VLISSINGSCHU COURANT. itvoerino Haarlem] 1874. N0. 75. Donderdag 17 September. !3',c Jaargang. „THE LITTLE WANZER" week. L. J. WITT5;J Tuinier. I Volkomen genezing maanden, bewezen R0| ,000 Certificaten, dol ACRSEOGRS des legers, KommandeJ nde Orden. 25, voor hand- en tiaj beweging, is devi maaktste tier tot toe bekende Nieuwendijkwijk H n°. 101. VLISSINGEN. Advertentiün gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor elke regel meer 10 Cents. BUSEAU: F. H. SCH1FFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.—, franco per post 1,15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Mou Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Zij worden uitstal tend geleverd, ouranten enz. alli gent E MIDDELBURG. een enkel woord wensclien we nog even terng L koinen op een door ons beoordeeld artikeltje Ltrent den roodvonk in de Middelt, courant van L Sept. jl. Het is om te erkennen dat ons bij later onderzoek is gebleken, dat voornoemd bericht vol- tomen naar waarheid was weergegeven en dat ook ,de goede bedoelingen van den geachten inzender ja dit bericht, wel niet behoeft te worden getwijfeld. ljUj erkennen dit zooveel te eerder, tegenover feu persoon, wiens naam en positie ons een waar- ris voor de juistheid van zijn schrijven en de rde zijner raadgevingen op geneeskundig gebied, die reeds zoo herhaalde malen ons door zijn Igevingen en beschouwingen op het gebied der üondheidsleer voorlichtte. Gelukkig heeft de roodvonk-epidemie in de laatste jgen veel van haar gevaarlijken aard verloren en is let aantal bijgekomen zieken zeer gering, zoodat het noodzakelijkheid bezoeken van Vlissingen, rel riet meer zoo ernstig zal behoeven te worden intraden. de gecombineerde manoeuvres van de garnizoenen van Vlissingen en Middelburg geëindigd. 1ZELSCHAP VAN HET INF A N TERIlj 13 SEPTEMBER, 1 ure, ÏNSENTUIN. "Vrij Entrée.l RMMIDSCHE TIJDINGEN. Ie opofferingen te doe' Iteld: JL>e r>ood [CTOR DE DONCÖ r vaii liet Kr11'1 jengewone zorg Merkeden betreffende luaamste voorwerpen Vlissingen, 16 September. fan wel onderrichte zijde wordt ons medege- dat de heer Alberts te Middelburg gereed is de stoombargedienst waarvoor hem concessie is lideend, den len October a. s. iu exploitatie te pgen, althans waaneer hem zulks zoo als wij «zen niet onmogelijk wordt gemaakt door den die tot schade onzer stad de gemeenschap met marine- en droogdok nog steeds blijft afsluiten, stadgenoot E. van Poelvoorde, is tot kapi- k en de vroegere omnibus-conducteur Kooie tot pudeur bij de stoombargedienst aangesteld. afvaart zal geschieden van den Peperdijk bij de ionebrug. De tocht naar Middelburg zal omstreeks b half nar tijd vorderen, dat is eveDveel als het m in aanmerking genomen de verre afstand b het station. Er zal ten minste vijf maal daags pgenheid zijn de reis van hier temaken en des gs zes maal, en wel tegen den geringen [ijs van 20 cent 1ste klasse en 15 cent *2de klasse fek reis en 35 en 20 cent retour, daarbij 10 |ogram bagage vrij. |Wij verwachten dat ven de confortable ingerichte 'ge veel gebruik zal worden gemaakt, want hoe ("treffelijk de reis ook per spoor zijn moge, de •reis naar het statioD is alles behalve uitlokkend ?t veel tijd. Bij zulk een afstand is ieder bang Ie komen [e gaan vooruit. Eertijds voor meer geld, een l'icatuur van een „Piefjeswagen" met oude knol- er voor, thans met stoom voor 25 cent in een |len wagen en voor 20 cent heen en terug in een ingerichte boot Naar wij vernemen zal binnen kort, de kanon neerboot no. 36, die tijdelijk als wachtschip Zr. Als. stoomflotillevaartuig Rector heeft vervangen, van hier vertrekken; in plaats van dien zal waarschijn lijk de Amstel of de Soest dijk als wachtschip naar Vlissingen worden opgezonden. De Staats-courant van gisteren bevat bet pro gramma voor de opening van de vergadering der staten-generaal op Maandag 21 September as. Zr. Ms. monitor Ranter is gisteren morgen ten ö'/s van Middelburg vertrokken, met bestem ming naar Hellevoefcsluis, doch des namiddags ten 5 uren weder aan de loskade aldaar teruggekomen. Eergisteren is te Kroonstad gearriveerd het bark schip SzLsanna Elisabeth, gezagvoerder G. van der Borden, van Greenock. Schip en equipage in goeden staat. Men schrijft ons uit Oostburg omtrent den aan leg van den straatweg van St. Margarite naar Oost burg, dat in den Passageule-polder de aardwerken begonnen zijn en nog deze week de grondslagen van de brug over het kanaal de linie zullen zijn afgedaan. Alen denkt dat de brug binnen een paar maauden zal opgemaakt zijn. .\Iet geheele werk moetin Augustus '75 voltooid wezen. De bevolking van bet koninkrijk der Nederlan den bedroeg op ultimo December 1873, 3,715,737 inwoners (1,835,717 van het mannelijk en 1,880,020 vau het vrouwelijk geslacht). De bevolking beliep in 1829 2,613,487 en volgens de jongste volkstel ling in 1869 3,579,529 inwoners; vermeerdering sedert het eerstgenoemde jaar 1,102,250, of bijna een derde. Betreffende de vergissing begaan in de bestekken voor de aanbesteding van de brag over de Maas voor Rotterdam, heeft ds minister van binnenlandsche zaken aan de vereeniging van en voor industriëelen medegedeeld dat alle firma's die zich hadden aange meld met die fout in wetenschap waren gesteld en er dus geen sprake kan zijn van eene herbestediug. Te Yerseke is Vrijdag nacht de nieuw aangelegde oesterput door den hoogen vloed volgeloopen. De doorbraak had plaats in den buitendam over eene lengte van 10 el. H. M. de Koningin heeft zich, van Prins Erede- rik vergezeld, Zaterdag naar Gouda begeven en de beroemde glazen der kerk aldaar bezichtigd. De vorstelijke personen brachten vervolgens een be zoek aan den baron van Hardenbroek van 's Heer- aertsberg en Bergambacht en aan den burgemeester van Haastrecht, den heer Bisdom van Vliet, waarna zij naar de residentie terugkeerden. In de gisteren gehouden zitting van den gemeen teraad van 's Gravenhage is met 16 tegeu 14 stem men besloten het standbeeld van Thorbecke op te richten op de Plaats. Bij de stemming over dat onderwerp waren 7 leden afwezig. Men meldt ons uit Haarlem, dat Z. D. Hoogw. de bisschop, ter gelegenheid van zijn [vijftigjarig priesterfeest aan verschillende katholieke liefdadige instellingen, aan het burgerlijk armbestuur en aan armen en weezen der Nederduitsch hervormden, lutherschen eu Israëlitische gemeenten enz. aldaar eenige uitdeelingen in geld heeft doen toekomen. kt verschillende oorden van ons Vaderland is °ns het bericht overgekomen, dat aldaar de verbonden aanoprijzen aanmerkelijk zijn gedaald, op de zijn NT waaronder uitmunt iet Vaderland eo deD ^reE®j' Rijtuig met Paard. vau iedereen overt"1 fjSTRATIE. 's Hertog enbosch St. Jorisstraat. 'te plaatsen hebben de slagters zelf het initia- geaomen en het vleeseh in prijs verminderd, op ere, waar dit niet geschiedde zijn gemeenschap je slagterijen opgericht. Het is te wenschen, Jiier spoedig eene daling in de prijzen van deesch moge volgen, opdat deze eerste levens keu ook hier wat gemakkelijker te bereiken zijn van hier vertrokken de miliciens van enting 1872, ingedeeld bij het le en 3e battail- tegement infanterie. Hiermede zijn tevens Z. K. H. Prins Alexander is Woensdag jl. te Ber lijn aangekomen. Den volgenden dag bracht de Keizer van Duitschland met den Prins per extra- trein een bezoek aan het terrein voor de militaire manoeuvres te Müncheberg. De Keizer van Duitschland heeft Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden benoemd tot ridder der orde van den Zwarten Adelaar en hem de versierse len eigenhandig overgereikt. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de comm., belast met het afnemen van het examen van apotheker volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865, zitting zal houden op Alaandag 21 September e. k. en volgende dagen te Leiden, Het derde eeuwfeest van Leidens's ontzet op den 3en October a. s. zal door de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning opgeluisterd worden. Z. M. zal tegenwoordig zijn bij het oitspreken van de feest rede in de Pieterskerk en bij den optocht. Reed, wordt het plan gevormd tot het samenstellen eener eerewacht uit de burgerij, ten einde Z. Al. waardig- lijk te ontvangen. Voor het gedenkteeken is, na aftrek der uitgaven, eene som vau f 14,509 bij eengebracht. Door een inzender in de N. 11. Ct. wordt gewe zen op het gevaar dat bij vele gemeenten in geval van brand bestaat, indien de griffie van de arroudis- semenls-rechtbank zich in het stadhuis bevindt. Artikel 22 van het burgerlijk wetboek toch bepaalt dat de duplicaten der registers van den burgerlijken stand ter griffie bewaard zullen worden, opdat als het eene exemplaar door brand of op andere wijze verloren mocht gaan, het andere behouden zal blij ven. Worden nu beide registers in een en hetzelfde gebouw bewaard, dan gaat natuurlijk het doel dezer bepaling geheel verloren. Te Nijmegen oppert iemand het plan, om, als de slachters daar den ouden prijs van het vleeseh niet met 20 a 40 cent willen verminderen, het voorbeeld van andere plaatsen te volgen en ook daar eene publieke vleeschhal op te richten, waartoe het kapi taal zou kunnen gevonden worden door het uitge ven van aandeelen a/100 of meer. De Zutpliensche courant meldt Even als op andere plaatsen is de prijs van het rundvleesch ook door de voornaamste slagers hier ter stede, met 10 cent per kilogram verlaagd. Men schrijft ons: „Ten gevolge van veelvuldige donderbuien is de luchtgesteldheid ontstemd, zoo dat zware regenvlagen en wind nu met den zomer, die fraai geweest is schijnen af te rekenen. Heden nacht heeft het, bij een hooge temperatuur, gewel dig gestormd. Er is hier en daar schade gewaaid, vooral ziju er eene menigte vruchten van de boomen geslingerd. Het is dan ook met sommige tuingewas sen, zooals de snijboonen, gedaan. De poldermolens maien nu eenig overtollig water uit, doch de wei landen zijn overal nog goed in het gras gekomen. De zeevisscherij treft het ook nu sedert een paar weken slecht. Behalve dat is de vangst van steur- haring ongunstig. Het is bijna niets dan pekel haring wat de eigenlijk te lang in zee verbleven schuiten van boord afzetten. Van daar is dan ook de verkoop van „nieuwe haring" aan de orde van den dag. Leidsche courant

Vlissingse Courant | 1874 | | pagina 1