VLISSINGSCHE COURANT. 1874. IV0. 53. I 11.- «I Zondag 38 Juni. I3as Jaargang. BIMLWBE TUDlffl. lburg en Zierikzee. Staatsspoorweg. n wordt aangelegd met. van zierikzee. dag 26 's morg. 11,-. itdag 27 ir 7,-< dag 28 b 1,— •n van het spoorwesstaion )r de reizen van Middelt e reizen van Zierikzee. Wester-Schelde. I U. 51. U- M. H. Sm. 6 -nam. 3.en 6,- I 6.30 3.30 C I nONDEBDAQ, VRIJDAG voorm. 7.30 8.— 10.30 11.— 11.30 nam. 7.45 lo I i, 845 9 midd. 12. nam. 12l30 L u 10.30 nam. 6,-1 11.30 7.5(11 7.45 4.- v 8.15 4311 P 8.45 .1 's midd. 12. nam. 12.30 ■lien er retonrkaarten aVgege-1 'j ZONDAGEN. Bncia'»e stoomboot te Nenzt» I 'zonden worden, moet op het I I het gewicht en de waarde; T vig, daarenboven moeten st- Lgèu loopen zij gevaar dos: [orden geweigerd. azen en VUssingen. get vaTe». van vlissingen: [rijd asr midd. ,,7 5,-1 gingen en Rotterdam Basen 's Maandags hgekeerd. Nieuwendijk, wijk H no. 101. VUSSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. SCHIFFER. Dit Blad vrordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. ;enMechelen- 3len: 6.30, 10.20', 6.-- L. 7.10.40, 6.15 iuzen—Gent, vaD Gent*- 8.17 12. 3 ilffer, tb Vissingen, 27 Juni. ATCHIN. De Java-bode zegt het volgende in zijn ^Mail- Overzicht" dd. 9 Mei 1874: Men gaat hier steeds voort met feestvieren. Immers: de oorlog met atchin is geëindigd! Te Buitenzorg zal de generaal van Swieten zijn zegevierenden intocht houden op den 15 dezer met al den zelfverheffenden praal waarover zal kunnen worden beschikt. Aan zelfverheffing nu ontbreekt het niet, en praal is overal te koop. De van goud en zilver bewerkte krans der overwinning zal den held der Buitenzorgsche hofclique, den held van kunst matig tot feestvieren opgeschroefde burgers, en van eenige, zich steeds op den voorgrond plaatsende, ijdeltuiten, met staatie worden aangeboden. Hoe generaal van Swieten doen zal om zich niet te scha men over het feit, dat hij zich leent tot middelpunt en mikpunt van zooveel dwaasheid, bespotting, zelf verheffing, en hoe de acteurs van het betreurens waardige en medelijden opwekkende kluchtspel het zullen aanleggen om bij dat alles ernstig te blijven, is een vraagstuk, dat door die personen zoo goed mogelijk zal moeten worden opgelost. Ous valt de oplossing te zwaar. Allicht vraagt de lezer in Nederland, hoe men dan toch te Batavia, maar vooral te Buitenzorg, op het denkbeeld is gekomen om op zulk een wijze feest te vieren. Het antwoord is niet moeielijk te geven. Men heeft zich zeiven hier eenvoudig wijs ge maakt dat Athin onderworpen is, en dat een traktaat met atchin is gesloten. Maar neen; wij vergeten dat nu van een traktaat geen sprake meer kan zijn; annexeeren is nu wel wetisch en doel geworden. Men heeft zich dus hier wijsgemaakt dat Atchin onderworpen, dat Atchin geannexeerd is. Tot deze conclasie is men gekomen door de vol gende werkelijk logische redeneeriug. De minister van koloniën heeft in de zitting der Tweede Kamer van 21-Maart jl. gezegd De oorlog moet met kracht worden voortgezet, tot dat een be ledigend resultaat zal zijn verkregen. Wat de fegeering onder bevredigend resultaat bedoelt is: Atchin onder direct bestuur brengen, of in telegram stijl alles annexeeren. jyEen traktaat is niet meer mogelijk, Atchin onder eigen beheer brengen blijft alleen over." daar nu generaal van Swieten op den 25 April jl. te Atchin heeft verklaard dat de oorlog ge ëindigd is, na in zijn den 28 Janaari jl. uit Atchin terzonden telegram te hebben gezegd, dat de over' inning volkomen is, zoo volgt daaruit, in verband joelde woorden van den minister, dat hei bevredigend it'MUaat verkregen, en Atchin geannexeerd, dat wil zeggeu onder Neder landsch beheer gebracht is. Dn deze redeneering is logisch: Wat wil men ffleer? Heeft men dus niet het recht feest te vieren, ^een onoverwinnelijke held in te halen den man Atchin heeft geannexeerd Wat doet het er toe, niet waar? dat wij te Atchin slechts een strook gronds in bezit hebben nauwelijks 4 palen lang; dat onze troepen een weg ?an 4 palen, van het strand naar Kotta-Radja, niet 111 veiligheid kunnen afleggendat wie zieh onder versterkingen waagt, zeker is vermoord te f°tden 1 doet het er toe, of de vijand om onze werken - en trachten wil de communicatie te ver- "eken? Wat doet het er toe, of het buiten Kotta-Radja krioelt van vijanden, die binnen het gehoor van de bezetting de gamelan bespelen, en signalen geven op de trommen en trompetten welke zij op de onzen buit maakten? Wat doet het er toe, dat onze troepen, 8 dagen voor het vertrek van generaal van Swieten, voor een benting werden teruggeslagen, 90 man aan dooden en gekwetsten verloren, en B Europeesche soldaten met volle wapenrusting in handen vau den vijand moesten laten Immers dit alles doet niets ter zake f De generaal van Swieten zegt dat de oorlog geëindigd is; daaruit volgt dus logisch dat Atchin is geannexeerd, en het verdere is slechts zinsbegoo cheling, niets dan een hallucinatie in het brein dergeuen, die gewoon zijn een eigen oordeel te vellen. Hofclique in Indië, jubel en juich dus! Verheer lijk uwen held die Atchin annexeerde, vlecht kran sen, strooi bloemen, en bouw eerepoorten! Gij allen, die meent dat perinde ac cadaver het toppunt van wijsheid is, juicht mede met de hofpartij, ten einde den heer Fransen van de Putte en den gouv.-gen. in en met generaal van Swieten te ver heerlijken! Want de overwinning op den vijand is immers reeds sedert 28 Januari volkomen, het bevredigend resultaat is verkregen, Atclaa is geannexeerd, de oorlog is geëindigd En gij, kernachtige, eerlijke, oprechte, zelfstan dige, en zoo echt liberale Nieuwe Rotterdamsche Couranten gij, eerbaar Nieuws van den Rag, steunpilaren en dragers van het heerlijke kunst matige liberalisme, omgordt de lendenen en maakt u op, om op uw beurt een kruistocht te openen tegen degenen in Nederland die, even als wij, zoo dwaas zijn te meenen, dat onder de bestaande omstandigheden slechts een hartelijke ontvangst der dappere troepen te pas kwam, maar ergerlijke zegetochten slechts in het brein konden opkomen van degenen, die gemis aan staatsbeleid willen ver heerlijken en begane fouten willen bedekken! Be reidt uwen generaal, den generaal van uwen minister van koloniën, een onthaal, geëvenredigd aan de verkregen resultaten, geëvenredigd aan het heil dat Nederland door de immers nu reeds verkregen annexatie van Atchin is beschoren. Vraagt niet of koning en volk voldaan zijn. Wie vraagt tegenwoordig daarnaar? Het kunstmatig liberalisme, dat gij zoo waardig vertegenwoordigt, is wel wijzer. Het is immers voldoende dat uw partij, uw ministers voldaan zijn, en uw Tweede Kamer zich gedraagt perinde ac cadaver, en dus doet alsof ook zij voldaan ware. Vraagt slechts naar de zoete vruchten en de groote zegeningen, die uw heerlijk liberalisms over Nederland en Indië verspreidt, al betreurt gij het ook, dat de liberale dagbladen in Iadië van uw liberalisme niet willen gediend zijn. Die bladen willen, helaasgeen Nederlandsch-Indië, dat ge liberaliseerd wordt op uw wijze! Door de vergadering van de classis van Middel- bnrg, bestaande uit 19 predikanten en 25 ouder lingen, is op 24 dezer tot lid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland herkozen de heer J. P. Nonhebei en tot zijn plaatsvervanger gekozen dr. G. J. Vos, beiden predikanten bij de Nederduitsche hervormde gemeente aldaar. Voorts werd tot preses van het klassikaal bestuar van Middelburg herkozen de heer B. H. Carp, predikant bij de Engelsche hervormde gemeente te Middelburg, en werden tot assessor en tot gecommiteerden ouderling bij dat bestuur gekozen de heer G. C. Boomer, predikant te Ritthem, en dr. J. van der Beke Callenfels alhier. Tot plaatsvervangende leden van dat bestuur werden herkozen de heeren J. H. Klomp en J. J. Richard, predikanten alhier, en gekozen de heer J. F. W. Troostenbarg de Bruijö, predikant te Seroos- kerke, de heer J. Wisse van St. Laurens en de heer Jac. Dommisse Cz. alhier. Naar wij vernemen is Woensdag te Brussel' door de internationale commissie, het. ontwerp-tractaat, betreffende de verbetering van het kanaal van Neuzen naar Gent onderteekend. Prins Alexander is den 24 Juni naar Rusland vertrokken. De gewezen notaris P. is door de arr. rechtbank te Rotterdam; wegens misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot 10 maanden cellolaire gevangenis straf en 3 geldboeten, elk van f 12,50, en vijfjaren verlies van burgerrechten. Krachtens een besluit van den gemeenteraad en een bevel van zijne Excellentie den Commissaris des Konings, zijn door de maréchaosées te Oijen de honden gedood, die voor eenigen tijd door een (lol len hond gebeten werden. De landbouwer L. van der Kolk, wiens hond ook gebeten was, wilde hem niet afstaan, én de manschap, met de executie be last, zocht het dier te vergeefs. Er werd daarom ge last een onderzoek in te stellen, bij den zoon van van der Kolk, wonende te Doeveren nabij Heusden, Dit onderzoek leidde tot de ontdekking van den hond, die nu bleek ouder den neus gebeten te zijn, waarom bij dadelijk doodgeschoten werd. Men staat verbaasd over de halstarrigheid van den boer, die zich verzette tegen een maatregel, die een groot gevaar van zijn huisgezin en zoo vele menschen moest afweeren. Dagelijks passeeren te Utrecht groote troepen grasmaaiers, om bij de landlieden in deze provincie het hooi van de eerste snede te maaien; ditmaal zijn het echter geen Hannoveranen, maar Groningers en Friezen. Wat hnn levenswijze betreft, deze is even als die van de buitenlandersvoor het grootste deel leven zij van brood en spek. De landbouwers ver klaren, dat zij even vlug en vaardig werken als de Duitschers. 't Aardappelgewas heeft in de noordelijke provin ciën door de herhaalde nachtvorsten veel geleden de schade wordt voorioopig op pra. 7 too gouds ge raamd. De boekweit is op de zandgronden overal totaal weg. De rogge is uitgebloeid en gelukkig reeds gezet. NIEUWEDIEP, 23 Juni. Heden morgen, bij het in de haven komen van het Engelsch stoomschip Georgian, kaptein King, is dat schip zoodanig tegen de drijvende batterij Salamander opgeloopen, dat er een belangrijke schade aan laatstgenoemd schip is toegebracht. TILBURG, 24 Iuni. Op den Grand Central Beige, nabij het station Baerle-Nassan, heeft giste ren voormiddag een treffend ongeluk plaats gehad. De hoofdconducteur Derache is bij het manoeu vree- ren van den trein gestruikeld en ouder de locomotief geraakt, ten gevolge waarvan hem de rechterarm verbrijzeld werd. Dadelijk werd de locomotief naar hier gezonden om genee»kundige hulp. Men heeft den arm moeten amputeeren en de lijder is naar het gasthuis alhier overgebracht.

Vlissingse Courant | 1874 | | pagina 1