VLISSINGSCHE COURANT. 1875. N°. 40. Donderdag 20 Mei. 13de Jaargang. GEMEENTE-RESTEER. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN, BINNENLANDDE TIJDINGEN. Nieuwendijkwijk H n°. 101. VLiSSINGEM. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post ƒ1,15. Afzonderlijke nnmmers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk 2,10; Duitschland 2,30 per 3 maanden. No. 41. PATENTEN. Verkrijgbaarstelling der patenten voor het 4e kwartaal van het dienstjaar 1S'4I7s. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingen, maken bekend: dat de patenten ovor het 4e kwartaal van het dienstjaar 1874)75 verkrijgbaar zijn gesteld ter Gemeen te-Secretarie, waar zij kunnen worden afgehaald van den 22 Mei 1874 tot en met den 6 Juni 1875, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure; dat de patenten die niet binnen dien tijd zijn afge haald, overeenkomstig de bepalingen der wet, aan de huizen zullen worden afgegeven, door den Deurwaar der der Directe Belastingen tegen voldoening van het daarvoor verschuldigde j wordende de belanbeb- benden tevens herinnerd, dat zij, die desgevraagd hun patent niet kuunnen vertoonen, zich blootstellen aan de boeten bij de wet bedreigd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 19 Mei 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. op Vrijdag den 21 Mei 1875, des namiddags te 1 uren. Te behandelen printen: Goedkeuring af- en overschrijvingen. Verslag van den toestand der gasknip. Aanneming voorwaarden tramway. Brief van Douzin, betrekkelijk den Hoofdelijken Omslag. Proces-verbaal kasopneming van den Gemeente ontvanger. Aanneming lidmaatschap der plaatselijke school commissie, door don heer A. Snellen. Aanneming lidmaatschap, Regenten burger-wees- huis, door den heer Kalbfieisoh. Aanneming lidmaatsohap zeemans- en visschers- beurs, door den heer C. Mortier. Voorstel gratificatie aan C. J. Riemens, als tijde lijk leeraar aan de burgeravondschool. Jaarverslag van de Gemeente. Stemming, verzoek C. Maters. Uitloting 3 aandeolen geldleening. Verzoek van M. Vader, (visscherij.) Rekening zeemans- en visschersbeurs. Verzoek van de Exploitatie maatschappij. Af- en overschrijving begrooting Weeshuis. Idem idem Gasthuis. Voorstel pensioenfonds Gemeente-ambtenaren. Idem reorganisatie der commiesen bij de plaatselijke belastingen. Benoeming stembureau. Gratificatie aan de kweekelinge van der Plank. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. Vlissingon., 19 Mei. De zangvereeniging Euphonia, zal naar men ons mededeelt zich bij gunstig weder op Donderdag 20 Mei a. s. per stoombarge van 4.40 uur 's namiddags naar de Groote Abeele begeven om aldaar io den tuin der Bellevue eenige zangnummers uit te voeren. De vereeniging zal alsdan per extra-barge om 9 uren van de Abeele vertrekken, terwijl voor het publiek tevens de gelegenheid wordt opengesteld om mede terug te keeren. Zaterdag middag is alhier in de binnenhaven ge komen, om steenkolen in te nemen, het Nederl. stoomschip Maasgezagvoerder Chevalier, komende van Rotterdam en bestemd naar New-York. Maan dag is genoemd stoomschip naar zee vertrokken. Aan boord bevonden zich als passagiers 1ste klasse de heer v. d. Heuvel met echtgenoote, bene vens 30 personen 2de en 3de klasse. Zondag is met bestemming naar Middelburg alhier in de Nieuwe haven gekomen, de Eng. Collier brik Eden, kapt. Wels, komende van New-Castle, met steenkolen voor de .gasfabriek aldaar. De toestand van den werkman C. S., die jl. Zaterdag zware kneuzingen bekwam bij de werk zaamheden iu de stoomboot Essenis naar men ver neemt minder hopeloos. De minister van financien heeft de aandacht der belanghebbenden gevestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl.-Indië, door middel van het stoomschip J. B. Walker van de Star Ball linewaarvan het vertrek uit Rotterdam op den 22sten Mei aanstaande is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in de-L avond van den 21sten Mei en de brieven den daarop volgenden dag ;s morgens véér 9 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Het Provinciaalblad blad van Zeeland no. 43 be vat een circulaire vau gedeputeerde staten dezer provincie aan burgemeester en wethouders der ge meenten, houdende kennisgeving dat door den minister van financiën en door hunne vergadering zijn benoemd tot leden van de commissie ter herzie ning van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, voor de werkzaamheden der her schatting, in de controle Vlissingen de heer C. D. Tielenius Kruijthoff, te Middelburg, en W. C. van Duuren Dutilh, te Vlissingen. Met ingang van 1 Juni as. wordt de directeur van het rijks-telegraafkantoor te Veere, de heer H. Cornelisseo, eervol ontheven van het beheer van het rijks-telegraafkantoor en het hulpkantoor der poste rijen, en voorloopig te Amsterdam werkzaam ge steld. Den 13 Mei is aan den Nieuwe Neuzen-polder de zeedijk halverwege weggevallen. De voordijk is ter lengte van c. a. 300 meter en ter breedte van 60 meter met de voorliggende gronden in de Schelde verzonken. Mocht de dijk geheel ^doorbreken dan bestaat er toch nog geen vrees voor inundatie daar er nog een dijk achter den aangetasten ligt. De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor Zeevaart te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag 31 Mei a. s. te Leiden een keuring zal plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks zeemacht een verbinte nis wensehen aan te gaan. Zondag heeft te Bussem een spoorwegwachter op zeer treurige wijze het leven verloren. Hij poogde een jong kind, dat zich op de rails had gewaagd, te redden voor dat de trein aankwam. Hij bracht het kiud op het perron, doch werd zelf overreden. De wagens gingen over zijn beide beenen, en binnen een uur was hij een lijk. 's GRAVENHAGE, 16 Mei. De gewone audiën tie van de ministers van finaciën en van oorlog, op 20 dezer zullen niet plaats hebben. BATAVIA, 10 April. De Javasche courant be helst het volgend koninklijk besluit van 20 Jan.: „Aan de nagelaten betrekkingen van burgerlijke en militaire Europeesche landsdienaren, die, in Nederlandsch-Indië, in den strijd of bij een door de uitvoering van gevorderde of bevolen dienst verrichtingen, zijn gesneaveld of omgekomen, of aan de onmiddellijke gevolgen van den strijd of van de gemelde dienstverrichtingen, binnen één jaar zijn overleden, wordt een jaarlijksche onder stand toegekend; wanneer blijkt dat zij, niet val lende onder het bereik der bepalingen van het reglement vastgesteld bij ons besluit van 24 Novem ber 1859, no. 70, ten gevolge van den hierboven bedoelden dood'hunner betrekkingen aan derge- lijken geldelijken onderstand dringende behoefte hebben. Het bedrag van dien onderstand wordt telken jare vastgesteld in Nederland door onzen minister van koloniën in Nederlandsch-Indië door onzen gouverneur-generaal. Heden vertrokken per Willem Kroonprins der Nederlanden naar Aljeh de majoors Resner en van der Weyde, de kapiteins Lindwurm en Sesauser, 4 luitenants en p. m. 300 mindere militairen, ge deeltelijk afkomstig van Samarang en Soerabaya. Verder zijn met deze gelegenheid naar het oorlogs- terrcin vertrokken p. m. 100 vrije koelies voor de marine en 70 Chineesche-koelies voor de genie. Men schrijft aan de Sam. Ct. uit Banda Het is hier in den laatsten tijd verre van rustig geweest. Een opstandje te Banda! De Boetoneezen, die grootendeels den Goenoeng Api bewonen, kwa men op zekeren morgen allen gewapend met lansen en krissen ten getale van 3 h 400 opdagen, met het plan om het kampement te overrompelen. De reden daarvan was deze: Op 'sKonings verjaardag hadden er schermutselingen tusschen de soldaten en de Boe toneezen plaats gehad, waarbij een paar van de laatsten gewond en anderen van hen gevangen ge nomen werden, Den volgenden morgen kwamen de Boetoneezen voldoening eischen; doch zoodra Die- penheim met zijn troep kwam aanrukken, gingen ze, uit vrees voor de geladen geweren, dadelijk uiteen, en gaven hunne wapens over. Bij deze gelegenheid zijn gelukkig geen offers gevallen. Intusschen wer den er honderd gevangen genomen. De schutterij was dadelijk op de been gekomen en dit was dan ook een kolfje naar de hand van den kommandant der schutterij, den heer L, Den geheeleu nacht werden de posten bezet, en patrouilles uitgezonden. Ook ik heb daaraan trouw deelgenomen. De wacht houden is natuurlijk verve lend en eentonig, doch bij dergelijke gelegendheid wordt men om het uur afgewisseld; en om den nacht niet te lang te maken legden wij, onder het genot van warmen wijn, een kaartje. Men kan nu wel ramplanten voor de wacht stel len, maar dat kost/3 a 4. Dit oproerlje liet zich in het begin nog al ernstig aanzien. Voor mij althans; ik had nog nooit zoo'n troep inlanders gezien met huuoe voorvechters dan sende vooraan. Ze bleken echter|zeer bang te zijn; want nauwelijks hadden zij de bajonnetten gezien of zij gingen op de vlucht. Eens hebben wij een tochtje gemaakt met een gewapende sloep. Met ons twaalven en een officier gingen wij 's morgens naar den Goenoeng Api en zetten onze posten uit, omdat er bericht was geko men, dat er zwaar bemaude Boetoneesche prauwen

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1