VLISSINGSCHE COURANT. 1875. IN0. 48. Donderdag 17 Juni. 13d0 Jaargang. BINNENLANDSCHE TIJDINGEN. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cerits. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgogeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Direoteureu. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk 2,10; Duitschlaud 2,30 per 3 maanden. Vlissingen, 16 Juni. De Nieuwe Rotterclamsche courant deelt mede dat het kapitaal van de vennootschap voor de maildienst van Vlissingen op Engeland aanmerkelijk vergroot zal worden; dat van de Engelsche regeering toe stemming bekomen is tot het bouwen van een tol kantoor op de plaats van afvaart, en dat de recht- streeksche spoorwegaansluiting met Londen aan den eenen en met Venlo en Dusseldorp aan den anderen kant zoo goed als verzekerd is. Zondag morgen is alhier binnengekomen vau Rotterdam, ten einde steenkolen in te nemen uit het Eng. stoomschip Lady Anne, kapt. Rackley, van Sunderland mede hier binnen, het Nederl. stoom schip Rotterdam, kapt. J. Janzen, bestemd naar New-York. Maandag morgen is de Rotterdam van hier naar zee gestoomd, aan boord hebbende, als passagiers le klasse de heer en mevrouw A. Becker, 2 kinde ren en I 0 Roomsch-Katholieke geestelijke zusters E. Schild, A. Husing, T. Creifeld, A. Sunderman, M. Hansel, C. Fiegen, D. Redderraan, M. v. Ber- tuur, E. Kleinmann, W. Nistfeld,. 2e klasse 97 per sonen, 3e klasse of tusschendeks passagiers 48 per sonen. De Lady Anne is mede eergisteren morgen van hier naar zee vertrokken. De president van de maatschappij van landbouw in Oost-Vlaanderen, de heer August Pippers, bur gemeester te Moerbeke-Waes begaf zich Maandag met den president der sectie Saffelaar, den heer Oswald de Kerk hove, advocaat te Gent, in gezel schap van 28 leden van voornoemde maatschappij, naar den Wilhelminapolder. Aldaar aangekomen, werden zij door den lieer van den Bossche op eene hartelijke wijze ontvangen, die hen in oogenschouw deed. nemen de werking van twee stoomploegen en die van eene stoomegge. Vervolgens bezichtigden zij de hofstede en verdere bouwgereedschappen. Als herinneringsteeken van de goede ontvangst, welke de heer van den Bossche onzen Belgischen naburen had bereid, overhandigde de heer Kerkhove hem eene gouden medaille. Des avonds keerde het gezelschap per spoor naar Vlissingen, alwaar het overnachtte en gisteren morgen te half 8 uren per stoomboot over Neuzen de terugreis'naar Moerbeke aanvaardde. De matroos P. M. van de 's Gravenhagewaarvan vij in ons vorig nummer melding maakten dat bij aan de beterhand was, is evenwel Maandag middag, ten gevolge van wondkoortsen, iu het gasthuis alhier overleden. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. raderstoomschip Bromo onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. L Scholten van Aschat, den llen dezer te Plymouth binneugeloopen, en zou den volgenden dag de reis naar Atjeh voortzetten. Aan boord was alles wel. De rechthank te Rotterdam heeft rechtsingang verleend tegen H. J. Jut en C. Goedvolk, zijne echtgenoote, terzake van den moord op de weduwe van der Kouwen en hare dienstbode gepleegd en den daarop gevolgden diefstal. Naar men verneemt moet er groote inoeielijkheid bestaan om de ijzeren werkkamer bij pijler 1 aan de brug over de Maas te richten, doordien de daarin verwerkte steen tegenvalt, zoodat er nog veel tijd zal gevorderd worden, alvorens dat werk kan wor den voortgezet. Men berekent de schade op/49,000, Men schrijft van Wieringen, dat er in het laatst der voorgaande maand Mei op dat eiland twee paar den zijn verkocht tegen den aldaar nooit voorgeko men prijs van f 1700, en wel één van den heer Jan Snooij, landman te Omgeest, voor ƒ1000 en een van den heer Jan Jbz. Keizer, te Oosterklief, voor ƒ700. HELLEVOETSLUIS, 12 Juni. Heden middag zijn ten gevolge van den hevigen storm de zes in aanbouw zijnde houten overdekkingskappen voor monitors, op 's rijks werf alhier, omvergewaaid en grootendeels verwoest. De schade voor den aanne mer is zeer aanzienlijk, daar weinig hout meer te gebruiken is. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. HELMOND, 12 Juni. In het naburige Someren werd voor eenigen tijd aan de politie aangifte ge daan van een diefstal van p. m. 250, welke gelden waren geborgen geweest in een gesloten lade van een gesloten kast. Door het ingesteld onderzoek is thans gebleken, dat de vroaw des huizes dat geld weggenomen had, oin het later haren man ter hand te stellen, als een gedeelti van baar kapitaal, dat zij koet vóór haar huwelijk gezegd had te bezitten. Waarschijnlijk heeft de man nu en dan zijne vrouw eens over dit kapitaal gesproken. URK, 11 Juni, Een tijd, zooals de bewoners van dit eiland thans beleven, is nooit te voren doot hen gekend. Ieder geniet in ruime mate van de ansjovis- visscherij. Arbeiders, die anders weinig verdienen, verdienen thans 12 h 15 per week. Vrachtschip pers liggen geen dag stil: de een gaat om zout, het welk thans bij lasten wordt verbruikt, terwijl de ander ledige ansjovisankers aanvoert en een derde de gevulde ankers weder naar Amsterdam transpor teert. Weduwen, die vroeger gedroogde koemest opzochten,' om daarmede hun pot te koken uit gebrek aan geld om turf te koopen verdienen thans per dag 1 a 1,50 met het koppen van ansjovis. Kortom, er heerscht hier een ongekende welvaart. Wat vroeger nooit gebeurd is vleesch- houwers uit Kampen komen hier eiken Maandag met versch geslacht koevleesch, hetwelk hun bij partijen van 15 a 20 halve kilogrammen wordt afgekocht. Onze visschers verdienen aanzienlijke sommen geld; in de drie vorige weken wonnen som mige DUO a 1000. Eiken dag komen er geregeld p. in. 140 vaartui gen naar de haven, om ansjovis te losseD, en er zijn thans vier zouterijen. De vangst was de vier vorige dagen geregelder dan vroeger; men vangt thans 14 k 16 duizend stuks ansjovis per dag met twee schuiten. De prijs is 5 per duizend. (N. R. Ct.) ZIERIKZEE, 15 Juni. Heden nacht hebben er andermaal pogingen tot inbraak en diefstal plaats gehad en wel op drie plaatsen aan woningen in de Verrenieuwstraat. ZWOLLE, 13 Juni. Gisteren is hier buiten de Kamperpoort een dollen hond, die in een naburige gemeente te huis behoorde en bij den arbeider Plas was in huis gevlucht, door de politie afgemaakt. Verscheidene honden en eene kat, die gebeten waren, zijn grootendeels afgemaakt. Ten gevolge hiervan is heden bij trommelslag afgekondigd, dat geen hon den mogen loslaopeu, ZITTING van Dinsdag 15 Juni 1875. Voorzitter do heer Winkelman, burgemeester. Secretaris de heer Forbes Wels. Afwezig de heeren Groof en Verkuyl Quakkolaar. De notulen der raadszitting van 21 Mei worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling van het eerste punt der agenda, namelijk het voorstel tot bet aangaan eener geidleening. Hij deelt mede, dat verschillende omstandigheden aanleiding gegeven hebben tot het doen van dit voor stel. Zoo is o. a. de mindere opbrengst der geraamde belastingen over de jaren 1873-en 1874 oorzaak dat: a. de gemeente-rekening over 1873 is gesloten met een nadeelig slot van 13068,585 b. en die over 1874 sluiten zal met eon tekort vau ongeveer/20,000. In aanmerking nemende, dat deze tekorten den richtigen gang van zaken belemmeren zal en daarin alzoo behoort te worden voorzien dat voorts -de gemeente, ter gedeeltelijke voorzie ning in het kwaad slot van 1873 bereids eene geidlee ning heeft aangegaan groot ƒ12000, goedgekeurd door ged. staten bij besluit van 9 October 1874, no. 5746/62, om weder af te lossen in bet jaar 1876, doch dat de gemeente te zwaar zou worden gedrukt, wanneer die kwade sloten in volgende begrootingen werden over gebracht, aangezien de toestand der gemeente nog niet verbeterd is, dat met grond op verhoogden opbrengst der belastingen zou knuuen worden gerekend dat iiöL xJoirlialro vrouaolaolrjli ie, do voroffoning dier te korten over meerdere jaren te verdeelen dat in de zitting van den 14 Mei 1875 is besloten tot eene geidleening van ƒ15000, ter algeheele afbetaling der schulden, wegens de uitbreiding van de gemeente gasfabriek en het wenschelijk is, die leening met die ter voorziening in de bedoelde tekorten, te vereenigen. dat elk jaar steeds geruimen tijd verloopt voor en aleer het kohier van den hoofdelijken omslag is vast gesteld en goedgekeurd en het bedrag daarvan alzoo eerst na verloop dor vijf of zes eerste maanden van. het jaar kan worden ingevorderd en bet daarom nood zakelijk is, dat er steeds eene zekere som als kasgeld aanwezig zij, ten eiude geregeld te kunnen voldoen, aan de verplichtingen, die op de gemeente rusten, zooals: voldoening van tractomenten, aflossing van. leeniugstermijnen, kwijting van interessen van ge leende kapitalen enz., waartoe gerekend wordt noodig te zijn een bedrag van 12000, stelt de Voorzitter voor, met het oog op het één en ander, namens B. en W. het dagel. bestuur te machti gen tot het aangaan eener geidleening met de te Vlis singen gevestigde handelsbank, die zich tot eene lee ning heeft bereid verklaard, tot een nominaal bedrag van ƒ66000 a 41/s pet. 's jaars, af te lossen in 33 jaren, te beginnen met het uitloten van 2 aandeeleo a 1000 in 1877uit welke leening zullen kunnen bestreden worden de te korten op de diensten van 1873 en 1874 bonevens de aflossing van bovengenoemde 12000. Met algemeene stemmen wordt do gevraagde mach tiging onder goedkeuring van gedeputeerde staten aan B. en W. verleend. Op verzoek van C. Vader, pachter van het vischwa- ter buiten de stad, waarvoor bij 3 jaren lang ƒ40 heeft betaald, doch nu door het wegtrekken der visch bezwaren maakt, de pacht to hernieuwen tegen een bedrag van/ 40 's jaars, wordt met algemeene stemmen besloten B. en W. te machtigen, bedoeld vischwater onderhands te verpachten aau Vader voor 25 's jaars. Zonder hoofdelijke stemming, wordt bet kohier van den hoofdelijken omslag gearresteerd tot een bedrag van 32438,31, nadat do Voorzitter voorlezing had gedaan van de namen der belastingschuldigen, wier aanslag door gedeputeerde staten was gowijzigd, en tevens van die, wier aanslag was gehandhaafd. De Voorzitter leest voor de rekening van den rijweg Vlissingen—Middelburg, uit welke rekening blijkt, dat tegenover eene ontvangst van ƒ4751,665 staat eene. uitgaaf van ƒ4251,665, zoodat het batig

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1