VLISSIAGSCHE COURANT. 1875. IV0. 2. Woensdag O Januari. I3'e Jaargang. GKMEEV TE BESTUUR. Nieuwendijk, wijk PI n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 14 regels is 40 Cents, voor elke regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. S C-H i F F E R. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondagsuitgogeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post*Directeuren. Abonnementen voor België 1,55; Frankrijk 2,10; Duitschland 2,30 per 3 maanden. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, bevattende het vervolg en slot der zitting van den Gemeenteraad van Zaterdag den 2en Januari 1875. De ondergeteekénde geeft den ingezete nen kennis, dat de karman F. J1LLEBA als zoodanig is ontslagenaangezien hij tegen het bestaande verbod langs de huizen nieuwjaar heeft gewenschtmet attent- makiug daarop wordt vriendelijk verzoc it dat, mochten de karlieden zich hij latere gelegenheid daaraan, even als bij kermis, schuldig maken, niets aan hen te geven. De Commissaris van Policie, DE GRAAFF. Vlissingen2 Januari 1875. No. 1. GEMEENTE BESTUUR. Benoeming van vaste commissiën uit den Baad. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend: 1°. dat in de Raads-vergadering van den 30 De cember 1874/2 Januarij 1875 zijn benoemd, deleden der onderscheidene vaste comtnissiën uit den Gemeenteraad, voor het jaar 1875; en dat die commissiën zijn zamengesteld als volgt: a. de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de Bur gemeester, voorzitter en de heeren M Pot, Mr. P J. Callenfels, H. E. Kleijnhens en J J. P. Hector, leden. b. de commissie voor de Belastingende heer Tli. van Uije Pieterse, voorzitter en de heeren H E. Kleijnhens, J. C. Ockers, C. J. van der llijden en J. J. P. Plector, leden c. de commissie voor de Frnantiënde heer Th van Uije Pieterse, voorzitter en do hee ren A. Schraver, M. Pot, J. v/. Ockers en Mr. P. I. CaUenfels, leden. d. de commissie voor </e Fabricage, de Burge^ meester, voorzitter en de heeren W. de Kru".ff, C. J. van der Hijden', J. P. Laer noes en J. Verkuyl Quakkelaar, le'en. e. do cm missie voor de Gasfabriek, de Bur gemeester, voorzitter en de heeren J. C. Ockers, YV de Krnijff, J. P.Laernoesen J. B. de Groof, leden. f. de commissie, bedoeld in de laatste zin snede van art. 4 der verordening op tie invordering van den Hooft/dijken Omslag, de heeren J. C. Ockers, W. de Kruijff, en Mr. P. J. Callenfels. 2°. dat mede in gezegde raadsvergadering is ge kozen. a. tot regent van het Gas/kuis, de heer van Z we veren. b. tot regent van het Weeskuis, de heer J. P. Laernoes. ctot lid in het Algemeen Armbestuurde heer N. A. van Goet-hem. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 5 Januarij 1875. De Burgemeester en Wetk mders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris, H. F. SCHATTENKERK L. S. No. 2. VERKIEZINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend dat op Maandag den 18 Januari a. s. eene ver kiezing zal plaats hebben van eene commissie van dertien ingezeten, geen leden van den Raad zijnde, ten einde onder Voorzitterschap van den Burge meester in overweging te nemen en rapport uit te brengen over een voorstel door H.II. Gedeputeerde Staten namens Zijne Excellentie den Minister van Biniienlandsche Zaken gedaan tot indeeling van het Stroomgebied der Schelde en alzoo tot wijziging van de grenzen der gemeente. Vlissingen, 4 Januarij 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. AANBESTEDING. Op Vrijdag, den 8en Januari 1875, des voor middags ten 10 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Kouings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het i i de district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aaubes eed: Het onderhoud van Rijkstelegraaflijnen in de provincie Zeelandgedurende het jaar 1875, in acht perceelen. De besteding geschiedt alleen bij inschrijving, volgens art. 1') van het bestek Hel bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van financiën te 's Gravenhage, aan de localen der besturen van de onderscheidene provin ciën, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boehandelaar M. Nijhoff, Raaras'raat no. 49 te s Gravenhage, en door zijne tusschenkomst ia de voornaamsten ge meenten des Rijks. Den 6en en 4en dag voor de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaa sgedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdin genieur van den Waterstaat te Middelburg voorde lijnen enz in het algemeen en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Middelburg, Goes, Zierik- zee, Sluis en Neuzen voor de lijnen enz. tot ieders arrondissement behoorende. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den Commissaris des Kouings in de provincie A oor.<-Holland, aan het gebouw van liet provinciaal bestuur te Haarlem, op den 7 Januari aanstaande, zal worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud van het uit wendige van het Rijks-post- en telegraat- gebouw te Amsterdamzoomede van de localen bij de dienst der telegraphie in gebruik. In het Handelsblad van 31 December, komt een schrijven voor uit Vlissingen, dato 28 December, waaruit blijkt, dat de stad onzer inwoning niet alleen te kampen heeft met de vijanden van buiten, maar ook met die van nabij. Blijkbaar toch stelt de schrij ver zich ten doel, om het //Stadje van 8000 inwo ners", zoo als hij het noemt, in een niet zeer gunstig daglicht te stellen. De Vlissihgers toch, zoo schrijft hij, //zien verlan gend uit naar aanhoudenden vorst, en beschouwen een strengen winter als het krachtigste argument voor de deugdelijkheid dezer haven, boven die van Antwerpen, en vleien zich met de hoop, dat vele schepen later ook buiten dit onvermijdelijk geval hier, in plaats van te Antwerpen zullen binnen vallen!" Daargelaten de bewering, dat de Vlissingers een strengen winter als het krachtigste argument voor de deugdelijkheid hunner havens beschouwen, erken nen wij ten volle, dat er sterk verlangd is en wordt naar eenig vertier, om het even, of zuIks door vorst, of door wat anders wordt aangebracht., en niet het minst zij, die vroeger in onze welvarende stad ruim schoots de gelegenheid vonden in hunne behoeften te voorzien, doch die nu door de stelselmatige ont houding, van al wat bloei en welvaren kan aanbren gen, door gebrek aan werk als anderszins, langs de straten moeten slenteren. Dat volgens den schrijver //de pessimisten" (ver dedigers van het pessimism us, of de leer, dat de wereld door en door slecht is) beweren: „dat een schip, dat verplicht is geweest hier eenigen tijd te vertoeven, zulk een ongunstigen indruk van deze haven gekregen heeft, dat het haar later zooveel mogelijk zal vermijdeu" moge waar en mogelijk z:jn, gelukkig voor het beproefd en benijd wordende Vlissingen, dat er nog andere mensehen op de aarde leven dan pessimisten, die reeds een beteren dunk van de havens en inwoners van Vlissingen gekregen hebben, indien bet geluk of liet ongeluk hen binnen onze wallen bracht Wel is waar mist onze „kleine stad" veel, ja zelfs zeer veel, wat elders in overvloed voor geld te krij gen is; het is niet minder waar dat daarentegen voor handel en scheepvaart gemakken voorhanden zijn, die men te vergeefs zoekt in die plaatsen, waar men voor een groot deel leeft van wat Zeeland en Vlis singen ten beste voor hen hebben. De schrijver uit Vlissingen moge bij de lezers van het Handelsblad, het denkbeeld trachten ingang te doen vinden, dat de levensbehoeften spoedig wor den opgedreven, als er veel schepen te gelijkertijd aanwezig zijn, hij, die de Vlissingers kent, zal ook wel weten, dat geen vreemdeling dienaangaande voor hen zal behoeven te vreezeu. Dat er te Vlissingen echter een tal van bastaard - Zeeuwen en Vlissingers zich ophouden, die zich ten koste van hun evenmensch verrijken en leven van het ongeluk van anderen, kan zeer wel mogelijk, en niet moeielijk voor den schrijver zijn, dat te bewij zen; zulks bewijst echter nog niet, dat de waarheid aan den kant der „pessimisten" is Neen, even als elders, kan men te Vlissingen alles voor geld en goede woordeii krijgen, en het ontbre kende aangevoerd en geleverd worden, tegen geen hoogeren prijs dan daar, waar handel en scheepvaart welig tieren. Nog eens, aan Vlissingen en de Vlis singers ontbreekt veel, zeer veel; maar in eenen adem voegen wij er aan toe, ten aanhoore van een ieder, zoowel van vriend als van vijand: „Kom, zie en oordeel." Dit doende, zal men do treurige ervaring opdoen, dat Vlissingen de speelbal is van lage partijzucht en eigenbelang dergênen, die er voordeel bij schenen te

Vlissingse Courant | 1875 | | pagina 1