VLISSOG8CHE COURANT. 1875. N°. 17. Zondag 28 Februari. 13d° Jaargang. KENNISGEVING. GUEEKTfikUD VA\ YLISSIM. BINNEM. MR TIJDIM. Advertentiün De prijs van 1—4 Nieuwendijk, wijk H n°. 101, VLISSINQEN. men aan den Uitgever in te zenden uiterljjk en Zaterdag voormiddag 10 ure; is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk f 2,10; Duitschland 2,30 per 3 maanden. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het Departement van Marine op den 9den Maart a. s. zal worden aanbesteed: De levering van 3000 hectoliter smee- kolen', waarvan 1000 hectoliter bin nen eene maand na de besteding. Mede liggen aldaar ter lezing de voorwaarden, waarop door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken op den 11 Maart aanstaande, zal worden aan- Het maken van viaducten, brugpijlers, grond- en andere werken tusschen de Weenastraat en het station buiten de Delftscbe poort te Rotterdam. Op verzoek van den heer Pot plaatsen wij vol gaarne het door hem gesprokene in de zitting van den gemeenteraad op jl. Dinsdag bij de behandeling van het contract, betreffende het tijdelijk in beheer en onderhoud overnemen van een gedeelte straat en haventerrein bij de verzakking aan de Wijnbergsche kade. De heer Pot vraagt den voorzitter, of onder die f 4000 ook begrepen zijn de door de gemeente nu reeds uitgeschoten gelden tot het nemen van alle -mogelijke veiligheidsmaatregelen, daar dit zeker reeds eene aanmerkelijke som zal bedragen. Er zijn toch genoegzame bewijzen, dat de verschrikkelijke verzakkingen, die weldra verzinkingen dreigen te worden een gevolg zijn van onderloopsheid, er. die onderloopsheid een noodwendig gevolg van verzuim bij gelegenheid van de herstelling der marine dok- sluis, waarbij een goed verdedigingswerk van dien oever, waarlangs het zware dokspui loopt niet ge noegzaam is in acht genomen Immers was het kor- tentijd na de oplevering, dat een aldaar als meer paal geplaatst kanonstuk eensklaps s verdwenen zonder zelfs met behulp van den laugsten peilstok het spoor te hebben kunnen vinden. Het is met het oog op dezen toestand, dat men zich wel eens heeft afgevraagd, of de calamiteiten aan onze gaskuip enz daarvan niet een gevolg zijn, daar het toch moeielijk te bepalen is, waar die onderloops heid eindigt. Hij zou in dit geval meenen, dat het rijk hiervoor aansprakelijk is. De voorzitter antwoordt hierop, dat de voorzorgs maatregelen weinig beduiden en dus niet zeer kost baar zijn, en wat het bezwaar van onderloopsheid met betrekking tot de gaskuip, hiervoor geen vrees be hoeft te bestaan, daar volgens gevoelen van deskun digen volstrekt geen rapport dienaangaande aan- Vlissingen, 27 Februari. Het begraven van lijken, zoo schrijft het voor- loopig bestuur van de Vereeniging tot invoering der tyken verbranding in Nederland, ten einde ze onder den grond te doen verrotten, is niet alleen wal- püjk, het is ook gevaarlijk voor de gezondheid der levenden. Toch dwingt de wet tot begraven; het verbranden van lijken is niet geoorloofd. Vandaar dat de vereeniging wil pogen aan dien wang een einde te maken. Zij zal zich te dien einde, Ua rechtspersoonlijkheid verkregen te hebben, tot de wetgevende macht wenden, nadat door het aantal harer leden voldoende zal gebleken zijn, dat de daar toe strekkende verandering der wet door zeer velen wenschelijk wordt geacht. Tevens wil de vereeniging na reeds, terwijl de wet het verbranden van lijken nog niet vergunt de invoering der lijken verbranding voorbereiden. Daar toe wil zij juiste begrippen helpen verspreider omtrent het begraven en het verbranden van lijken, en kapitaal vormen voor het oprichten of helpen oprichten van lijkovens. De statuten zullen zóó luiden, dat de leden ge heel vrij blijven om, wanneer de vrijheid tot het verbranden van lijken zal zijn verkregen, daarvan al of niet gebruik te maken. In de eerste vergadering der leden op 28 Decem ber 1874 te 's Gravenhage gehouden, is de contri butie over 1875 (en, zoo de tweede vergadering onverhoopt in 1875 niet mocht plaats hebben, ook over 1876) bepaald op /l.öO. De tweede vergadering der leden zal, krachtens besluit der eer3te vergadering niet worden bijeenge roepen, dan nadat het getal leden tot duizend zal zijn gestegen. Intusschen is aan het voorloopig be stuur opgedragen statuten te ontwerpen, voor welke de vergadering reeds eenige grondslagen heeft vasl- Alhoewel wij hoogen prijs stellen op bevordering van volksgezondheid en meer,,daii ieuaand afkeerig zijn van dwang, zoo zouden wij het toch zeer be keuren, indien de voorstanders der lijken verbran ding er in slagen mochten, het heidensche stelsel vau het verbranden der lijken te eenigertijd tot wel te verheffen. Daarvoor te waken en daartegen te strijden is, naar onze meening de taak van allen, die evenmin gaarne gedwongen zouden worden, het stoffelijk overschot hunner dierbaren op heidensche wijze te laten verbranden, als de voorstanders van het ver branden der lijken tot nog toe tegen hun zin genood zaakt worden hunne dooden aan den schoot der aarde toe ts vertrouwen. Gisteren nacht is alhier ter reede gearriveerd, het Nederl. driemastschip 's Gravenhage, kapt. (Je Vries, den 18 November 1874 van Batavia vertrokken, met bestemming naar Middelburg. Aangekomen passagiers: Mevr. de Vogel (afgezet St. Helena, bestemd Kaapstad); familie van Weel deren, man, vrouw en drie kinderen (de heer van Weelderen overleden); familie Malga, man, vrouw en twee kinderen; familie Deibert, man, vrouwen drie kinderen; de heer Reijneke overleden jonge- jufvrouw Berghuis; veertien gepasporteerde mili tairen, waarvan twee overleden. Heden is de 's Gravenhage geschat en naar Mid delburg opgesleept. Uit Rotterdam schrijft men ons 26 Febr, Heden of morgen vertrekt van hier het nieuw gebouwde schip Groningen naar Vlissin gen, om aldaar lading in te nemen en daarna den 6den Maart naar Indië te vertrekken. Men raadt ons hierbij aan het prachtig ingericht schip eens in oogenschouw te gaan nemen. De heer C. A.. W. Halverhout, oud kapitein ter zee, is benoemd tot direeteur der reederij to'. uitoefening eener geregelde stoomvaart tusschen Vlissingen en een der havens op den Theems. Moederzêgen, of de Parel van Savoye, was de titel van het stuk, dat jl. Donderdag alhier werd opge voerd in het schouwburglokaal, onder directie van den heer A. Bakker. De hoofdrol werd. vervuld door eene nog jeugdige actrice, mejufvrouw Marie Bakker, dochter van den directeur, in het karakter van Marie Loustalot. Verwonderlijk mag het genoemd worden, dat een tooneelgezelschap, hetwelk sints jaren de sympathie ontbeert van Vlissingen's burgerij, en alzoo bij ge mis aan aanmoediging der beschaafde klasse teven» met vele moeielijkheden te kampen had, genoeg énergie aar» den dag legde om met zwakke krachten en geringe hulpmiddelen naar ontwikkeling op too- neelraatig gebied te blijven streven. Immers van deze voorstelling kan gezegd worder» ook met het oog op onze meer ontwikkelde stadgenooten, die thans als bij uilzondering de loges vulden dat z;j geslaagd is. Goede opvatting van het stuk, juist weergeven van het karakter van elke rol, vrij natuur lijk, ongedwongen spel, dat al was het kenmerk der uitvoering. De heer Vink stelde ons niet zonder humor den persoon voor van den edelman van het ^ancien régi me", die, zonder zijn adeltrots prijs te geven, zijne z/petits plaisirs" heeft; de heer William als de jonge markies de Livry, had gunstige momenten, menig maal vrij van de hoofdzonde van het tooneel: decla matorische overdrijving, terwijl de heer van der Meij als Pierrot en mevrouw Slips-Pieper als Made- laine Loustalot waarlijk verdienstelijk speelden. Indien dit ook mag gezegd worden van het spel van mejufvrouw Elizabeth, wier min of meer een- toonig orgaan wordt opgewogen door groote ge makkelijkheid op de Scène, met den meeste» nadruk is dit épitheton toepasselijk op de vervulling der hoofdrol. Waarlijk het jonge meisje, dal deze moeielijke rol speelde, is een ontluikend talent. Mimiek en plastiek beloven veel voor de toekomst; hier vooral een ongekunsteld, bevallig spel, sobere geste, aangenaam en buigzaam stemorgaan. Geheel verplaatst in het dramatisch karakter harer rol wist zij het auditorium te boeien, en het herhaald applaus mag wel voorna melijk eene aan haar toegebrachte hulde heeten. Het nastukje werd vlug en goed afgespeeld. Naar aanleiding van dezen avond durven wij onze stadgenooten gerustelijk aanmoedigen de voor stellingen van het tooneelgezelschap van den heer Bakker meer dan vroeger bij te wonen. Was het ons onlangs eene aangename taak de kaart, voorstellende /,de platte grond van Vlis singen" te kunnen aanbevelen, het strekt ons tot niet minder genoegen hetzelfde te kunnen doen, ten opzichte van den platten grond der haven- en kanaalwerken te Vlissingen, op 1 Januari 1875, uitgegeven bij den heer C. van der Weijde, boek handelaar alhier. De nette en juiste teekening van de bekwame hand van den WelEdel Gestrenge heer M. J. van Hoogstraten, le luitenant der infanterie, verdient allen lof, en te meer, omdat de vervaardiger door do bijgevoegde Engelsche vertaling van de verschil lende benamingen van de onderdeelen van het groot- sche werk de waarde der kaart ook voor onze vreemde naburen niet weinig heef' verhoogd. Overbodig achten wij het verder over de dege- l jkheid zoo wel van deze als van de vroeger ver schenen kaart uit te weiden. Wij twijfelen er niet aan, of beide zullen wel aftrok vinden, vooral daar de zeer matig gestelde prijs van f 1,75 per stuk daar toe niet weinig zal medewerken. Wij hopen haar daarom weldra aan te treffer» bij ieder, die belang s'elt in die werken, die èn ontwerpers èn uitvoerders iot eere verstrekken, en overwaardig 'zijn, de rno i- ten en kosten, welke de uitgever zien getroost heeft, om eene voor handelaren eu zeevarenden onmisbare kaart te leveren.

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1