VLISSINGSCHE COURANT. 1875. N°. 37. Zondag 9 Mei. 13d6 Jaargang. GEMEENTE-BESTUUR. KENNISGEVING. B1NNENLANDSCDE TIJDINGEN. Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs vau 1—4 regels is 40 Cents, voor elkon regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgogeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—, franco per post f 1,15.] Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneort zich bij alle Boekbandelaren en Post-Direotenren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk 2,10; Duitscbland 2,30 per 3 maanden Bij deze Courant behoort een 13ij voegsel, bevattende 1°. Vervolg der Advertentiën. 2°. Middelen van vervoer. No. 88. JAARVEHSLA C. Verkrijgbaar stellen van het verslag van den toestand der Gemeente over 1874. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingenmaken bekend dat bet door hen, ingevolge artikel 182 der Ge- ineontewet, aan don Gemeenteraad uitgebracht ver slag van den toestand der Gemeente over bet jaar 1874, in afdruk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. En is liiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 5 Mei 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN, De Secretaris P. FORBES WELS. Ter provinciale grifSo van Zeeland, in do abdij -te Middelburg, liggen ter lezing, de voorwaarden waarop door het Departement van Financiën op den 18en Mei a. s., zal wordeu aanbesteed; Het verrichten van eenige werken in de lokalen vroeger gebruikt door den Hoogen Baad op het Binnenhof, ten dienste van het Bijks-telegraatkantoor te 's Gravenhage. Mede liggen aldaar ter lezing do voorwaarden, waarop door het Departement van Marine op den 25en Mei a. s., zal worden aanbesteed Het bouwen van drie woningenten dienste van het Loodswezen, langs den Nieuwen Waterweg aan den Hoek van Holland, Do redactie der Middelburgsche courant schrijft in haar nummer van beden, Zaterdag 8 Mei, in eene aan- teekening harerzijds in het ingezonden stuk van den heer Seheijbeier, dat ook in onze courant wordt aangetrof fen, tusscben haakjes,er gaan immers weken voorbij, zonder dat zich te Vlissingen een schip vertoont". Zonder iets te willen afdingen op datgene, wat voornoemde redactie ondor het ingezonden stuk heeft gemeend te moeten plaatsen,T meenen wij echter, dat het tussehen haakjes gesteldeniet vrij te pleiten is van eene overdrevenheid, welke wij van den kant der Middelburgers niet hadden verwacht, en bet bewijs levert, dat zij in dit opzicht, of niet goed op de hoogte is, of hare inlichtingen in dezen den toets der waarheid niet kunnen doorstaan. Er mogen te Vlissingen al niet zoovele zeeschepen aanwezig zijn, als nu en dan voor een wijle tijds aan de loskade te Middelburg worden aangetroffen, te ontkennen valt het niet, dat er te Vlissingen zich meer schepen vertoonen, dan de redactie der Middel burgsche courant wel vermoedt. Of is het haar soms onbekend, dat elk voor Middelburg bestemd zeeschip zich eerst te Vlissingen vertoont, alvorens bet naar de loskade te Middelbnrg wordt gesleept Hebben daarenboven niet allo schepen, die zich thans te Mid delburg bevinden, ten onzèht gedokt? En vertoonen zich niet dagelijks schepen, in en buiten onze havens Wij mogen, wel is waar, ons nog niet verheugen in het bezit van datgene, waarin Middelburg zioh mag verblijdenwij mogen aan onze dokkaden nog niet een vijf- of zestal schepen te gelijk zien gemeerd liggen; zulks geeft aan de redactie der Middelburgsche courant het recht nog niet in haar veelgelezen blad, bij hare lezers, die met Vlissingen onbekend zijn, hetdenkbeeld ingang te doen vinden, dat er weken voorbij gaan, zonder dat zioh een schip vertoont. Bij een weinig nadenken en onderzoek, zal zij dan ook wel willen erkennen, dat zij meer geschreven heeft, dan zij op goede gronden kan verantwoorden en daar door niet weinig voedsel heeft gegeven aan soramigor kleinen dunk van Vlissingen, dat waarlijk niet gediend wordt, met eene bewering, zooals de redactie der Middelburgsche courant zich veroorlooft. Vlissingen, 8 Mei. Blijkens een bij de Begeering ontvangen telegram uit Atjeli zijn den 25sten April jl. de vijandelijke stellingen te Lohong door onze troepen genomen. Daarbij sneuvelde één man, terwijl 12 werden gewond. De gezondheidstoestand is bevredigend, de sterfte gering. Soengeiraja heeft de Nederlandsche vlag geheschen. Het Nederl. stoomschip P. Caland, kapt. E. J. Deddes, Woensdag avond alhier van Rotterdam binnengekomen om steenkolen in te nemen, is gisteren, geladen met stukgoederen, naar zee ge stoomd, met bestemming naar New-York. Als passagiers eerste klasse bevonden zich aan boord, mevr. Batremanne en drie kinderen, henevens 120 passagiers tweede klasse. Gisteren is alhier gearriveerd en naar Middelburg opgesleept, met een diepgang van 62 decimeter, het Nederl. driemastschip Laurens Kosterkapt. L. Hulshof, komende van Java, geladen met koffie, suiker enz. Genoemd schip heeft op de reede twee ankers met kettingen verloren. Het Nederlandsch stoomschip Friesland, kapt. A. Bik, van de Rotterdamsche Lloyd, vertrekt 29 Mei e. k. van hier naar Batavia, SamaraDg en Soerabaya, via Suez-kanaaL In de zitting der Tweede Kamer van Dins dag werden bij de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van het toe- zioht bij het oprichten van fabrieken door de heeren Teding van Berkhout, Fabius, Vader, de Bruijn Kops, Berch van Heemstede en Kappeyne onder scheidene bezwaren geopperd. De algemeene discus sies werden gesloten en amendementen aangekon digd. In de zitting van Woensdag zijn de discussiën over verschillende amendementen voortgezet. Men wil algemeen eene onbelemmerde toelating lot het gebruik van zeer kleiue stoomwerktuigjes, alsmede in hennep- en vlasroterijen, brakerijen, spinnerijen en weverijen. De discussiën zijn gevorderd tot artikel 5. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren zijn de disoussieii over het wetsontwerp tot rege ling van het toezicht bij het oprichten van fabrie ken voortgezet. De meeste amendementen zijn ingetrokken of verworpen. Men is gevorderd tot. artikel 17. Maandag voortzetting. In de Staats~Courant van eergisteren is weder opgenomen een nominatieve opgave van Europee- sche officiereu, onderofficieren en soldatGn, die, na van Atjeh te zijn geëvacueerd, zijn overleden, voor zoover daaromtrent tot op den 20en Maart bij het departement van oorlog iu Nederlandsch-Iudië ken nisgeving is bekomen. Daarop komen voorA. P. Dekker, H. J. Wey- nen en F. W. van Brinken, fuseliersW. P. Uel- man, korporaal-tamboer; P. Henk, korporaal; F. Hoppener, E. L. Lapaille, F. Studer, A. H. Tim merman, F. Vermaeh, J. Eisman en J. L. Serverius, fuselier; B. O. B. von Winkler, korporaal; A. Bosma, J. J. Balon en E. Dijken, fuseliers. De werkmans-vereeniging te Middelburg heeft besloten zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de vroeger hesproken oprichting eener coöperatieve voorsohot-vereeniging en daarmede niet te wach ten tot het wetsontwerp voor zoodanige vereenigiu- gen door de Kamer zal behandeld zijn. Tevens be sloot zij eene vereeniging op te richten tot het bouwen van arbeiders-woningen, zooals die bijvoor beeld te Goes en elders hestaau. In de zitting van den gemeenteraad van Goes op jl. Woensdag, is van de leden van Swinderen en Busing ingekomen een voorstel, om zioh tot do exploitatie-maatschappij te wenden, ten einde te verzoeken, dat zij, van af het tijdstip van den zomer dienst, dagelijks van Vlissingen naar Roosendaal en terug een sneltrein doen loopen, tot vervoer van reizigers en goederen naar en van deze gemeente. Na toelichting door de voorstellers en inlichting van den voorzitter, wordt goedgevonden deze zaak, althans vooreerst, aan te houden. De gemeenteraad van Goes heeft den 4 Mei be sloten aan zijn verordening op het middelbaar onderwijs het volgende toe te voegeneervol ont slag der leeraren gaat in den regel eerst in, twee maanden na den dag waarop de aanvrage om ont slag zal geschied zijn, of zooveel eerder als de opvolger van den ontslagene kan in functie treden. Volgens de Goesehe Courant zal dit jaar hei zui delijk zendingsfeest niet onder 's Heer Arendskerke, maar op een weide onder de gemeente Kapelle wor den gehouden. Het blad vraagtzou het ook moge lijk zijn dat de animo voor de zendingsfeesten zoo groot is, dat er wellicht twee in onzen omtrek zul len gehouden worden P Het hoofdbestuur der maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, tot onder steuning van het verzoek der Geldersche maati schappij van landbouw, tot het instellen eener enquête omtrent den veldarbeid van kinderen. Jl. Dinsdag hebben de onderofficieren van het wapen der maréchaussée in deze provincie een net bewerkt album met hunne portretten als aandenken

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1