VLISSI\(iS(!IIE COURANT. GRIFFIER lelde, AK Donderdag 5 Augustus. 13da Jaargang. DRIKSE zal, op SUS 1875. uren, bij de lts, achter bet Vlissingenom eeren te EN: 7, SPARREN NDHOUT, een tgeen meer zal ikt bekend, da! nehaven, de at- -oombooten van tas s. nf NIEUWE HAVEiV, |re GOEDEREN aangeno overleg met den of de Gezag- EL BURG. i:\vr EN TUSSCHES- TSEN. □rgsche Kermis zijn ijditg, Zitlci'ilngi ■g-sisiM», als volgt' uur Vlissingen rnidd. i 11 iddags 1 2 4 6 8 9 10 11 11 12 ïaehts s morgeu te 8,40 rlissingen. is te 6,10 's nam. s nachts te 12 uren, n. op de voormelde da- ien. i cessionaris KRTS Lz. N. d d 3 'C '3 - c_ 5.40 6 10 5.48 6.20 5 52 5.59 6.14 6.23 6.35 6.42 6.47 6.57 7.3 7.IS ,.15 7.31 ,.28 7.45 .40 7.55 1875. N0. 63. <Tj Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden ulterlij k Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnemontsprys per drie maanden 1.franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België 1,65; Frankrijk 2,10; Duitschland J 1,65 per 3 maanden. MEESTE BESTUUR. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingen maken bekend, dat de betrekking van ter Gemeente-Secretarie vaceert, waaraan eene jaarwedde van Eendui zend. gulden verbonden is; en roepen Sollicitanten voor die betrek king op, om uiterlijk vóór of op den 17 dezer hunne op gezegeld papier geschreven verzoekschriften aan lien in te zenden. Vlissingen, 3 Augustus 1875. De Burgem. en Weth, voornoemd WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Aan de Openbare lagere School B te Vlissingen (Hoofdonderwijzer de Heer H. A. SITSEN) vrordt gevraagd een op eene jaarwedde van 450. Avondschool wordt niet gehouden. Toezending van stukken franco aan den Burgemeester WINKELMAN. GEMEENTERVAD VAN YLiSSHGEN. ZITTING van Zaterdag 31 Juli. Voorzitter de heer Winkelman. Secretaris de beer Forbes Wels. Afwezig de beer van der Hij den met- en de h eeren Kvuijff en J. J. P. Hector zonder kennisgeving. De notulen der raadszittingen van 21 Mei en 26 Juni worden gelezen en goedgekeurd. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op Dinsdag 3 Augustus worden benoemd de heeren Pot en Laernoes; tot plaatsvervangende leden, de heeren Ockersen deG-roof. De Voorzitter legt over een door B. en W. opge raakten staat der gemeente-eigendommen, die voor brandschade dienen te worden verzekerd. Niemand daarover het woord verlangende, wenscht de Voorzit ter uitgemaakt te zien, of de verzekering zal geschie den in verband met de begrooting van bet volgende jaar, of dat onmiddelijk daartoe zal overgegaan wor den. Met algemeen© stemmen wordt tot onmiddelijke verzekering besloten. Hierop stelt de Voorzitter aan de orde de behande ling van do concept-verordening op het lager en meer Uitgebreid lager onderwijs te dezer stede. De algemeene strekking der verordening zonder discussiëu aangenomen zijnde, wordt overgegaan tot de behandeling der verschillende artikelen. Op den aanhef der verordening, aldus luidende: »De gemeenteraad van Vlissingen; in aanmerking nemende de noodzakelijkheid, die er bestaat om overtegaan tot eene herziening der veror deningen omtrent bet lager en het meer uitgebreid lager onderwijs," merkt de beer Jf. G. Hector op, dat, zoo als bij reeds vroeger gezegd beeft, de noodza kelijkheid der herziening diende omschreven te wor den. Dientengevolge geeft bij iu overweging de rede nen, die voor de noodzakelijkheid der herziening bestaan, duidelijk te. doen uitkomen. De Voorzitter zegt, dat verschillende leemten in de bestaande verordeningen op bet lager- en meer uit gebreid lager onderwijs bet wenschelijk hebben gemaakt eene verordening iu bet leven te roepen, diejte gemoet komt aan de meermalen uitgedrukte wenschen. De beer van Uijc Picterse verklaarde, dat bij zich niet kon vereeuigen met de zienswijze van den beer Hector eu de premissen wensebte te laten, zooals die in de verordening voorkwamen, waarna het voorstel van den beer Hector, om de noodzakelijkheid der herziening te omschrijven, met 9 tegen 1 stem werd verworpon. De beer Hector stemde voor. De Voorzitter overgaande tot de lezing der ver ordening, geeft de beer Hector als zijne meening te kennen, dat hij zich niet kan vereenigen met de redac tie van art. 2, wat betreft het bepalen der vacautiën door burgemeester en wethouders, na ingewonnen advies van de plaatselijke schoolcommissie. Hij wenscht eene vaste bepaling der vacantiën in de verordening opgenomen te zien, b. v. do algemeene christelijke feestdagen eu overigens de bepaling der schooluren en vacantiën geheel en al over te laten aan de regeling der pl. schoolcommissie. Deze zienswijze niet door de overige leden van den raad gedeeld wordende, wordt overgegaan tot het behandelen van Art. 4, dat in hoofdzaak bepaalt, dat tweemalen's jaars de aanneming van leerlingen zal plaats hebben, en tevens, dat geone kinderen beneden den ouderdom van vijf jaren op al de scholen zullen worden aangenomen. De beer Schraver vindt den ouderdom van vijf jaren tot toelating van leerlingen op de scholen wat vroeg. Hij geeft jin overweging te bepalen, dat tot toelating van leerlingen op de scholen van lager onder wijs voreischt zal worden, de ouderdom van 5 jaren, en voor de scholen voor m. u. 1. onderwijs de ouderdom van 9 jaren voor jongens en 7 jaren voor meisjesdat met algemeeno stemmen wordt aangenomen. De Voorzitter vraagt, of bet tweemalen aanne men van leerlingen 's jaars niet wat weinig is. Het komt hem voor, dat bet voor bet onderwijs niet belem merd zou wezen, bijaldien er 4 malen 'sjaars de gele genheid gegeven werd, leerlingen aan te nemen. Dat gevoelen door den beer Callenfels bestreden en door de heeren Laernoes en Kleijnhens verdedigd zijnde, wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, de aanneming van leerlingen op" de openbare scholen voor lager onderwijs 4 malen 's jaars te doen plaats hebben. Voor stemden de heeren Schraver, J. G. Hector, Laernoes, Pot, Groof en Kleijnhens. Tegen de heeren Callenfels, Ockers, van Uije Pie- terse en Quakkelaar. De beer Callenfels kan zich niet vereenigen met de redactie van art. 6, omdat daaruit niet is op te maken, aan wie bet ontslaan van leerlingen is opge dragen, aan B. en W., of aan den gemeenteraad. Hij zou dat artikel aldus gewijzigd willen zien, dat bet ontslaan van leerlingon opgedragen werd aan het dage lij kscb bestuur na vooraf de plaatselijke schoolcom missie geboord te hebben, waartoe wordt besloten. Art. 7 aldus luidende j>Voor bet lager onderwijs worden, ingevolge de wet de schoolboeken en school behoeften der leerlin gen van gemeente wege verstrekt. De hulpmiddelen voor bet m. u. 1. onderwijs wor den alleen van wego de gemeente verstrekt voor zoo ver die in de schoollokalen gebruikt worden. Daar onder worden verstaan woordenboeken, atlassen, spraakkunsten voor vreemde talen eu dergelijke leermiddelen in de scho len verblijvende. Al wat voor eigen studie noodig is, moet door de leerlingen zeiven bekostigd worden". geeft den heer Callenfels aanleiding te beweren, dat bij zich met bot voorstel in voornoemd artikel niet kan vereenigen. Zijns inziens is bet nemen van een besluit omtrent het toestaan van schoolbeboeften en schoolboeken geheel onnoodig, daar de wet op bet lager onderwijs in art. 31 in bet algemeen bepaalt, dat de kosten van bet lager onderwijs ten laste der gemeenten komen, en volgens art. 32, daartoe be- hooren de schoolboeken en scboolbehoeften der leer lingen. Nergens wordt in de Wet den gemeenteraad de be voegdheid toegekend eenige bepalingen daaromtrent te maken, en daarom kan, noch mag van wege de ge meente daarin eenige beperkende bepaling gemaakt worden. Door de wet, waarvan de uitvoering aan bet dagelijksch bestuur is opgedragen, beeft de zaak baai- beslag gekregen. B. en W. moeten, volgan9 spr. de wet naar hunne zienswijze in toepassing brengen en belanghebbenden moeten weten, wat bun te doen staat, bijaldien naar bun inzien eene verkeerde uit- legging aan do wet wordt gegeven. Hij vraagt, of het m. u. 1. onderwijs in verband met art. 16 al. 2, niet door de wet op bet lager ouderwijs wordt beheerseht, en tevens, of er voor dat onderwijs andere bepalingen bestaan, of dat het tot eene geheel vrije industrie be hoort gerekend te worden. Zoo ja, dan noeme men die bepalingen, of toono die vrijheid van de gemeente tegenover dat onderwijs aan. Daarenbovon meent spr. dat 'in den inhoud van bet voorstel eene inconsequentie is gelegen. Lager- en m. u. 1. ouderwijs zijn, wat betreft de toepassing van de art. der wet van '57 volkomeu gelijk. En waarom nu de zaak der schoolboeken niet geregeld bij bet mee- rendeel der openbare scholen in deze gemeente en voor enkele wel en door regeling van de eene, een andore toestand gevormd, dan voor de andere? 'Of, regeling is noodig, en dan voor alle scholen, of zij is onuoodi» en dan ook voor geene der scholen. Het een en ander in aanmerking genomen, komt bet spr. voor, dat bet voorstel in bepaalden strijd is met de wet. De beer Kleijnhens vindt, dat de beer Callenfels zich te veel houdt aan do letter der wet. Wat hem be treft, deelt bij het gevoolea der inspecteurs, wier woorden hij wel niet als evangeliewoorden beschouwt, maar van wie bij toch kan verwachten, dat zij, bet meest bekend zijnde met zaken, bet onderwijs betref fende, gegronde redenen hebben gehad, om als buuno meening kenbaar te maken, wat al, of niet tot school beboeften dient gerekend te worden. Dientengevolge stelt bij voor de eerste alinea van art. 7 te behouden en daarop te laten volgen daaronder zijn niet begrepen woordenboeken, atlassen, spraakkuusten voor vreemde talen en derge lijke leermiddelen, als welke door de leerlingen zei ven moeten bekostigd worden". Nadat de beer Callenfels het door hem aangevoerde nader bad toegelicht en den heer Kleijnhens had be antwoord, verklaarde de heer J. G. -Hector niet in to stemmen met het gevoelen van den heer Callenfels, aangezien de wet op bet lager onderwijs de gemeento de verplichting niet oplegt te voorzien in de schoolbe boeften, als de bedoelde, die teu laste der ouders die nen te komen. Overeenkomstig het voorstel van den heer Kleijn- heus wordt art. 7 met algemeene stemmen gewijzigd aangenomen. Evenzoo wordt met algemeene stemmen op die van den beer Schraver na, in art. 20 bepaald, dat de plaat selijke schoolcommissie eene jaarlijkseho, door den ge meenteraad te bepalen toelage zal ontvangen. Wat de artikelen betreft ten opzichte der bewaar scholen, acht de beer Callenfels de pl. schoolcom missie onbevoegd zich iu te laten met de bewaar scholen. De Voorzitter en do heer van Uijje Picterse vinden bet niet strijdig met de wet, dat bij gebreke aan eene bepaalde wet op de bewaarscholen, de pl. school commissie bet toezicht op die scholen zal uitoefenen, dat door don beer Kleijnhens wordt beaamd. De beer Callenfels blijft niet te min volhouden, dat hij daartoe de schoolcommissie onbevoegd acht en wenscht, wel eens te weten, aan welke wet die kracht ontleend wordt.

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1