VLISSINGSCHE 0 U R A N T. 1875. N°. 64. Donderdag 12 Augustus. 13d0 Jaargang. GEMEENTE-BESTUUR. RIJKS-WATERSTAAT. AANBESTEDING. BINNENLANDSCHE TUBINGEN. KENNISGEVING. Nieuwendijk, wijk II n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal por week, Donderdags en Zondags uitgegoven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—, franco por post f 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België 1,65; Frankrgk 2,10; Duitscliland j 1,65 per 3 maanden. Aan het bureau van Politie zijn als gevonden ge deponeerd een Kinder-Stroolioeclje en een portcmonnaic met eenig Zilver Geld» No. 64. HOOFDELMKEN OMSLAG. Ter lezing liggen van het eerste suppletoir e holder van den Hoofdelijhen Omslag voor 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlis- singen, maken bekend: dat ter voldoening aan art. 264 (257) der wet van den 29 Juli 1851 Staatsblad no. 85) gedurende veer tien dagen, te rekenen van heden, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd het voorloopig vastgestelde eerste suppletoir^ holder van den Hoofdelijhen Omslag voor 1875 en dat ieder aangeslagene bezwaren tegen zijn aan slag kan inbrengen bij den Gemeenteraad binnen den tjjd voor het ter lezing liggen bepaald, bij verzoek schrift op ongezegeld papier. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 10 Augustus 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. MINrSTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 20 Augustus 1875, des voormiddags to 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur vau den Waterstaat in het lldodistrict, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middel burg, worden aanbesteed. Het aanleggen van verdedigingswerken aan een gedeelte duin, ten oosten van de S natiegeul van het uitwaterings kanaal in het voormalig 4de district. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in schrijving, volgens 434 der Algemeeno Voorschrif- teu. Het bestek liebt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnelandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, to bekomen bij den boekhandelaar M. NIJHOFF, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tu8schenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 14 en 16 Augustus 1875 wordt de noodige aan wijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoogdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij don Ingenieur van den Waterstaat te Slnis. 's Gravenhage, 26 Juli 1875. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal HUBRECHT. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing, de voorwaarden, waarop door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken (Staats-Spoorwegen) op den 19 Augustus aanstaande, zal worden aanbesteed Het maken van eene poort voor den weg van Nijmegen naar Hees. Vlissingen, 11 Augustus. Volgens een regeeringstelegram uit Atjeh van 4 dezer benadeelen kleine patrouilles den vijand door het vernietigen hunner versterkingen en het verbranden van woningen. Evenwel blijft de vijand onze posten beschieten. Cholera-gevallen komen nog dagelijks voortoch is de ge zondheidstoestand gunstiger en de sterfte betrekkelijk gering. Het harmoniegezelschap Kunstliefde uit Saffe- laere (België), onder directie van den heer Adolf de Gelder, van Gent, dat deelgenomen had aan het festival te Goes, bracht op zijne terugreis ook een bezoek aan Vlissingen. Te half 2 uren per stoom- barge uit Middelburg aangekomen, begaf het zich naar de woning van den bargemeester, voerde al daar enkele nummers nifc en vertrok te 4 oren over Neuzen naar de plaats zijner bestemming terng. Vrijdag namiddag zullen de muziekgezelschappen Ons Genoegen en Eensgezindheid eene muzikale promenade door de staff maken, ten einde hunne medaille, welke zij bij het jl; gehoudene festival te Goes op Maandag den 9 Augnstns, hebben ontvan gen. te vertoonen; tevens is aan het muziekgezel schap Eensgezindheid, ten deel gevallen eene premie van f 25. Volgens telegraphisch bericht van kapitein L. de Vries, voerende het Nederl. barkschip Stad Mid delburg, is hij den 5n Aug. te Hernosand gearri veerd. Alles wel. Het Ned. driemaslschip Marijkapt. Pijl, den 13en Mei van hier vertrokken, is den Sen Aug. te Batavia gearriveerd. Alhier binnengekomen het Eng. stoomschip Hydra, kapt. E. Prince met steenkolen voor deze stad, en het Nederl. driemastschip India, kapt. E. Tofield, van Java, bestemd naar Middelburg. Uit de haven vertrokken het Noord-Duitsche stoomschip Essenkapt. Jurgensen, met ijzer naar Odessa, het Nederl. driemastschip Johanna, kapt. Rösingh, geladen met steenkolen en stukgoederen, bestemd naar Batavia, de Eng. brik Maese, kapt. Earnsahaw, in ballast, naar Engeland, en de Engel- sche stoomboot Hydrakapt. Prince, bestemd naar New-Castle. In de maand November e. k. zal in het lokaal van het departement van financiën een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De aanmelding moet voor 1 October a. s. geschieden. De voorwaarden en ver, eischten vermeldt de Staats-Courant van 6 Augus tus no. 183, Ten gevolge van het stilstaan van eenige fabrie ken in België worden dagelijks door Belgische wer vers tnsschen de 50 en 70 Belgen te Harderwijk aangebracht, die door hunne landgenooten aan het station worden afgehaald en dan onder het zingen der Marseillaise gezamenlijk stadwaarts trekken, onder den herhaalden uitroep van: VivelaHollande! De wervers maken goede zaken, daar zij behalve de f 10 aanbrenggeld, voor eiken goedgekeurden man 75 van het handgeld krijgen. Een ingezonden stuk in de Vorstenlanden meldt het volgende „Iu het bericht van uw blad dd. 18 Juni jl. is de toedracht der zaak van den fuselier L. niet geheel duidelijk geschetst, en haast ik mij, u een zuiver verhaal te leveren, hoe de zaak zich werkelijk heeft toegedragen. Op den avond van den 17 Juni jl, hoorde de sergeant ziekenvader W. in het hospitaal alhier, den fuselier L. roepen //Ik heb een moord gedaan." De ziekenvader begaf zich onmiddellijk aan zijn bed en vroeg hem: „wat is het toch, man, waarom ben je zoo ongerust? kan ik je helpen, zeg het mij dus dan; hebt gij ook iets op je geweten, dat u verontrust?" L. antwoordde hierop: Ja, zieken vader, kom eens hier, en hem bij den hand nemende, vroeg hij: „Oudje, kan ik je vertrouwen?" waarop de sergeant antwoordde„Ja zeker „Ja zeide L., ik heb een moord begaan. Op het antwoord van den sergeant: „Dat meen je immers niet .zoo, maakt u geen gedachten; dat zal beter worden, als ge maar eens beter zijt;" ant woordde hij „Neen, ziekenvader, ik ben de moor denaar van mevr. v. d. Konwen uit den Haag." Toen de sergeant tot hem zeide: „kom, spreek over zulke dingen niet;" antwoordde hij: „Neen, neeD, zie kenvader, zoo waar lielpe mij God almachtig, ik ben er debet aan," daarbij stak hij de rechterhand twee maal omhoog. Verder verzocht hij om den pastoor. Deze kwam en bleef zoowat */4 uur bij L. Toen de geestelijke weg was, begaf zich de ziekenvader andermaal bij L, en deed hem eenige vragen, om zich te overtuigen of hij wel bij zijn verstand was. „Op alle vragen, b. v. Wie ben ik, L.? ant woordde hij in bijzijn van getuigen„de sergeant ziekenvader, of deukje dat ik gek ben?" „Op de vragen waar hij geboren was en nog andere gaf hij even duidelijk antwoord. „Kort na deze vragen aan L. gedaan, vroeg hij zelf aan den sergeant: „Maar zeg eens, weet gij ook iets van den moord Toen deze hem ondervroeg wat hij toch daarmede bedoelde, antwoordde hij „Ochdie in den Haag, van mevr. v. d. Kouwen van goud en zilver weet ik niets, wel geld; maar spreek er niet over; ik, hij en de derde.van uit putting viel hij achterover. De ziekenvader liet hem hierop rusten en bleef voor zijne kamers zitten, om L. zoo hij wat bij was gekomen, verder te onder vragen; doch het was te laat; ten 8% ure was L. overleden. „Uw berichtgever was dan niet geheel en al op de hoogte, daar nit dit verslag u duidelijk zal blij ken, dat L. tot het laatste oogenblik, bij zijn volle verstand was." Uit Djokdjamochten wij ditschrijven ontvangen: „De flankeur Lagerman lag sedert geruimen tijd in het hospitaal. In de laatste dagen zeide hij meer malen, terwijl de koorts hem deed ijlen, dat hij een moord op zijn geweten had. Donderdagavond voelde hij zijn eiude naderen, nu vertelde hij den zieken vader in tegenwoordigheid van getuigen, dat hij met de hulp van twee anderen mevrouw van der Kouwen had vermoord. De ziekenvader gaf hem den raad, zich bedaard te houden, en zich geen muizenissen in het hoofd te halen. Lagerman, die op dat oogen blik niet ijlde, maar zeer goed bij zijn verstand was, zeide tot tweemaal toe onder het opsteken van twee vingers„Zoo waar als er een God is, ik heb den moord gepleegd." Te vergeefs vechter trachtte daarop de ziekenvader te vernemen, wie de mede plichtigen waren. Wel scheen Lagerman geneigd ze te noemen, maar zijne krachten waren reeds der mate afgenomeD, dat men hem niet verstaan kou;

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1