VLISSINGSCHE COURANT. 1875. N0. 31. Zondag 14 Maart. 13de Jaargang. BINNENLANDSCBE TIJDINGEN. Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentitfn gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De pry's van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H, SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgogevuii. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1;—, franco per post 1,15- Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk 2,10; Duitschlaud 2,30 per 3 maanden. Vlissingen, 13 Maart. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE YAN STAATSSPOORWEGEN. Totale ontvangsten van 1 Jan. tot 25 Febr, 1875 832,206,45V3 tegen 734,659,37 in 1874; van 26 Febr. tot 4 Maart 1875 f 112,010,81l/a tegen 100,971, 95 in 1874. Totaal 944,217,27 in 1875, tegen ƒ835,631,32 in 1874. Gemiddeld per dag en per K. M. sedert 1 Jan. 1875 ƒ15,14 tegen 13,40 in 1874. De Staats-courant van eergisteren bevat een staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1873, tengevolge van het overlijden van man schappen behoord hebbende tot de koninklijke Nederlandsche marine, zijn opengevallen, en, als niet opgeëischt door de erfgenamen, in bewaring zijn gebleven bij het departement van marine en het korps mariniers. In dien staat worden o. a. vermeld Marinas Kosten, marinier le klasse aan boord van het Metalen Kruis, geboren te Dreischor, overleden den 29en December 1873 in het hospitaal te Sim pang, nalatende 144,95; Janos van der Kreeke, marinier le klasse op de Zeeland, geboren te Wol- ■phaartsdijk, overleden den 26en December 1873 in genoemd hospitaal, nalatende ƒ106,24; Augus tus Lippens, marinier 2e klasse op het wachtschip te Willemsoord, geboren le Overslag, overleden den 20en April 1873 in het hospitaal te Willemsoord, nalatende 202,97!/a; Abraham Lonweret, matroos 3e klasse aan boord van de korvet van Speijk, ge boren te Groede, overleden den 7en Januari 1873 in het hospitaal te Simpang, nalatende 221,5S1/a Eduardus Verberkmoes, marinier 2e klasse van het stoomschip Suriname, geboren te Zuiddorpe, over leden den 24 Juni 1873, nalatende f 113,36, en Adriaan Pieter Hoogstrate, matroos le klasse van liet fregat Zeeland, geboren te Driewegen, over leden den 22en December 1873 aan boord van ge noemd fregat, nalatende 28,40'/2. De minister van marine maakt tevens bekend onder welke voorwaarden de bovengenoemde nala tenschappen door hen die vermeenea daarop recht te hebben kunnen worden opgeëischt. In de Staats-courant van gisteren brengt de minister van financiën ter algemeene kennis, dat overeenkomstig art. 24 der wet van den 22en Juli 1873 Staatsblad no. 116), voor de werkzaamheden der herschatting benoemd zijn tot leden der com missie voor de herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen in de controle der directe belastingen Oostburg, C. D. Tielenius Kruythoff en L. Theri Mz. De strekking van het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot wijziging der wet om'rent den wijnaccijns is, om gevolg te geven aan eene bij het sluiten van een nieuw tractaat van han del en scheeptvaart met Portugal gedane toezegging dat voor wijnen van geen hooger alcoholgehalte dan 21 pCt., geene verhooging van den accijns meer verschuldigd zal wezen. Door de voorgestelde be paling zal tevens aan verschillende bezwaren van de Nederlandsche handelaren worden tegemoet ge komen. Uit Brossel schrijft men ons dat Z. M. de Koning 'er Nederlanden de Zangeressenscliool, door hem daar gesticht, voor goed heeft gevestigd, onder be stuur van den heer Cabel, die vroeger als tenor zoo schitterde. Z. M. heeft te dien einde het huis in de rue Ducale gekocht, dat door wijlen den bankier Couteaux bewoond werd. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat het ontwerp van een nieuw wetboek van strafregt ter perse is op de landsdrukkerij. (W. Goess. Ct.) De inschrijving op eene lpening groot 50,000, tot plaatsing vau een orgel in het Paleis voor Volks- vlijt heeft het gewenschte cijfer nog niet bereikt. Er is echter voldoende ingeschreven om te mogen hopen, dat het plan niet zal behoeven te worden opgeheven, maar door verdere medewerking van de muziekliefhebbers zal kunnen worden verwezenlijkt. Het provinciaal gerechtshof van Overijssel heeft uitspraak gedaan in de zaak van Izaak Wolff, van Kampen, en hem veroordeeld lot eene cellulaire ge vangenisstraf van drie maanden, een geldboete van 12,50 en in de kosten. Uit Tilburg wordt aan het 's Gravenhaagsclie Bagdlad gemeld Naar men uit goede bron verneemt zullen de werkzaamheden aan den in aanleg zijnden spoorweg TilburgNijmegen eerstdaags met kracht her vat worden, zoodat die lijn reeds in het aanstaande najaar, zoo niet geheel tocKToor een gedeelte in exploitatie zal gebracht kunnen worden. Volgens ingewonnen informatiën is hiervan bij de directie niets bekendde vertraging ligt alleen aan de nog te onteigenen gronden. (Pr. N-Br% Ct.) Een Fransch oordeel over de toekomst der mee krapcultuur: moge onze meekrapteelt niet zoo als die der aardappels te vreezea hebben van insecten, haar wordt niettemin veel nadeel berokkend door de dreigende concurrentie der kunst-alizarinegeraad pleegd door de landbouw-maatschappij van Avignon, over de waarschijnlijke toekomst van een der rijkste Zuid-Fransche landbouvv-voorlbrengselen, heeft de maatschappij van nijverheid te Mülhausen niet ge aarzeld te wijzen op den overweldigenden loop van den vooruitgang der kunst-alizarine; maarzij voegde er bij, dat de nieuwe verfstoffen nog geene purperen of geelachtig roode kleuren hebben voortgebracht, welke de natuurlijke meekrap alleen tot hiertoe heeft kunnen geven en dat om die reden, en tevens met het oog op den vooruitgang der katoennijverheid, er geen redenen bestaan om voor de toekomst te vreezen. Omtrent de vergiftigingszaak der familie H. te Haarlem deelt het N.v. d. B. het volgende mede: yDe vader verkeert nog in den toestand, welke hem het gebruik van de beenen ontzegt, doch ove rigens kan hij met de armen reeds iets verrichten. De vrouw is zoover hersteld, dat men het gevaar als geweken kan beschouwen, terwijl zij het gebruik harer ledematen terug verkregen heeft. De zaak zelve zal niet verder vervolgd worden. De dochter, Sophie, bevindt zich nog steeds in het geneeskun dig gesticht voor krankzinnigen Meerenberg." ARNHEM, 10 Maart. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje hebben beiden prach tige, smaakvolle geschenken gezooden voor de te houden verloting ten behoeve der in Atchin ver minkte soldaten. H. K. H. Prinses Marianne heeft een groot aantal loten in die loterij genomen. BREDA, 10 Maart. Blijkens het dezer dagen verschenen programma, zal de proviuciale tentoon stelling alhier gehouden worden op de geslechte ter reinen buiten de voormalige Bosschepoort, in een daartoe net ingericht gebouw. De plaatsruimte wordt kosteloos verstrekt. Door onderscheidene maatschappijen van Nijverheid, als mede door tal van particulieren, is reods een aantal gouden en verguld zilveren medailles verstrekt. Onder deze laatsten telt men Z. M. den Koning en II. M. de Koningin benevens verschillende leden der vorstelijke familie. De tentoonstelling zal gehouden worden van 13 Juli tot 8 Augustus 1875. DELFT, 9 Maart. Gisteren zijn hier gearriveerd en voorloopig iu's rijks magazijnen aan het Konings veld opgeslagen destukken bronzen geschut, door ons op de Atchineezen veroverd. BCt.) IIELLEVOETSLUIS, 11 Maart. De heer W. A. Tenckinck heeft, naar wij vernemen, het plan om in de volgende maand zijn ontslag te nemen als burgemeester dezer gemeente. LEEUWARDEN, 10 Maart. Gisteren in den vooravond brak een felle brand uit in de bakkerij van G. Heemskerk in de Kleine Kerkstraat alhier. De groote voorraad brandstoffen en de geweldige wind deden de vlammen aanstonds zoodanig toe nemen, dat men voor groote uitbreiding met recht beducht was. Toch gelukte het onze spoedig opge komen brandweer, de vlammen tot de bakkerij te bepalen, die dan ook nagenoeg geheel is uitgebrand. Hoe de brand is ontstaan is onbekend; huis en ge reedschappen waren behoorlijk geassureerd. MAASTRICHT, lü Maart. Door het bestuur der domeinen zijn opnieuw een gedeelte der booraen, staande in de vestingwerken tusschen de voormalige Brusselsche- en Boschpoorten, verkocht, ten einde op groote schaal voort te gaan op rijks kosten de vestingwerken te slechten, boulevards, wegen en andere groote werken aan te leggen. Onder die groote werken behooren het graven van een nieuwe haven en van kanalen, het afsnijden vau bochten ia de toegangswegen naar de stad, het maken van nieuwe uitgangen en wegen en het bouwen van ijzeren bruggen over die kanalen. MIDDELBURG, 9 Maart. De kamer van koop handel en fabrieken alhier besloot heden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zenden een adres van adhesie aan het wetsvoorstel van de heeren Kappeyne van de Coppello c. s. betreffende den aau- leg van spoorwegen, speciaal met het oog op de daarin opgenomen spoorweg-verbinding van het voorma lig 4de distrikt van deze provincie. MIDDELBURG, 11 Maart 1875. Ter gelegen- gen heid dat de begrafenismaatschappij //Uit voor zorg", directeur de heer de Waardt Feiten, haar 25-jarig bestaan herdacht, hebben de gezamentlijko leden eeu prachtig zilveren piece de milieu aange boden aan den heer Mr. W. C. Borsius alhier, die van de oprichting af belangloos de betrekking van commissaris dier maatschappij bekleedde. SOHOTERLAND, 11 Maart, Als een groote zeldzaamheid deelen wij mede, dat in het clorp Knijpe 21 personen wonen, die te zamen 1750 jaren tellen. De oudste is ruim 90 en de jongsten 80 jaar oud. Buitendien zijn er nog velen, van 70 lot 80 jaar. Over 't algemeen zijn ze nog kras. TEXEL, 11 Maart. De stranding van het Zweed- sche schoonerschip Pomona met een lading wijn, geeft op het strand groot verlier. Menige arme strandbewoner verdieul een dagloon. Het schip zit hoog op het strand, zoodat men druk bezig is tui gage en lading te bergen. Het verder vervoer kan niet anders dan per as geschieden, hetwelk zeer kostbaar zal zijn, daar de strandingplaais ruim 21/;, uur van de haven van TeXel verwijderd en de weg derwaarts tnecreudeels zandweg is.

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1