VLISSIMSCHE COURANT. |875. N°. 77. Zondag 26 September. 13 Jaargaug. BINNENLÜNDSCHE TIJDINGEN. do Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN, Advertentiën gelv Woei De prijs van 1—A men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk en Zaterdag voormiddag 10 ure; is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIPPER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België, Duitschland en Engeland f 1,65; Frankrijk 2,10; per 3 maanden. Vlissingen, 25 September. Met genoegen kannen wij onzen lezers mededeelen, dat de Staals-courant van Donderdag 23 September bevat: de wet van den 8 September 1875, hondeude goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk de ait- gifte in erfpacht vau het voormalige marine-etablis sement te Vlissingen, aan den heer A. Smit, te Rid derkerk. Aan het tusschen den Staat en. den heer A. Smit gesloten contract, ontleenen wij in hoofdzaak het volgende De erfpachlcanon voor de in artikel 1 omschre- vene gebouwen, gronden enz., bedraagt voor de vijf eerste jaren'sjaars f 3000 voor het 6de tot en met het 10de jaar - 4000 r g 11de ff a 15de 6000 g 16de ff ir 20ste g tr 9000 g ff 21ste ff a 25ste g 12000 ff 26ste en de volgende jaren ff - 15000 De erfpachter, die het recht heeft om de erfpacht met het einde van het vijfde, tiende, vijfiieude, twin tigste of vijf-en-twintigste jaar na haar aanvang en vervolgens na elk verstreken tiental jaren te doen opkonden, is verplicht de gronden, het water, de gebouwen en al hetgeen verder in de erfpacht begrepen is, te gebruiken voor het drijven van inrichtingen, voor het bouwen en herstellen van stoomketels en stoomwerktuigen, en de voorziening en daarmede in verband staande behoeften der scheepvaart in den raimsten zin. Hij mag echter gedurende de vijftien eerste erf pachtsjaren, de geboawen en terreinen, waaraan tijdelijk geene behoefte is voor deze industrie, ook bezigen voor opslag van goederen. Hij verbindt zich om binnen één jaar na de bekrachtiging dezer overeenkomst op den erfpachts- grond eene inrichting in werking te brengen voor het bouwen en herstellen van schepen, het maken van stoomketels en herstellen van stoomwerktuigen en voorts, om aan die inrichting achtereenvolgens de uitbreiding te geven, welke de behoefteu van de scheepvaart zullen eischen en de ruimte op den erf- pachtsgrond zal toelaten. Het erfpachtsrechl mag, zonder medewerking van den Staat, noch geheel, noch gedeeltelijk worden overgedragen. De erfpachter is echter bevoegd om zijne nit deze overeenkomst voortspruitende rechten i in te brengen in eene naamlooze vennootschap met ten maatschappelijk kapitaal van zesmaal honderd inzend gulden (ƒ600000), verdeeld in drie seriën 'to tweemaal honderd duizend gulden (ƒ200000), Paarvan de eerste op het oogenblik van inbreng ge- D°inen en volgestort moet zijn en de tweede zoo spoedig noodig zal worden uitgegeven, welke ven nootschap daardoor als erfpachter in de plaats van •feu contractant ter andere zijde treedt. He Staat kan de vervallen verklaring van de erf pacht vorderen a' Wanneer het in artikel 5 bedoelde bedrijf Wordt gestaakt, of op zoo bekrompen voet wordt voortgezet, dat daardoor niet' op zoo danige wijze in de bestaande behoefte aan het herstellen van schepen, stoomketels en stoom werktuigen wordt voorzien, als artikel 5 be doelt, en de vaart en het verkeer in de havens Wissingen vorderenen de uitgestrektheid en ligging van het in erfpacht uitgegeven terrein toelaten. b. Wanneer de erfpachter in gebreke blijft van zijne overige uit de wet of ait deze overeen komst voortvloeiende verplichtingen te vol doen. De heer M. Pot, lid van den gemeenteraad alhier, die zich tot gedeputeerde staten van Zeeland had ge wend met bezwaren tegen de wijze van verkiezing van een wethouder in deze gemeente, heeft van ge deputeerde staten ten antwoord ontvangen dat de geopperde bezwaren ongegrond zijn. Wij vernemen dat de heer Pot zich met zijne bezwaren tot Z. M, den Koning heeft gewend. Toen gisteren in den voornacht den heer H. A.Polak alhier te hnis kwam, bemerkte hij dat uit het raam der keuken, uitkomende aan de Zeilmarkt, gesneden was een groote glasruit. Alhoewel verschrikt, stelde hij de politie er dade lijk mede in kennis, die dientengevolge onverwijld een onderzoek instelde, waaruit bleek, dat de dader, waarschijnlijk door het een of ander verrast gewor den, zich verwijderd had met achterlating van een stalen knipmes. Niettegenstaande er gesne aanwijzing bestond, nam de politie echter op vermoeden al spoedig iemand in arrest. Deze persoon ontkende aanvankelijk hardnekkig, doch in het nauw gebracht en door het knipmes, dat hem orertaigd werd zijn eigendom te zijn, en door eéne wond aan zijn hand, die hij bij het uitsnij den der glasruit had bekomen, bekent hij eindelijk, dat hij, begunsligd door het zware en donkere we der, waardoor bijua niemand op straat was, de ruit had uitgesneden, met voornemens die geen nader betoog behoeven. De dader genaamd J. Boud 18 jaren, alhier woonachtig, is reeds vier malen wegens diefstal ge straft geweest. Wij wenschen de politie geluk met de tact, scherpzinnigheid en ijver, waarmede zij deze zaak die aanvankelijk zeer duister was, heeft behandeld. De jeugdige dief is heden morgen gevankelijk naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht en naar wij in aller belang hopen, voor langen tijd onschadelijk gemaakt. Gisteren morgen zijn van hier vertrokken de Eng. stoomboot Constancekapt. G. Thomas, be stemd naar Antwerpen, met een gedeelte zijner lading en het Nederl. driemastschip Laurens Coster kapt. Marmelstein, geladen met steenkolen en be stemd naar Soerabaija. De heer de Jonge van Ellemeefc, heeft als bewijs van erkentelijkheid voor de goede ontvangst welke de leden van het taal- en letterkundig congres te Maastricht hebben genoten, aan het gemeente bestuur een brief van dankbetuiging gezonden met aanbieding van eenige zijner geschriften voor de boekerij der gemeente. De gemeenteraad heeft dit geschenk met genoegen en onder dankbetuiging aanvaard en den briefin de gedrukte notulen harer vergadering van 7 Sept. doen opnemen. Het Utr. Dagblad meldt, dat 20 Belgen uit Har derwijk onder geleide naar Utrecht zijn gevoerd, om verder over de grenzen te worden gezet. Naar wij vertrouwen, heeft dit feit de beteekenis, dat aan het werfdépöt zeer streng wordt toegezien, of de perso nen die zich voor den kolonialen dienst aanmelden, aan de vereischten voldoen. Maandag is, naar wij vernemen, aan 's Rijksmunt een aanvang gemaakt met het slaan van goudgeld voor de Nederlandsche Bank. (Utr. D.) Men schrijft ons uit Winschoten van den 20 dezer //Toen gisteren morgen de postbeambte Sijpkens, die twee malen daags de reis maakt van Nieuwe- Pekela naar hier en terug, ongeveer te 5 uur de tol- pachterswoning aan den Zuiderveensterstraatweg was genaderd, ontdekte hij op eene bank voor dat perceel aanwezig, verschillende manskleedingstuk- ken en oumiddeiijk daarbij op den stijl van eeio richeling een gouden horologie inet toebehooren. De man haastte zich den tolpachter te wekken, die wel dra niet minder vreemd stond te kijken dan S. Dadelijk werd overgegaan tot het inventariseeren van h,et gevondene, welks eigenaar, zoo oordeelde men, misschien de handen aan zichzelven had ge slagen; doch wie schetst hunne verbazing toen de gewaande doode achter de ramen verscheen van de vrije kamer in des tolpachterswoning en hen be duidde dat die lijfstoebehooren de zijne waren. De tolpachter wilde weten, hoe de hem onbekende in zijne woning was geraakt en daar vervolgens in een der vertrekken op eene beschikbare slaapplaats den nacht had doorgebracht, doch hetzelfde vroeg de vreemde gast aan den tolmeester, hij verklaarde niet te weten hoe hij daar was gearriveerd. Het bleek intusschen, dat een van de beide hoofdingan gen der woning niet naar behooren gesloten is ge weest en dat de heer J. uit Nieuw-Beerta door die deur naar binnen en vervolgens door het vertrek waar de bewoners sliepen, den weg naar de vrije kamer heeft gevonden, zonder door iemand te wor den gehoord. .De ontkleediug is blijkbaar te vroeg gebeurd, doch alles was aanwezig, behalve, zoo ver zekert men, een zakboekje, waarin zich pl. m. ƒ300 aan geldswaardig papier bevond. Of hier aan slaap wandeling gedacht moet worden, is moeielijk uit te maken; gelukkig voor den heer J., dat een van de ingangen des tolmeesters huis niet goed was gesloten. Hij had anders nog verder misschien wel in de nabij zijnde turfwijk kunnen loopeu of was mogelijk te Oude-Pekela terecht gekomen. De heer J. is kort daarna naar het hotel de Nederlanden alhier teruggekeerd, alwaar hij den vorigeu dag was afgestapt." Heden deelt men ons uit Winschoten het vol gende voorval mede: z/Een werkzaam echtgenoot en vader van vijf kinderen, namelijk de kuisverwer K. N., was giste ren namiddag in het belang zijner zaak naar een landbouwer te Oostereinde, onder deze gemeente vertrokken, vanwaar hij om half acht de terugreis aannam. Een uar later ongeveer vond een elders wonende broeder, die met eene znsler ten bezoeke was overgekomen en vergezeld van het oudste zoontje den verwacht wordende te gemoet was ge gaan, bij de Bovenbnurster wateriug een verscheur den jas liggen, dien zij eenige oogenblikken later aan den bestuurder van een stroowagen gaven. Ten huize van den landbouwer D. gekomen, vernam men, dat N. reeds om half acht was vertrokken. Terugkeerende opperde de knaap de veronderstel ling, of vader misschien ook in de watering kon zijn geworpen en eenige oogenblikken later ont dekte men werkelijk daar ter plaatse dengene, wien men zocht, ontdaan van jas en pet en, zooals later bleek, met eenige zeer lichte, kwetsuren aan den hals. //Volgens beweren van den broeder was de onge-

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1