1 VLISSINGSCHE COURANT. 1873. N° 79. Donderdag Oktober 11 Jaargang. VL1SS1NGEN. F. H. SCHIFFER. GEMEENTE-BESTUUR. PUBLICATION. BINNENLANDSCBE TIJDINGEN. de Nieuwendijk, wijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 1—4. regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.—franco per post 1.L5. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post-Directeuren. Aan het Kommissariaat Tan politie zijn als ge vonden gedeponeerd: Een gouden oorbel, een bloedkoralen Uals- ketting met gouden slot, een koralen, armband, een Oranjevlag, be vestigd aan een piek en een bruin katoenen paraplale. No. 6$. SMEDERIJEN. Informatie de commodo et incommodo De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gezien het adres van Johannes Bellaaht, hou dende verzoek om vergunning tot het inrichten van het pand wijk H, no. 174, tot smederij Gelet op het Koninklijk besluit van den 31 January 1824, (Staatsblad no. 19) Maken bekend: dat de bij genoemd Koninklijk besluit voorgeschre ven informatie de commodo et incommodo zal plaats heb ben op Zaterdag den 4 October 1873, des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize dezer Gemeente en roepen bij deze op, om daarbij tegenwoordig te zijn, ten einde in hun belang te worden gehoord, alle eigenaars of gebruikers van de hierboven bedoelde o/ daaraan grenzende gebouwen of erven, en in. 't alge!?5 meen ieder, die vermeenen mogt tegen de gevraagde vergunning eenig bezwaar te moeten inbrengen. En is hiervan afkondiging gesehied, waar het be hoort, den 30 September 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. No. 64. WATERKEERINGEN. Inspectie over de waterTceeringen. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gezien artikel 3 van de aanvulling der verordening van Algemeene plaatselijke Politie van den 31e Mei 1869; Maken hekend: dat op Woensdag den 8 October a. s. door de daar toe bevoegde ambtenaren eene inspectie zal worden gehouden over de waterkeeringen in deze gemeente waarmede zal worden aangevangen des voormiddags ten 10 ure; en noodigen alle eigenaars, bewoners of gebruikers van pandon, gelegen in de richting der waterkeeringen uit, om te zorgen, dat voorhanden zijn de voorwerpen ia de artt. 1 en 2 van genoemde verordening omschre ven, teneinde zich te vrijwaren van de toepassing der strafbepalingen aan het slot van art. 3, tegen de over treders bedreigd. En is hierven afkondiging geschied, waar het be koort den 1 October 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. Vlissingen 2 Oktober. In overeenstemming met hetgeen in ons blad voor Vlissingen werd betoogd, dat het wenschelijk zonde zijn dat het stelsel der fosses mobiles zooals deze in de courant van 14 Augustas jl. door den heer Ruijsch 2,JQ beschreven alhier zouden worden ingevoerd, terwijl het aanleggen van latrines op putten zoowel als o.p.riolen zou moeten verhinderd worden, verne men wij dat thans te Amsterdam op eene vergade ring vati hygiënisten in het paleis van volksvlijt, ge houden onder leiding van den heer L. Mulder de volgende motie is aangenomen. De vergadering is van oordeel dat in zake feeka- liën voor alles een rijkswet Doodig is, die het maken van verzamelplaatsen in den bodem van excreta, hethersteljep van de bestaande en het uitloopen van faskalife'n in wateren en rivieren verbiedt omdat daar door de, waarde (J^jfsekaliën verloren gaat. Zij meent dat de noc^^kelijy^d van eene goede en praktische verzameliag van aRve zal blijken en men zal over- gaap de bestaande wijze van verzameling naar ge- ladg der plaatselijke toestanden toe te passen. ^Aangezien de ongezonde, onzindelijke, walging- wékkende wijze die hier nog steeds wordt gevolgd misschien zonder veel geldelijke opoffering tot een vojjpaakt stelsqLder fosses mobiles kan gebracht wyden, komt nec^j^feer .wenschelijk voor dat al vorens de stad Jgjjpjerd.er fiitbreidt en daarbij mis schien nieuweqKiWen o^rjolen worden aangelegd, ook te Vlissingen de inzameling der fmkaliën een punt van overweging bij het gemeentebestuur moge uitmaken, opdaf- op de door den heer Ruijsch aan gegeven, of op eenige andere wijze hierin verbete ring worde gebracht, en geen rijkswetten noodig zul len zhn om de gezondheid der geraeent? te verzeke ren, en de fsekaliën vowlftij landbouw nuttig te doen zijn. De Nederlandsche brik Clemens en Florentinus gezagvoerder J. van Eijk, in ballast van hier ver trokken, is volgens ontvangen telegram Zaterdag te Riga gearriveerd11 dagen reis. Aan boord alles wel. In de Goesscïie CL van Donderdag 11. komt een schrijven voor van den heer J. H. C. van Deinse, gedagteekend Anoka, (Minesota) Augustus 1873, waarin genoemde heer zijne vroegere landgenooten waarschuwt tegen de al te gunstige en rooskleurige berichten van het maandblad de Landverkui7jer, dat, als gesalarieërde der North Pacific, door gunstige en opgeschroefde berichten omtrent die lijn, de land verhuizers naar de landen dier maatschappij tracht te lokken. Zij die zich daar tot nog toe vestigden, ondervonden niets dan teleurstellingen, zoodat dan ook de meeste dier koloniën uit elkander gegaan en meer zuidelijk getrokken zijn. De onveiligheid is daar tot een schrikbarende hoogte geklommen, zoo dat o. a. een Engelsche kolonie, die nog getracht had zich daar staande te houden, nadat hun alles ont stolen was, tot zelfs de gouden sieraden hanner vrouwen, de zaak heeft moeten opgeven en thans elders werk zoekt. De schrijver verklaart ten slotte de emigratie naar Minesota wel te kunnen aanraden, doch in plaats van het Noorden, meer in het Zuiden, als te Sherburn, Anoka, Nobles, of Rosk County, waar veiligheid en de orde heerscht in staat, school en kerk. Met dit schrijven wordt verklaard in te stemmen door een vijftal Hollanders, sedert 1867 in Mine sota gevestigd. Benoemd tot kontrolenr bij de direktie bel. in- en uitg, rechten en ace. te Axel, de heer J. van der Burch, thans adj. kontr., tijdelijk belast met de waarneming der kontr. Coevorden. Herbenoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Axel, met ingang van 15 December a. s., mr. J. P. Dronkers, en met ingang van 18 Oktober a. s., S. A. de Smidt. Bij ministeriëele beschikking van 27 September is aan J. Labouverie, direkteuvan de Sociétë ano- nyme de touage, te Luik, domicilie kiezende te Maastricht, tot wederopzegging vergunning ver leend voor een stoomsleepdienst in de provinciën. Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland, Utrecht, Overijssel en Limburg. Bij het koninklijk besluit is de staf der artillerie vermeerderd met twee kapiteins en twee le luite nants, leden der kommissie van proefneming. Door Z. M. ia een wijziging gebracht in de organi satie vau het bataillon mineurs en sapeurs en bepaald, dat onder de sergeanten, korporaals en mineurs van het korps kunnen begrepen zijn tien timmerlieden en tien smeden, welker soldij met 10 cent per dag wordt verhoogd. In het Seamer/s hospitaal te Greenwich zijn reeds vele Nederlandsche zeelieden verpleegd geworden, terwijlzij er in geval van ziekte steeds eene toevlucht kunnen vinden. Als blijk van dankbaarheid weuscht de regeering nu aan deze nuttige inrichting een jaarlijksche bijdrage van ƒ300 te verleenen. Naar wij vernemen zal de expeditie naar Alchin uit de volgende troepen bestaanhet 2e, 3e, half 6e, half 9e, 12e en 14e bataillon infanterie, een batail lon Barisans van Madura en Sumanap, een kom- pagnie van Pangarang Ario Mangkoe Negoro, een kompagnie van Pakoe Alem, het korps mineurs en sappeurs, 100 kavalleristenzeer veel artillerie is aan de expeditie toegevoegd. De oorlogsschepen zullen eene landingsdivisie aan wal zetten van 1500 tot 2000 manschappen. Het 2e, half 6e en 12e batail lon infanterie zullen, met voldoende artillerie, de eerste brigade uitmaken. {Handelsblad.) Uit Nieuwediep meldt men dd. 27 September: Dinsdag middag is het stoomschip Koning der Nederlanden van hier vertrokken, met bestemming naar Batavia,, met 69 passagiers en een detache ment kolonialen, sterk 300 man. Terwijl dit prach tige stoomschip de haven uitstoomde, liet de muziek van het wachtschip zich hooren. De reede genaderd zijnde gaf het stoomschip een saluut met zijn ge schut aan de onafzienbare menigte vrienden en be kenden, die zich aan het havenhoofd hadden ver zameld om hunne bloedverwanten en bekenden een laatst vaarwel toe te roepeu. Onder het detachement kolonialen heerschte de beste geest en er was slechts onder hen ééue stem van goedkeuring en tevreden heid over hun ruim en luchtig verblijf, de goede ligging en uitmuntende schafting. VD.) De stoomvaartmaatschappij Nederland bericht: ffHet stoomschip Koning der Nederlanden is Zaterdag ochtend ten 9 ure Dover gepasseerd. Alles wel. yHet stoomschip Jason is den 27 dezer te Aden aangekomen en den 28 's morgens ten 8 ure van daar vertrokken. Alles wel. Uit Maastricht wordt van Zaterdag gemeld, dat H. M. ten 2l/2 ure, onder het gsnot van heerlijk weder, aldaar aangekomen en aan het station door de autoriteiten, eene eerewacht, en een onafzienbare menigte belangstellenden begroet is. De geestdrift was buitengewoon. Omstreeks 1 uur is de stoet, be staande uit den burgemeester in rijtuig, eene afdee- ling van de eerewacht te paard, het rijtuig van de Koningin, de rest der eerewacht, de autoriteiten in rijtuigen, door de Van-Wijckspoort de stad binnen getrokken en onmiddelijk naar het gouvernements gebouw gegaao, waar H. M. eenoogenblik vertoefde om vervolgens naar het stadhuis te rijden, waar de

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1