VLISSINGSCHE COURANT. rvoer. 1873. 104. Zondag 28 December. llde Jaargang. Lees dit!! BINNENLANDSCHE TIJDINGEN. BUITENLAND» TIJDINGEN. iddelburg en ende plaatsen botterdam: 27 's morg. 8,15 u vau eu naar MLd- Zijpe—Zierikzee. te rotterdam. It)! 7.30. 8.25.10.35 en Zierikzee. spoorweg. dl aangelegd zierikzee. 26 Niet varen. 27 tot Catssche veer rg. 7.30, terug 8,30 28 's morg. 7,30 het spoorweestatioa eizen van Middelborg en van Zierikzee. ter-Schelde. U. K. U. M. 6.30 nam. 3. 7.3.30 u. M. 7.45 8.15 10.15 10.45 11.15 11,45 erke nam. 12 15 12.45 1.45 2.15 voorm. erke ktoomkoot te Neuzen worden, moet op het iwicht en de waarde; aarenboven moeten ge- ioopen zij gevaar door en Vlissingen* n. vlissingen 26 's midd. 1. 27 2.- i en Rotterdam. Maandag van 'lissingen 4.50 8,50 5.8 8,59 2.13 2.35 2.45 1.— 1.6 1.16 1.21 5.50 9,8 6.7 9,16 6.27 9,29 6,40 9,35 6 58 9,44 7.4 9:49 7.22 10,— 7.39 10,8 7.52 10,16 8.17 10.26 8.25 10,39 2.15 4.20 8 35 10.35 2 25 4.30 8.50 10,45 ïdaal. 20 3.10 5.15 9.25 31 3.20 5.24 9.35 .41 5.27 ,54 5.34 5*19 5.49 ,40 5.58 1.33 1 42 1.50 2.5 2.11 6.21 6.27 6.37 6.43 31 7.12 48 7.23 7.32 wanneer daar reiziger» -Gent, Gent! 8.17 12.15 7.25 ïechelen. 10.20, 6.— 10.40, 6.15 TE VLISSINGEN» Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. In navolging van andere Waden maken wij er onze lezers aandachtig op om door middel van ons bladin het nummer van 1 Januari a. s., hun Heilwensch bij de jaarsverwisseling aan vrienden en be kenden aan te bieden. Zij, die daarvan gebruik wensehen te maken, gelieven ons hunne opgaven te doen toekomen vóór Woensdag morgen 10 ure. naakte lijkje van een pasgeboren kind van het vrou welijk geslacht, dat reeds in vergevorderde staat van ontbinding verkeerde. De justitie doet onderzoek. Vlissingen, 29 December. Men verzoekt ons plaats voor het volgende Jl. Zondag werd van den kansel der Nederduit- sche hervormde gemeente te Vlissingen bekend ge maakt, dat het door kerkvoogden gemaakte en voor- loopig vastgestelde reglement op het beheer en de fondsen dier gemeente was goedgekeurd en alzoo definitiefis vastgesteld. Zooals bekend is, hebben slechts 10, zegge tien, leden zich de moeite getroost van het voornoemde reglement inzage te nemen, zoodat men gerustelijk mag aannemer., dat van de 86 leden, die hunne stem uitbrachten, een 40 of 50tal in den blinde, of om onbekende redenen, hunne stem hebben uitgebracht. Of daarmede door onze voorstemmers een wezen lijke dienst aan onze gemeente is bewezen, zal de toekomst leeren. Ontegenzeggelijk is het, dat in de behoeften onzer gemeente dient te worden voorzien eene andere vraag is en blijft het nog, of kerkvoog den in het reglement een vrijbrief zullen gevonden hebben, om te doen eu te laten, wat hun noodzake lijk voorkomt. Aangenomen, dat alles een wettigen loop heeft gehad, en het reglement op wettige wijze tot stand is gekomen, levert zulks onzes inziens nog niet den minsten waarborg ter voorkoming van grootere teleurstellingen, daar de hoofdquaestie door den rechter r.og niet is uitgemaakt. Hoe het zij, wij hopen en vertrouwen dat het niet noodig zijn zal een, naar onze meening, on wet tigen en onzedelijkeiv omslag in te voeren, die voor zeker tegenspraak zou verwekken, en tot niets an ders leiden zou, dan tot meerdere verwijdering dier christelijke liefde, die de grondslag behoort te zijn van elke gemeente, die zich noemt naar haar Heer en Hoofd. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis hier te lande heeft aan de komité's en korrespondenten eene cirkulaire doen toekomen met mededeelingen uit Indie. Daaruit blijkt, dat het centraal comité in Indië, met het oog op de tweede expeditie naar Atchin, be sloten heeft bulletins uit te geven. Uit het bulletin, loopende over de maanden Juni en Juli 11., worden vele bijzonderheden medegedeeld. Het vermeldt in de eerste plaats de hulp, uit Neder land en in Indië ontvangen. Door het Centraal comité werden aan het eskader voor Atchin aan zienlijke hoeveelheden versnaperingen, vruchten, tabak, spelen enz., gezonden, welke toezendingen, volgens getuigenis van den kommandant der mari time middelen aldaar, hoogstwelkom waren. De bezendingen uit Nederland zijn grootendeels bewaard voor de tweede expeditie. De heeren H. Ruleman Yoget, protestantsch veldprediker, G. H. de Bruin, roomsch-kalholiek aalmoezenier, en G. von Bultsinglöwen zijn als gedelegeerden van het Roode Kruis bij de tweede expeditie naar Atchin werkzaam. Uit al de berichten blijkt, dat het Roode Kruis in Indië veel bijval en medewerking ondervindt, en dat het centraal comité met den bevelhebber der expeditie over 'alles in overleg treedt, zoodat de meest gewenschte samenwerking met den militairen geneeskundigen dienst en de ad ministratie bestaat. Achter deze mededeeling is ge voegd eene specifikatie-lijst van de artikelen, door het centraal comité in Iudië voor de tweede expe ditie opgezonden, en bestaande voor het grootste gedeelte uit eene aanzienlijke hoeveelheid tabak en pijpen, spelen, lektuur, kompressen, zeep, enz. Benoemd tot leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland dr. J. G. de Man, te Middelburg, en J. de Visser, heel— en vroedmeester te Stavenisss, en tot plaatsvervangende leden dr. J, Hazenberg, te Vlissingen, en dr. H. Goemans jr. te Zierikzee. Te Middelburg heeft zich Daar aanleiding eener vergadering der vereeniging Vit het Tolk voor het Volkeene kommissie gekonstitueerd om nen te ontwerpen voor de feestviering bij heid van het 25jarig koningsfeest. In de vest bij de voormalige Koepoortbrug te Goes is Woensdag morgen drijvende gevonden het In de zitting 'van Woensdag zijn aangenomen met algemeene stemmen de wet op de middelen: hoofdstukken Huis des Konings en Nationale Schuld. De Kamer is gescheiden tot Januari, ter verdere afdoening van de staatsbegrooting 1874. Blijkens het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer over hoofdstuk binnenlandsche zaken, was het vraagstuk vau het lager onderwijs breedvoerig besproken, met openbaring van het bekende ver schil van gevoelen. Intusschen werd hier eenstem mig, ook door voorstanders van het bijzonder onderwijs, de verwijdering betreurd, welke thans ook reeds tusschen de kinderen der bijzondere en openbare scholen werd in 't leven geroepen. In den strijd tusschen openbaar en bijzonder onderwijs werd der regeering voorzichtigheid aangeraden. Sommige leden, hoewel voor handhaving van het openbaar onderwijs, wensehen een middel van tege moetkoming aan bestaande bezwaren. Vele anderen konden de hevige aanvallen tegen de wet van 1857 niet billijken, welke gunstig werkt; met overdrijving werden bezwaren ingebracht. Zij wensehen de onderwijzerswet, ook met het oog op art. 191 der grondwet, gehandhaafd. Ter voorziening in den dringenden eisch om het ontslag der rechterlijke ambtenaren op nieuw te regelen, heeft de minister van justitie bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, houdende wij ziging der in de bestaande wet op de rechterlijke organisatie voorkomende bepalingen omtrent de rechterlijke tacht. De wijzigingen vinden haar oor sprong in de overweging, dat de [waardigheid der rechterlijke macht en het belang der rechtzoekende niet langer gedoogen, dat rechters en andere voor het leven of voor een bepaalden tijd aangestelde magistraatspersonen voortdurend bekleed blijven met een ambt, dat zij om hun lioogen leeftijd of uit hoofde van voortdurende ziels- of ligehaamsziekte of in het geheel niet, of niet dan op zeer onvoldoende wijze kunnen waarnemen. In het thans voorgedragen ontwerp wordt, in plaats van in het bijzonder op te noemen de leden der rechterlijke macht, die uit hun ambt zouden knn- nen worden ontzet, eene algemeene uitdrukking gebezigd, die niet slechts alle rechters omvat, maar ook alle ambtenaren van het openbaar ministerie, benevens de griffiers en hunne substituten, die voor hun leven of voor een bepaalden tijd zijn benoemd. De ontzetting uit het ambt zal ook kunnen plaats hebben wanneer leden der rechterlijke macht in staat van faillissement zijn verklaard. Het ontslag uit het ambt wordt ook gegeven aan rechterlijke ambtenaren, bij gebleken ongeschikt heid door meer dan zeventigjarigen ouderdom, door aanhoudende lichaamsziekte of ten gevolge van zielsziekte. In dat geval blijft echter de aans op pensioen Door het stoomschip Schouwen, kommandant van der Star, is een zeer kurieuse buit gemaakthij heeft nl. een schooner van Penang op de kust aan gehouden, bemand met Chineezen, waaronder zich echter drie Europeanen bleken te bevinden, nl. een Nederlander, een Deen en een Engelschman. De Nederlander is reeds gebleken te zijn een gewezen matroos van de Nederlandsche marine, die vroeger in het tuchthuis te Leideu had gezeten en daaruit ontvlucht was. Hij heeft bekend 4 maanden in Groot-Atchin geweest te ziju. In zijn bezit werd nog gevonden een exercitie-reglement, een voor- k en een kogel tang; Allen zijn gevankelijk naar Deli getransporteerd. Voor den dienst van het stoomwezen in Neder- landsch-Indië is, blijkens de Staats-couront van 25 dezer, een ingenieur tweede klasse noodig. Deskun digen, die daarvoor in aanmerking willen komen, kunnen zich tot 31 Januari a. s., tot het deelnemen aan een vergelijkend examen, bij gezegeld verzoek schrift tot het departement van koloniën wenden. Aan de betrekking is verbonden een traktement van f 6000 's jaars. Bij bevordering tot ingenieur eerste klasse wordt toegekend ƒ9000 's jaars. en tot hoofdingenieur 12,000 's jaars als minimum, tot f 14,000 als maximum. De vereischten voor het examen zijn in de Staals-courant nader omschre ven. Bij gelijke geschiktheid wordt de voorkeur aau ongehuwden gegeven. ARNHEM, 24 December. (N.Amh. Cl.) Alhier is uit Harderwijk gevankelijk binnengebracht een Eranschman beschuldigd vau het fabriceeren van valsche papieren, waarmede minderjarigen, zonder toestemming hunner ouders, voor Indië dienst kon den nemen. FRANKRIJ K. VERSAILLES, 23 December. In de zitting der be- grootingskommissie heeft de minister Desseilligny in lichting gegeven betreffendo de overeenkomst met de ex-keizerin Eugenie. Hij konstateerde dat koizer Napaleon, en daardoor de keizerin, persoonlijk recht van eigendom had op de in die overeenkomst genoemd

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1