f VLISSINGSCHE COURANT. EK, Zondag 19 April. 12de Jaargang. BIMLti\DSÜE TIJDIMl zijn oud vak van er wederom bij de e, neemt de vrijheid zijne Stadgenooten dofte van een spoe- f' A. BERC. igenhuisstraat, C. 103. iet en de Malz. AN KOFF te Am- t Universeel. t van H. von 6IM- d Rhijn, is verkrijg. EZ. SCHIFFER. stellingen bij eerst" emde firma Op ont- :st van bet bedrag per wissel geschiedt toe. ing franco per post. ng over het Leven en HL voor Oud en Jong, bewerkt en buitenge- ïllustreerde Uitgave in en en Wilhelmus- druks, p. m. 110 pag. 3t met keuze uit twee LDEN Compleet, ner formaat met zwarte Ots., bij getallen 40, n Oranje omslag, goed bijna nergens bezwaar- feestplaat uit te reiken, deel der Vaderlandscbe en te lezen gegeven 5 Cts. Van alle Schooluit- ;aven zijn Present- lx. verkrijgbaar. il—Vlissingen. .20 12.— .30 12.13 .43 12.35 .52 12.45 .7 1.— .13 1.6 1.16 .23 1.21 1.33 1.42 1.50 2.5 2.11 2.15 4.2 4.50 5.8 5.50 6.7 6.27 6,40 6 58 7.4 7.22 10,- 7.39 10,8 7.52 IC,16 8.17 10,26 8.25 10,89 I 8 35 ïo.r* 2 25 4.30 8.50 10'45 osendaal. 12.20 3.10 5.15 9.25 12.31 3.20 5.24 9.35 12.41 5.27 12.54 5.34 1.19 5.49 1.40 5.58 1.56 6.13 2.5 6.21 2.14 6.27 2.30 6.37 2.37 6.43 2.59 6.59 3 31 7.12 3.48 7.22 4.— 7.33 topt, wanneer daar reizigen" Mechelen. 6.30, 10.20, 6.— 7.—, 10.40, 6.15 m—Gent, Gent: 8.17 12.15 7.2® ER, TE VLISSINGEN} 1874. N° 33. Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Adrertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per weekDonderdags en Zondag. uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—, franoo per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Centa. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. De opgave van de betrekkelijke hoogte der springvloeden, in sommige jaarboekjes voorkomende, geeft wel eens aanleiding tot verkeerde, veelal overdreven, voorstel lingen van de te verwachten werkelijke hoogte. Wij meenen dus onze lezers geen on dienst te doen met de volgende mededee- ling: „Wanneer de wind geen invloed op den „waterstand zou uitoefenen, zouden de in „1874 nog te verwachten hooge spring vloeden op 18 April, 29 Augustus, 27 „September en 27 Oktober, te Vlissingen, „respectivelijk 24, 8, 31 en 24 centimeters „boven de gewone hoogte rijzen." Vlissingen, 15 April. Kortelings zijn alhier met goed succes twee con certen gegeven, beide tot weldadige doeleinden, het eerste op 6 April jl., door het harmonie-muziekge zelschap Ons Genoegenten voordeele van de weduwe van Zutphen. De muziekstukken, door het programma aange geven,, werden alle flink uitgevoerd, vooral La Fille de Angot door Perck, eene stuk hetwelk voor liet eerst door het Muziekgezelschap werd gespeeld. Ook de Zangstukken door heeren liefhebbers voor gedragen, droegen aller toejuiching weg. Het tweede, gisteren avond ten voordeele van de wtduwe van Boven, door het Bubbel Strijkkwartet met Piano en de Liedertafel Euphonia. De zangstukken werden door de Liedertafel alle, zonder onderscheid, keurig uitgevoerd. De heer R. Bekker boeide de aandacht der toe hoorders door zijn liefelijk vioolspel, vooral bij het. voordragen van Elégie, solo voor viool, door Ernst. Het Bubbel Strijkkwartet handhaafde als altoos zijn goeden naam. In de zaal was een zeer groot publiek aanwezig. Uit een telegram van den gouverneur-generaal van Nederland.ch Indië van 12 dezer niet op de Atchineesche aangelegenheden betrekking heb bende is gebleken, dat de eerste luitenant A, M. H. Badings, van het 14e bataljon infanterie, in Atchin aan de cholera overleden is. S/aats-Ct Blijkens een eergisteren morgen bij het departe ment van koloniën van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndié ontvangen telegram, niet op de Atchmeeshe zaken betrekking hebbende, is de korporaal Hendrik Kruiderink, algemeen stam boek Dommer 6829'ï (vermeld op blz. 7 van het bijvoegsel tot de Néderlandsche Staats-Courant van 8 April jl., no. 82), niet gesneuveld, maar in verple ging ie Pedang. [Staats-Courant.) Tweede Kamer, —r Bij den aanvang der zitting van eergisteren was aan de orde de voortzetting der interpellatie van den heer Messchert van Vollen hoven over Atchin. De voorzitter stelde voor om, wegens het verband tusschen deze interpellatie en de door de regeering overgelegde, ook geheime, stuk ken, beide gezamenlijk te behandelen, doch dan in komité-generaal, behoudens nadere openbare be- raad.-laging over de zaak zelve en over al wat voor openbare behandeling vatbaar is. Na vele diskus- siën, waarbij de heer van Lynden en anderen opkwamen tegen het verwijt alsof het der oppositie te doen ware de regeering omver te werpen, en nadat de minister van koloniën voor de meest open bare behandeling was, met uitzondering over de ge heime stukken, werd het voorstel des voorzitters met 62 tegen 3 stemmen aangenomen. De Kamer ging daarna over in komité-generaal. Ingekomen is het ontwerp tot afschaffing van den zeep-accijns en verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Het ontwerp is verzonden naar de afdeelingen. In de zitting van gisteren werd bepaald dat, na afloop der interpellatie betrekkelijk Atchin, de be raadslagingen gehouden zullen worden over de uit zetting van den heer mr. C. P. K. Winckel uit Indië, vervolgens die over de aangelegenheden van Curasao en daarna die over den spoorweg van Rot terdam naar den Hoek van Holland. De afdeelingen worden aangevuld, met het oog op een eventueel nader onderzoek der stukken be treffende de census-wet. De zitting ging vervolgens weder over in eene in comité-generaal, welke tot des middags 4 uren voortduurde. Heden voortzetting der geheime zitting en te 3 nren eene openbare, tot regeling der werkzaam heden. Van 12 tot 16 April zijn voor het lager onderwijs te Middelburg nog geëxamineerd 13 hulponderwijzers en toegelaten 9, te weten: J. J. van Elsacker, te St, Anneiand; J. Gorissen, te Middelburg; J. W. den Herder, teKapelle; H. Jon- gepier, J. van Oosten, A. M. Roraijn, A. A. deSmidt eu J. P. Villee, allen te Middelburg; en H. J. Vis ser, te Gapinge (gemeente Vrouwepolder); afge wezen 4, 3 onderwijzers voor het Engelsch, toegelaten 1, te weten de heer A. Verhorst, te Goes; afgewezen 2. 3 in de wiskunde, met ongunstig gevolg. 8 onderwijzers voor het Fransch, toegelaten 2, te weten de heeren J. Fransen, te Vlissingen en P. J. Houraes, te Middelburg; afgewezen 6. 2 onderwijzeressen voor het Fransch, toegelaten 1, te weten mejufvrouw A. van Braambeek, te Mid delburg; afgewezen 1. De ontvangsten van hetNederlandsch onderwijzers genootschap hebben in 1873 bedragen 2844.17%, de uitgaven f 2547.2U%, waarvan 1492.25 als onkosten voor de uitgave van ons onderwijs. Die voor de paedagogische bibliotheek hebben f 119.47 bedragen. Eeue som ven f 5706.091/., staat in de spaarbank als vast fonds van het genootschap. In ds Staats-courant van eergisteren is opgeno men eene door den bibliothecaris der koninklijke bibliotheek aan den minister van binnenlandsche zaken toegezonden volledige opgaaf van de boekwer ken, waarmede die bibliotheek in het afgeloopen jaar verrijkt werd. 'Vooral uit Nederland waren de geschenken overvloedig en zij muntten, naar de bibliothecaris verklaart, tevens uit door belangrijk heid. Volgens bericht van het Algemeen .dagblad van Zuid-Rolland en 's Gravenhage wordt graaf Sievers, sedert dertig jaren eerste secretaris van het Russi sche gezantschap hier te lande, benoemd tot consul- generaal van Ruslaud te Amsterdam. Blijkens ministcriëele kennisgeving in de Staats courant van eergisteren, kunnen dit jaar 22 jonge lingen als adelborst 3e klasse voor den zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord aangeno men worden. De admissie heeft plaats den len Sep^ tember a. c. Verzoeken om toelating moeten voor 31 Mei a. s. op zegfl geschreven, aan den minister van marine worden ingediend. Alleen zij die Neder landers en geboren zijn inde jaren 1853 of 1859 komen in aanmerking. De verdere voorwaarden zijn in dezelfde courant omschreven. Wij vernemen, dat de generaal-majoor G. E. Tolsma, adjudant van Z, M. den Koning de eer is to beurt gevallen, om Z. M. den Keizer aller Russen bij HDz. komst hier te lande aan de grenzen te kompli- menteeren. Jhr. J. L. van Cappellen, kapitein ter zee, insgelijks adjudant van Z. M. den Koning, is den hser Tolsma toegevoegd. B Naar men verneemt, zal bij gelegenheid van het zilveren jubilé van Z. M. den Koning door de te Petersburg gevestigde Nederlanders, grootendeels uit geboren Almeloërs bestaande, aan Z. M. worden aangeboden een nabootsing in miniatuur van het standbeeld van Czaar Peter den Groote te Peters burg. Het voetstuk alleen, hetwelk uit malachiet bestaan zal, zou ƒ1200 kosten. (Zw. Ct Naar men verneemt, zullen HH. KK. HH. de Prins en Prinses von Wied ook aan de kronings feesten in Mei te Amsterdam deelnemen en worden daartoe in het begin van Mei te 's Hage verwacht. Het in de Arnh. CL medegedeelde gerucht vol gens hetwelk Z. K. H. de Prins van Oranje het voor nemen zou hebben om met een Haagsche dame uit den voorname stand in het huwelijk te treden, is aan de H. N. ter oore gekomen en men deelt aan dit blad zelfs reeds tal van bijzonderheden mede. Om der wille van de discretie verzwijgt het den naam der jonge dame, die genoemd is; alleen voegt het er bij, dat, naar men beweert, de Kroonprins er erns tig aan denkt aan de wetgevende macht vergunning te vragen tot het aangaan van een morganatisoh huwelijk. Het bericht dat de leden der Japansche commissie voor de tentoonstelling te Weenen zich bevonden hebben aan boord van het. stoomschip le NU, dat dicht bij de kust vau Nijon met man en muis is ver gaan, is onwaar. Die Japanschegedelegeerden waren blijkens een officieel bericht aan den gezant van Japan te Weenen, reeds 9 Maart tehuis, en de schip breuk viel voor in den nacht van 22 en 23 Maart. Japan heeft echter door deze ramp een zwaar verlies geleden, daar 111 kisten zijn verdwenen, bevattende voorwerpen van kunst en nijverheid, in Europa bijeengebracht en bestemd geweest tot het vormen van een museum. Te Schiedam heeft Woensdag avond tusschen 10VS en 11 uur een felle brand gewoed aan de Viscn- markt. De boekdrukkerij van Gebr. Lacgendam en het kantoor van den heer M. G. Lagerwey zijn ge heel uitgebrand. Aan de krachtige werking van de gezamenlijke brandspuiten mocht het gelukken de belendende panden te behouden, ofschoon ook de branderij der heeren Lagerwey en een gistpakhuis van de firma J. H. van Gent «enige schade bekwa men. Ten 12% uur des nachts, was men den brand meester. De ijver en de volharding der brandweer verdienen allen lof. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend; hij schijnt ontstaan te zijn in de zetterij van de heeren Langendam. Van den inboedel en het materiëel is niets gered. Uit het kantoor van den heer Lagerwey zijn de boeken ge red; de brandkast heef niets geleden. NR. Ct).

Vlissingse Courant | 1874 | | pagina 1