VLISSINGSCHE COURANT. 1875. N°. 29. Zondag 13 April. 13 Jaargang. ER1NGSZ0UT. IV WIJZliVG. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. O de een aftreksel van mout, middelen, die tegen borst- werkt genezend en Jlesch met gebruiksaan- I en smaak en v eenigt i dt vooral aanbevolen aa congestie en i ?b met gebruiksaanwijzing I r te zeggen over de alge- ertraan bij borstkwalen, aan een meer algemeen I andel te brengendie een at sluiten. In elk maga- en maanden lang, bestanddeel van ons is, zijn kwaadsappigheid, eze oplossing van ijzer i- flacon kost 50 cents. ibij de GEZUSTERS B. Faberij de Jong, C. de Munclc, te I Bres, te lliolen en pische Praeparafen. urg—Vlissingen plaatsen. ure; nam. 1 3.30, 1.10 nam. in plaats vau rm. 8.40. ore; nam. 2.4.44 m. 9.20. en Rotterdam, 's Maandags van keerd. Vlissingen. 12.— 5.— 8,50 12.13 5.16 8,59 12.35 5.50 9,8 12.45 6.4 9,16 1.— 6.22 9,29 3 1.6 6,32 9,35 3 1.16 6 49 9,44 8 1.21 6.56 9:49 9 1.33 7.11 10,- 1.42 7.28 10,8 7 1.30 7.41 10,16 2 2.5 8.3 10,29 8 2.11 8.10 10,35 ïl 2.15 4.20 8.18 10,36 2.25 4. 30 8.80 10'45 sendaal. 2.20 3.10 5.40 9.25 2.31 3.20 5.49 9.35 '2.41 5.52 k.54 5.59 1.19 6.13 1.40 6.22 1.55 6.36 6.44 2.13 6.50 2.29 7.— 2.36 7.6 2.57 7.21 3 24 7.34 3.39 7.45 3.50 7.55 dat: naar Middelburg een des Donderdags, alsdan opt, wanneer daar reizigers -Mechelen. 10.20, 1,45 6.— 10.40, C.15 Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post ƒ1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk 2,10; Duitschland 2,30 per 3 maanden. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Aan het bureau van politie is als gevon den gedeponeerd: een koralen Betirsje met koperen knipinhoudende vijf oenten. Gent. an Ganf. 8.17 12.15 7.75 ER, TE VLISSINGEN' ZITTING van Woensdag 7 April 1875. Voorzitter do heer J. G. Hector, Wethouder, wegens ongesteldheid van den Burgemeester. Secretaris de heer P. Forbes Wels. Afwezig de heer J. B. de Groof, wegens ziekte. De notulen der zitting van 3 Februari, alsmede die der buitengewone zittingen van 23 Februari en 17 Maart worden gelezen en goedgekeurd. Alvorens tot de behandeling der op de agenda voor komende punten over te gaan, doet de Voorzitter de openbare zitting overgaan in eene zitting met geslo ten deuren. Na heropening der zitting, stelt de Voorzitter aan de orde, het adres van den heer C. Cr. J. Pieter- sen, ingenieur te 's Gravenhage, betrekkelijk het reeds vroeger ingediend en in behandeling genomen zijnde verzoek, om toestemming te verkrijgen van het ge meentebestuur, tot daarstelling der Tramwayvan welke wij reeds in een vorig verslag melding maakten, en voor welke door adressant concessie is aangevraagd. De heer i^Ieijuiicus vraagt den Voorzitter, of hij niet eerst den Raad in kennis zou stellen, van het ontvangene bericht, ten opzichte van de bouwgron den waarop de Voorzitter mededeelt, dat een schrij ven van Z. E. den minister van financiën is ontvangen, dat de gegronde hoop geeft, dat spoedig tot den publie- ken verkoop van bouwgronden zal worden overge gaan en dienaangaande dus eene beslissing kan tegemoet gezien worden; op eene vraag van don heer Scbraver, zegt de Voorzitter, dat bedoeld worden, de gronden ten westen van het verbreed kanaal, ter zijde van het huis van de firma Blijenberg. Alsnu wordt de behandeling van voornoemd adres voortgezet. De commissie van fabricage adviseert tot- het toestaan van het verzoek van den adressant, onder voorwaarde, dat het opbreken der straat, het leggen der rails, en het weder bijstraten, zoomede het onder- boud der straat tusschen do rails geschiede op zijne kosten en ter plaatse door- of van wege B. en W. aan te wijzen; dat dit werk plaats hebbe onder toezicht van den gemeente-bouwmeester, naar wiens aan wijzi gingen hij zich zal te gedragen hebben dat deze vergunning geschiede tijdelijk en tot weder- opzeggens toe; dat, wanneer de publieke veiligheid, of het publiek verkeer, of andere oorzaken, ter beoordeeling van B. en W. eene opruiming der gemaakte werken mocht vereischen, alles op de eerste aanzegging van Jl.en W. zal moeten opgeruimd, en de straat in haren vroege- ren toestand zal moeten gebracht worden, ten genoe gen van B. en W., en ten koste van don adressant. Onder deze en andere door B. en W. gestelde voor waarden, wordt met algemeene simmen het verzoek van den adressant toegestaan, om van af de Tonnen- brug, langs do voormalige marine-haven en vervol gens over den straatweg tot aan de brug over het kanaal, een tramway aan te leggen, en die te exploi- teeren. Het voorstel tot het verleeuen van gratis onderwijs aan de orde gesteld zijnde, deelt de heer vau Uije Pictersc namens B. en W. mede, dat het dagelij ksch bestuur overneemt bet voorstel van den heer Callen- j fels, aldus luidende»dat de leerlingen op de scholen voor m. u. 1. onderwijs, die, tijdens hun verblijf aan de scholen, door het verlies van ouders of betrekkin gen buiten de mogelijkheid gesteld worden de gevor derde bijdrage te voldoen, en dientengevolge verplicht zouden ziju de school te verlaten, voor eene geheele of gedeeltelijke vrijstelling der bijdrage in aanmer- bmg komen, ter beoordeeling van B. en W., die zoo danige vrijstelling verleenen." De beer Verkuyl Quakkelaar begrijpt niet, boe B. en W. er toe gekomen zijn, hun primitief voorstel in te trekken en het geamendeerde voorstel van den heer Callenfels over tc nemen, daar de zaak nu een geheel andor aanzien krijgt, en hij toch een ondersteund amendement op het voorstel van B. en W. heeft geleverd, dat men nu zoo maar ter zijde zal leggen, alsof er niets gebeurd ware; hiertegen komt hij op. De heer van Uije Pietcrsc zegt, dat het voor- stel-Quakkelaar, als van een geheel anderen aard zijnde, volstrekt als geen amendement kan aange merkt worden. Do heer Pot stemtgeheel in met het voorstel-Quak- kelaar. De Voorzitter moge, zonder officiëelo mededeo- ling te doen, dat B. en W. hun voorstel intrekken, zich zonder voorbehoud nederleggen bij het voorstel Callenfels en daardoor meenen, dat de Raad zich er nu en dan alleen bij te bepalen heeft, met verwerping van alle afwijkende voorstellen; hij meent, dat het voorstel Quakkelaar wel degelijk in eene vroegere vergadering als amendement is aangenomen, en nu vooral, minder nog dan vroeger, kan worden ter zijde geschoven en zelfs, als het meest afwijkende van het primitieve voorstel, volgens onze verordening, het eerst in stemming moet worden gebracht. De heer Scliraver, vroeger gestemd voor het verleenen van gratis onderwijs, zal er nu tegen stem men, vooral met het oog op het gedane voorstel tot verhooging van schoolgeld. De hoer Kicijuhciis vindt het voorstel te onbe paald. Hij ziet geen kans te gemoet te komen aan de bezwaren van hen, wier lot bij wel zou willen verzach ten, maar niet kan, omdat de fiuaneiën der gemeente zulks niet gedoogen. Hij zal dus tegen het voorstel stemmen. De heer Pot zegt; dat hij tegen het voorstel zal stemmen, omdat de aanneming daarvan nadoelig werken en de uitvoering op vele moeielijkheden stui ten zal. Wie zal ons waarborgen, zoo vraagt hij, voor kunstgrepen, zooals die zoo te recht door den heer Kleijnhens in eene vorige vergadering zijn genoemd en waarvau zeker door lijdonde of achteruitgaande ouders in sommige gevallen zou worden gebruik gomaakt? Immers heeft het voorstel-Quakkelaar, om doel te treffen, een getal van 10 bepaald, waarvan toch ook door B. en W. in een geval, als het onderha vige, zou kunnen worden gebruik gemaakt; en als het nu te doen is, om het m. u. 1. onderwijs ook voor de voor ontwikkeling vatbare on- en minvermogenden, in een beperkten zin tot een prikkel voor anderen toegankelijk te maken, dan verdient dit voorstel de voorkeur boven dat van den heer Callenfels. Het voorstel daarna in omvraag gebracht zijnde, wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemden do heeren Pot, Scbraver, Kleijn hens, de Kruijff, Ockers, Laernoes, J. J. P. Hector en Verkuyl Quakkelaar. Voor de heeren Callenfels, van Uije Pietcrse, van der Hijden en de Voorzitter. Wordt overgegaan tot de behandeling van het voorstel van den heer Quakkelaar, aldus luidende: »Op de scholen van m. u. 1. onderwijs zal de gele genheid bestaan tot het verkrijgen van gratis onder wijs met genot van leermiddelen voor een tiental on- of minvermogende leerlingen en zulks op vertoon van eeu bewijs, tot dat einde door B. en W. af te geven, na de plaatselijke schoolcommissie over de geschiktheid van hen voor dat onderwijs te hebben gehoord." De heer cl© Kruijff wenscht het getal leerlingen bepaald te zien tot een maximum van 10. De heer van Hij© Pietcrse zal tegen het voor stel stemmen, en zegt, dat het verleenen van gratis onderwijs niet tot grondslag heeft gelegen bij het doeu van een voorstel dienaangaande, vanwego B. en W., die het voorstel Callenfels hebben overgenomen, omdat ook zij, in ieder opzicht, de financiën der gemeente op het oog hebben, en daarom het getal leerlingen, die gratis onderwijs zouden moeten erlangen, zoo gering mogelijk wenschen te doen ziju. Hij althans zou niet gaarne medewerken, om zulk een ingrijpend voorstel te doen, de financiën der gemeente in aanmerking genomen. Do heer Verkuyl Quakkelaar zegt, dat bet vreemd klinkt uit den mond van een lid van het dago- lijksch bestuur tehooren, dat een getal van 10 te groot zou ziju, daar het primitieve voorstel van B. en W. geheel ongelimitoord was, hetgeen bij lecture daarvan, blijkt. Do heer Kleijnhens zal, alhoewel dit voorstel het meest rationeele is, ook zijne stem, om dezelfde reden, als bij het vorige voorstel, daartegen verheffen. Eveneens de heer Scliraver, dio, of geheele toe lating of algeheele weigering verlangt. De heer «M. «H. I". ËSccior is voor het voorstel gestemd. Het verleonen van gratis ondorwijs zal zoo veel kosten niet opleveren; en daarenboven gelooft bij alle vrijheid to hebben, niet terug te deinzen voor eeno kleine opofferiug voor het beoogde doel, omdat bij hot tot welzijn van de gemeente acht. De heer Kleijnhens zegt, dat de gemeonto reeds veel aan het onderwijs teu koste legt. Waren de finan ciën in een gunstigen toestand, hij zou niet aarzelen zyne stem aan het voorstel te geven. Nu echter kan hij niet, temeer, daar er nog zoo vele andere zaken ten laste der gemeente zullen komen. Het voorstel daarna in omvraag gebracht zijnde, wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Scbraver, Callenfels, Kleijnhens, van Uije Pieterso, Ockers, van der Hijden en Laernous. Voor de heeren do Kruijff, J. J. P. Hector, Verkuyl Quakkelaar, Pot en de Voorzitter. Alsnu wordt aan de orde gesteld, hot voorstel vau den heer Callenfels, strekkende, om do schoolgelden op de scholen van m. u. 1. onderwijs te wijzigen, en die to bepalen, op de school voor jongeus: a. voor het gewoon lager ouderwijs en het onder wijs in de Frauscli9 taal ƒ30; b. voor het onderwijs in do Engelsche en Hoog- duitsche talen 15; c. voor het ouderwijs in de wiskunde f 15. Op de school voor meisies: a. voor het gewoon lager onderwijs in de Frauscho taal en het onderwijs in de handwerken 30; b. voor het onderwijs in de Engelsche en lloog- duitsche talen 15. De schoolgelden, sub letter a telkens te vermin dereu met 5, voor ieder kind van hetzelfde gezin, als meer dan een uit dat gezin, aan boido of aan een der inrichtingen voormeld, van het sub letter a omschre ven onderwijs gebruik maken. De heer vau Uije Pietcrse brengt, namens B. en W. geen gustig advies uit op dit voorstel. In 1866 toch is de Gemeenteraad genoodzaakt geweest het schoolgeld te wijzigen. Oorspronkelijk werd toen het zelfde schoolgeld geheven als in het voorstel staat uitgedrukt. Zij adviseereu dus, het to laten, zooals het nu is. De heer Callcufcls had gedacht, dat hij, alvorens B. en W. met hun advies voor den dag kwamen, in de gelegenheid zou gesteld worden ziju voorstel too to lichteu. Hiertoe nu overgaande zegt hij dat hij, vooral in den tegenwoordigen min gunsti gen toestand der gemeente, eiken maatregel en elk voorstel prijst, dat strekt tot bezuiuigiug, of tot ver meerdering van inkomsten. Echter moet men zich wachten te schroomvallig te ziju, om wijzigingen in bestaande zaken daar te stellen, uit vrees voor mogelijke vermindering van opbrengsten, zoo men die wijzigingen wettig en billijk acht. Of zijn voorstel voor- of nadeel aan de gemeento zal berokkenen, moet hij van zijn standpunt geheel in het midden latenen begaf hij zich in becijferingen of beschouwingen, zou hij daarover eeu onzijdig oor deel uitspreken. Voorop stellende, dat schoolgelden niet als eene belasting zijn aan te merken, kunnen en mogen zy niet strekken tot goedmaking der kosten aan de zaak te besteden, veel minder tot dekking der uitgaven eener gemeente in het algemeen. In zako van onderwijs mag daarom geene rokening gehouden worden met de uitgaven, welke het onderwijs vordert,

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1