VLISSIAGSCHE COURANT. Vervoer. Donderdag 20 November. l!d Jaargang. GEMEENTERAAD VAN VLISS1NGEN. ■873. m Middelburg en - liggende plaatsen VAN botterdam: 17 Js morg. 815 1 da? 18 8.151 csdag 19 g jr j 21 Üs| tosten van en naar Mid— -Gois, Zijpe— Zierikzee. GEN TE ROTTERDAM. .55. 9.55. 35. 6.10. 7.30. 8.25.10.35 S slburg en Zierikzee. Staatsspoorweg. •n wordt aangehad, gezet. VAN ZIERIKZEE. indag 17 's morg. 10,30 I 1873. N° 93. idag 18 ensdng 19 iderdag 20 7.-3 7.-1 7.-1 |>n van het spoorwegstation or de reizen van Middelburg Be reizen van Zierikzee. "W ester-Schelde. U. M. V. V, voorm. 6.30 nam. 3,— 7.3.30 v. s, lea voorm. 7.li 8.15 seaakeike 10.15 eert 10.45 orden 11-15 veert 11.45 keaskerke aam. 12 15 12.45 :lea 1-45 gen it 2.15 riale stoomboot te Neuzta I inden worden» moet op het I et gewicht en de waarde; 1 ig, daarenboven moeten ge- I »eu loopen zij gevaar doet 1 den geweigerd. zen en Vlissingen. t varen. VAN VLISSINGEN: andag 17 's midd. 3,-1 sdag 18 5,- easdag 19 u 6,-1 derdag 20 Niet varen ugen en Botterdam. I .St. 's M a a n d n g s ran Pikeerd. 1—Vlissingen. |20 12.— .30 12.13 .43 12.35 .52 12.45 1.— 1.6 1.16 1.21 1.33 1.42 1.30 2.5 1.11 4.50 5.8 5.50 6.7 6.27 6,40 6.58 7.4 7.22 10,- 7.39 10,8 7.52 10,15 8.17 10.26 8.25 10,39 8,59 9,16 9,29 9,44' 9:49 2.15 4.20 8.35 10,85 2.25 4.20 8.50 10,45 sandaal. 12.20 3.10 5.15 12.31 3.20 5.24 12.41 5.27 12.54 5.34 1.10 5.49 1.40 5.58 1.56 6.13 2.5 6.21 2.14 6.27 2.30 6.37 2.37 6.43 2.59 6.59 3.31 7.12 3.48 7.23 4.— 7.32 Nieuwendijk, wijk H üo. 101, VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; do prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU.' F. H. SC Hl FF ER, Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags cn Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Aan het Kommiüsariaat van politie is als gevonden gedéponeerd: een koperen Honden-halsband. ZITTING: van Maandag 17 dezer. Voorzitter de heer H. P. Winkelman burgemeester. Af wezig do heer de Krui) ff wegens ongesteldheid do heer Schatteukerk fungeert als loco-secretaris. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en na eenige geringe wijzigingen goedgekeurd. Tenge volge van het bedanken van den heer P. Goeree als lid der kommissie van toezicht voor de Zeemans- en Vissehersbeurs, wordt tot stemming voor een nieuw lid dier kommissie overgegaanbij opnamo der stem men blijkt dat op den heer J. Luteijn 10 stemmen, J. Lesage van Hoeve eene stem en A. Klaijsen eene stem waren uitgebracht; de heer Luteijn is alzoo ge kozen. Do heer Laernoes oppert de vraag of de heer J. Luteijn wel als zoodanig benoembaar is, met welke opmerking de Voorzitter instemt, daar de direktie dei- beurs zich op grond der statuten tegen de benoeming van dien heer zoude kunDen verzetten aangezien het reglement bepaalt dat de leden der kommissie zullen moeten zijn koopman, scheepsveeder of konsul. Tengevolge van de hierdoor ontstane diskussie, wordt besloten de beslissing hieromtrent tot eene vol gende vergadering aan te houden, nadat zal zijn uitge maakt of de heer Luteijn als direkteur der provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde voor de meer- I genoemde kommissie verkiesbaar is. Van de kommissie voor het finantiewezen is rapport uitgebracht over de rekeningen van a. het arm-, gast- en weeshuis over 1872, b. het algemeen armbestuur c. de evangelisch luthersche diaconie over 1871, en d. de gemeenterekening over 1872 Gebeide eerstgenoemde rekeningen stelt de kommissie voor goed te keuren, met een batig saldo respektieve- lijk van ƒ6163,95 en 417,675; op die onder C. ge noemd stelt zij voor een bedrag van 84,07 te doen weg vallen als niet toegestaan bij de begrooting, slui tende die alsdan met een batig* saldo van 7,31. De kommissie wijst er op dat door de r. k. en evang. luthersche armbesturen geene rekeningen over 1872 schijnen ingezonden te zijn, en stelt voor die armbe- sturen aan te manen die rekeningen alsnog in te I dienen. De heer Ockers beantwoordt deze opmerking met te I zeggen, dat de rekeningen vroeger hoofdzakelijk moes ten dienen, om aan te toonen, hoeveel subsidie er voor een volgend jaar verwacht wordt noodig te zul- zijn; aangezien er nu geene subsidiën van de ge- Imeente aan de kerkelijke armbesturen worden ver- 1 strekt, wordt ook het inzenden der rekeningen minder topt, wanneer daar ieizigen an—Gent, i Gent: 8.17 12.15 '-ïS Machelan. 6.30, 10.20, 6.— 7,t 10.40, 6.15 'ER, TE VLISSINGEN» De heer van Uije Pieterse stemt hiermede in, en acht het alsnog inzenden dier rekeningen niet meer Ifloodig, te meer daar bij eene weigering der armbe sturen, niet anders dan bij rechtsvordering de reke ningen zullen kunnen opgeëischt worden. De heer Schraver, antwoordt den heer Ockers dat juist de rekening over 1872 wordt gevraagd, omdat in [•bt jaar nog subsidie is verstrekt geworden. Het voorstel der kommissie om alsnog de rekenin- :n op te vragen wordt alsnu in stemming gebracht met 11 tegen 1 stem verworpen; vóór stemde de neer Schraver. He aanmerkingen welke voorts door de kommissie °P óe gemeenterekening worden gemaakt zijn deze: dat een zeer groot aantal lampglazen zijn gebruikt, ;n het dus wenschelijk schijnt, om de levering daar na voortaan aan te besteden dat voor geleverde bougies en kaarsen hooger prij kt zijn besteed, dan waarvoor deze artikelen verkrijg er zijn; het wenschelijk is om alle artikelen voor de gasfabriek benoodigd voortaan aan te besteden, even eens de schoolboeken en verdere benoodigdheden voor het onderwijs, en het bindwerk voor de gemeente administratie en dat de kosten van adverteeren aanmerkelijk hoo ger zijn in de Middelb. courantdan in de N. Middelb. en Vliss. courantwaarom een lid gaarne zou zien dat besloten werd om voortaan niet meer door middel van eerstgenoemde courant te adverteeren. Met betrekking tot dit laatste, merkt de Voorzitter op, dat om der publicitoits wille, het beter is om in de veelgelezen Middelb. courant te blijven adverteeren. De heer J. G. Hector stelt voor aan de redaktie der Middelb. courant in overweging te geven, om de prijs der advertentiën iu evenredigheid met andere couran ten te verminderen. Bij het in omvraag brengen, blijkt dat bet gevoelen van één lid der kommissie niet door den raad wordt gedeeld, en wordt alzoo besloten om de vroegere wijze van adverteeren te blijven volgen. De gemeenterekening wordt alsnu mét algemeene stemmen aangenomen, sluitende derzelve met een nadeelig saldo vau 2372,87s. De Voorzitter deelt mede dat door bem van de kommissie voor het finantiewezen de begvooting voor het jaar 1874 is ontvangen, zullende dezelve worden gedrukt en aan de raadsleden toegezonden. Komt vervolgens aan de orde, de door dengemeente- bouwmeester gemaakte plannen en begrooting tot herstel der beschoeiing aan de Houtkade; de heer Schraver zegt hierbij te missen een plan tot het bou wen van een enkele steener maar, en wenschte een© vergelijking te zien, tusschen de kosten van deze, en van een steenen muur tusschen ijzeren stijlen; hij stelt voor om intusschen de ingestorte grond, het houtwerk en de uitstekeade laudvasten te doen op ruimen, om schade aan schepen te voorkomen, over eenkomstig deze voorstellen wordt besloten. Hierna doet de Voorzitter het voorstel om aan de muur aan do Rommelkade eeuige schrampalen te doen plaatsen om te voorkomen dat schade aan dezelve worde veroorzaakt door de schepen, die daar mochten komen liggen, de kosten hiervoor zullen 394 be dragen; dit voorstel ondervindt tegenstand van de zijde der heeren Kleijnhens en de Groofeerstgenoemde acht de Pottekaai, zooals hij vroeger reeds heeft ge zegd overbodig, er zal z. i.nu de andere havens ruim- scnoots gelegenheid aanbieden om schepen te bergen, geen gebruik meer door de scheepvaart van gemaakt worden, er zijn dus geene schrampalen noodig daar er geene schepen zullen komen te liggen. De heer van Uije Pieterse merkt op dat, al is de Pottekaai voor gewone behoefte overbodig, dit des winters bij ijsgang niet het geval ismet het oog op de geringe kosten is hij wel voor het voorgestelde. Het voorstel wordt hierop in stemming gebracht eu met 10 tegen 2 stemmen aangenomen; tegen stem den de heeren Kleijnhens en de Groof. Geschiedt voorlezing van een adres van Misdom om tegen afstand van zijn pensioen in het gasthuis te worden opgenomen; op dit adres is het advies inge wonnen van heeren regentenuit dit advies blijkt dat het adres van Misdom niet voor inwilliging vatbaar is, omdat daardoor zon moeten worden afgeweken van de vastgestelde tarieven, echter wordt het ver zoek van Misdom in de gunstige overweging van den gemeenteraad aanbevolen aangezien het hier geldt de opname van een braaf huisgezin, wordende tevens de trouwe diensten van Misdom als brugwachter in herinnering gebracht. De heer van der Heijden betreurt het dat voor een braaf huisgezin de goedertierendheid vau den raad moet worden ingeroepen, doordien het r. k. armbestuur alles maar van zich afschuift, en bekrompen genoeg is om voor een bedrag van J 50 Misdom publiek aan de kaak te stellen; hij stelt voor het verzoek van adressant naar het r, k. armbestuur te zenden met verzoek hetzelve in overwoging te willen nemen. De heer Kleijnhens wil zich niet verdiepen in de kwestie door den heer van der Heijden opgeworpen en verklaart alleen dat hij er sterk tegen is om van de tarieven af te wijken door bijzondere konsederatiën in aanmerking te nemen. Do heer J. J. P. Hector is integendeel er voor om het verzoek van Misdom toe te staan, als oud gemeen teambtenaar heeft bij daarop wel aanspraak, boven dien voorziet spreker dat Misdom van zijn gering pen sioen onmogelijk rond zal kunnen komen, hij zal dan bij do gemeente aankloppen om eene gratificatie en dan staan wij voor hetzelfde dilemma. De Heer J. G. Hector raadt als middelweg aan, dat Misdom zich aan het departement van marine adresseere om enne zoodanige verbooging van zijn pensioen, als noodig is om in het gasthuis te kunnen worden opgenomen; op grond van vroegere ervaring durft hij daarop wel eene gunstige beschikking ver wachten. De heer Pot zal vóór de inwilliging van het verzoek stemmenhij ziet er geen bezwaar in, om ter wille van twee brave Vlissingsche burgers van het regle ment op het gasthuis af te wijken. De heer Ockers spreekt in denzelfden geest, en wijst tevens op bet slot van het advies van heeren regenten, waarin het verzoek in de gunst van don raad wordt aanbevolen. De Voorzitter sluit hierop de diskussiewaarna het adres in stemming wordt gebracht en met 9 tegen 3 stemmen aangenomen; tegen stemden de heeren Kleijnhens, van der Heijden en Callenfels. Vervolgens geeft do Voorzitter kennis dat do slechte plichtsbetrachting van den agent van inkwar tiering Burger tot herhaalde klachteu heeft aanleidiug gegeven, waarom burgemeester en wethouders voor stellen om dien ambtenaar uit zijne betrekking te ontslaan. Burger heeft van dit voornemen kennis gekregen door het lezen vau do agenda iu de courant en een request ingediend hetwelk alsnu wordt voorgelezen hij beroept zich in dit adres op de goedertierendheid van den raad, en wijst, op de noodlottige gevolgen dio zijn ontslag voor zijn huisgezin tengevolge zullen hebben. De klacht die aanleiding heeft gegeven om tot het ontslag van Burger te besluiten wordt mede voorge lezen, en blijkt daaruit dat de plaatselijke adjudant dikwerf reden tot klagen heeft gehad met betrekking van het niet op tijd verstrekken van billetten van inkwartiering. De heer Schraver vraagt of er geene verschoonendo omstandigheden zijn, die voor het bestendigen van Burger iu zijne betrekking kunnen pleitenhij vindt het hard om hem op dit enkele schrijven weg te jagen, en vraagt of Burger met de klacht van deu plaatselijke adjudant is in kennis gesteld, een strenge wenk zal hem z. i. wel tot zijn plicht brengen. Hierop antwoord de Voorzitter: Burger is reeds herhaaldelijk gewaarschuwd, eenmaal komt er een eind aan alle clémence; niet dan na rijp beraad is er besloten om tot dezen maatregel over te gaan. De heer Laernoes vraagt of de schrik, niet heilzaam in deze zoude kunnen werken; ook de heer Pot spreekt in den geest als de heeren Schraver en Laernoes, en stelt voor om het nog eens met Burger te beproeven. De heer van Uije Pieterse hoopt dat de raad over tuigd zal zijn, dat burgemeester en wethouders geen maatregel als de voorgestelde zullen nemen dan na rijpe overweging; het is hem niet te doen om het ongeluk van dien man, maar hij had van Burger even als van ieder ander verwaebt, dat een strenge plichts betrachting zijn streven zoude zijn geweest, vooral na de herhaalde berispingen die hem door het dagelijksch bestuur reeds zijn toegediend, en dat bij tegen zich zelf hadde gesproken zooals hij nu iu zijn smeekschrift aan den raad spreektwanneer echter een der raads leden een voorstel mogt doen om Burger voor dit maal nog met een strenge berisping vrij te laten zal hij daartoe gaarne medewerken. De heer Pot verklaart alsnu dit voorstel te doen hetwelk door den heer vau Uije Pieterse wordt onder steund. De heeren Ivleijnheus en Callenfels zijn echter van oordeel, dat alvorens het besluit worde genomen om een voorstel van burgemeester en wethouders door dit nieuwe voorstel tegen te gaan, het wenschelijk zoude ziju, dat de reden werden bekend gemaakt, waarop het dagehjksoh bestuur ziju voorstel tot ontslag grondt;

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1