BEITENLANDSCDE TIJDINGEN. DE GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Volgens de opgave van het Bureau-Verilas, zijn in de inaaud Oktober jl. vergaan 167 zeil- en 21 stoomvanrluigen. Van de eers'en waren 92 Engel» sche, 17 Fransche, 13 Duitsche, 9 Noorweegsche, 5 Noord-Amerikaanscbe, 5 Sp'aanscbe, 5 Ilaliaansehe, 4 Nederlandsche, 3 Deensche, 3 Zweedsche, 3 Grieksche, 3 Oostenrijksche, 2 Russische, 1 Portu- geesch, 1 Chiiiesch schip en 1 van San Salvador. Van 9 zeilschepen wordt het vergaan wegens het uitblijven van tijding ondersteld. De stoomschepen bestonden uit 12 Engelsche, 3 Spaansche, 2 Duit sche, 1 Noord-Amerikaansch, 1 Russisch, 1 Noor- vreegsch en 1 Zweedsch vaartuig. In de bovenge noemde maand zijn prijs gemaakt 1 Engelsch zeil schip en 4- Spaansche stoomschepen. Van het Nederlandsch eskader in Oost-Indië, blokkeere», volgens opgave in de Slaafs-courant, 18 stoomschepen Atchin. Weder zijn berichten uit Indië aangekomen, thans loopende tot den 8en November jl. Twee partikcliere brieven van 1 en 2 November aan de Nieutve Botterdamscke courant bevatten o. a. het volgende omtrent de expeditie naar Atchin: Er zijn voor deze gelegenheid ingehuurd 14 stoomschepen en 2 zeilschepen tegen een gezamen- lijken huurprijs van f 21,000 daags; de vertraging kost das zeker twee ton. Een der zeilschepen de Nancy, zal de stoombak- kerij van den heer Leroux van Batavia naar de reede van Atchin overbrengen en tevens als ^toko-" die nen. Het andere zeilschip is de Kosmopoliet III, hetwelk wederom als ziekenschip moet dienst doen 'en op eigen gelegenheid naar Atchin varende Nancy wordt door een der stoomschepen gesleept. Deze laatste vertrekken van verschillende plaatsen (Batavia, Samarang en Soerabaya) op verschillende dagen, eu stoomen afzonderlijk naar Atchin. Onder weg moeten zij te Riouw kennis geven, dat zij daar passeeren. Waarommen ditmaal de Iransportvloot niet ver- ■eenigd doet varen, zooals bij de le expeditie, kan ik niet zeggen. Het bijeenhouden maakt het mogelijk om elkaar, zoo noodig, hulp te bieden; eene kleine averij aan een der schepen kan nu het begin der operation aanmerkelijk vertragen. De troepen hebben iö de laatste dagen de no.£ ontbrekende deelen der uitrusting ontvaogen, zoo als slobkousen, broodzakken en kappen. Aan "de officieren wordt gedurende de expeditie toegestaan, eveneens slobkousen en kappen te drageu, mits van hetzelfde model en dezelfde kleur als die der man schappen. Deze bepalingen zijn zeer goed, omdat de onderscheidingsteekenen tusschen manschappen en officieren zooveel mogelijk moeten beperkt worden. Aan de uitrusting en bewapening zal ditmaal niets ontbreken. De bergartillerie beeft haar nieuw ge schut, nl. de getrokken 8 centimeters kanonnen van 100 kilogram ontvangen en wordt daarmee voort durend geoefend. De kaartjes, welke thans aan de hoofdofficieren en kapiteins der expeditionaire troepen zijn uitge reikt, bewijzen dat onze troepen, toen zij bij de le expeditie in de Missigit lagen, op slechts 150 meter van den kraton waren, die door een boschje voor hunne oogen verborgen bleef. Mededetlingen van spionnen wijzen op het be staan van een tweeden kraton, op den rechter-oever der Atcbineesche rivier en slechts op een paar hon derd meter van dien op den linkeroever; ook zou den oostwaarts van den [mond der genoemde rivier langs het strand verscheidene versterkingen gele gen zijn. De generaal van Swielen heeft in eene cirkulaire aan de hoofdofficieren en kapiteins zijne denkbeel- den omtrent de te volgen vechtw-ijze medegedeeld. Hij wil v.ooral geen partiëele gevechten van kleine detachementen, maar wenscht tegen de woeste aan vallen des vijands eene dichtgesloten macht over te stellen. Zoo het terrein zulks toelaat, wil hij daarom de beginselen der linieschool, al. opstelling in twee liniëD, onveranderd toepassen. In de cirkulaire wordt ook gezegd dat de kavalerie te Atchin niet op gelijke wijze zal kunnen optreden als de Duitsche in. den oorlog van 18701871, waar zij op éën of twee dagmarschen vóór de ver schillende legers marcheerde, bij tijds berichten omtrent den vijand inwon, hem alarmeerde en in den af- of opmarsch belemmerde. I Zulk een rol te Atchin te willen spelen, zou de kavaleiie spoedig doen verloren gaan; want het ge ring aantal wegen en hun slechte toestand zouden maken dat zij weldra van de overige troepen werd afgesneden, 't Is daarom zonder twijfel goed te keu ren, dat de opperbevelhebber geen proef in dat opzicht wil nemen. Teneinde de troepen te velde te volgen en voor de belijders van den Islam dezelfde diensten te verrichten als aan de christelijke geestelijken bij de expeditionaire macht zijn opgedragen, worden door de regeering panhoeloes gezocht, onder aanbieding van f 600 maandelijksch traktement en dezelfde indemniteiten als de hoofdofficieren. Het is den resident van Samarang gelukt een dier priesters voor bedoelde betrekking te engageeren, tegen de ge noemde bezoldiging en met toekenning van den hoofdofficiersrang. De naar Atchin bestemde bataillons zullen, naar men verneemt, slechts 1000 man sterk zijn; 6000 man infanterie moet door generaal van Swieten en ook door generaal Verspijck alleszins voldoende worden geacht voor de expeditie. FRANKRIJK. Proccs-Bazaiuc. Doodvonnis. VERSAILLES. 10 December. Krijgsraad. Generaal Pourcet antwoordt op het pleidooi van den advokaat Lachaud. Hij komt op tegen de aantijging, dac hij (Pourcet) bij het nemen van zijn requisitoir door politiekeu wrok is geleid geworden, en berispt den heer Lachaud omdat deze de getuigenis van keizer Wiliem en zijne onderbevelhebbers heeft overgelegd. Vervolgens vestigt hij bij herhaling de aandacht op het incident-Regnier, waaraan eeno groote beteekonis moet worden gehecht. Wat de keizerin-regentes aan gaat, deze verdient inderdaad hulde voor hare vader landsliefde. Hij neemt niet aan het door den verde diger aangevoerde argument dat gelet moet worden op den exceptioneelen'toestand van het leger, dat niet in het open veld, maar in een verschanst kamp zich bevond. Aan het slot van zijne repliek betoogt gene raal Pourcet de noodzakelijkheid, een afschrikwekkend voorbeeld to stellen vóór het jongere geslacht. Lachaud maakt gebruik van zijn recht van dupliek. Hij tracht het bewijs te leveren dat er solidariteit tusschen de generaals en Bazaine bestond, en beweert dat het openbaar ministerie gepoogd heeft door groóte woorden indruk te maken. Pleiter valt de delegatie van het bewind van 's lands verdediging te Tours" aan, en brengt in herinnering dat admiraal Fourichon geweigerd heeft de bokende proklamatie van Gam- botta mede te onderteekenen. Vóórdat de krijgsraad zich verwijdert om te beraad- igen, vat Bazaine bet woord. Hij zegt: »Twee woorden staan in mijn hart gegrifteer en vaderland. Ik heb gedurende 42 jaren mijn vaderland gediend, zonder aan deze schoone leus te kort te doen. Ik zweer het voor Christus nooit heb ik mijn vaderland verraden." De zitting wordt geschorst. De krijgsraad heeft onderzocht de volgende vragen lo. Es Bazaine, gewezen opperbevelhebber van het Rijn-leger, schuldig aan het feit: op 28 Oktober 1870 met den vijand gekapituleerd en de vesting Metz, waar hij het opperbevel had, overgegeven te hebben, zon der te hebben uitgeput alle middelen van verdediging en gedaan alles wat plicht en eer voorschreven 2o. Is Bazaine, gewezen- opperbevelhebber van het Rijn- leger, schuldig aan het feitdenzelfden dag in het open veld gekapituleerd te hebben? 3o. Heeft deze kapitulatio ten gevolge gehad dat het leger de wape nen moest nedorleggen? 4o. Heeft Bazaine, alvorens mondeling of schriftelijk te onderhandelen, verzuimd alles te doen wat plicht en eer voorschreven? Elke dezer vier vragen werd door den krijgsraad met alge meens stemmen bevestigend beantwoord. Do voor zitter las daarop den tekst van de artikelen der wet voor en bracht in stemming de vraag,' welke straf op Bazaine zal toegepast worden. Bij de hervatting van de openbare zitting, leest de voorzitter het vonnis voor, waarbij maarschalk Bazaine met aIgeïneene stemmen veroordeeld wordt tot de straffe des doods, voorafgegaan, door degra datie. PARIJS, 11 December. Al de leden van den krijgs raad hebben een verzoekschrift om gratie voor Bazaine onderteekend. Men verzekert dat de hertog van Aumale dadelijk zich naar Mac-Mahon begeven heeft om hem het smeekschrift ter hand te stellen. Bazaine heeft met zeer hevige aandoening de voor lezing van het vonnis gehoord. PARIJS, 12 December. Het Journal Ofjicicl deelt het volgeado mede: »De president der republiek heeft de doodstraf waartoe Bazaine is verwezen, veranderd in 20 jaren gevangenisstraf, met vrijstelling der formaliteit van degradatie, doch onder voorbehoud van de gevolgen daaraan verbonden." TRIANON, 12 December. Bazaine heeft een brief geschreven, waarin bij zijn verdediger, den heer La chaud dank zegt en verder verklaart, dat hij zich niet in kassatie zal voorzien. »Ik wil", zegt hij, de smar telijke worsteling niet voortzettenhet is tijd dat de hartstochten tot bedaren komen. Ik wacht van den tijd mijne rechtvaardiging en zie vastberaden de vol trekking van mijn vonnis te gemoet." ENGELAND. LONDEN, 11 December. Gisteren is de Hongaar- sche leeuing aan de markt gebracht. Waarschijnlijk zal het diskonto der bank van Enge- land tot >/2 pCt. worden verlaagd. PLYMOUTH, 11 December. Het Nederlandsche stoomkorvet Marnix, op 2 Augustus van Batavia naar Nederland vertrokken, is verleden Dinsdag hier binnengeloopen, om kolen in te nemen. De Deli en Holland zijn respektievelijk op 25 en 28 November te Malta binnengeloopen. SPANJE. MADRID, 10 December. Vierhonderd |persoDen, voorzien van de roode banier, hebben het gemeentebe stuur te Vegabolla, in de provincie Orense, aangevallen en het gemeentelijk archief verbrand. De raadsleden zijn met moeite aan de bende ontkomen, die thans door karabiniers vervolgd worden. De minister van financiën heeft een besluit uitge vaardigd, volgens hetwelk de inschrijvers voor de leening, die hunnen eersten termijn in specie gestort hebben, den tweeden termijn gedeeltelijk kunnen vol doen in coupons die vervallen zijn. De tijd tot toela ting dier waarden is met veertien dagen verlengd. zal op maandag; den 15 December a. s. des voormiddags ten 10 ure, zitting houden, ter be handeling van de volgende punten Rapport Burgemeester Indische Brigade. Begrooting, Rapport over de Gaskuip. aanbesteding der Gasfabriek. Rekening feestviering en aanwijzing van fondsen. Lid van den Zeemansbeurs. het Algemeen Armbestuur. Geneesbeei id. id. Regenten Gasthuis. Weeshuis. Besluit omtrent den amunuensis. Overlegging rekening Kamer van Koophandel. Verzoek Enthoven om intrest van zijne aanne mingsom. Reglement 't bouwen en sloopen. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens een der bladen was maarschalk Bazaine met zijn verdediger, den heer Lachaud, overeenge komen dat deze in geval van vrijspraak 500,000 frc. honorarium zou genieten, bij veroordeeling slechts 100,000. Lachaud heeft dus gisteren betrekkelijk ook een slechten dag gehad. Zaterdag 6 December 11. is de bemanning der Loch Earn, die met de Villedu Havre in aanvaring geweest is, te Plymouth aan wal gekomen. Uit de verklaringen van kapitein en stuurlieden, benevens uit de aauteekeningen in het journaal blijkt, dat de Loch Earn na de aanvaring, ofschoon weinig water binnen krijgende, echter niet in staat was te zeilen. Zij had 84 der drenkelingen van de Ville du Havre opgenomen, die later op twee na door het Ameri- kaansche schip Trimountain werden overgenomen. Zij bleef twee of drie dagen in het midden van den Oceaan drijven, waarna een hevige storm opstak en de zee de beschotten insloeg en andere schade aan richtten, waarvan het gevolg was, dat het water J snel Daar binnen stroomde. Zes dagen na de aanva ring kwam het schip British Queen in het gezicht, en werd Loch Earn verlaten. Zij had op zijn best I eenige uren kunnen drijven. De British Queen was bestemd van Philadelphia naar Antwerpen. De heeren Edwards en Petersen hebben zich weder tot de Zweedsche regeering gewend, met verzoek om koncessie tot het aanleggen van een on- j derzeeschen tunnel onder de Sond, waardoor Zwe* den en Denemarken verbonden zouden zijn. Voor eenige da] vuur met haar j vuur stond een kj willende oplichte water viel op h^ deerlijk gebrand tegenwoordigheid emmer koud wat Eau «TAnvers boven, zonder da danks de kreten dit water en wer_ zij gaat daarmedj was de pijn gehei het kind weder lel van geest van dej Eau «TAuvers Het publiek w( op de in de COU; tentie der firma welke door hare over hare geïutres in alle opzichten v BELAJY4 In alle branch trekking tot de loten, rechtvaardj door de bekende I den hieruit van koop der loten, kende bankiershuil Adolph 1 kan deswege iedei doen wij op de h| advertentie der v| dacht vestigen. VERK00PINE Gisteren is alh| van zeven jaren, 1° 1 hektare gemeenten VlissiiJ burg. Verhuurd 2° 88 aren 43 de gemeente Vlissi voor f 126,19 perl 3° 97 aren IJ aldaar. Verhuurd per jaar. 4° 52 aren 50; huurd aan P. Aarc 5n 54 aren 50 huurd aan P. Aan 6° 43 aren 80 mars voetpad aldai 7° 1 hektare daar tegen het vorl aan P. Duvekot va 8° 1 hektare 45T Oost- en West-Si huurd aan A. Seva; Woensdag is tq der registratie en baar bij enkele ins| van vier aarden staande houten bi| de Ruijter eu van te Vlissingen, I Hiervoor zijn 9 is gegund aan der J. van der. Hoek, ste inschrijving w bedroeg f 3700. Walcheren te Midi steed 1° De levering Watering, in zes vé I Eerste perceel was! I Kempenaers, te U< tweede perceel de 1 'oor f 5343voor ^Zoon, te Goes, vo ceel de heeren StokJ f 1143,67voor 1 te Vlissingen, voor I de heer J. Filis, te T 2° De levering v Jig in de jaren 1874n de heer A. Rinders,

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 2