GEMEENTERAAD VAN VL1SSINGEN. BUITENLAND» TIJDINGEN. INGEZONDEN STERREN. Men schrijft uit&ierikzep, 20 December. Eer gisteren zijn alhier in', 't zelfde gezin drie gevallen van cholera voorgekomen; een"der -lijders is-spoedig overledendé beide anderen zijn naar het lokaal in de barak vervoerd, waar er gisteren wederom een is gestorven, de derde is nog onder behandeling. Heden nacht moet in een andere straat weder een geval hebben plaats gehad met doodelijken Meer dan ooit moeten we thans de aandacht ves tigen op de verregaande onreinheid, die in vele woningen heerscht, op 'l overgroot aantal mest- hoopen, dat overal in de stad achter de wouingen te vinden is en waarvan er dagelijks hier en daargenige door de huizen heen worden uitgedragen en gedu rende eenigen tijd op de straat gelegd, op de, o. i. niet goede, gewoonte, dat de vuilnislieden op alle uren van den dag fecale Stoffen ophalen en ver voeren in open karreD, enz. [Z. Ct.) Er wordt van 21 December weder een nieuw cholerageval te Zierikzee vermeld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- ■schip Deli, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse P. Swaan, op zijne reis naar Oost-Indië, den 15en dezer te Djeddah aangekomen. Aanboord was alles wel. Men meldt uit Scheveningen, dat de geheele vis- schersvloot (zijnde 157 bommen) aldaar behouden van de naringvisscherij is binnengekomen. Niemand der bemanning (ongeveer 1300 personen) heeft op zee het ieven verloren. De 157 bommen deden 704 reizen. De grootste besomming is f 15,500, door schipper A. A. Eoeleveld, reeder M. de Niet Azn.; deze reeder heeft 7 bommen en besomde daarmede "f. 80,000. De reeder P. de Niet besomde met zijn 7 bommen f 68,000. De haringvisscherij is aan gevangen den 2 Juni en eindigde den 15 Decem ber; gedurende dien tijd bedroeg de aanbrengst 42,164,500 stuks steurharing (behalve de 10 pet. toegifi) en 30,000 ton pekelharing. De kommissie, die met de, inrichting der verlo ting, ten voordeele der Nederlandsche vereeniging, te Brussel, was belast, verzoekt ons mede te deelen, dat dén 31 dezer de termijn verstrijkt, binnen wel ken de getrokken prijzen van de Nedezlandsche legatie aldaar moeten worden opgeeischt. Na dat tijdstip zal over die voorwerpen ten bate der veree niging worden beschikt. (A. C) De heeren van Hengelen Eeltjes, firma J. Baaien èn Zn. te Rotterdam, hebben het próspektus verspreid van eene onderneming, die, wanneer zij goed geëxploiteerd wordt zeer nuttig kan werken, Zij stellen zich voor eene DeuiscA Holldndische Correspondent te geven, bestemd om het buitenland over onzen toestand beter in te lich'en dan dit tot nu geschiedde. Wij hopen dat de onderneming van de hh. van Hengel en Eeltjes mogen medewerken om ons land en zijne instellingen beter te leeren kennen en waardeeren door het buitenland. kilogram honig is geweest 0,60 en die van het kilogram was/OjSO;- -> (Amst. Ct.) VG RAVEN HAG E, 20'December. Heden nacht zijn in de Vlamingstraat vier heeren aangevallen door twee marisperSonén, wóardoor eene vechtpartij ontstond met, dit gevolg, dat een der heeren een wonde in het aangezicht bekwam. Toen de politie te hulp kwam schieten, közen de aanvallers het hazen pad" en wisten,zij zich aan verdere nasporingen te onttrekken. HOEDEKENSKERKE (Zuid-Beveland), 24 De cember. Gisteren nacht is de korenwindmolen van M. van Vessem, afgebrand. De oorzaak is nog onbekend. ZEIST, 22 December. Vrijdagnacht, is er bij den predikant te Ausierlitz bij deze gemeente een bru tale diefstal gepleegd. De dieven hebben de spijlen van het kelderraam doorgezaagd, zich vervolgens in de kerk begeven, en daarna de meubelen, huissie raden en kleederen der pastorie weggevoerd. De meid schijnt slechts eenige beweging gehoord te hebben. De politie alhier doet onderzoek; doch tot heden zijn de daders nog niet bekend. ZWOLLE, 21 December. Gisteren avond is een Sjarig meisje door het omvallen van de kachelpijp, waardoor de lamp van de tafel viel, in brand ge raakt. De moeder heeft in hare ontsteltenis het brandende kind van boven naar beneden gedragen en het midden op straat gezet. Twee zaaddragers, die zich daar juist bevondeD, hadden gelukkig de tegenwoordigheid van geest om mét hunne buizen het kind te bedekken en zoo de vlammen te dooven. Moeder en kind hebben beide belangrijke brand wonden bekomen* Al de hulponderwijzers aan de openbare lagere scholen te Amsterdam, hebben zich, als door de dagelijksche behoeften daartoe gedrongen, tot het Gemeente-bestuur gewend, om voortaan hunne trac- tementen maandelijks, in plaats van per kwartaal, te mogen ontvangen. Hierop is den 13 dezer be sloten, om, met ingang van 1874 de jaarwedden, van alle onderwijzers en onderwijzeressen enz., aan de openbare scholen werkzaam, per maand te doen uitbetalen. AMERONGEN, 22 December. Omtrent den toestand van den landbouw dezer gemeente over 1873 valt het volgende te melden Het hoofdgewas, de tabak, was van zeer goede kwaliteit. Hier en daar bracht de hagel een weinig schade toe. De aardappelen zijn goed gelukt. Het hooigras en de naweide waren goed. Boekweit, rogge en tarwe waren middelmatig. De koopwaarde per hektare was van bouwland f 600 van weiland /"löOO en van tabaksland f 1000. De huurwaarde per hektare was respektievelijk f 20, 4Ö en 50. De prijs van de 100 kilogram tabak was van aardgoed, bestgoed, zandgoed, uitsehot en alle soorten dooreen 56. De gezondheidstoestand onder den veestapel was over het algemeen voldoende^ Wegens kwaden droes zijn 2 paarden en wegens longziekte 17 run deren onteigend en afgemaakt. De prijs van het BUITENGEWONE ZITTING van Dinsdag 23 De cember 1873. Voorzitter, de heer Winkelman, burgemeester. Tegenwoordig-12 leden." Afwezig de heer Verkuyl Quatkelaar. Na het openen der vergadering deelt de heer Ockers schriftelijk mede dat hij de benoeming als voorzitter bij de gestichten weeshuis en gasthuis, voor het eerstgenoemde zonder eenig uitbeding en het andere voorwaardelijk pf lïèyer tijdelijk aanneemt. De Voorzitter zegt deze zitting belegd te hebben, om de leden in kennis'' te stellen met het bericht, dat de heeren,-benoemLtot regenten voor het weeshuis die benopming hebben ^angenomenook drie der benoem den voor hef'gdsthüis, ën'eindelijk': dat de heer Bil- heimer als zoodanig heeft bèdankt, waarom de Voor zitter voorstelt, oümiddelijk 'tot de vervulling der vacature ovèr te gaan. Bij de stemming blijkt dat zijn uitgebracht7 stem men op den heer J. A. de Wolff en 5 op den heer W. Schmidt, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Niets vorder te behandelen zijnde, wordt de zitting FRANKRIJ K. De kosten van het proces van B&zaine bedragen, naar men verneemt, cirka 300,000 fr. Zooals men weet, komen die ten laste van den veroordeelde. De gerechtelijke vervolging tegen kolonel Stof fel is, bij besluit van den rechter van instruktie, Ridder Nigra, de Italiaansche gezant bij do Fran- sche republiek, is op zijn post teruggekeerd. De internationale muntkonferentie heeft hare zittingen'tot 8 Januari a. s. verdaagd. Bazaine te Trianon. In een der Fransche bladen lezen wij de volgende bijzonderheden aangaande Bazaine, sedert zijne ver oordeeling Van overheidswege zijn de noodige maatregelen genomen om te beletten, dat hij ontvluchten zou, waartoe Trianon genoeg gelegenheid aanbiedt. Daags na dé veroordeeling werden allé bezoékers afgeweerd en om tot den gevangene te worden toegelaten is een bepaald verlof van den minister van binnenlandsche zaken noodig, welk verlof slechts aan weinigen wordt, gegeven. Toegelaten worden alleen de heeren Rouher, Pietri en eenige andere invloedrijke Bonapartisten, de bisschop 'van Versailles, dé advokaat Lachaud, kolo nel Viilette alsmede de echtgenoote en kinderen van den maarschalk. AÏles is bij reglement bepaaldde uren van bezoek zoowel als de etensuren, de wande lingen enz. AlleB wat den maarschalk wordt toege zonden, wordt eerst nauwkeurig onderzocht. Twee officieren der gendarmerie, die zich in de antichamV, bevinden, zijn belast met de zorg, dat die bevelen stint' worden nagekomen:' Een aantal schildwachten staal dag en nacht met geladen geweer voor dé deur en d ramen van Bazaine's vertrekken op post. Wannee na des avonds zes ure een raam wordt geopend en d gevangene eene poging mocht wagen tot ontsnapping heeft de schildwacht tot konsigne, na sommatie ta vuren. Do maarschalk staat ten zeven ure op en zet zich dan aan het werk. Zijn arbeid bestaat in het maken van eene soort van inventaris zijner goederen, do likwidatie van- zijn vermogen, de regeling zijner zaken. Zijn tafel is dan ook bedekt met notariëelo akten, titels enz. Uit alles big kt, dat de veroordeelde ontzet is van het bestuur zijner bezittingen en de administratie overdraagt aan een kurator. Voor die betrekking zouden zich reeds verscheidenen hebbea aangeboden. Men heeft reeds genoemd de hoerec Pietri, kolonel Viilette, den broeder van Bazaine. enz De maarschalk draagt burgerkleêren, een wijden pantalon, een zeer ruimen grijzen jas en een vilten hoed met breede randen. Op zijne wandelingen wordl hij vergezeld van twee officieren der mobile gendar merie, en op den weg, dien zij bewandelen, zijn schild- wachten geposteerd. Slechts zelden maakt Bazaine gebruik van deze vrijheid, die ook bij reglement is geregeld. Zijn ontbijt heeft, op last van de overheid ten kwart over tienen en zijn dinee ten kwart over vijven plaats. Eenige soldaten van de wacht gaan naar de restauratie vau de Roclier du Cancale eiken morgen zijn ontbijt en eiken middag zijn dinee halen, dat door de bedienden van de avenue Saint Claud naar Trianon gedragen wordt. Daar gekomen, wordt het in de antichambre gebracht en onderzocht, alvorens het den maarschalk wordt voorgediend. Alles wat de spijzen betreft, is geregeld door de intendancede kos ten worden voldaan door den Staat. De gevangene heeft slechts één persoon bij zich zijn kamerdienaar. Er worden derhalve altijd tw dejeunees en twee dinees bezorgd. Als een bewijs dat het reglement streng wordt acht genomen, kan dienen, dat, toen Bazaine, di eersten dag na de veroordeeling, den advokaat La chaud te dineeren vroeg en derhalve in de Rocher éi Cancale een derde dinee besteld had, te gelijk met het dinee het bevel te Trianon werd ontvangen om nie mand bij den gevangene toe te latende advokaat kon dus van de reeds aangenomen uitnoodiging gebruik maken. Ondanks zijne groote geestkracht heeft de gevan gene, als hij alleen is, oogenblikken van groote neer slachtigheid, en op zijn gelaat vertoont zich alsf eene sómbre uitdrukking. 'Komen zijne vrouw kinderen echter bij hem, dan herwint hij zijn meester schap over zich zelven en spreekt hij op opgeruimden toon met hen en zijne vrienden. Ten vijf ure moet het gezelschap hem verlaten. Na het dinee rookt de maar schalk, leest eenige dagbladen en werkt tot tien ure, waarna hij zich ter rust begeett. ENGELAND. CAPE COAST, 27 November. De vijandelijkhedeu zijn nagenoeg gestaaktde vijand trekt terug, slecht; nu en dan worden eenige schoten gewisseld. Mer denkt dat de Ashantijnen slechts wederstand zullen bieden aan de Prah. Men verwacht Engelsche troepen, Onophoudelijke regen maakt de kust zeer ongezond. LONDEN, 22 December. De Times bevat een brief van Cape Coast 27 November, waarin wordt bericht, dat het hoofd der opstandelingen in het distrikt Eltnina zijne onderwerping aan de Engelsche overheidsperso nen aangeboden en verzocht heeft als blijk van loyau- fceifc driehonderd man te mogen zenden om te helpen aan de spoorwegwerken. Vlissingen, 21 December 1873. Zoo is dan eindelijk de groote en lange strijd geëindigd en het groote pleit beslist. De scheiding, niet alleen der Roomsch Catholieke weezen, maar ook die van het zoogenaamde gemeente-weeshuis en gasthuis, is een feit geworden. Op één na hebben alle heeren nieuwbenoemden bun mandaat aange nomen. Men gelooft en hoopt dat de zaak nu in beste handen, en vooral de zedelijke opvoeding der weezen verzekerd is. Jammer echter, dat er op benoeming zulk eene onuitwischbare smet kleeft, noodwendig op de nog bestaande vacature invloed moet uitoefenen, daar ieder weldenkende met ver ontwaardiging vervuld is over de niet herbenoeming van den heer W. Schmidt, die drie jaren lang die betrekking met den meesten ijver en nauwgezetheid heeft waargenomen, en alleen uit partijijver de plaats voor een ander moet ruimen, ~W Met de plaatsii ten zeerste verpli zonden stuk, vooi Zooals UEd. b| courant goed ge' sen, met eene af woorden voorkor herleving van del denkt." Bij de lezing d de vraag in mij oj wel de waarheid: dat //de plaatsing ger staat, dan me Waarlijk mijnt het aangevoerde,) den Minister vat kenbaar maakte, ons land" een aan om in het bezit te werf, tengevolge Kamer een voors hellen, om te gelo van de toekomst zweefd had. Ja, schuldigen te vee nam mij voor, te varendheid ameni Te dien einde v beraadslagingen Tweede Kamer, it spreker den sluie over de toekoms dan als van zelv« dat ik mij had vo Doch, noch bij wegen, noch bij kwam iets tot kl: min mogelijk gert hierin niet bevred stilzwijgen te bew dering te verwacl Eerder echter, kom ik eenigszins de scheepstimmer betrouwbare zijde, voormalige marin vroeger. Ja, wat meer schrijven, dat de dusverre vruchtel gesteld de werf to gen, en naar aih van niet gaarne afs Voldoende rede ren, dat zulk eene hare kappen, mag nemelijke voorwaa den worden afgest jaren, rente- en d< Dubbel betreur stad, die voorzet ondernemer zou g recht trotsch had Doch het is nu welke den staat al blijft nog wat on wellicht toe zal ov ken af te staan a«* hunne bate zullen Is het wonder r alles behalve gun Het moge waar zal herrijzen, en terecht komei, te tot dusverre nog men, wat aan de drijvigheid heeft ai Verblijdend mo de werf van den kielen gelegd zijn vaart tusschen Vlij blijdend is het te Daar alle waarschi borden, bijaldien fgestaan. Aan de gunstigs!

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 2