. De kosten van bediening, onderhoud exploitatie worden gerekend op/ 40Ö0 per jaar, ju mindering waarvan de opbrengst van het ver kochte water komt. Ook ziju op die begrooting uitgetrokken subsides van 5000 voor op te richten gemeentelijke scho len voor middelbaar ouderwijs voor meisjes te Goes en te Leeuwarden. De Staats-courant van Zondag en Maandag 26 en 27 September bevat de wetten van den 8en te voren tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1874, en tot vaststel ling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1875. Nu de verbinding van den Rijn- met den Hol- landschen- en den Staatsspoorweg te Rotterdam niet tot stand komt, is naar de NR. Gt. verneemt, terstond concessie gevraagd voor een verbindingslijn van den Rijnspoorweg nabij Oudewater met den ontworpen spoorweg Dordrecht—Eist tegenover Dordrecht. De Rijn- en Staatsspoorweg worden dan toch verbonden, en de Rijnspoorweg kan aan den handel van Amsterdam een verbinding met Vlissingen over Dordrecht aanbieden, die tusschen de 30 en 35 kilo meter korter is dan de weg Amsterdam-Rotterdam- Dordrecht-Vlissingen. z/De Rijnspoorwegpolitiek zegt de N, R. Ct.— begint dus reeds vruchten te dragen, want al is het niet zeker of zij de aanvrage doet, dit is zeker dat zij door deze verbinding nagenoeg al het verkeer Vlissingen—Amsterdam over haar lijn krijgt". In de haven gekomende Eng. stoomboot Horatio kapt. Manson, van Cardiff met steenkolen voor de Stoomvaart-Maatschappij Zeelanden de Noord- Duitsche stoomboot Orconertti kapt. Heeckt, in ballast, van Hartlepool, om spoorijzers te laden. Uit de haven vertrokken het Nederl. barkschip Jacobus Anthonie, kapt. Visser, in ballast naar Riga. Den 27 dezer is, volgens telegram, te Riga gear riveerd de schoonerbrik Jeamie en Mariekapt. C. P. de Breed, na eene reis van 11 dagen. Kapitein R. Sturms, van het bataillon mineurs en sapeurs, is als eerstaanwezend ingenieur naar Vlissingen overgeplaatst. De goederentrein die Zaterdag 24 September te 5 uren van Rozendaal vertrok heeft tusschen Ril land en Krabbendijke de helft van den trein verlo ren en is alleen met de goederen waggons te Krab bendijke aangekomen; de machine van den trein die ten 5,40 van Vlissingen vertrekt, heeft de ach tergelaten waggons gehaald, waardoor deze eerst ten 8,30 te Rozendaal aankwam; de trein der Grand Central Beige was reeds naar Breda vertrokken, en de reizigers naar Holland moesten dus te Rozendaal overnachten. De expres-trein die ten 8,50 van Rozendaal ver trekt werd even voor Boxtel het noodsein gegeven de trein heeft daarvoor gestopt en bij onderzoek is gebleken dat de lantaarn, bij vergissing van den wachter, rood licht vertoonde, hetwelk gevaar be- teekent. Volgens de N. G. Ct. is de heer M. Edzard Grefe, muziek-directeur te Goes, als zoodanig met alge- meene stemmen te Sneek benoemd. Naar wij vernemen heeft de heer mr. W. L. J. Spoor, griffier bij de arrondissements-rechtbauk te Zierikzee, zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat de diepte op de hoogte van het Hellegat, met gewoon laag water thans 36 palm bedragende, schepen van Rotterdam binnendoor naar Zierikzee of Brouwershaven besterad, tot 54 palm diepgang, kunnen worden toegelaten. Bij Zr. M9. besluit van 15 dezer, is bepaald, dat de tijdelijke maatregel omtrent de toekenning van premieec aanbrenggeld bij een nieuwe verbintenis of reër.gagement voor de marine-dienst aan de daar in genoemde kwaliteit bedoeld iu de Koninklijke be sluiten van 8 Maart 1874 n°. 22, en 23 October 1874 n°. 10, van kracht blijft tot ultimo Decem ber 1876. Verdere informatiën te bekomen bij den heer Jacobze, commissaris van aanneming alhier. De aandacht wordt gevestigd op de gelegenheid, die weder bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats-spoorwegen bestaat, om het surnumerairs- examen af te leggen. De Sfaats-courant van gisteren bevat het konink lijk besluit van den 22en dezer, waarbij wordt be paald dat voor de ambtelijke mededeeliogen tusschen ambtenaren en autoriteiten, die voor hunne onder linge briefwisseling portvrijdom genieten, maar uit sluitend voor deze, in plaats van verzending van brieven onder kruisband of gesloten omslag, mede gebruik kan worden gemaakt van geheel of gedeelte lijk geschreven of gedrukte open kaarten. Het voor de open kaarten te bezigen papier mag van geeue mindere stevigheid zijn dan de briefkaart-formulie ren, welke door de postadministratie wordt ver strekt. De afmeting dezer open kaarten mag niet minder zijn dan negen centimeter in de breedte en twaalf centimeter in de lengte en daarentegen dertien cen timeter in de breedte en achttien centimeter in de lengte niet te boven gaan. De afzenders der open kaarten zijn verplicht om, overeenkomstig art. 9 van het koninklijk besluit van 5 Juli 1850, die stukken op de adreszijde te waar merken door het stellen hunner gewone naamteeke- ning, met vermelding der ambtsbetrekking waar voor de portvrijdom is toegekend, of op andere bij het verleenen van den vrijdom bepaalde wijze. De bepalingen dat de brieven, waarvoor aanspraak op vrijdom wordt gemaakt, niet in de brievenbussen mogen geworpen, maar op het postkantoor aan een der ambtenaren moeten overhandigd worden, en de verdere daarmede in verband staande voorschriften zijn mede op de vorengemelde open kaarten van toepassing. De bepalingen van dit besluit komen in werking met den 1 October aanstaande. Naar het Raarl. Nieuwsblad verneemt, is de heer Adelberth de Bonrbou, le luit. bij het regi ment grenadiers en jagers, naar Engeland vertrok ken tot het maken eener wetenschappelijke reis. Op buitengewone uitnoodiging van daar, heeft die reis hoofdzakelijk ten doel een bezoek aan de sterrenwacht te Greenwich en aan de geschutgieterij en het arsenaal te Woolwich, van de daar aanwezige zaken, waarvan deze dillettant-astronoom en artille rist zich een bijzondere studie heeft gemaakt. Met den laatsten October a. s., worden de le luitenants bij het korps mariniers C. J. Visser en J. W. van Riel, respectievelijk kommandeerende het detachement mariniers, ingescheept aan boord vaa Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en Hellevoet- sluis, ter beschikking gesteld van den kommandant

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1