VLISSINGSCHE COURANT. rvoer. 1873. N° 101. Donderdag 18 December. llde Jaargang. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. idelburg en jpnde plaatsen otterdam: 15 'smorg. 6.39 17 0 7.30 19 8.15 i van en naar Mid- Zijpe—Zierikzee. 'e rotterdam. >5. 0. 7.30. 8.25. 10.35 en Zierikzee. poorweg. dt aangelegd zierikzee. 15 's midd. 12,30 16 tot Catscfce veer ,30 terog 8,30 u. 17 's morg. 7,30 18 0 7,- het spoorwegstation eizen van Middelburg sen van Zierikzee. jter-Schelde. u. k. u. M. i. 6.30 nam. 3. 7.__ 3.30 U. M. voorm. 7.45 8.15 terke n 10.15 10.45 B 11.15 11,45 kerke nam. 12 15 U 12.45 1.45 0 2.15 stoomboot te Neuzen worden, moet op het •ewicbt en de waarde; laarenboven moeten ge- loopen zij gevaar door geweigerd. en Vlissingen. ren. n vlissingen: 15 's midd. 4,— 16 B 5 ag 17 n 6,- dag 18 Niet vareD. m en Botterdam. 's Maandags van :rd. Vlissingen. 4.50 5.8 5.50 12.— 12.13 12.35 12.45 1.— 1.6 1.16 1.21 1.33 1.42 1.50 2.5 2.11 6.7 6.27 9 6,40 6 58 7.4 7.22 10 7.39 10 7.52 IC 8.17 10 8.25 10 2.15 4.20 8.35 10 2.25 4.30 8.50 10 endaal. 12.20 3.10 .20 12.31 12.41 12.54 1.19 1.40 1.56 2.5 2.14 2.30 2.37 2.59 3 31 3.48 5.15 5.24 5.27 5.34 5.49 5.58 6.13 6.21 6.27 6.37 6.43 6.59 7.12 7.23 7.32 opt, wanneer daar reiziger» n—Gent, Gent-. 8.17 12.15 ''2S -Mechelen. 6.30, 10.20, 6.— 7.—, 10.40, 6.15 EB, IE VLISSINOffli Nieuwendijk, wijk H üo. 101. VLISSINGEN. Advertentie gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—, franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Diegenen, welke ziclx voor het nieuwe kwartaal, begin nende met 1 Jtanuari, op de VLISSING- SCHE COURANT ahonnceren, ontvangen de nog verschijnende nummers van het loopeude kwartaal GRATIS. Aan het bureau van politie zijn als ge vonden gedeponeerd: een mans-overhemd, een dames polsmofje en een bont boeze laar. Ten bewijze op hoe laag peil de ontwikkeling staat van sommige redaktiën van couranten deelen wij hier mede de vertaling, door de Middelburgsche courant van Dinsdag 16 December jl,, geleverd van den brief van Bazaine aan Mac-Mahon. De brief luidt: Vous vous êtes rappel le temps ou nous servions la patrie Pun hcóté de Pautre; je crains que vötre coeurn'ait dominé la raison d'Etat. De Middelburg sche vertaaltGij hebt u den tijd herinnerd toen wij naast elkander het vaderland diendenik vrees dat de raison d'état uw hart bejieerscht heeft Dat de Middelburgsche blijkbaar stond, voor de moeilijkheid het Fransche raison d'état in goed Hollandsch over te brengendat zij het verband tusscheu de twee volzinnen niet vattedat zij ten overvloede een onhollandscben en onverstaanbaren zin op 't papier bracht voor dit alles en voor nog meer willen wij toegeefelijk zijn. Het is gemakke lijker over ontwikkeling te praten, dan bewijzen van ontwikkeling te geven. Dat echter de Middelburgsche in hare vertaling Bazaine juist het tegendeel laat zeggen van 't geen hij heeft geschreven, dat is wat al te kras. ZITTING van Maandag 15 December 1873. Aanwezig al de leden. Voorzitter de beer Winkelman, burgemeester. De notulen van twee vorige vergaderingen worden na lezing goedgekeurd. De Voorzitter doet alvorens de werkzaamheden te beginnen, verslag van zijne zending naar den minister van koloniën, ten einde voor Vlissingen het faveur te verkrijgen, om als garnizoensplaats voor de Indische brigade te worden aangewezenZEdA. heeft, na ZEx. er op te hebben gewezen dat Vlissingen voorzien zijnde van kazernen, magazijnen, militair hospitaal enz., vele voordeelen voor de gevraagde zaak oplevert, van den minister ten antwoord gekregen, dat het denkbeeld der regeering is, de Indische brigade in eene plaats te ves tigen, binnen de lijn van defensie gelegen, en daar Amersfoort, ofschoon niet binnen de lijn liggende^het allereerst in aanmerking zou komen, Vlissingen ook als zeeplaats minder geschikt tot verblijfplaats van zieke militairen wordt geacht, zoo zal aan het verzoek van den gemeenteraad geen gevolg kunnen worden gegeven. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving In afwijking van de punten op de agenda voorko mende, wordt door den Voorzitter voorgesteld te be* ginnen met het benoemen der leden voor de hierna te noemen commissiën; na eenige diskussie wordt dit voorstel met 11 tegen 2 stemmen aangenomen, tegen stemden de heeren Verkuyl Quakkelaar en van Uije Pieterse. Hierop vraagt de Voorzitter of de gemeenteraad bedenking heeft om terug te komen op de in de vorige zitting gedane benoeming van den heer J. Luteijn tot lid der zeemans-en visschersbeurs; genoemde heer, ofschoon niet tot een dercatagoriünbehoorende, welke voor die benoeming in aanmerking kunnen komen, staat echter tot de zeevaart in betrekkingmet meer derheid van stemmen wordt de benoeming alsnu goed gekeurd, de heeren J. P. Laernoes en J. J. P. Hector stemden tegen. Tot lid van het algemeen armbestuur wordt ter vervulling der vacature, ontstaan door periodieke aftreding, voorgesteld de heer J. A. de Wolff, welke met 12 stemmen wordt benoemd; de heer P. G.de Veij Mestdagh verkreeg eene stem. Het drietal door het algemeen armbestuur aange boden voor de benoeming van geneesheer voor dat collegie, bestond uit de heerenE. J. Muller, J. Ha zenberg en F. C. Stewart Schultz, eerstgenoemde heer wordt met 10 stemmen gekozen, op den heer Stewart Schultz werden 2 en op den heer Hazenberg werd eene stem uitgebracht. Alsnu volgt de benoeming van bet kollegie van 4 regenten voor het arm-gasthuis, en daarna die voor regenten van het weeshuis, alsmede van een lid van den gemeenteraad als president. De uitslag der eerste stemming voor regenten van het gasthuis is als volgtde heeren C. L. Domburg gekozen met 7, G. B. E'. Bilheimer met 7 en C. J. van Reiju met 10 stemmen; aangezien eenigo stembriefjes ingevuld waren met onvolledige aangeduide namen, heeft voor het 4e lid eene herstemming plaatsop de heeren C. van Zweverea werden alsuu uitgebracht 5, J. P. Laernoes 4 en W. Schmidt 3 stammer., tarwiil oo«. Torieijt; uiut »»<aa ingevuld; er moet alzoo eene vrije stemming plaats hebben tusscken de heeren Laernoes en van Zweveren aangezien geen dier beide heeren de volstrekte meerderheid der stemmen heeft. De heer J. P. Laernoes deelt mede dat hij voor de betrekking in kwestie niet in aanmerking wenscht te komen. De uitslag dezer vrij.e stemming, waarbij de heer van Uije Pioterse niet tegenwoordig was, is dat de heer C. van Zweveren 4, J. P. Laernoes 4 en W. Schmidt 3 stemmen verkregen. De heer J. P. Laernoes herhaalt zijne mededeeling van zoo even; na hierop gevolgde vrije stemming wordt de heer C. van Zweve ren gekozen met 7 stemmen, de heer Laernoes had nog 5 stemmen op zich vereeDigd. De heer van der Heijden brengt in herinnering zijn in een vorige zitting gemaakte aanmerking op de be grooting door het algemeen armbestuur ingediend voor het daarstelleu eener kookinrichting in het gast huis, welke begrooting 900 bedroeghij heeft toen verklaard dat dit werk slechts 500 zoude vereischen; terwijl nu blijkt uit de aanbesteding dat bet werk voor f 357 zal worden uitgevoerdhij vraagt dus wat met de f 543 moet worden gedaan, die nu blijken te veel te zijn aangevraagd, en of die niet nuttiger kun nen worden besteed. De Voorzitter merkt den heer van der Heijden op, dat thans alleen aan de orde is benoeming van be stuursleden hij wil hem er echter wel op wijzen dat regenten alleen af- en overschrijving op kunne begroo ting hebben verzocht om daarmede de kosten voor het werk te kunnen dekken. Wordt hierna gestemd voor 4 regenten voor het weeshuis en worden gekozen de heeren H. D. Sleet met 7 en J. P. Laernoes met 10 stemmen, de overige stemmen waren verdeeld op de heeren P. G. de Vey Mestdagh, J. A. de Wolff, G. B. E. Bilheimer met 5, W. Schmidt en Mr. W. van der Os met 4, C. A. Kalb- fleisch en J. Hoffman met 3,'en eenige andere, heeren met 2 stemmen en eene stem. Een vrije stemming voor de twee overige leden wordt nu vereischtdeze heeft tot resultaat dat uit de heeren J. A. de Wolff, met 4, G. B. E. Bilheijmer, met 5, W. van der Os, met 5 en J. Hoffman, met 4 stemmen, eene herstemming moet plaats hebben de heeren W. van der Os en G. B. E. Bilheimer, worden daarna bij eene herhaalde herstemming ge kozen. Uit de leden van den raad wordt vervolgens geko zen tot president van het kollegie van regenten voor het arm-gasthuis de heer J. C. Ockers met 8 stemmen, de heer Kleijnhens verkreeg 2 steramen, de heeren P. J. Callenfels en W. de Kruijff, ieder eene stem terwijl een billet blanco was ingeleverd. Insgelijks wordt de heer Ockers met 8 van de 12 stemmen gekozen tot president voor het weeshuis, de heer M. Pot verkreeg 4 stemmen en de heer P. J. Callenfels eene stom, (één billet oningevuld). De Voorzitter wenscht den heer Ockers geluk met die dubbele benoeming, waarop de beer Ockers be dankt voor het vertrouwen door die benoemingen aan bem betoond, en behoudt zich voor om, nadat bij daarvan de schriftelijke mededeeling zal hebben ontvangen, zich over de al- of niet aanvaarding te zullen verklaren. Het volgende punt, aan de orde is, nu de be noeming van een amanuensis voor het gast- en voor het weeshuis; de Voorzitter wenscht die benoeming aan te houden, totdat met de behandeling der begroo ting kan worden begonnen. Na eenige diskussie vindt een voorstel van den beer Schraver ingang, namelijk om bij het behandelen der begrooting het traktement voor een secretaris-pen ningmeester voor beide gestichten vast te stellen, de te stellen borgtocht te regelen en eerst daarna tot be noeming over te gaan; hiertegen stemden de heeren Verkuyl Quakkelaar en van der Heijden. Nadat de memorie van toelichting op de begrooting door de financiëele kommissie ingezondeu was voor gelezen, stelt de Voorzitter voor de zitting vooreen half uur te schorsen, als zijnde het middaguur ge naderd. "Ma., heropening der zitting wordt de gemeente^be grooting voor het jaar 1874 in behandeling genomen de posten in uitgaaf uitgetrokken worden wat hoofd stuk I, le afdeeling betreft goedgekeurd tot een be drag van f 5800. Art. 5 van dat hoofdstuk wordt aan eene stemming onderworpen, doordien de beer Laer noes zijne ten vorigen jare uitgesproken woorden tegen de post-presentiegelden van de leden van den gemeenteraad herhaalt; de heeren Schraver en do Groof stemden mede tegen. De post van f 400 blijft alzoo met 10 tegen 3 stem men behouden. Aangezien de post van ƒ3350 (Afd. 2 Art. 1), jaar wedden van de ambten aren en bedienden ter secretarie, volgens mededeeling des Voorzitters, in verband staat met het voorgestelde ontslag van den agent van in kwartiering Burger, stelt hij voor deze zaak eerst af te doeneen ingekomen schrijven van Burger wordt alsnu voorgelezenhij werpt hierin de beschuldiging van plichtsverzuim en onbeleefdheid, waarvan hij door den plaatselijken adjudant was aangeklaagd, van zich af, verklaart integendeel dat hij steeds zijn plicht naar den eisch volbrengt en beschouwt de voormelde aan klacht als eene militairismiscue wraakneming, waar aan hij reeds lang fceu doei meent te staan; tot staving hiervan verhaalt hij zeer uitvoerig, hoe hij, als adju dant-onderofficier der schutterijonlangs door den adjudant-onderofficier der infanterie, Dane, don toe gang tot de kazerne Willem IIIwelke hij wilde bin nentreden, werd ontzegd, terwijl aan andere onder officieren en manschappen der schutterij toegang werd verleendhij meent, de aanleiding hiervan moet ge zocht worden, dat voor een detachement infanterie, hetwelk onlangs 's avonds laat arriveerde, uiot tijdig genoeg de billetten van inkwartiering waren afge geven, waaraan hij echter verklaart onschuldig te zijn. Insgelijks is een verzoekschrift ingekomen van zijne zwagers, de heeren Terwoert, welke verzoeken Burger niet te ontslaan uit hoofde van zjjne gevor derde leeftijd en gemis aan andere middelen van levensonderhoud. De heer Callenfels stelt voor om den brief van Bur ger als bevattende eene beschuldiging tegen het dago- lijkscb bestuur en een ontkenning der grieven van den plaatselijken adjudant, ter zijde te leggen, voor notifikatie. De heer Kleijnhens deelt het gevoelon van don vori gen spreker niet, hij zal zich bepalen in allen ernst éóne vraag tot het dagelijksch bestuur te richten en wel deze: is de voordracht van Burger's ontslag door het dagelijksch bestuur met algemeen e stemmen aan - genomen? De Voorzitter antwoord hierop bevesti-

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1