YLISSINGSCBE COURANT. 1875. N°. 11. Zondag 7 Februari. I3de Jaargang. GEMÊENTE-BESTEElt. KENNISGEVING. GEMEENTEHUI) VAN VLISSINGEN. SE. ing voor- de 1 HOUDERS van et van den 19 enden: r voor do militie 1 plaats hebben bruarij 1875 des en van den dag tegen de wijze de Staten bezwa- belaughebbende d; ingediend, door stuk Ir en gestaafd ondertoekend elcschrift bij den agt, tegen bewijs 1875 des voor huize zitting zal van de getuig- ng wegens broe- nige wettige zoon, rt. 53 der boven- aanspraak ma- zullen moeten n Burgemeester terwijl op broe- eten medebren- nzelve en van de verpligt vóór n te levereD het of een uittrek- van werkelijke Iers op wiens of afkondiging ge- arij 1874. uders voornoemd, AN. is, KERK L. S. LISSINGEN. Nieuwendijk, wijk PI n°. 101. VLISSINGEN. Adverteutiön gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor elke regel meer 10 Cents, BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.franco per post fl, 15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk 2,10; Duitscbland 2,30 per 3 maanden. Bij deze Courant behoort een Bijvoeg sel bevattende liet vervolg en slot van de Gemeenteraadszitting. Aan liet bureau van politie zijn als ge vonden gedeponeerdeen gouden oorbel letje, een bonten kraag en een zweep. Verordening op het bouwen en sloopen te VlliSingcn. Aan het slot dezer Verordening (zie lijvoegsel dezer Courant 'van Donderdag 4 Februari jl.) moet nog worden bijgevoegd „Zijnde deze Verordening aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, volgens hun berigt van den 22 Januarij 1875, no. 364/88,in afschrift medegedeeld „En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 Januarij 1875." Fe Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, A. F. SCHATTENKERK, L. S. Ter Provinciale Griffie van Zeelandin de abdij te Middelburg, liggen ter lezing, de voorwaarden, waarop door het Departement van Marine, op den 12den Februari aanstaande, zal worden aanbesteed De levering van gort, erwten, rijst, zout, suiker en jenever, 2°. de voorwaarden, waarop door het Departe ment van Marine, op den lödeu Februari aanstaande, zal worden aanbesteed De levering van grauw- en karldoek en wagenschot, voor de Direction van Marine te Willemsoord en te Helle- voetsluis. 3°. de voorwaarden, waarop door den Directeur der Artillerie Stapel- en Constructie magazijnen te Delft, op den 16 Februari aaustaaude, zal worden aanbesteed De levering van gietijzer en zinkplaat, tot den aanmaak van materieel, ten behoeve van de dienst der Marine, over 1875. Zitting van Woensdag 3 Februari 1874. Voorzitter de heer Winkelman, burgemeester. Waarnemend Secretaris de heer Schatienkerk, Afwezig de heeren van Uije Pieterse, Schraver, J. J. P. Hector en Ockers met en de heeren de Groof en Laernoes zonder kennisgeving. De notulen der zittingen van 30 December '74 en 2 Januari '75 worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de ordo de behandeling der missive van gedep. staten met betrekking tot bet wetsontwerp tot indeeliug van het stroomgebied der Wester-Schelde, het Sloe en Schengo, bij de daaraan grenzende gemeenten, en vraagt of eenig lid eenig be zwaar tegen het ingediende wetsontwerp heeft. Wat hem betreft, zou bij het voor de gemeente bezwarend achten, bijaldien zij op hare kosten politie op het stroomgebied moest uitoefenen. De heer Kleijnhe»»» heeft eene aanmerking. Er is eene fout op de daarbij overgelegde teekening, die zich ook in de memorie doet gevoelen. Ten einde die fout te herstellen, heeft hij eene andere redactie opge maakt, welke aldus luidt»Het gedeelte van stroom gebied der Schelde, dat aan de gemeente Vlissingen wordt toegevoegd, zal begrensd zijn op de volgende wijzevan af de grens tusschen die gemeente en Rit- thein oostwaarts langs de dieptelijn van 50 d.M. bij gewoou laag water tot het punt, waar zij de liju snijdt, getrokken van den toren van Middelburg op de grensscheiding tusschen de gemeenten Ritthem en Nieuw-en St. Joogland; die lijn volgende zuid-oost- waarts tot zij de lijn ontmoet van 50 d.M. bij gewoon laag water, deze volgende tot de lij ti, getrokken van den toren van Borsselen op het uiterste grenspunt tusschen de gemeenten Biervliet en Hoek, langs deze lijn tot waar zij de lijn kruist, die den toren van Elle- woutsdijk vereenigt met een punt gelegen op 1200 Meters afstand van den toren van Breskens in de achting naar den toren der groote kerk te Vlissingen die lijn volgende tot aan hst bedoelde punt; vau daar zuidwaarts langs de lijn, getrokken tusschen den toren van Breskens en die der groote kerk te Vlissingen, tot op de dieptelijn van 50 d.M. bij gewoon 'laag water tegen den vasten wal en die dieptelijn volgende tot in zee; voorts ten westen der grensscheiding tus schen Ritthem en Vlissingen langs den vasten wal tot de oostelijke grens der gemeente Vlissingen, om van daarlangs de dieptelijn van 50 d M. bij gewoon laag water door te loopen tot aan het verlengde grenspunt tusschen de gemeenten AYejtljappelle en Domburg. Het geheele stroomgebied va» de monden der Wes ter-Schelde gelegen tusschen de genoemde diepte- lijnen van 50 d.M. bij gewoon laag water tot aan zee, zal gerekend worden bij de gemeente Vlissingen te zijn ingedeeld." .De heer J. G, Hector vraagt, of uit de bepa ling van bet stroomgebied ook eenige lasten voor de gemeente zullen voortvloeien, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij zulks niet gelooft en aanvoert dat het mogelijk zou kunnen zijn, dat de politie meerdere uitgaven zal vereischeu; evenwel zal op dit bezwaar gewezen worden, door den wensch uit te drukken be vrijd te blijven voor de zorg der politie. Hierna wordt het voorstel van den heer Kleijnhens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Do Voorzitter deelt mede, dat de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden. Uit die opname blijkt: dat over de dienstjaren 1873 en 1874 is ontvangen eene som van 554,419,07 eu blijkens voorhanden zijnde bewijzen van uitgaaf, uit gegeven eene som van 531,578,93% zoodat meer ont vangen dan uitgegeven is/ 19840,93". Hiervan afgetrokken het kwaad slot der rekening van 1872, 2372,87s, Jat niet op de loopende be grooting in ontvang is gebracht, maakt, dat er op 31 December 1874alzoo in kas was f 17467,26. Voorts dat door gedep. staten is goedgekeurd de wijziging der begrooting voor 1874 ingevolge raads besluit van 30 Decemberj2 Januari. Evenzoo den verkoop van de inschrijving op het grootboek der nat. werk. schuld, alsmede de rekening over 1873, met dien verstande, dat het bedrag der uit gaven is vermeerderd met f 931,84 naar aanleiding van de medegedeelde redenen der Ged. Staten bij missive van 29 December. Verder dat van wege den minister van fiuantiën ongunstig is beschikt op een adres van den gemeente raad, inhoudende verzoek dat ook op Vlissingen van toepassing zou worden verklaard het tarief van haven en schutgeld op het kanaal van Walcheren, waarbij aan de rechtstreeks naar Middelburg varende schepen vermindering van havengeld wordt toegekend, en wel, omdat de uitsluitend naar Middelburg bestemde schepen het kanaal en zijne havens niet als haven maar enkel als waterweg gebruiken en te Middelburg aankomendo, aldaar nogmaals aan de gemeente haven- of leggeld moeten betalen, terwijl de schepen, voor Vlissingen bestemd, èn van het kanaal èn van de haven als zoodanig ook als legplaats gebruik maken, en dat alzoo do bewering niet juist is, dat de gemeente Middelburg boven Vlissingen bij het bedoelde tarief beoordeeld is. De heer Verkuyl Quakkelaar begrijpt van' dezen brief niets. Het argument van den minister gaat volgens hem niet op, daar het dok alhier en de basaltkade te Middelburg in denzeltden toestand ver- keeren. Voor het gebruik maken van het dok moet evenzeer havengeld betaald worden als voor de basalt kade. Hij acht het daarom dan ook ongeraden in de beslissing van den minister te blijven berusten. Als de Raad zich met zijne zienswijze kon vereenigen, zon hij wenschen den minister op het een en ander te wijzen. De heer de KruijjIF kan zich niet alleen vereeni gen met het aangevoerde door den heer Verkuyl Quakkelaar, maar gelooft tevens, dat men niet te veel vragen en klagen kan, omdat er voor Vlissingen veel te vragen en niet minder te klagen valt. De heer E&lcijulicais kan zich ook niet vereenigen met het motief, dat de minister aanvoert. Hij gelooft, dat de minister in eene dwaling verkeert, en vindt het argument gezocht. Middelburg gebruikt bet kanaal wel degelijk als haven, en daarom acht hij het motief van den minister onbillijk. Het voorstel van den heer Verkuyl Quakkelaar, om namelijk den minister in kennis Te stellen van de be zwaren van den Raad tegen zijn besluit, wordt, onder steund door deD heer de Kruijff, mot dlgemeene stem men aangenomen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat gedep. staten berichtente hebben ontvangen, de vastgestelde verordening op het bouwen en sloopen in deze ge meente. Daarna wordt voorlezing gedaan van een adres van werkbazen in deze gemeente van den volgenden inhoud 2>Ondergeteekenden, mr. melselaars en timmerlie den, alle wonende te Vlissiagen, kennis genomen heb bende van het besluit, vastgesteld in Uwe zitting, dato 30 December, inhoudende: het desappobeeren der aanbesteding, betreffende het verbouwen van een huis op de Rommelkade tot hoofdonderwijzerswoning, nemen eerbiedig de vrijheid UEd. Achtbare het vol gende onder de aandacht te brengen dat hoezeer, met het oog op de uiterst lage inschrij vingen, voortgevloeid uit het groote gebrek aan werk binnen deze stad en daargelaten de daarvan opge maakte raming, hun dat besluit bevreemdt, zij nog- thans 's Raads bevoegdheid daartoe erkennen datevenwel, waar besloten is bedoeld werk onder eigen beheer uit te voeren, immers zoo zij ondersteldeu, even als indertijd met het schoolgebouw in de Nieuw- straat heeft plaats gehad, het hun heeft getroffen, dat in strijd met voornoemd besluit, dat werk, zij het dan ook gedeeltelijk, met voorbijgaan van ondergeteekeu- den, onder de hand aau een hunner confrères mede alhier woonachtig is uitbesteed; eene daad, blijkens mededeeling van den begunstigde onder opgave van cijfers voor addressanten aan geen twijfel onderhevig; dat naar hunne meening door die daad, hunne rech ten als ingezetenen, die allen hunne lasten, vooral ook ten behoeve der stad onzer inwoning moeten opbren gen, zijn te kort gedaan; redenen, waarom addressanten UEd. Achtbaren eerbiedig verzoeken uwe vergadering moge besluiten a. terug te komen op de in deze gedane toezegging, b. de hun aangedane miskenning zal worden her steld, c. hun de gelegenheid worde verzekerd, naar de nog daar ter plaatse of elders uit te voeren wer ken, bij voorkomen te kunnen mededingen. Hetwelk doende." Volgen 14 onderteekenaren. De Voorzitter merkt op, dat adressauten zich op een verkeerd standpunt hebben geplaatst. In de vorige zitting toch heeft de Raad besloten de onder wijzerswoning onder eigen beheer te laten herbouwen. In dien zin is gehandeld eu beeft de commissie van fabricage het hare gedaan, om voor zoo weinig kosten, als mogelijk is, het werk te doen uitvoeren. Hij geelt dientengevolge in overweging af wij zend op hot ver zoek van adressanten afwijzend te beschikken. Do beer Pot stelt het volste vertrouwen in de

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1