VLISSINGSCHE (MHHAVT. 1875. N°. 33. Donderdag 33 April. 13d0 Jaargang. KENNISGEVING. BIHEUBBStilE TIJDINGEN. Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertenticn gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SSHIFFER, Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgegevon, Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zieh bij alle Boekbandelaren en Post-Directenren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk 2,10; Duitsebland j 2,30 per 3 maanden. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing, de voorwaarden waarop door hot Ministerie van Binuonlandscbe Zaten, zal worden aanbesteed: 1". Het maken van een gebouw tot woning, voor den beambte der Meteorologi sche waarnemingen en den lucht wachter, nabij de buitenhaven te Vlissingen. 2". Het voltooien der Steunpijlers van de spoorwegbrug over de Koningshaven te Rotterdamhet daarop bouwen van twee houten Wachthuisjes, benevens het uitvoeren van eenige metsel- en timmerwerken bij die brug. Vlissingen, 21 April. Blijkens rondgaande circnlaire en in verschillende bladen geplaatste advertentie, zal bij den boekhan delaar F. B. den Boer, te Middelburg, ten voor deel© van de noodlijdenden te Westbiapelle, worden uitgegeven: Een werkje, getiteldFen volle dat zijne groote mannen in eere houdt, lean niet vergaanl\ Volkslezing, door S. C. Coenraads Pieterse, prijs ƒ0,60. //Voor de noodlijdenden te Westkapelle" Treurige waarheid, voorwaar! //Noodlijdenden*'op Walcheren, dat door zijn welvaren ten platten lande zoo gunstig afsteekt bij andere streken van ons VaderlandWie zou in onzen tijd zoo iets kunnen vermoeden of denken F En toch zijn de gegevens, welke ons uit eene be trouwbare bron gewerden, niet overdreven. Een vijftigtal huisgezinnen zijn in de diepste armoede gedompeld en moeten zich vergenoegen met het nuttigen van voedsel, dat met recht tot het voedsel der dieren mag gerekend worden. Dit kan, dit mag zoo niet voortduren. Een ieder, die iets kan bijdragen, om bet lot der noodlijdenden te Westkapelle te verzachten, zal daarom weldoen, op bovenstaand werkje in te tee- kenen. Niet alleen schraagt meu daardoor het inenschlievende doel van den heer Pieterse, maar verkrijgt men daarenboven nog iets in bezit, dat wel waardig is, gelezen en overwogen te worden door allen, die er prijs op stellen, dat een gedeelte van het volk, dat steeds getoond heeft, zijne groote mannen weten in eere te houden, niet van honger of gebrek moet omkomen. De zaakgelastigde van den heer Krupp uit Essen ten onzent is niet de heer EL van den Broeke, maar de heer Jebsen» Zaterdag avond is alhier in de Nieuwe haven ge komen, om steenkolen in te nemen, het Nederl. stoomschip Rotterdamkapt, Janzen, komende van Rotterdam en bestemd naar New-York. Maandag morgen is genoemd stoomschip naar zee vertrokken. Aan boord bevonden zich als passagiers, de heeren G. J. M. Orfc, Carl Kolcke, Th. Wilmes, H, Bathe, T. Boeding en Cath. Bechorfc, benevens 65 tusschendekspassagiers. Zondag morgen is mede in de Nieuwe haven ge arriveerd, het Nederl. stoomschip P. Caland, kapt. Deddes, komende van New-York en bestemd naar Rotterdam. Aan boord bevonden zich als passagiers, de heeren B. R. de Bruijn, J. A. Wollf, mevr. E. Frank, mevr. W. Frank, mevr. N. de Koster en kinderen. Heden of morgen zal de Caland, na zijne lading gelost te hebben, naar Antwerpen vertrekken om te dokken. Gisteren zijn van hier naar zee vertrokken, de Nederl. bark Walcheren, kapt. Larsen, de Nederl. brik Clemens en Florentines, kapt. J. van Eijk, en de Nederl. schooner Frangois, kapt Rijke, allen be stemd naar Riga. Gisteren middag ten 5 ure speelden twee kinde ren aan de sluis van de Westerhaven alhier, toen één van hen, het 6jarig zoontje vau F. van Olm, van de sluis in het water viel, en zeker zou ver dronken zijn, zoo niet op het hulpgeroep de rijks ambtenaar J. C. Almeij, de tegenwoordigheid van geest had gehad om gekleed te water te springen en alzoo het genoegen mocht smaken om, niet zon der eigen levensgevaar, het knaapje behouden aan wal te brengen. Naar wij vernemen, is het jl. Woensdag door den gemeenteraad te Middelbui'g genomen besluit om trent den bouw van een droog dok door gedepu teerde staten dezer provincie goedgekeurd. (M. Ct.) Ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van den 20en April 1875 heeft jonkheer mr. D. G. van Teijlingen, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Dordrecht, benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg, de eeden afgelegd, zooals die voor de leden der rechterlijke macht zijn voorgeschreven. In dezelfde zitting werd door mr. E. F. M. Mathon, wonende te Middelburg, de eed afgelegd als advocaat. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden: a. dat tot ultimo December de gelegeuheid blijft opengesteld voor zes artsen, mies zij niet ouder zijn dan 30 jaren, om als officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht in dienst te treden. De verbinding geschiedt voor slechts vier jaren; de premie bedraagt f 6000; b. dat aan de hoogescholen vijf studenten, die minstens in het be zit zijn van het diploma van afgelegd medisch pro- paedeutisch examen, kunnen worden toegelaten, om hunne studiën in de medicijnen aan de hoogescho len voort te zetten, op de voorwaarden bedoeld in het koninklijk besluit van 17 Mei 1872, no. 13, ten einde, na het examen als arts te hebben afgelegd, tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht te worden aangesteld. Nadere bijzonderheden behelst de Sé. Ct, van 18 dezer. In dit jaar kunnen 24 jongelingen als adelborst 3e klasse voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het koninklijk instituut voor marine te Willemsoord worden aangenomen. De admissie heeft plaats den 1 September a. s. De voorwaarden vindt men in de St. Ct. van J.7 April. Z. M. de Koning is door Z. D. II. den Vorst van Monaco benoemd tot ridder-grootkruis der orde van St. Char lei. Naar het Dagblad verneemt zijn de insigniëii bij het departement van buitenland- sche zaken ontvangen, om door Z. Exc. den minis ter van buitenlandsche zaken, naméns den Vorst, aan Z. M. te worden overhandigd. Dit jaar worden onder de wapenen geroepen: 1°. tot het houden van herhalingsoefeningen a. bij het regement grenadiers en jagers, bij het le, 3e, 4e, 6e, 7e en 8e regement infanterie tegen 2 Juli, de milicien-verlofgangers der lichting van 1872 en tegen den 3 Augustus die der lichting van 1873 b. bij de regementen vesting-artillerie tegen 15 Mei, de milicien-verlofgangers der lichting van 1873, met uitzondering van die behoorendetot do torpedo-compagnie. c. bij het corps pontonniers, tegen 16 Julij, de milicien-verlofgangers der lichting van 1872. De voren bedoelde miliciens zullen in bet genot van onbepaald verlof worden hersteld, nadat zij gedu rende dertig dagen in werkelijke dienst zollen zijn gehouden. 2°. tot het houden van oefeningen op groote schaal en het bijwonen van troepen-vereenigingeu. d. bij het 2e eu 5e regement infanterie de mili cien-verlofgangers der lichtingen van 1872 en 1S73; e. bij het 2e regement huzaren die van de lich ting 1871 f. bij de compagnie hospitaal-soldaten de ver lofgangers der lichting 1S72; g. de milicien-verlofgangers der lichting 1872 van de regementen vesting-artillerie, uitgezonderd die van de torpedo-compagnie; h. bij het bataillon mineurs en sapeurs de mili cien-verlofgangers der lichting 1872. De tijdstippen voor de opkomst en het vertrek met groot verlof der miliciens onder 2°. genoemd zullen nader worden medegedeeld. De milicien-verlofgangers der lichting van 1871, die gehuwd zijn vóór het tijdstip waarop zij bij de militie worden ingelijfd, of wel, voor 1 Juni dezes jaars, krachtens eene door den minister van oorlog verleende toestemming, zullen voor dit jaar buiten oproeping worden gelaten. 3°. tot oefening in den wapenhandelbij het rege ment veld-artiilerie de milicien-verlofgangers der lichting van 1872, die daarbij den 1 Mei a. s. van de regementen huzaren zullen worden overgeplaatst, de eeue helft tegen I October de andere helft tegen 2 November; zullende zij na eene maand iu het ge not van onbepaald verlof worden gesteld. De miliciens die wegens ziekte niet op den be paalden tijd onder de wapenen komen, zullen te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn zich na hun herstel bij het corps te vervoegen, ten einde gedurende zes weken iu den wapenhandel te worden geoefend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Nederlandt-ch Indië door middel van het stoomschip Celebes, waarvan het vertrek uit Nieuwediep op den 26 April as. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden ver zonden. De gedrukte stukken, monsters van koopwaren bekooren uiterlijk in den avond van d«n 24 April en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. De Staats-courant bevat de wet van 9 April IS75, tot regeling vau den dienst en het gebruik der

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1