VLISSINGSCHE COURANT. 1874. N° 5. Donderdag 15 Januari. 12d6 Jaargang. v l i s s IN G E N. Nieuwendijk, wijk H üo. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; e prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Vlissingeu, 14 Januari. OORLOG UI ET ATCHIN. Maandag morgen ontvingen wij het volgende Reuter- telegram, gedagteekend Penang, 10 Januari 1874: De missigit is genomen. Het bombardement der kraton wordt voorgezet. De gezondheidstoestand der troepen is zeer be vredigend. Door de regeering werd eveneens een telegram van generaal van Swieten ontvangen, Maandag te 11 uren 55 minuten uit Penang verzonden. Daaruit blijkt, dat de missigit (moskée) den 6en Januari is genomen, na, evenals de kraton, gedurende eenige uren door kanonnen van 12 centimeters en mortieren van 20 centimeters te zijn gebombardeerd. Het effekt van het bombardement was gering, om dat de vijand zijne verdediging in lichte veldwerken heeft overgebracht, die zorgvuldig geblindeerd zijn en door de infanterie bestormd moeten worden. Ons verlies bedraagt aan dooden 17 minderen, aan gewonden, 197, meest licht gewond, waaronder 11 officieren. Het volk van Atchin is in hooge mate tegen ons opgezet. Geloof slaande aan de ongerijmdste geruch ten vecht het wanhopig, omdat het den dood heeft verkozen boven de afhankelijkheid. Tegenover de groote verliezen onzerzijds geleden staat het groote voordeel dat behaald is. Onze troepen zullen uit de missigit met sappen (loopgraven) den kraton naderen en eene bresbatterij maken. Met geduld zullen wij ook het laatste bolwerk van den vijand vermeesteren. De uitnemende dapperheid en beste gezindheid van alle officieren en soldaten worden geroemd. Tot dekking der geleden verliezen is de halve reserve-brigade uit Padang ontboden. Een tweede telegram, door de regeering ontvan gen, was Maandag middag te 12 uren 30 minuten van Buitenzorg verzonden. Daarin wordt gemeld, dat bij de tuchtiging van Pedir niet 00 maar O schepelingen werden gewond. Aan een telegram van generaal van Swieten van den 6n dezer uit Singkel, ontleent de gouverneur- generaal de mededeelingwaarbij bet nemen van den missigit wordt bevestigd, en het bericht dat twee stoomschepen naar Padang zjjn vertrokken met ge kwetsten aan boord, en bestemd voor de overbren ging van het tweede bataillon naar Atcbin. De gezondheidstoestand is beter. Bovenstaande telegrammen zijn Maandag door ons per bulletin aart, onze geabonneerde», in deze stad mede gedeeld.) Een Reuter-telegram van eergisteren meldt, dat de Nederlandsche troepen tweemalen zijn terugge slagen, voordat de missigit genomen was. De Atcbineezen vechten als razenden. Bij de eergisteren in deze gemeente gehouden verkiezing van één lid in het kollege van Dotabelen 'Ier Nederduitsche hervormde gemeente alhier, in de plaats van den heer T. C. Dommisse, die voor z(jne benoeming heeft bedankt, zijn uitgebracht 61 stemmen; waarvan op den heer Marinus Pot 3S, J. C. de Koster 7 en T. C. Dommisse 4 stemmen. De overige waren over negen verschillende perso nen verdeeld. De heer Marinas Pot is mitsdien ver kozen. Eergisteren is te Goes eene vergadering gehou den van deZeeuwsche hoofdkommissie voor het aan denken den Koning den 12en Mei a. s. aan te bie den. De kommissie heeft besloten zich niet aan te sluiten aan het denkbeeld van den burgemeester van Amsterdam enz., om alle geschenken tot één natio naal geschenk te vereenigen, en wel voornamelijk omdat zij, die gelden heeft ingezameld voor een Zeeavvsch geschenk, zich niet gevestigd acht de haar bepaald daarvoor toevertrouwde gelden tot een ander doel te besteden. Dit toch zou, volgens haar oordeel, niet mogen geschieden zonder raadpleging met en goedkeuring van de gevers. Doch hieraan zijn zoo groote moeielijkheden en het verlies van een thans reeds zóé kostbareu tijd verbonden, dat alle plannen tot samenwerking, hoeveel toejuiching zij overigens mogen verdienen, ter zijde moeten ge steld worden. Voorts is besloten dat het geschenk zal bestaan in een voorwerp van goud of zilver, terwijl het album, prachtig uitgevoerd en ingebonden, de namen der inschrijvers zal bevatten, gerangschikt naar de ge meenten van Zeeland. Er openbaart zich tegenstaodv/egen bet burge meestersplan voor 12 Mei. De plaatselijke kommis sie te Arnhem, de kommissie te Schoonhoven, de burgemeester van Groesbeek hebben te kennen ge geven zich niet te kunnen vereenigen met het denk beeld om een gouden geschenk Z. M, aan te bieden. Weldra worden verwacht de diplomatieke ver tegenwoordigers van Japan bij de hoven van Italië, België en Nederland. De gezant dien de mikado naar Rome zendt is de heer Kavassé; hij wordt vergezeld door den heer Sakurada, als secretaris, en den heer Assai, gewezen attaché bij de Italiaansche legatie in Japan, als tolk. Het Japansche konsulaat, thans te Venetië geves tigd, zal naar Milaan overgebracht worden. Voor Venetië zal echter een koDsul en voor Rome een vice-konsul van Japan benoemd worden. De staats raad Kido, die tot het groote gezantschap behoorde dat Europa bezocht, heeft onlangs een zeer belang rijk manifest openbaar gemaakt, houdende mede deeling van hetgeen hij op zijne reis door Europa en Amerika heeft gezien en ondervonden, en uiteen zetting van de politiek en de wenschen zijner partij, welke de meest geavanceerde in Japan is en tot tegenstandster heeft de konservatieve partij, geleid door Wakuru. In bedoeld dok urnen t verklaart Kido, dat de volken de regeeringen hebben welke zij ver dienen; dat de natiën, willen zij sterk zijn en voor uitkomen, zich moeten hechten aan het beginsel der meest volstrekte eenheid, met verzekering aan de provinciën van het rijk van een gelijke behandeling, van dezelfde rechten en dezelfde plichten. Hij gaat uit van het beginsel, dat de regeering de dienares en niet de meesteres van het volk moet wezen, en dat de wet en de staatsinstellingen de ware souve- reinen zijn. Tot toelichting van deze leer haalt de Japansche diplomaat zeer vele voorbeelden aan, ont leend aan de geschiedenis van Europa. Blijkens kennisgeving van den minister van bin- nenlandsche zaken in de Staats-courant van giste ren, zijn in de week van 4 tot 10 dezer aan Azia tische cholera overledenin Zuid-Holland 3 perso nen, waarvan I te Leiderdorp en 2 te Rotterdam, io Utrecht 2 personen, beiden te Utrecht. Benoemd tot lid van den raad van state M. FI. Jansen, gepensioneerd kapitein ter zee. Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester: der ge meente Hulst, Ch. C. Ph. Pierssens; der gemeente Bergh, C. A. L. baron van Hugenpoth; der ge meente St. Maarten, W. Schermerhorn; tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Alkmaar, jhr. mr. M. A. Wichers, te Leeuwarden, jhr. mr. C. W. de Vriese; tot raadsheer in het provinciaal gerechts hof in Overijssel, mr.L. Hertzveld; opzijn verzoek eervol ontslagen als kantonrechter te Sliedrecht, rar. A. P. Weggeman Guldemont; pensioen verleend aan A. F. Aarts, gewezen ijker der maten, gewich ten en weegwerktuigen, van ƒ1389. Z. M. de Koning heeft bij besluit van 31 Decem ber jl. op nieuw geregeld de soldijen der onder officieren en verdere militairen, dienende bij de verschillende korpsen van het leger en bij de konink lijke militaire akademie, ten einde weder en meer algemeen te voorzien in de ongenoegzaamheid der traktementeno. a. de verhooging voor een adju dant-onderofficier en serg-schrijver 10 ct., voor een serg-majoor en serg. 9l/2 cent, voor een korporaal tamboer 4Y2 cent en voor een geweermaker 21/2 cent per dag; ingaande 1 Januari 1874. Bij koninklijk besluit van 25 December jl., is het handgeld, toe te kennen aan de ongehuwde miliciens en rekruten, die een vrijwillige verbindtenis voor zes jaren bij het korps mariniers aangaan, bepaald op ƒ200; dat, hetwelk kan worden toegekend aan physiek bijzonder goed ontwikkelde jongelingen boven de 16 jaren en beneden 18 jaren oud, die zich minstens voor den tijd van acht jaren, na toe stemming van den kommandant van het korps moe ten verbinden, vastgesteld op 100. Dat de nieuwe IJselbrug te Kampen voor het publiek geopend is, is reeds meegedeeld, maar dat daags na de opening de brug een vreemdsoortige proef heeft doorgestaan, werd nog niet gemeld. Het geheele instruktie-bataillon in marsch-tenue, dus met volle uitrusting, door het korps muziekanten voorafgegaan, is in gezwinden pas over de brug ge marcheerd, welke de gelijkmatige schudding, daardoor ontstaan, goed heeft, uitgehouden. De Nieuwe Militaire Spectator, verschijnende bij den boekhandelaar H. C. A. Thieme te Nijmegen, heeft zich, niet alleen in Nederland u/aar ook bui tenslands een naam weten te maken. De nu begon nen achtentwintigste jaargang zal, onder anderen, bevatten een opstel vau grooteren omvang: Louvois en deRepubliek der Vereenigde Nederlanden"han delende over onze krijgsgeschiedenis uit de zeven tiende eeuw. Men leest in het Schoolblad SLIEDRECHT, 5 Januari. Voor eenige weken brak iu 't geziu van deu heer Frahm, hoofdonder wijzer in deze gemeente, de roodvonk uit. Volgens de wet moest dus de school, althans voor haar hoofd als gehuisvest in een besmette woning geslo ten worden. Sympathie echter voor den heer F. en belangstelling in den geregelden gang van 't onder wijs bewogen een achtenswaardige familie, die zelf geen schoolgaande kinderen meer heeft, den onder wijzer uit te noodigen zich voor zoolang noodig in baar midden te vestigen, waar hij op dit oogenblik nog de meest hartelijke gastvrijheid geniet. Voor twee jaren moet, bij gelegenheid van een pokken epidemie met den heer Van der Hoeven, mede onder wijzer alhier, volkomen hetzelfde hebben plaats ge had. Wel een bewijs van groote belangstelling in het onderwijs! [N. Rolt. Cl.)

Vlissingse Courant | 1874 | | pagina 1