VLISSINGSGHE COURANT. Zondag 32 November. 1874. N°. 94. 12d° Jaargang. laatsspoorwe^. oordt aangtlegd zierikzee. 20 's morg. 6.30 21 r 10.30 i het spoorwegstatioij reizen van Middelt»», 1 reizen van Zierikzee. ester-Sohelde. U. K. U. M. n. 6.30 nam. 8.— 7.— 3.30 aKUEEDAQ "VRlJUid V. M. voorm. 7.45 8.15 10.30 11.- 11.30 'srnidd. 12, nam. 12.30 1.— 's midd. 12, nam. 12.30 I. V. M. U, .45 15 .30 vm. 10.30 nm. 2.! .15 .45 15 45 .15 u 11.15 p 3, ,30 ,e stoomboot te Neuzen len worden, moet op hel gewicht en de waarde; daarenboven moeten ^e- loopen zij gevaar dooi n geweigerd. i en Vlissingen" aren. ah vlissingen*. 20 's midd. 4- 21 5.— urg—Vlissingen plaatsen, s. - nve; nam. 1 8.3Q 1.10 nam. in plaats tan 8.40. ire; nam. 2.-—, 4.40 3,20. gen en Rotterdam. Maandags ran lerd. Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor elke regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. "Abonnementsprijs per drie maanden f 1.franco per post f 1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert ziGh. bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. GEMEENTE BESTUUR. fïo. 83. PERSONELE BELASTING. Afkondiging van de kohieren derpersoneéle belasting no. 5 en 6, dienst 1874/75. De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend: dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks- I Ontvanger zijn gezonden, de executoir verklaarde I kohieren wegens do personele belasting no. 5 en 6, I dienstjaar 1874/75, de daarop voorkomende belasting- I schuldigen worden uitgenoodigd, om hunne aanslagen i den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor- koming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen 3 maanden na heden behooreu te worden ingediend, terwijl de aan- I giften ter bekoming van ontheffing, in geval vanverhui- I °P grond van art. 27, 2, der personele wet, I moeten worden gedaan bij den Rijks-Ontvanger, binnen I ién maand volgende op diewaarin het personeel is I ontruimd. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het be- I hoort, den 21 November 1874. De Burgemeester voornoemd WINKELMAN. IHMMHME T1JD1M. Vlissingen, 21 November. Een bij de regeering ontvangen telegram luit Indië van den 14n dezer meldt, dat de ■gezondheidstoestand te Atchin zeer 011- Igunstig is. Er heeft zich één cholera-geval 5.— 5.16 5.50 6.4 -Vlissingen. I 12.— 12.13 I 12.35 I l2-48 1.— 1.6 1.16 1.21 1.33 1.42 1.50 2.5 2.11 2.15 4.: 9,16 6,32 9,35 6 49 9,44 6.56 9:49 7.11 10,— 7.28 10,8 7.41 10,18 8.3 10,29 8.10 10,35 8.18 10,36 2.25 4.30 8.S0 10'tó indaal. 10 3.10 5.40 1 3.20 Te Eotta Alam is eene batterij opge dicht waarbij 2 man zijn gesneuveldde luitenant Brandeler en 15 man werden ge rond. De Atchineezen willen niet meer vech- ;n, tenzij zij door de Hoelooboehangs wor- fen aangevoerd. Longhatta blijft vechten. 5.49 9.25 9.35 5.52 3.59 6.13 6.44 6.50 7.— 7.6 7.2 L 7.34 7.45 7.55 t„ wanneer daar reïzigera deohelen, 5.30, 10.20, 6.— 10.40, 6.15 -Gent. Gent: 8.17 12.15 7.25 s VHSSINGÉN. die het bestuur geluk wenschte met het geopende schoolgebouw, dat zijnsinsiens geheel aan de eischen voldeed, vooral aan die der hygiene en het zingen van een toepasselijk lied, waarin de leerlingen ach tereenvolgens Vorst en Vaderland, bestuur dezer gemeente, schooltoezicht en onderwijzers alle heil toezongen, nam de hoofdonderwijzer, de heerSitseu, het woord. In de eerste plaats bracht hij, ook namens zijne leerlingen en hunne ouders, hulde aan het bestuör der gemeente, dat door dit doelmatige schoolgebouw een nieuw bewijs had geleverd van zijne krachtige medewerking tot verheffing van het onderwijs in deze gemeente. Id het vervolg zijner rede sprak hij achtereenvol gens over de vestiging van volksgeluk door een goed georganiseerd onderwijs en over de toepassing van art. 23 der onderwijswet op de openbare school, waarbij spreker als zijne meening te kennen gaf dat die school moet zijnkerkeloos, niet godsdienstloos. Nadat hij ook zijne leerlingen eenige oogenblik- ken had toegesproken, werd deze plechtigheid met zang besloten. De Directeur der provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde maakt bekend dat op 27, 28 en 29 November alsook op 1, 2 en 3 December de stoomboot niet verder doorvaart dan Hoedekens- kerke, te 11 u. van Hoedeke.iskerke Daar Neuzen terug vaart, om op den gewonen tijd (12 u) naar Vlissingen te kunnen vertrekken. Verder dat op Vrijdag 4 December 's morgens ten 6 u. in plaats van 12 u. 's middags van Neuzen naar Vlissingen zal gevaren worden en de overige afvaart- uren onveranderd blijven. Het nieuwe, geheel naar de eiscben van den tegen- 'oordigen tijd ingerichte schoolgebouw op de Hooi- ;ade, werd gisteren in tegenwoordigheid van ver killende autoriteiten geopend. Nadat de leerlingen het bestuur en verdere ge nodigden een welkomstlied hadden toegezongen, ield de Burgemeester eene kernachtige toespraak, oarin hij allen geluk wenschte met de nieuwe kool, en een enkelen blik op vroegere toestanden laande op het groote gewicht van goed onder- tjs wees. Spreker bracht vervolgens een woord dank aan den inspecteur van den geneeskundi- dienst in deze provincie, aan den gemeente- fowmeester, den ontwerper van het plan, en aan 6» aannemer van het gebouw. Teu slotte spoorde 'jde leerlingen aan, een nuttig gebruik te maken 'iet onderwijs, dat zeide spreker door flink personeel hier gegeven werd. Na het zingen van een toepasselijk lied door de klingen, nam de voorzitter der plaatselijke school- Emissie, de heer mr. Callenfels, het woord. Spre- er beschouwde de school in verband met de wet let de ouders, met de leerlingen, waarin hij vooral op den grooten strijd, van den tegenwoordige» hissehen voor- en tegenstanders van het open- onderwijs en op de meerdere oi mindere Rondheid der grieven tegen de openbare school. Na een kort woord vaD den inspecteur van den "eeskundigen dienst in Zeeland, den heer Fokker, De tollen op den rijweg tusschen Middelburg en Vlissingen voor 1875 zijn eergisteren op het raad huis te Middelburg verpacht aan C. van de Putte, te Oost-Souburg, voor f 80'>, Voor het loopende jaar bedraagt die pachtsom 1035. De Middelb. Ct. meldt, dat uit een groot aantal sollicitanten de heeren mr. J. H. de Stoppelaar, pre sident van de arrondissements-rechtbank te Mid delburg, mr. J. A. Haakman, substituut-officier te Haarlem en mr. P. van Bemmelen, rechter te Lei den, zijn voorgedragen door den minister van bui- tenlandsche zaken, in overleg met zijn ambtgenoot van justicie, aan de Egyptische regeering, om te worden benoemd tot leden der gemengde rechtban ken te Alexandrie, Caïro en Zagaziz. {Fad.) Maandag zijn aan het departement van buiten- landsche zaken door weaerzijdsche gevolmachtig den onderteekend: een handelstractaat en eene overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van mis dadigers tusschen Nederland en den Oranje Vrij staat. (Sé. Ct.) Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot onteigening, ten behoeve van de bedij king en droogmaking van een gedeelte der leger plaatsen. Ook door ingezetenen in het 4e district van Zeeuwsch Vlaanderen zal eerstdaags een adres aan de Tweede Kamer worden gericht, tot ondersteu ning van het voorstel der heeren van Eek en Bre- dius, betreffende de internationale arbitrage. Reeds voor eenigen tijd hebben wij melding ge maakt, dat het plan bestond, tot het houden van eene intemaiionale tentoonstelling van vruchten en een pomologisch congres in het volgende najaar le Amsterdam. Deze zaak heeft thans haar beslag gekregen en wel op de volgende wijze. Er heeft zich eene commissie gevormd van der tig heeren uit verschillende provinciën des rijks, welke zich ten doel stelt aan deze onderneming de noodige uitgebreidheid te geven, welke eene inter nationale tentoonstelling vereischt. Opdat eene dergelijke tentoonstelling wel slage, is het noodig, dat in een geschikt lokaal, al wat Nederland het voortreffelijkst vau vruchten ople vert, worde bijeenverzameld; en van het buiten land het uitgelezenste wat het op dat gebied voort brengt. Hiertoe wordt vereischt de medewerking van alle eigenaren dier vruchten, maar daarenboven zal het noodig zijn door aanzienlijke prijzen tot inzen ding aan te moedigen. Onafscheidelijk van de tentoonstelling, indien men ten minste een duurzaam nut wil tot stand brengen, is het houden van een congres van de kundigste mannen in de pomologie uit de verschil lende Janden van Europa. Aan dit congres zal wor den opgedragen om een einde te maken aan de ver warring, die is ontstaan in de benamingen der vruchten, en tevens zal het moeten beslissen, welke vruchten waardig zijn om te worden gekweekt. Het congres zal aan liet publiek eene leidraad verschaffen, welke boomen het meest geschikt zijn om te worden geplant; welke vruchten voor de tafel moeten worden uitgekozen. Want het is niet te ontkennen, niettegenstaande den verbazenden voor uitgang in het vak der pomologie, dat de handel uit onbekendheid aangaande de hoedanigheid, nog veel te schroomvallig is om zich de nieuwere soorten aan te schaffen. Het houden van een congres zal te meer bijval vinden, omdat daarvoor in het buitenland evenzeer de behoefte wordt gevoeld als hier; en omdat aan die behoefte nog niet is voldaan. De commissie heeft daarenboven het plan, indien de middelen het toelaten, de vruchten die waardig worden gekeurd, staande de tentoonstelling te doen uitteekenen, en naar die gegevens een werk te doen zamenstellen, dat tot een blijvend gedenkteeken zal strekken, van den toestand der vruchtenwereld in den tegenwoordigen tijd. De kosten om dit alles tot stand te brengen zul len belangrijk zijn. De commissie heeft gemeend dat zij de meeste deelneming zou ondervinden, indien zij de bijdrage «nor-ieder begunstiger gelijkmatig vaststelde op tien gulden. De namen der Heeren die de commissie uitma ken zijn de volgende: A. van Lennep president, mr. D. Visser van Hazerswoude penningm., A. Alberts, jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, W. Boomkamp, N. S. A. Brantjes, H. Copijn, mr. J. de Olerck van Weel, J. B. Groenewegen, H. Groenewegen, C. J. Hacke van Mijnden, J. P. Havelaar, mr. P. Heringa Cats, 3. Jurrissen, J. H» Krelage, J. C. Krook, H. A. J. Leembruggen, mr. C. van der Lek de Clercq, H. Luëssen, C. G. Ove- reijnder, K. J. W. Ottolander, J. A. Matthes, C. J. van der Ondermeulen, jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, jhr. E. C. T. Schimmelpenninck, G. Van Visser, C. A. A. Dudok de Wit, J. A. Willink W.Zn., R. Daniel Wolterbeek, Jac. P. R. Galesloot secretaris. Uit Assen wordt gemeld dat de proeven, genomea met de zoogenaamde rozen aardappels, uit Amerika afkomstig, bijzonder voldaan hebben. Deze aardap pel tiert op den schraalsten grond, is aan geen ziekten onderhevig, levert eene bijna driedubbele opbrengst iD vergelijking met andere soorten en ipunt ook in smaak daarboven uit.

Vlissingse Courant | 1874 | | pagina 1