Klerk en Voogd, metende Ï501 ton; gesleept wor dende door de Energie. De lading van het schip, bevracht voor vde Nederlandsche handelmaatschappij bestaat uit 8000.balen koffie, 4422 kranjans suiker, 813 schuifjes tin, ,305-picols bindrotting. Was het wonder dat, toen dat eerste schip, met volle lading uit Nederiandsch Indië voor onze stad kwam om te lossen, een talrijk publiek blijk gaf van zijne ingenomenheid met deze gebeurtenis? Het was nog nimmer gezien dat een schip van die afi ting, met een diepgang van 6 Nederlandsche ellen en G palmen, hier kon binnenvallen, zonder vooraf te Vlissingen of Veere hetr grootste gedeelte der lading in lichterschepen te hebben gelost. Laten wij ons van harte verheugen met de ge lukkige en gemakkelijk geslaagde binnenkomst van dit groote schip. Moge het de dageraad van een blijde toekomst zÖn' Naar wij vernemen hebben de inschrijvingen voor het geschenk aan Zijne Majesteit den Konin; opgebracht te Vlissingen 326,25, te Kondekerke 73,30, Oost- en West-Souburg f 25,Ritthem 17,75,- Biggekerke 9,Meliskerke 16,30 en Zoutelande 21,50. De minister amn een amendement van den heer Storm van 's Gravepzande over, om de som van f 15000 uitgetrokken voor de praktische artillerie- oefeningen, met 1000 te verhoogen,'t welk met 46 tegen 17 stemmen werd aangenomen. Men verneemt dat in het le schooldistrikt van Zeeland (Walcheren en Noord-Beveland) door de schooileerlingen /'2S4,851/2 is verzameld, voor nen huldeblijk aan Z, M. op 12 Mei 1874. TeCortgene werd door de plaatselijke school-kom- rnissie (de heeren J. Kromsigt, mr. B. M. de Jonge van Ellemeefc, P. H. van Lis, J. de Die en H. Boelof) ingezameld 109,50. Bij de kommissie te Wissenkerke (de heeren W. J. Vader, ds. Verhoeff, dr. Janssen, ds. Cramer, Js. van Oeveren, mr. Marcusse en J. van de Maas) werd met gelijk doel 211,35 ingezameld. Ten behoeve der loterij van vrouwelijke hand werken te Middelburg ten behoeve der armen heeft Hare Majesteit behaagd een prijs aan het bestuur toe te zenden. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. Andrea'c, als schoolopziener in het 2e school distrikt der provincie Zeeland, met dankbetuiging voor de vele en. langdurige diensten, door hem aan het onderwijs bewezen. Volgens ingekomen ambtsberichten, zijn in de week van 7 tot 15 December aan Aziatische cholera overleden: in Zuid-Hollandte Aarlanderveen te Alphen 1, te Delft 1, te Gouda 2, te Oudshoorn 1 te Rotterdam 1in Drenthe: te Smilde l. Totaal in het rijk 9 personen. Het hoofdcomité van het Roode Kruis hier te lande, heeft weder de som van 10,000 ter be^ schikking gesteld van het Bataviaasch comité en aan die bijdrage de bepaalde aanwijzing verbonden dat zij aangewend moet worden ten behoeve der zieke en gewonde militairen in Indië. De handelaren in petroleum krijgen in de laatste maanden een zeer gevoeligen slag; dit artikel, dat in zooveel gezinnen gebrand wordt, heeft in de laatste twee maanden eene daling ondergaan van meer dan 60 pet., zoodat zij, en vooral de verkoo' pers in de buitengemeenten, die voor den winter hun inslag deden, nu verre beneden den inkoopsprijs moeten uitverkoopen. Den 17 dezer had er een diner plaats bij den heer burgemeester der gemeente Middelburg waar toe genoodigd waren de voorzitters van onderschei dene kommissiën, vereeuigingen en gemeentel-in- stellingen, //de kommandanten van schutterij en garnizoen" enz. Te Zierikzee heeft zich eergisteren weder een cholerageval voorgedaan met doodelijken afloop. De moeder der lijderes was den vorigen dag ten ge volge van diarrhoea overleden. De gewone voor zorgsmaatregelen zijn genomen. Men schrijft uit Biervliet 15 December 1873. De kamer van rethorica te Aardenbnrg richtte voor eenigen tijd aan hare zuster-kamers in het westelijk deel van Zeenwsch Vlaanderen eene cirkulaire, waarin zij den wenseh uitsprakdat de verschil lende kamers door een bond of vereeniging nader tot elkander zouden worden gebracht. Hierop werd al spoedig eene vergadering belegd te Oostburg. Op-die vergadering, alleen uit presi denten en schrijvers der verschillende kamers be staande, w.erd een konceptreglement ontworpen en dat ter goedkeuring aan de verschillende kamers gezonden. Zes van de acht hier bestaande kamers namen bet reglement aan, nl. die te Biervliet, Sluis, Aar denburg, Groede, Schoondijke en WaterlaDdkerkje; de twee niet toegetredenen zijn die te Oostburg en te Zuidzande. Jaarlijks zal beurtelings in de zes bovengenoemde plaatsen eene algemeene vergadering gehouden wor den, waarop door een of twee leden van iedere kamer voordrachten zullen gehoaden of dramatische stukjes opgevoerd worden. De eerste algemeene vergadering zal te Biervliet plaats hebben. De tweede kamer zette Woensdag de behandeling der begrooting van oorlog voort en bracht haar ten einde. Een amendement van den heer Idzerda, om art. 15 te verhoog en met f 61G0 ten voordeele der pharmaceutische dienst, werd met 43 tegen 20 stem men verworpen. Naar men verneemt, zal eerstdaags eene kommis sie van officieren vaD het Nederlandsch leger bij eenkomen, teneinde onderling een plan te bespre ken tot net aanbieden van een huldeblijk van het leger aan Z. M. den Koning op 12 Mei 1874. Bij de marine bestaat mede het plan om Z. M. een huldeblijk aan te bieden. {Utr. Dbl.) Uit goede bron wordt uit Indië aan de JProv, Nbr. Cf. medegedeeld, dat de kosten van den oorlog met Aichin, bij den meest gewenschten afloop der tweede expeditie, geschat worden op een 50 millioen gulden. Aan den Zuid-Afrikaan in de Kaapstad verschij nende, ontleent het B. v. Zh. het bericht, dat in het begin van November een oorlog tusschen de Engel- sche kolonie Natal (Zuid-Afrika) en de inboorlingen uitgebroken was. In een schermutseling tusschen de kolonisten en den Kafferstam van Langelabelele waren drie En- gelschen gedood. De opstandelingen werden door de troepen vervolgd. Volgens ontvangen bijzondere berichten zouden in een gevecht 90 iübporÜDgen gesneuveld zijn. De minister van koloniën heeft eergisteren in de kamer medegedeeld: Heden morgen is bij het de partement van koloniën eene dépêche ontvangen van den gouverneur-geDeraal, mededeeling doende van een telegram van den generaal van Swieten van Siboga (Sumatra's westkust van 15 dezer, waar schijnlijk dus van den 13 uit Atchin). //Alle troepen waren gedebarkeerd en vereenigd te Gighen. De beoosten de Atchin-rivier gelegen bentiog Moesa- pie was genomen. Het hoofdkwartier is derwaarts verplaatst. Den dag van afzending van het bericht zou de opper-bevelhebber Daar Moesapie gaan. Zuid- en Oostwaarts werden verkenningen uitge zonden. De toestand der troepen was bevredigend. Er waren onzerzijds geene verliezen door den vijand. De luitenant van Delden was het, die aan de cholera was overleden." De minister deelt aan de kamer of in de Staats- Courant mede, zoodra hij tijding ontvangt. Men zij dus niet ongerust noch verspreid valsche geruchten, le minister. FRANKRIJK. Tot ontginning van veen-en andere gronden in Drenthe is eene vennootschap tot stand gekomeD onder den naam van Drentsche Landontginning- maatschappij, met een kapitaal van ƒ204,000; ver deeld in 102 aandeelen van 2000. De zetel der vereeniging is te Amsterdam gevestigd. Door de Haagsche burgerij is omstreeks 6000 bijeengebracht voor een geschenk aan den Koning. VERSAILLES, 17 December. De budget-kommis sie heeft een voorstel aangenomen, strekkende om do civiele "lijst van den maarschalk-president MacMahon mét 300,000 fr. te verhoogen. De kommissie voor de wet betreffende de maires heeft bepaald, dat de maires den ouderdom van 25 jaar bereikt zullen moeten hebben, en ingeschreven zullen moeten zijn als kiezer voor de gemeente. De kommissie voor de aangelegenheden van het leger heeft besloten, een krediet van 17 millioen fr. voor te stellen, ten einde het tweede gedeelte van het kontingent onder de wapens te roepen, waarvan de minister van oorlog had afgezien. VERSAILLES, 18 December. Het gerucht betref fende een ongesteldheid van Mac Mahon wordt weer sproken. De gezondheid van den maarschalk-presi dent laat niets te wenschen over. Uit Madrid is de bevestiging ontvangen van het be richt dat de heer Fish, minister van buitenlaudsche zaken van president Grant, weigert het ontslag van den heer Sickles als gezant der Unie te Madrid aan te nemen. De Carlisten en de republiekeinen zijn nabij Tolosa gekoneentreerd; elk leger is 15,000 man sterk. Het gevecht is op handen. Bazaine is de negende maarschalk van Frankrijk die ter dood werd veroordeeld. Zijne lotgenooten waren: lo. Gilles de Laval, maarschalk van Retz, wegens het bedrijven van verschrikkelijke moorden en gruwelijke wreedheden in 1440 te Nantes opgehan gen, waarna zijn lijk werd verbrand. 2o. Louis de Luxembourg, graaf de St.-Pol, connétable van Frank rijk, 19 December 1475, op de place de Grève te Paiijs onthoofd, als zamenzweerdor tegen Karei VH en Lode- wijk XI. 3o. Charles de Contant, hertog van Biron, 11 Julij 1602 in de Bastille onthoofd, als zamenzweer- der tegen den Staat. 4o. Hendrik (II) hertog van Montmorency, in den slag van Castelnaudy gevangen genomen en aan de koninklijke troepen overgeleverd, 30 Oktober 1632 te Toulouse onthoofd. 5o. Maar schalk de Marillae, 10 Mei 1732 te Parijs op de place de Grève onthoofd, ter zake van eene zamenzwering tegen het leven van kardinaal Richiiieu. 6o. Baron de Luckner, verdacht van landverraad en onthoofd krachtens vonnis der revolutionnaire rechtbank, in 1794. 7o. Philippe de Noailles, hertog de Mouchy, in den ouderdom van 64 jaren, met zijne echtgenoot Anno cTAspagon, in 1794 geguillotineerd, als aanhan ger en verdediger van Lodewijk XVI. 8o. Maar schalk Ney, 7 December 1815 gefusilleerd. Bazaine is dus de eerste maarschalk van Frankrijk die de over hem uitgesproken doodstraf niet ondergaat. Betreffende het overbrengen van Bazaine naar Ste.-Marguérite is nog niets bepaald. De minister van binnenlandsehe zaken, tot wiens ressort hij nu be hoort, heeft den heer Jaillant, direkteur-generaal der gevangenissen, naar het eiland gezonden, om een onderzoek in te stellen naar de al of niet geschiktheid van het eiland, om als plaats van detentie voor den ex-maarschalk te dienen. Dezelfde minister heeft ook gelast, dat de veroor deelden wegens de commune voortaan haar en haard zullen moeten laten korten volgens model en het kostuum van gevangenen zullen moeten dragen. Tot dusverre droeg ieder een en ander gelijk hij goed vond. Het kanon van luitenant-kolonel Reffye, direk- teur der kanongieterij te Tarbes, schijnt werkelijk het beste te zijn, dat men tot dusver heeft gehad en het zal dan ook door het Fransche leger worden aangenomen, de afwijking is gering, de kracht geducht. Het wordt geladen met* zevenponders. Aan den hertog van Aumale, die zijn militair kommandement te Besamjon aanvaard heeft, is door de daar gevestigde akadernie van wetenschappen, let terkunde en schoone kunsten de titel van »direkteur" dezer instelling geschonken, welke titel, krachtens het akademie-reglement van 1752, moet opgedragen wor den aan den militairen opperbevelhebber in de provin cie. De gemeenteraad van Besamjon is met den prins zoo ingenomen, dat hij 5000 fr, heeft beschikbaar ge steld tot het inrichten van 's prinsen loge in den schouwburg. OUITSCHLAND. BERLIJN, 17 December. De Reichs-Anzeiger maakt eene van den 6n dezer maand gedagteekende verorde ning openbaar, die hst formulier van den eed behelst, I welke voortaan door de bisschoppen zal moeten wor-1 den afgelegd. Bij dat formulier zweren de bisschop-1 pen gehoorzaamheid aan de wetten van den Staat; verbinden zij zich om hunne onderhoorige geestelij ken en hunne leeken aan te sporen tot het betoonen van trouw aan den Koning, van liefde voor het vader land en van gehoorzaamheid aan de wetbeloven' zij, niet te zullen gedoogen, dat hunne onderhoorige gees-1 telijken in strijd hiermede prediken of handelen en. 'j geven zij de toezegging, dat zij geene betrekkingen l I hetzij binnen-, hetzij bi I waardoor de openbare I gevaar kunnen worden! Ivoor den Staat nadee f] kennis komen, aan de ff BERLIJN, 18 Deel 0 het Huis van Afgeval j "burgerlijk huwelijk we 3 delegeeren van gees te j burgelijken stand, ve 1 paregraaf 2 een voors waarbij bepaald wordt 1 1877 ambtenaren van worden. De paragram I bij den burgerlijken I de ambtenaren van d I uen schadeloosstelling I missie voor het budgel oo WEENEN, 17 Dec voormalige direkteur zer spoorweg, ridder hechtenis genomen, voorkomen. GEMENGD Onder de medj Baker omtrent zijne Egypte, welke hij (alrijk gehoor geda; voor: Deze jonge n heeft zich onderschei te vermoorden onder Wanneer een konina soort van grooten rod lijk blijft dan onbegr signaal tot burgertw een hunner de bover van overwinning stee lijk. Daarna volget overeenkomende met moeten in zwang zijn kuil gegraven, waaij overleden koning op hare knieën neme naar benige naburigel woners men aan dei a/waar hun de armen en in dezen toestand lijk geworpen. Dan worpen en door het zijn de begrafenisph ceremonie was te zijnen vader opgevoj trekkingen tot een hij ze allen liet ombr BEL4NGRI In alle branchen, trekking tot de alge loten, rechtvaardigt door de bekende sol den hieruit van zeil koop der loten. Hel kende bankiershuis. Adolph 11:1 doen wij op de bede advertentie der voor dacht vestigen. VERK00PINGEI Gisteren zijn alhij 1° Een huis en erf verkocht voor 1 lö- 2° Een huis en erf; verkocht voor ƒ871. 2 8 3STE S T VIEl Prijzen van Woensdag 1 Op no. 2307, 279: So. 5997 en 11259 *1000. No. 10209 £2 Donderdag Op no. 19916 f So. 772711000. No,

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 2