VLISSIAGSCHE COURANT. 15 tz 1874. IV0. 93. Zondag 15 November. 13d* Jaargang. BimLWCM TIJM» en Zierikzee. sspoorweg. dt aangelegd ZIERIKZEE. '3 'smidd. 2 iet spoorwesstatioa :en van Middelbar» n van Zierikzee. ter-Schelde. K- u. M. 6.30 nam, 3.— 7-— 3.30. DEED J G VRIJDAG U. M. voorm. 7.45 8.15 10.30 v 11.— 11.80 'smidd. 12 nam. 12.30 1.— 'smidd. 12.— nam. 12.30 vm. 10.30 nm. 2.30 stoomboot te Neazen worden, moet op het wicht en de waarde; arenboven moeten ge- oopen zij gevaar door ;ew eigerd. en Vlissingen i. VLISSINGEN: 13 'smidd. 11.- 14 li 30 •g—Vlissingen ilaatsen. ure; nam. 1 8.30 10 nam. in plaats van .40. re; nam. 2.4.40 .20. i en Rotterdam. Maandags vac 'lissingen. 5. ,50 5.16 8,50 5.50 9,8 6.4 .16 .21 .33 .42 .50 1.5 i.ll 5.15 4.2 6,32 6 49 6.56 7.11 10,- 7.28 10,8 7.41 IC,16 8.3 10,29 8.10 10,35 8.18 10,r 3.10 3.20 9.25 9.35 '25 4.30 8.30 10'45, daal. 5.40 5.49 5.52 5.59 6.13 6.22 6.36 6.44 6.50 7.— 7.6 7.21 7.34 7.45 7.55 vanneer daar reizigers. 3chelen. 10.20, 6.— 10.40, 6.15 G-ent. ent: 8.17 12.15 '-2S TE VLISSINGEN» Nieuwendijk, wijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; De prijs van 14 regels is 40 Cents, voor elke regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. BEKENDMAKING dat ter provinciale griffie te Middelburg, ter lezing liggen: p. de voorwaarden, waarop aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, op 24 November a. s. zal worden aanbesteed, de levering van winkelwaren, levensmiddelen, leder, petroleum, haver, fabri katen, schoolbehoeften, houtwerk, aardewerk, glaswerk, lepels, vorken en messen, haarkammen, linnen en katoenen naaigaren, band, knoopen, enz., kuiperswaren, huis verfware ahout en ijzerwaren, voor de gestichten te Ommerschcins en Veenkuizen, voorde behoeften van 1875; o#. het bestek en voorwaarden wegens het voltooien van de afsluiting van bet Reitdiep bij Wetsinge, met bijbehoorende werken, waaronder het bouwen eener schutsluis met brug bet graven van een kanaal, enz. Vlissingen, 14 November. Gemeenteraad op Maandag 16 Novembers a.s. des voormiddags ten 10 ure Behandeling: Gemeente-begrooting voor 1875. Donderdag avond 13 dezer gaf de rederijkers kamer Amicitia alhier hare eerste buitengewone voorstelling. Zij voerde dien avond twee blijspelen ten tooneele, n.l., Ret testament van oom Jan en Eet derde huis links. Het eerste, eene afwisseling of liever opeenstape ling van kluchten, grappen en listen, doch zonder emige de minste letterkundige waarde noch zede lijke strekking en met een armzalig slot, wekte echter in hooge mate de lachlust en den bijval op van het publiek, dat dezen avond niet zoö talrijk was opgekomen als naar gewoonte, 't Gehalte van 'tstuk in aanmerking genomen, verdiende de uit voering der spelers werkelijk alle toejuiching, die bewees dat te kamer over wel te waardeeren krachten kan beschikken en door oefening en studie het tot eene zekere hoogte zal kunnen brengen. Het nastukje was een dier talrijke stukjes voor rederijkers, die zelfs met veel krachtsinspanning weinig succes geven. Zulke krachten als deze kamer toont te bezitten verdienen inderdaad eene betere toepassing en de wensch die wij hier uiten dat zij in hare keuze zich tot degelijker stukken moge bepalen, welke haar zonder twijfel eeu veel grooter succes zullen doen behalen, verdient eens nader overwogen te worden. Muge ook 't Vlissingsch publiek door meerdere opkomst toonen, da' het de pogingen waar deert, die onder eigen oefening, gedaan worden, om eenige uitspanning te verschaffen. Naar wij vernemen zal op de Volksvoordracht tan Maandag a. s. worden voorgedragen eene novelle tan Cremeren eene verhandeling over het redden tan drenkelingen, terwijl waarschijnlijk een ge dicht van de Génestet (Arme Visschers) als bijdrage zal worden gegeven. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente alhier, de heer C. F. Gronemeijer, predikant te Apeldoorn. In een ingezonden s'uk in de Goesche courant deelt de heer H. J. Martijn, ambtenaar bij de s'aats- spoorwegen aldaar, het volgende mede omtrenl het ongeluk met den revolver, waaruit in ieder geval blijki, dat hij met dal wapen niet bijzonder voor zichtig scheen oiü te springen. //Om 1 uren 's mor gens van mijne bezigheden te huis komende zegt hij werd ik door mijn oom en tante opmerk zaam gemaakt, dat de geladen revolver, die op de kast lag, zoo erg begon te roesten, dat het zonde was, waarop zij mij aanraadden den revolver op te poetsen. Mijne tante verstrekte mij zoete olie, waar mede ik den loop insmeerde, en voor ik verder wilde gaan, wilde ik den revolver ontladen, en haalde den haan over om den trommel er uil te nemen, maar door de gladheid mijner vingeren, door de zoete olie veroorzaakt, ontsnapte de haan mijne vingers en vloog af op het oogenblik dat mijne tante er juist voor liep, zoodat het schot haar in den onderbuik ging en op een been afschampte, tengevolge waar door het een schuinsche richting nam." Sedert April laat de maatschappij tot exploitatie van veeslallen en veetransporten iederen Zaterdag een extra-veetrein loopen van Utrecht naar België. Als een bewijs hoezeer die trein gewild is kan strek ken, dat er jl. Zaterdag 26 wagens vervoerd werden. In eene vergadering, door besturen van verschil lende vakvereenigingen te Amsterdam gehouden, is het besluit genomen, voorloopig geen deel te nemen aan de op te richten maatschappij voor vleesch'nou- werij, wegens onduidelijkheid in het uittreksel der ontwerp staturen. Daarentegen werd met bijna alge- meene stemmen besloten tot het oprichten van een bestuursbond. Den 25 November worden door de Rijnspoorweg maatschappij o. a. verpacht de restauraties der stati ons Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Zevenaar en Arnhem. Bij de verpachting voor den nog loopenden termijn werden de volgende prijzen per jaar bedon gen Te Amsterdam voor het buffet 2800 en voor de woning/" 150; te Rotterdam voorde buffetten en woning 2030; te Utrecht voor de restauratie en buffetten 13,500; te Zevenaar 2100; te Arn hem voor de restauratie met woning ƒ2230. maar toch zal ik u voor uw ongehoorzaam gedrag traffen. Kapitein X. begeef u met uw compagnie tot op 300 pas van de benting. Ik zal volgen. //Het bevel wordt ten uitvoer gebracht. Op de aangewezen plaats gekomen, commandeert majoor Romswinckel: Rechtsomkeert halt de troep stond dus met den rug naar den viiand, die geen ammunitie spaarde en een geweldigen kogelregen afzond. ////Kapitein," zeide majoor R., commandeer de handgrepen." Dood bedaard, evenals of men op het exerciecieveld was, klonk thans: Presenteer 't ge weer op schouder 't geweer, enz. //Toen dit lang geduurd had en verschejdenen er reeds in het zand beten, vraagde majoor R. airh de compagnie ////Welnu mannen, wat bevalt u beter: met den rug naar deu vijand of met het front?" z/En algemeen klonk het: ////Front, majoor! front." ////Dan voorwaarts kapitein, en de benting geno men //En met den gewonen pas rukt de compagnie vooruit en stormt als ervaren gediende soldaten." Wij vernemen uil een alleszins vertrouwbare bron, dat het thans zeker is dat de plechtige ont hulling van het Citadel-monument op het kerkhof te Ginneken, op Maandag 30 November e.k., door Z. M. den Koning zal plaatshebben. {N.Br. Ct.) De N. Gor. Ct. bevat een particulier schrijven uit Atchin, waarin een ooggetuige 't volgende zeer opmerkelijke feit releveert: //En thans een staaltje voor mijne bewerking, hoe spoedig men hier den man tot soldaat kan vormen dit woord moge tevens dienen, om hulde te brengen aan een man, die erkenden moed aan beleid en onverschrokkenheid paart. Driewerf hulde aan zulk een chef! //Den 28en Juli jl., na de aankomst van een versch gedeelte troepen uit Java, werd de compag nie van kapitein X. aangewezen, om zekere beuling te gaan bestormen. De compagnie bestond voor het grootste gedeelte uit jonge, ongeoefende soldaten, die ter nauwernood het geweer konden hanteeren Kapitein X. rukt voorwaarts, de vijand ontvangt hem met een hevig geweervuur; zijn troep raakt uiteen en dreigt op de vlucht te slaan. De comman dant doet al, wat in zijn vermogen is zijne onder hebbenden tot staan te brengenhij roept, schreeuwt, verwondt zelfs verscheidene hunner, maar te vergeefs. De stormaanval is mislukt en kapitein X. genoodzaakt in aller ijl de wijk te nemen. //Majoor Romswinckel, bijgenaamd //de vecht- majoor", ziet dit, snelt de vluchtende compagnie te gemoet eu laat bedaard retireeren en verzamelen blazen. ////Mannen", spreekt hij hen toe,//dat vuur van den vijand bpteekent niets, weest volkomen gerust 's HERTOGENBOSCH, 11 Nov. Gisteren mid- g stapten te Venlo twee huzaren in den spoortrein om naar hunne garnizoenplaats's Bosch te retournee- ren. De huzaar Verhorenvoort, wiens ouders te Helmond wonen, stelde aan zijnen kameraad v. d. Horst voor, om samen de oude luidjes eens te gaan opzoeken en vervolgens met den laatsten trein ver der te reizen.' Nabij het wachthuisje no. 32 opende V. het portier en sprong uit den wagen, terwijl de trein nog in vrij snelle vaart was. Hij viel en be zeerde zich zoodanig aan het hoofd, dat hij be wusteloos bleef liggen. De geneesheer de Ruiter, die ijlings ontboden werd, verklaarde, dat de ongeluk kige een herschenschudding had bekomen. HEUSDEN, 11 Nov. Vóór eenigen tijd stond het 11 jarige Maaike van Herwijnen, beschuldigd van diefstal, voor de arrond.-rechtbank te 's Bosch terecht. De rechtbank sprak het kind vrij, als heb bende zonder onderscheid des verstamls gehandeld, doch bepaalde tevens, dat het 5 jaren in een gesticht voor jeugdige veroordeelden zou moeten doorbren gen. Krachtens die bepaling werd het meisje giste ren gearresteerd om naar elders vervoerd te worden. LEIDEN, 11 Nov. Naar wij vernemen zijn in al de fabrieken hier ter stede bij onderzoek bevonden 17 kinderen werkzaam te zijn beneden den leeftijd van 10 jaar, en zijn die kinderen, op verlangen van het gemeentebestuur, door heeren fabrikanteu reeds uit hunne dienst verwijderd. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Eervol ontslag verleend aan dr. M. van Hall, als leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Middel burg, en in zijne plaats tot leeraar aan die inrich ting benoemd H. L. Gerth van Wijk, thans tijdelijk leeraar. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 13 November 1874. Bij de beraadslagingen over den post betreffende de Indische brigade toonde de minister van koloniën zich wel voor de handhaving van het beginsel, maar tegen de voorloopige uitvoering. Door den heer de Roo van Alderwerell was nl. een amendement inge diend, om op de Indische begrooting den post van ƒ300,000 voor de oprichting der Indische brigade te herstellen,

Vlissingse Courant | 1874 | | pagina 1