VLISSINGSCHE COURANT. 1875. N°. 7. Zou dag 24 Januari. I3d' Jaargang. KENNISGEVING. BIML1ME TIJD1\GE\. Nieuwendijk, wijk PI n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiön gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor elke regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SC Hl FF ER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Abonnementen voor België f 1,55Frankrijk f 2,10; Puitschland f 2,30 per 3 maauden. Ter pi'ovinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den Commissaris des Konings m de provincie Groningen op den 5en Februari aanstaande, zal wor den herbesteed: De voltooiing van de afsluiting van het Reitdiep bij Wetsinge, en bijbehoo- rende werken. Vlissingen, 23 Januari. Naar men verneemt hebben de heeren P. Vleu gels en A. Benier bedankt voor de benoeming «an leden der commissie tot onderzoek van een ontwerp tot indeeliug van het stroomgebied d r Wesier- Schelde, zoodat er eene nieuwe verkiezing zal moe ten plaats hebben. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN STAATSSPOORWEGEN. Totaal ontvangen: van 1 Jan. tot 7 Jan. 1875: f 95,385,33%, legen 88,249,99 in 1874. Van 8 Jan. lot 14 Jan. 1875. 107,482,98. tegen f 89,268,74»/., in 1874. Toiaal in 1875: f 202,868.3l7a; lege- f 17 7,518,73l/2 in 1874. Gemiddeld per dag en per K.M. sedert 1 Jan. 1875: 14,64, tegen f 12,81 in 1174. Voor het gedeelte groot f 1,000,000 van de 2e seiiead f 3,500,000 d<r leenitig 1873, maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, waarvoor de inschrijving op den 19 Januari jl. bij de associatie- cassa te Amsterdam plaats had, was voor meer dan het viervoudig bedrag ingeschreven. In overeenstemming inet de bepalingen der sta tuten, kon ds praefcrenten aandeelhouders slech's ongeveer 23 pet en den overigen inschrijvers 13 pet. hunner inschrijving toegewezen worden. Door de onderscheidene kantoren van de Rijks telegraaf zijn gedurende het jaar 1874 verzonden 1,033.472 telegrammen, ontvangen 1,674,528 telegrammen. De opbrengst der gezamenlijke kan toren van de Rijks-telegraaf is in 18/4 geweest f 677,797,32. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. de dd. schutterij in de gemeenten Grave, Deventer en Groningen voor de dienst der infanterie ie bestemmen; 2°. de dd. schutterij le Dordrecht in haar geheel voor de dienst der vesting-artillerie te bestemmen3°. van de dd. schutterij te Amsterdam eeo ba'aillon van zes compagniën, ieder ter steikte van omtrent 110 man, met; inbegrip van het kader, voor de dienst der vesting-artillerie te bestemmen. Door den minister van oorlog is bepaald dat aan de miliciens die onder de wapenen zijn, dezelfde soldij zal wo;den berekend als aan de vrijwilligers; de verho 'ging bedraagt per man ongeveer 25 cent iu de vijf dagen. Bij koninklijk besluit van 19 dezer, is met her ziening van het besluit van 12 November 1866, houdende vaststelling der jaarlijk>che uitkeering aan weduwen, weezen, moeders en zusters van overledene ambtenaren, tot. het algemeen bestuur behoorende, op twee vijfde gedeehen der liacti- menti-n, door de overleden deelgerechtigden geno ten, het volgende vastgesteld Art, 1. Het bepaalde sub l van het koninklijk besluit van 12 November 1866, wordi ingetrokken, en de jaarlijksche uitkee ring aan weduwen, weezen, moeders en zusters van overleden ambtenaren, wordt vastgesteld op de helft der tractPineiïten, door de overhden deelgerechtig den genoten. Art. 2. De rijksambtenaren, die vol gens het koninklijk besluit van 15 Mei 1868, in het weduwenfonds hebben deelgenomen of zullen deel nemen, kunuer, indien zij dit verkiezen, huine contributie verhoogen tot zoover, dat hunne wedu wen de helft van het aan hen toegekende tracte- menfc als pensioen kunnen genieten. Dit besluit wordt geacht te zijn ingegaan 1 Januari 1875. Woensdag avond heeft zekere H. P. D., koper slager, te Sluis, in zijn werkplaats zich door ophan ging het leven benomen. Men vermoedt.dat misbruik van sterken drank als naaste oorzaak hiervan kan worden bi-fchouwd. De overledene laat een weduwe en 5 kinderen na. Men schrijft uit Zierikzee: Onze geachte stadgenoot, mr. van der Lek de Clercq. heeft, naar ons b richt wordt, zijn ontslag als ncaris gevraagd, en verzocht dat zijn zoon in zijn plaats moge benoemd worden. Voor <le oprichting van een Aichin-monumint waarvoor wij reeds maanden geleden een woord tot aanbeveling spraken worden thans bijdragen verzameld. De opwekking hiertoe gaat uit van g-neraal Smi's, commandant van het invaliden- geslicht Bronbeek, bij Arnhem. Te Amsterdam is op 's rijkswerf thans eene hydraulische pers in werking, waarmede pantser- platen van :0 Engelsche duim dikte op ieder deel der oppervlakte koud kunnen Worden gebogen. Dit werktuig, waarmede zulk een verbazende kracht moet worden ontwikkeld, voldoet volkomen aan de verwachting en is een aanwinst voor onze marine, die daardoor voor een belangrijk deel minder af han kelijk van de buitenlaudsctie industrie is geworden. (A. R. Ct.) Te Schiedam zijn in den laatsten lijd een of meer geheime raadszittingen gehouden. Dit wordt in verband gebracht met een plan van de Nederl. rijnspoorweg-maatschappij, om namelijk eeu spoor weg te Eggen langs den nieuwen waterweg naar zee, naar den Hoek van Holland. Die lijn zou loo- pen over Maassluis, over Vlaardingen naar Schie dam, van daar zich naar het noorden buigen, om zich bij de lijn Gouda's llage aan te sluiten. Ten noorden van «le stad zou dan een centr >al goederen- s'ation kouaen. Op zoodanige wijze zou de Hoek van Holland met het Europeesche spoorwegnet in verbinding gebracht worden zonder Rotterdam aan te doen. (Fad.) Uit Friesland schrijft men, dal op sommige plaat sen de toevoer van water aan weerskanten van den spoorweg zoo groot is, als in geen tijden het geval was; zoo ver het oog reikt, schijnt alles een uitge strekte watermassa; de spoorreizigers zien met ver wondering, dai hun weg als door een zee loopt. Door den fcrineu aanleg der spoordijken, op flinke hoogte gebracht, is er in geen geval nooJ, dat de treinen last van 't water zullen hebben. Uit Essen meldt m n aan den B lgischen Moni- teur des intéréts matériels, dat de ontdekte koleu- lagen in Limburg veel iijker zijn dan men aanvan kelijk gemeend heeft. Boringen bewijzen de waar heid der hypothese, dat het kolen bassin der Roer zich uitstrekt van Nederlaudsch Limburg tot Luik^ Ter diepte van 100 a 200 M. heeft men bij Heer len uitmuntende kool, Zrlfs gaskool ontdekteven eens te Klimmen ter diepte van 218 M. Weder wordt daarbij gewezen op de bezwaren; die de nog rigeerende mijnwet van 1810 oplevert. BOXTEL, 17 Jan. In den vroegen morgen van heden werd onze gemeente in groote verslagenheid gebracht. Ongeveer ten 5 ure verliet Antje van der Meijden hare wouing om zich naar de kerk te be geven. De gaslantaarn, dicht bij haar huis waar de straat draait, was niet brandende, waardoor zij het ongeluk bad den draai niet goed te nemen en in de Dommel te vallen. Haar hulpgeroep kon niet meer baten, want de bewoners der aangrenzende huizen waren nog te bed en werden wel is waar door het geschrei wakker, maar hadden natuurlijk eenige minuten noodig om zich te kleeden. Op den zelfden morgen zijn er nog andere menschen, die veraf wonen en door de groote duisternis misleid waren in het water geraakt, maar zijn amet den schrik er afgekomen. ELBURG, 20 Jan. Heden middag 1 uur, ter wijl de kostleerlingen op het instituut van W. alhier op de plaats aan het spelen waren, had een hunner het ongeluk een zijner makkers met een geladen pistool aan het hoofd te treffen, zoodat men voor zijn leven vreest; de te Velzen wonende ouders zijn onmiddelijk per telegram ontboden. HEEZE BIJ EINDHOVEN, 18 Jan. In den laatsieii tijd hoorde men hier gedurig spreken van dolle honden, die zich te Valkenswaard en te Budel zouden vertoond en daar honden gebeten hebben. Gisteren middag verscheen alhier op het gehucht het Kruis een vreemde hond, die alle kenteekenen van hondsdolheid vertoonde, en eerst een anderen hond beet ea vervolgens een kind van omstreeks 3 jaar oud, dat voor liet huis zijner ouders speelde, in het oog, zoodat men meent, dat dit zal verloren zijn, al ondervindt het kind verder geen nadeelige gevolgen waarvoor wel reden van vrees bestaat. HOEVEN, 19 Jan. Naar het zeggen van een geloofwaardig reiziger, zou, een paar dagen gele den, te Dorst (bij Breda), door een bekwaam schut ter aldaar, een prachtige konings-arend geschoten zijn, hebbende eene vlucht van ruim twee meters, en in zijne klauwen een wild konijn houdende. Men vertelt er bij, dat de wa A-ere schutter den arend met zijn prooi, als geschenk, heeft opgezonden aan een der museums van ons land. OLDEBROEK, 19 Jan. Gisteren middag wilde de landbouwer A. v. d. W. op zijn particulieren overweg dwars over den centraalspoorweg rij Jen. Toen hij met zijn met twee paarden b spannen wagen midden op den weg was, kwam de sneltrein uit Zwolle in zijn onmiddelijke nabijheid aaiistoomen. De paarden werden schichtig en wilden niet van de plaats, tengevolge waarvan een van hen onder den trein geraakte en onmiddelijk werd gedood. De landbouwer en het andere paard bleven ongeleerd. Wellicht is de mist oorzaak geweest, dat v. d. W. de nadering van den trein niet tijdig heeft opgemerkt. VLAARDINGEN, 19 Jan. Stuurman Jacob Don, voerende het visscherssloepschip Adriana Cor nelia, neden van de kab. ljauwvisscherij binnenge komen, heeft op 57° 30noorderbreedte den 7n dezer gered en alhier aangebracht de tquipage van het Duitsche brikschip Iheodor, kapt. L. Pretzer, bestaande uit 7 man. Genoemd schip was met steenkolen beladen en bestemd van Hartlepool naar Straalsund en had 20 dagen in ontredderden staat rondgedreven, toen de manschap met levensgevaar aan boord van de sloep werd opgenomen.

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1