VLISSINGSCHE COURANT. 1873. N° 80. Zondag Oklober. II Jaargang. g 11*5! BIMMDSCHE TIJDINGEN. Lburg en Zierikzeo t wordt aangelegd, eset. VAN ZIERIKZEE. tag 3 's morg. 7 •rdnS 4 ll'__ ,a? 5 c',15 1 1 van het spoorwegstation! b de reizen van Middelburg! l reizen van Zierikzee. de a*3 2 o i si a M .£2 U C «1 *r U o 2 - g| fen *3 g°S£| BO - o 3 bS I Bs fa C-fc- a I Bal I I s §1 5 H S .5 .J Q *S 'V J E ^2 "'a en en Vlissingen. 1 varen. VAN vlissingen: 3 's midd, 4,- 0 12.5 0 12.19 12.42 2 12.52 1.7 3 1.13 3 1.23 8 1.28 9 1.41 9 1.51 7 1.59 2 2.14 49 6 24 40 47 1° 45 Nieuwendijk, wijk II 110. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor elkon regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeurcn. Vlissingen 4 Oktober. Door den heer Burgemeester H. P. Winkelman werd op Donderdag 2 dezer aan de leden van den gemeenteraad met den secretaris alhier, een diner aangeboden, waaraan, nevens eenige genoodigden, ook door den president van de kamer van koop handel en den eerstaanwezenden ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen enz., te Vlissingen is deelgenomen. gen en Rotterdam. 'dag van Vlissingen na.ar 4.50 8,soa 5.8 8,591 5.50 9,8 I 6.7 9,161 6.27 9,291 6,40 9,35] 6.58 9,4*1 7.4 9:491 7.22 10,-1 7.89 10,8 J 7.52 10,161 8.17 10.291 8.25 10,351 2.24 4.20 8.35 1 2.35 4.30 8.50 10,M| 30 3.10 5.15 9.25 10.591 4 1 3.20 5.24 9.35 U.-J 51 5.27 5.34 5.49 5.5S 6.13 6.21 6.27 6.37 6.43 6.59 7.12 2 7.23 15 7.32 wanneer daar reiz'Ser* j rein van Vlissingen de dienstregeling Middelburg 6.10 nam. 6.40 n Volgens een op heden alhier ontvangen telegram bij de reederij is de schoener Francois kapt. C. de Breed, gisteren, 3 Oktober, te Riga aangekomen; alles wel aan boord; 11 dagen reis. Negentien dagen (schrijft het Dagblad van Z. R. en 's Ragezijn heden (1. Oktober) verloopen, zon der dat het ons zestal ministers gelukt schijnt, den man te vinden, die niet alleen kracht paart aan bereidvaardigheid, maar ook de zelfopoffering, van zich te willen vastklinken aan hun zieltogend be staan, door de aanvaarding der portefeuille van oorlog. Men herinnert zich dat aan den heer van Lijnden van Sar.denburg slechts zeven of hoogstens acht dagen tijd werd gegund om een geheel kabinet samen te stellen en zich in een moeielijk tijdsge wricht tot het opvatten der regeertaak iu haar ge- I heelen omvang voortebereiden. Aan de heer mr. D. A. Berdenis van Berlekom, majoor kommandant en jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs, kapitein bij dd. schutterij te Middelburg is, wegens hunne benoeming tot officieren der Orde van de Eikenkroon, eergistaren avond door de officieren der schutterij met het muziekkorps een serenade gebracht. Het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal over de Indische begrooting voor 1874 is thans geëindigd, terwijl heden een aanvang is gemaakt met dat van de Staatsb eg rooting voor het volgend dienstjaar. De afdeelingen van de Tweede Kamer honden I sich steeds bezig met onderzoek der begrootings- I ontwerpen voor 1874. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede I Kamer te Rotterdam zijn ingekomen 1028 billetten, waaronder 17 van onwaarde. De volstrekte meer derheid bedroeg 506. Gekozen is de heer R. P. I Mees, met 756 stemmen. Op mr. L. W. C. Keu- chenis waren 231 stemmen uitgebracht. i—Gent, Gent: 8.17 12-18 6.45, 10.20, 6.— 6.45, 10.40, 5,50 Z. M. de Koning zal zich a. s. Woensdag naar Alk- maar begeven, ter bijwoning van het 300jarig her- I ioneringsfeest van Alkmaai's ontzet. Des avonds I zal hij weder in de residentie terugkeeren, om Bon- I derdag morgen naar het Loo te vertrekken. De burgemeester van Bergen-op-Zoom heeft be tend gemaakt, dat er aldaar sinds 24 September geen nieuwe gevallen van cholera zijn voorgekomen ea de ziekte daar als geweken mag worden be- schouwd. R TE VLISSINGEN* Met de opening van den nieuwen kursus 1873/74, aaa het Athenaeum illustre te Amsterdam, zijn be noemd 46 studenten voor de militaire geneeskundige oienst, om opgeleid te worden tot officier van ge- zondlioid en apotheker, te weten 11 voor officieren Vaa gezondheid bij de dienst hier te lande, 3 voor die der zeemacht, 30 voor Oost-Indië en 2 voor apotheker hier te lande; welke allen 1 Oktober in dienst zijn gesteld. In de Veenkoloniën zijn p. m. 200.000 mudden aardappelen opgekocht, tegen f 1.50 het mud; een en ander voor de aardappel-meelfabrieken in de noordelijke provinciën. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlansch Indië is de benting van Groot Edi door iofanterie bezet en te Klein Edi met succes door de marine geageerd. In schriftelijke berichten, uit Indië ontvangen, werd reeds melding gemaakt van eenige spanning in Edi. Ten gevolge van Atchineeschen invloed zou een gedeelte der bevolking niet ingenomen zijn met de vriendschappelijke gezindheid van den radja jegens het Nederlandse!) gouvernement. Men was bedacht op de mogelijkheid, dat de radja en het goedgezinde deel der bevolking zouden moeten wor den beschermd, ook tegen vijandige aanvallen van naburen. Uit het telegram is af te leiden dat een gedeelte van (je in Deli gelegerde infanterie in de benting van Groot Edi in bezetting is gelegd, om de noodige bescherming te verleenen, en dat te Klein Edi eene vijandige beweging door de marine is moeten be dwongen worden. (St. Ct.) Uit een partikulier schrijven, aan het U. D. wel willend ter inzage verstrekt, ontleenen we omtrent de Atchineesche zaken het volgende: De uitslag van de enquête te Batavia is nog niet bekend, maar er schijnt te zijn gebleken dat eene kompagnie soldaten van ons zijc doorgedrongen tot in een gedeelte van den kraton, dat niet bezet was; de bevelvoerende officier moest er op hooger bevel dadelijk weer uittrekken. Zijn beweren dat dit een gedeelte van den kraton was, hielp niets en met tranen in de oogen moet hij zijn teruggemarcheerd. Van andere zijden hebben we gehoord dat, toen de onzen naar het strand terugtrokken, de vijand uit den kraton de bergen introk en dit de reden is geweest waarom de Hollanders niet bemoeielijkt zijn bij het embarkeeren. Indien die zaken waar blijken te zijn, dan zullen de bevelhebbers er zoo gemak kelijk niet afkomen, want dan wordt hun de terug tocht nog veel meer kwalijk genomen dan tot nu toe. Er wordt thans heftig geblokkeerd, met 18 oorlog- en halfoorlogschepen, die ieder een strook van de kust bewaken en dep invoer van oorlogsbe hoeften en eetwaren tegengaan; er zijn reeds ver scheidene prauwen en ook schepen ingerekend, die de blokkade trachtten te forceereD, of officieël verboden zaken trachtten in te voeren. Bij die schepen, die sukcessivelijk naar Batavia zijn opgebracht, waren er een paar met een 60,000 dollars, behalve de lading aan boord, en de prijsgelden zijn bij deze gelegen heid weer ingevoerd. De officiereu en het volk van de schepen, die ze gepakt, hebben, krijgen een ge deelte van de waarde van alles te deelen; zoodat er nog een stuivertje te verdienen valt. Voor schepen, die daar steeds liggen of op en neer kruisen, is het een vreesselijk eentoonig leven, dat is te begrijpen; als alles nu nog goed in orde was, zou het minder zijn, maar van tijd tot tijd ont moet men van die echt Hollandsche akeligheden, die den zeeman nog somber stemmen op den koop toe. Zoo zijn er nu langzamerhand, met de pas uit Holland gekomen schepen mee, een getal van 18 stoomschepen, die natuurlijk om te kunnen stoo- men steenkolen noodig hebben*, en ziet, 14 dager, geleden lagen liefst 8 schepen te gelijk zonder kolen, die alle kwamen laden uit een kolcns-chip dat reeds leeg was; ze hebben toen liggen wach ten tot er eindelijk een kolenschip kwam en wa ren eene week lang werkeloos. De gezondheidstoe stand op de schepen is vrij goed, zeker toe te schrij ven aan den toevoer van verversching en ook aan het beurtelings wegzenden van een schip naar Penang of Deli. Er wordt op de schepen voor Atcliin, in verband met de duurte van leven de tafel kost don officie ren over de 90 per hoofd veel gesproken over een verhoogd traktement voor de blokkeerende zee officieren; wat volstrekt niet overbodig zou zijn; nu eens hoort men dat de toelage is toegestaan uit de Indische kas; dan weer dat het voorstel naar Holland is; de officieren zitteu op heete kolen en snuffelen alle couranten door om er iets van te vinden, maar tot nog toe te vergeefs. Als een staaltje van wat verschillend® zaken alzoo kosten kan worden medegedeeld, dat het inkoopen van slachtbeesten nu door een schip van de marine ;eschiedt. Eerst werd daartoe een boot gebruikt met een officier van administratie aan boord; maar dat kostte dan 1200 per dag, behalve de kolen. Bij het aankoopen der slachtbeesten komt men nog al eens te Penang. Ofschoon de peper nu wel nage noeg geheel afgeleverd zal zijn, is de stemming der Engelschen tegen ons zeer ongunstig, zoodat men alleen met de officiëele lui, die den Hollanders goed gezind zijn, in aanraking komt. Voor den oorlog was dit geheel anders, toen was het te Penang een feest als een Hollandsch oorlogschip kwam. (N. M. CL) De per laalsten mail aangekomen Oost-Indische bladen bevatten niets nieuws noch met betrekking tot de enquête in zake de eerste Atchineesche expe ditie, noch in verband met, de krijgsoperatie!) en den vermoedelijken aanvang der tweede. Van meer dan eene optimistische zijde wordt verwacht dat de tegenstand in Atelnn niet groot zal zijn. Berichten uit de Straits, loopende lot 23 Augus tus, melden dat, volgens gerucht, 30 Nederlandsche soldaten door Atchineezen in stukken zijn gehakt op zekere plaats Samoway, waar zij bezig waren met hout hakken. De drie Arabieren, die onlangs gear resteerd werden, onder verdenking, zendelingen van den Atchineeschen Sultan te wezen, zijn 25 Augus tus jl. weer op vrije voeten gesteld. 's GRAlVENHAGE, I Oktober. Een treurig on geluk had hier heden morgen plaats. Een loodgie tersleerling viel van het dak van een aan den Z warte- weg alhier in aanbouw zijnd huis, met dal noodlot tig gevolg, dat hij op het hoofd neerkomende, oogen- blikkelijk een lijk was. Naar men zegt., was hij de zoon eener weduwe. WINSCHOTEN, 2 Oktober. Onjuist was het be richt aan de N. Arn/t. Ctmedegedeeld, volgens het welk Lubbert de Vries aan de Pruissische grenzen zoude zijn aangehouden. Toch is de vogel weer in zijn kooi; heden namiddagjuist eene week na zijne ontvluchting werd hij nagenoeg op het zelfde uur, waarop hij zijn cel had verlaten, door een rijks- en een gemeente-veldwachter van Munten dam, alhier aangebracht. Die beambten, wetende dat de vrouw van den ontvluchte in genoemde ge meente woonachtig was, hielden daar een wakend oog, totdat 't hun heden in den vroegen morgen gelukte hem ten huize zijner wederhelft te arrestee ren. De vermetelheid om uit zijn schuilhoeken op delimite eenige ureu ver binnenwaarts te gaau, gaf aanleiding tot eene arrestatie waarover de maat schappij zich mag verheugeB.

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1