VLISSINGSCHE COURANT. 1875. N°. 18. Donderdag 4 Maart. I.'i Jaargang. GEMEENTE BESTUUR. KENNISGEVING. BINNENLANDSCHE TIJDINGEN. Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiön gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlyk "Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure*, De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU.' F. H. SCHIFFER, Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.franco per post ƒ1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk f 2,10; Puitscbland 2,30 per 3 maanden. Ho. 25. HOOFDELIJKE OMSLAG. Besluit tot wijziging der Verordening tot heffing eener plaatselijlce directe belasting op de inkomsten in de Gemeente Vlissingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingen, doen te weten dat door den Raad dier gemeente, in zijne verga dering van 30 December 1874/2 Jan narij 1875 is vastgesteld de navolgende, bij Koninklijk besluit van 1 February 1875 no. 5, goedgekeurde verordening: BESLUIT tot wijziging der Verorde ning tot heffing eener plaatselijke directe belasting op de inkomsten in de Gemeente Vlissingen. De Gemeenteraad van Vlissingen, gezien de missive van Gedeputeerde staten van Zeeland dd. 18 December 1874 no. 7099/42, houdende bewerkingen op het raadsbesluit van 9/11 December te voren, tot wijziging van de tweede alinea van arti kel 8 der Verordening op de beffing van Hoofdelijken omslag in deze Gemeente; gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, besluit: de tweede alinea van artikel 8 der thans van kracbt zijnde Verordening op de heffing van Hoofdelijkon omslag in doze Gemeente, te lezen als volgt t> Aanslagen van personen, die op het kohier zijn gebracht en, zonder hun hoofdverblijf in de Gemeente »te hebben, geen drie maanden van het dienstjaar daarin verblijven, vervallen van regtswege en zullen i>op de Staten van onwaarde worden gebragt." Aldus vastgesteld door den Gemeenteraad van Vlissingen, den 30 December 1874:2 Januari 1875. De Burgemeester WINKELMAN. De Secretaris A. F. SCHATTENKERK, L. S. Behoort bij Koninklijk besluit van den 1 Februarij 1875 no. 5. Mij bekend, De Minister van Binnenlandsche Zaken (get.) HEEMSKERK. Accordeert met het origineel. De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken (get.) HUBRECHT. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 26 Februarij 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris A. F. SCHATTENKERK, L. S. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den Directeur der artillerie stapel- en construc tie-magazijnen te Delft, op den 16eu Maart a. s. zal worden aanbesteed: De levering van twee honderd riem ge woon kardoespapier; 600 groole en 600 kleine blauwe dekens; 450,000 kilogram gietijzer, en den 19en daaraanvolgende: De levering van 1000 meters kardoes saai ten behoeve van gemelde maga zijnen. Vlissingen, 3 Maart. Blij keus een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsck- Indië, dd. 27 Februari, had de generaal- majoor Pel, militair en civiel bevelhebber in Atjeh, den 23 Februari aan de Indische regeering het navolgende geseind: Den 15 Februari zijn drie versterkingen genomen in Lamara, bezuiden Mandarsa Poeti. Aan onze zijde gesneuveld 1, ge wond 17, waaronder de 2de luitenant Pope lier. De vpand leed een gevoelig verlies. Den 17 Februari is, zonder tegenstand, eene versterking gevestigd in Tibang. Ge zondheidstoestand treurig. Den 20sten Februari overleed te Gent een man, die in Vlissingen geboren is en hoewel elders woon achtig, hier vele vrienden en vereerders heeft behou den Doctor Jan Charles van Goethem Op 56-jarigen leeftijd ontviel hij aan zijn gezin en aan zijn omvangrijke practijk. Een voorbeeldig Christen, vervulde hij niet alleen zijne godsdienstige plichten met de meeste nauwge zetheid, maar wist hij als werkend lid der St. Vin- centius-vereeniging aan zijne studie en practijk nog uren te ontwoekeren, om die aan. de werken der liefde te wijden. Aan de armen besteedde hij zijne geneeskundige zorgen met een ijver als hadde hij jegens hen de zwaarste verplichtingen. Daarbij was van Goethem een man van degelijke wetenschap, geheel op de hoogte van de eischen van zijn ambt en om zijn heldere practische kennis door zijne collega's hoog vereerd. Zulke mannen zijn een sieraad der maatschappij en hun verlies is dubbel gevoelig. 't Behoeft dan ook nauwelijks gezegd, dat de rouw over de dood van dien voortreffelijken mau in Geut algemeen was. Bij de plechtige uitvaart in de St Baafskerk wilden rijken en armen het getuigen. Talrijke ambtgenooten van den overledene, leden der magistratuur, der balie, van de St. Vincentius- vereeuiging, al de standen der maatschappij waren opgekomen, om de laatste hulde te brengen aan dien betreurden man. Bij de begrafenis werd in de volgende warme woorden door Dr. W. J. "Willems, in naam zijner collega's, geschetst wie van Goethem als geneeskun dige was geweest Mijne heer en! z/De geneeskundige kring heeft een zeer gevoelig verlies geleden; onze geachte ambtgenoot, Jan Charles van Goethem is plotseling en onverwacht ons ontnomenweinige dagen geleden zagen wij hem nog in ons midden. „Onnoodig is het u te zeggen hoe deze onver wachte dood een rouw veroorzaakte, niet alleen voor zijne familie en zijne ambtgenooten, maar voor de geheele bevolking, wier sympathie en vertrouwen van Goethem had weten te winnen, door eene vereeni- ging van de schoonste eigenschappen van hart en van geest. z/Dat verlies echter zal vooral smartelijk gevoeld worden door de leden der vereeuiging van genees kundigen, welke nauwelijks gevormd, hem reeds kontellen onder hare ijverigste en vurigste leden; want de waardigheid van de geneeskundige bedie ning te verhoogen, hare pogingen te ondersteunen, hare materiëele belangen te behartigen, dat was het voorwerp zijner voortdurende zorg en toen het de stichting van onze vereeuiging gold, met het doel zijne innigste wenschen te verwezenlijken, was van Goethem een der eersten, die op hare roepstem toesnelden. Weldra- werd hij ook eenstemmig ge kozen oin deel uit te maken van het bestuur. z/Gij weet mijne heeren hoezeer hij zich uw ver trouwen waardig gemaakt heeft, steeds was hij op do vergaderingeu tegenwoordig, en uit zijne werkzaam heden konden wij ons overtuigen, hoe het zijn ge voelen was, dat onder de edele bedieningen bet ge neeskundig ambt eene eerste plaats moet innemen om het gewicht barer diensten, om de toewijding en zelfverloochening die het vraagt, en als de verdedig- s1 er der dierbaarste belangen der maatschappijdie van de algemeene gezondheid. lleeft onze betreurde collega zich in de weten schappelijke wereld al niet onderscheiden door let terkundige voortbrengselen, de reden is vooral dat hij beschroomd van aard, altijd aan zichzelf twijfelde, en vervolgens dat hij, slaaf van zijn ambt en van ganscher harte gehecht aan zijne verplichtingen ge heel en al zijn tijd besteedde aan de belangen der zieken, van wie hij te gelijker tijd de vader, altijd de vertrooster en dikwijls de eenige steun was. „Nauwelijks kon hij, na de dagtaak altijd zoo waardig vervuld te hebben, eenige oogenblikken vinden om uit te rusten aan den huiselijken haard, waar hij omringd door eene geliefde echtgenoot© en teerbeminde kinderen, de vermoeienissen van den dag vergat en nieuwe krachten putte voor die van den volgenden. „Maar, al heeft van Goethem aan de wetenschap geene geschreven werken nagelaten, hij heeft een eervolle plaats ingenomen op het veld van eer en plicht. Hij was innig godsdienstig, zeldzaam be scheiden, openhartig en edelmoedig, rechtschapen en voorkomend van aard eu nooit heeft iemand hem van de geringste onedele daad kunnen beschuldi gen; hij was niet ijverzuchtig en jaagde eer noch onderscheiding na, hij was weldadig omdat zijn hart er wezenlijk behoefte aan had en verlangde geeno andere belooning dan de voldoening: Zijn plicht gedaan te hebben. Dit waren, mijn© hecrende schoone eigenschap pen van den rechtschapen man dien wij beweenen en die weldra in liet graf zal dalen. „Slechts de herinnering blijft ons over, maardezo zal steeds in onze harten blijven leven, ze zal ons tot voorbeeld strekken, opdat wanneer onze beurt gekomen zal zijn om de natuur den tol te betalen wij mogen zeggen als hij „Ik mag in vrede rusten, ik heb mijn loopbaan wel vervuld. „Vaarwel dierbare eu beweende collega, geniet in vrede, in den schoot van den eeuwige, debeloo- niug die gij verdiend hebt voor uwe deugden, en uwe onwrikbare toewijding om de smarten uwer zieken te lenigen, en zoo eenige deelneming do grootc droefheid uwer zoo smartelijk beproefde be trekkingen kau verzachten, dan zij het de aanblik van algemeenen rouw dien uwen clood veroorzaakt heeft en de zoo sprekende getuigenis, die gij met u in het graf neemt, van liefde en van droefheid van allen die u gekend hebben. „Rust zacht, van Goethem, dierbare en waardig© ambtgenoot, rust zacht". Zijne werken zullen hem volgen bij God, en zijne gedachtenis zal in zegening blijven.

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1