VLISSIMSCHE COURANT. 1875. IN". 75. Zondag 19 September. 13<Ie Jaargang. GEMEENTE-BESTUUR. KENNISGEVING. BINMLANDSM T1JDDGEN. Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGE N. Advertentiön gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en-Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1-—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per wook, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—, franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-DireCteuren. Abonnementen vóór Belgis, Duitschland en Engeland 1,65; Frankrijk 2,10; per 3 maanden. Aan het Bureau van Politie is als gevonden gedepo neerd, een 20ste aandeel in de 289ste Staats loterij. No. 75. WATEUKEEIUIVCiEN. Inspectie over de waterTceeringen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingen gezien art. 3 van de aanvulling der verordening van Algemeone plaatselijke Politie van den 31 Mei 1869 maken bekend dat op Woensdag den 22- September a.s. door de daartoe bevoegde ambtenaren eeno inspectie zal wor den gehouden over de waterkeeringen in deze ge meente, waarmede zal worden aangevangen des mor geus te 10 uren en noodigen alle eigenaars, bewoners of gebruikers van panden, gelegen in de richting der waterkeeringen uit, om te zorgen, dat voorhanden zijn de voorwerpen in de artt. 1 en 2 van genoemde verordening omschre ven, ten einde zich te vrijwaren van de toepassing der strafbepalingen aan het slot van art. 3, tegen de over treders bedreigd. En is bier van afkondiging geschied, waar het be koort, den 18 September 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den Schout-bij-Nacht, Directeur en Komman- dant der Marine, te Amsterdam, op den 29en Sep tember a. s. zal worden aanbesteed: De levering van masten, balken, ijzer, touwwerk, enz. Mede liggen aldaar ter lezing de voorwaarden, waarop door het Departement van Financiën op den U7n September a. s., zal worden aanbesteed Het leveren van omslagen voor tele grammen ten behoeve van den Rijks telegraaf, gedurende de jaren 1876, 1S77 en 1878. Vlissingen, 18 September. Een bij de Regeering ontvangen telegram uit Atjeh van den 1m dezer meldt het vol gende: Bij eene patrouilleering op den 4dezer leeft zich een hevig vuurgevecht ontwik- leid bij Zuidelijk Longhattab. Aan onze zijde sneuvelden 5 man, terwijl de officier van gezondheid Prochnie (1) en vier min deren gewond werden. De vijand leed zeer belangrijke verliezen door het granaatvuur uit de versterking en was den geheelen avond bezig met het vervoer zijner dooden en gekwetsten. De gezondheidstoestand was gunstig. De werken te Queensborough, waardoor de stoom vaartlijn VlissingenSheernes in 't bezit van b^Ler aanlegplaats, beter lokalen tot berging en beter aansluiting zal komen, vorderen, naar een plaatse lijk blad, de Chattam News meldt, goed en zullen waarschijnlijk omstreeks November a. s. gereed zijn. Onlangs zijn ook een drietal invloedrijke perso nen uit Queensborough en Sheerness te Vlissingen geweest met het doel eene veemarkt in Queens borough in het leven te roepen. Wenschelijk is het dat deze pogingen van Nederlandsche zijde alle ondersteuning vinden, hetgeen niet anders dan in het voordeel der nieuwe lijn kan wezen. Eergisteren is van Hellevoetsluis alhier in liet marinedok gekomen en gisteren weder daaruit ver trokken, langs Middelburg, Zr. Ms. monitor Adder kommandant Lutijn. Een der aan boord van genoemden bodem die nende zee-miliciens geraakte door onvoorzichtig heid bij het uitspoelen van een zijner kleedingstuk- ken over boord, terwijl het schip van Middelburg naar hier stoomende was. De kwartiermeester J. J. Doon sprong hem vlug en onverschrokken na, en mocht de groote zelfvol doening smaken, den drenkeling] boven water te houden, tot de vlet, die met groole vaardigheid over boord gezet en hen nagezonden werd, beide schepe lingen kon opnemen. Daar gemelde zee-milicien geheel versuft was door den plotselingen schrik, heeft hij ongetwijfeld het behoud van zijn leven te danken aan de cordate en snelle handeling van genoemden kwartiermeester, die zonder op het groote gevaar te letten van door een der voortstuwers getroff n te worden, zoo moe dig zijn eigen leven in de waagschaal stelde. Binnengekomen: de Eng. schooner lean, kapt. Bull, komende van Shields, met steenkolen voor de gemeente-gasfabriek. Uit de haven vertrokken: de Ned. schooners Frangoiskapt. Rijke, Jeanne en Marie, kapt. Breed, en Nerva, kapt. Larseii. alle drie in ballast naar Riga; de Ned. brik Clemens en Florentinus, kapt. van Eijk, in ballast naar Sundswall. De Eng. stoomboot Ovington, kapt. Goundry, on de Eng. brik Alleson, kapt. Wells, beide in ballast naar Engeland. Gisteren morgen, toen aan boord van een in de haven liggend Engelsch schip een ketting met groote snelheid werd gevierd, kwam deze, zonder hem evenwel te raken, langs de oogen van den werkman G. B., met het gevolg dat deze aanvanke lijk niet kon zien; men vermoedde dat hij het ge zicht verloren had. Naar de stad geleid, werd hem de eerste geneeskundige hulp verleend door den heer dr. J. v. d. Beke Callenfels, wien het mocht ge lukken door middel van inspuiting het gezicht weder te geven. Vermoedelijk waren eenige stofdeelen, voornamelijk ijzerroest, in de oogen gekomen. De moeder van Jut heeft Woensdag geen gevolg gegeven aan haar voornemen, om haar zoon en schoondochter in de cellulaire gevangenis te Rotter dam te gaan bezoeken. Eergisteren is zij echter der waarts vertrokken. Zij schijnt het voornemen te hebben haar zoon en diens vrouw aan te sporen de geheele waarheid aan het licht te brengen. Trouwens, zij heeft op zekeren nacht voor zes of zeven weken reeds aan de policie de bekentenis gedaan, die Jut en Christina Goedvolk eerst kort geleden aflegden. De verklaring van de moeder maakt de zaak niet duidelijker. Ziehier hoe deze zich heeft toegedragen. De moeder van Jut, vrouw Haffner, woonde eeni- gen tijd ze verhuist zeer dikwijls bij den herbergier van Leeuwen op den Hofsingel in. Deze bood der justitie, die toen reeds met de geschiedenis der f 23,000 inschrijving op het Grootboek bekend was en de schuldigen ook reeds in hechtenis geuo- men had, de behulpzame hand. De kastelein liefc vrouw Haffner nu en dan een glaasje drinken en be gon dan steeds over Jut en „Ohristien" te praten. Het baatte echter niet. Op den bewusten avond, in de eerste dagen van Augustus, kwam van Leeuwen op het denkbeeld om vrouw Jut eens weekhartig te maken. Hij haalde een exemplaar van het geïllus treerd Policieniewoswaarin de geschiedenis van de valsche munters, die voor het Hof in Noord- Holland terechtstonden, uitvoerig beschreven werd, met levendige kleuren. Dat verhaal werd aan de moeder voorgelezen door een kostganger van van Leeuwen, in zijn tegen woordigheid en die zijner vrouw. Toen kwam het hooge woord er nog niet uit, maar ze begon te wee- nen; men begon weer over haar kinderen te praten en bracht haar zoover, dat zij in vervoering uitriep: „Nu ja, mijn zoon en Christien hebben bet ge-, daanmaar met nog twee anderen En ze noemde ook hun namen, die wij liefst niet herhalen. Van Leeuwen stoof ijlings de deur uit en ging den inspecteur van policie Mertz opsporen. Éérst te halftwee was deze in de herberg op den Hofsin gel aangekomen, waar van Leeuwen en zijn gezel schap al pratende en lezende, onder een glaasje, vrouw Haffner hadden weten op te houden. ZooJra de heer Mertz binnenkwam, begon de vrouw te schreien. //Kom, moedertje", sprak hij, „je most er niet zoo verdrietig om zijn 'fczal wel losloopen als je de waarheid maar niet verzwijgt. Uitkomen moet 't toch." En toen van Leeuwen het gesprek nu op den moord bracht en aan den inspecteur de pas afge legde verklaring van de vrouw meedeelde, her haalde zij plechtig, „dat haar zoon en schoondochter met nog twee mannen den dubbelen moord bedre ven hadden." Dadelijk begaf de inspecteur met vrouw Haffner en de getuigen zich trots het nachte lijk uur naar de woning van den heer Beukman, en ook voor den commissaris van policie legde zij de belangrijke verklaring af. Is er echter aan die verklaring wat betreft de medeplichtigheid van anderen wel groole waarde te hechten? Hebben wij hier te doen met een innerlijke overtuiging, die de moeder uitsprak, dan wel met de bepaalde wetenschap, dat haar zoon de moordenaar was met zijn vrouw en twee anderen? Wij gelooven het eerste. Immers vrouw Haffner kon geen enkele bijzonderheid opgeven omtrent de onzekere ponten in 'fcproces; haar zoon had haar niets verteld althans ook na haar openbaring van het groole geheim heeft zij nog geenerlei bewijs tot staving er van bijgebracht. „Christina Goedvolk, zegt het Dhl., moet wel een doortrapte booswichte zijn. Haar verharding moet schier ^ongekend worden genoemd. Zoo werd ons verzekerd, dat zij op den avond van den moord, haar minnaar zou te driuken gegeven hebben gene- ver met kruit, ten einde hem courage en bloeddorst tegelijk in te storten. „Trouwens haar ongevoeligheid kwam nog bij vele andere gelegenheden aan het licht. Zoo ver-

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1