vlissiagsche courant. 1873. N° 76. Zondag 21 September. 11 Jaargang. V.= GEMEENTE-BESTUUR. INGEZONDEN STUKEEN. BINNENLiNDSCRE TUBINGEN. te rotterdam. 9.55. 11.35. 1- 05 6.45. 7.30, g j- 1 12.1.0. 'la 8.15, 9.30. urg en 2 aats9poorweg. wordt aangelegd ■et. 'AN ZIERIKZBE. 19 'smorg, 6i]5 20 6,15 I 3,- n 4.- vaa het spoorwegstatioa 1 de reizen van Middelbar» 1 reizen ran Zierikzee. de 21 co j a a a's"} - I ga: a O 2 u o j) - to-S u"* §r,J tog. i en Vlissingen. ln vlissingen: 19 Niet rarea, 20 's morg. 9.- n en Rotterdam. 'j g ran Vlissingen naar j lissingen. 12.5 12.19 12.42 12.52 1.7 1.13 1.23 1.28 1.41 1.51 1.59 2.14 2.20 4.50 8,5 5.8 8,5 5.50 9,8 6.7 9,16 6.27 9,29 6,40 9,35 6.58 9,44 7.4 9:49 7.22 10,— 7.39 10,8 7.52 10,15 8.17 10,2r 8.25 1 Nieuwendijk, wijk H no, 101, VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan don Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; do prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden l.-~, franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Aan het Kominissariaat van politie zijn als ge vonden gedeponeerd: Een gouden oorbel, een bloedkoralen lials- liettiïig met gouden slot, een koralen armband 9 benevens drio Hollandsche vlaggen en een Oranjevlag, ge vestigd aan een piek. DE BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN VLISSINGEN: Geven kennis dat vacant is twee be trekkingen van Hulponderwijzers der 4e klasse aan de school voor on- en minvermogenden in deze Gemeente, op eene jaarwedde van f 400. Sollicitanten worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden met franco brieven bij den Burgemeester. Vlissingen, den 20 September 1873. JJe Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN. lie Secretaris, P. POKBES WELS. 2.24 4.20 8.35 10,35 2.35 4.30 8.50 10,4 ïdaal. 3.10 5.15 9.25 10.5 3.20 5.24 9.35 lh- 5.27 5.34 5.49 5.58 6.13 6.21 6.27 6.37 6.43 6.59 7.12 7.23 7.32 wanneet daar reiziger JGent, lent, 8.17 12.1° 1-s echelon. '•5, 10.20, 6.— 5, 10.40, 5,50 TB VLISSINGEN* Naar aanleiding van een schrijven door professor Quack inde N. Rott. courant van Woensdag 17Sept, jl., eene politieke beschouwing behelzende over den oorsprong, den aard en liet doel van de grootsche havenwerken bij deze stad, hebben wij gemeend niet temogen zwijgen maar onze gedachten en meeningen over het diepzinnige en raadselachtige van s' mans woorden ter kennis van het publiek te moeten bren gen, ten einde te trachten op de ware hoogte l e komen van wat de professor, indien hij zich in go.d rond plat Zeeuwech had uitgedrukt, toch wel be doeld heeft; waartoe of ZEd. zelve of misschien een echte politicus zich wel bereid zal betoonen, ten einde de gemoederen gerust te stellen en alle scheeve beoordeelingm, die nog zouden kunnen vol gen, de pas af te snijden. ZEd. begint met de politiek van ons land als duis ter af te schilderen, en neemt den schijn aan van te willen zeggen, dat men ais in een vlaag van waan zinnigheid tot den aanleg dier groote werken zoude tebben besloten. Wanneer wij de geschiedenis van de Zuider- of Zeeuwsche lijn nagaan, dan zien wij dat er meer dan liet vierde deel eener eeuw is noodig geweest om tot dien aanleg te besluiten. Voorwaar lang genoeg om een Thorbecke en andere ministers die voor, met en na hem die gewichtige zaak behan deld hebben, de noodige information te verschaffen- zonder welke zij nimmer hadden besloten dat ^erk zoo krachtdadig aan te vatten en trots allen tegenstand door te zetten; en evenmin had de sanctie Jau onzen Vorst daaraan gehecht kunnen worden, •uen zag toen reeds bewaarheid, wat vroeger op goede gronden was voorspeld, dat de achteruitgang ■ter Hollandsche zeegaten, die bij lange na niet meer aan de eischcn van den tijd konden voldoen, oorzaak z°uden worden en het helaas voor een deel reeds ^Wen, dat de handel zich langzamerhand naar leemde havens zon verplaatsen. Wilde men dns ^talles prijs geven, dan moest er gekozen worden; Quiets was voor de toenmalige regeering gemakke- hjker, Vlissingen in alle opzichten, bij alle getijden des jaars genaakbaar en veilig, als pnnt van uitgang altijd en bijna overal heen het kortst traject, ziedaar wat kort weg den doorslag gaf. En wanneer men de beschouwingen uit den vreemde nagaat, en daar bij voegt de vele en verschillende correspondentiën van de grootste Europeesehe handelshuizen, om een ieder in zijn belang, zich deze onderneming zoo spoe dig mogelijk ten nutte te makendan gelooven wij dat, in een kwaden zin, hier volstrekt geen sprake kan zijn van een stoute zet op materieel gebied;" van het wagen eener grootsche hijpothese. En, indien deze uitdrukkingen de beteekenis hebben die wij er aan hechten, dan zijn ze bepaald hier misplaatst en behoorden maar dan ook veel vroeger zoo luid mogelijk uitgesproken te zijn, daar waar men met eindelooze opoffering van milli- oenen guldens trots alle goeden en wijzen raad voortgaat met vechten tegen de natuur, als don Quisot tegen de molenwieken. En waar de heer Quack op 8 September, staande op de trotsche bazaltkaaien, zich een oogenblik heeft afgevraagd, of het praktische bedachtzame Nederland ook eens een droom der toekomst, een brug naar 't onbekende wilde hebben, schijnt ZEd. bepaald te twijfelen aan de mogelijkheid dat er immer of ooit eenige handel alhier zich vestige. Of wat is die droom der toekomst; wat beteekent die brug naar't onbekende? Immers, naar onze bescheidene meening, niets anders als dat onze gegrondste hoop, onze zekerste verwach ting zij het dan ook niet iiï de naaste toekomst te huis behooren in de Duizend en dén nacht." Een toekomst die illusoir is; een brug naar 't land dat nog geschapen moet worden. En is dit schrijvers meening, dan vreezen wij, juist omdat zij uit zijn pen is gevloeid, dat die profetie veel kans heeft ver vuld te worden, tenzij de Hooge Regeering kracht dadig optrede; de wet op do maatschappij van ex ploitatie naar de behoefte van onzen tijd gewijzigd en zoo vrijgevig mogelijk worde toegepast en boven dien zekerheid gesteld dat niet voor enkele uren, maar waar het vervoer van volle scheepsladingen betreft, ter allen ure genoegzaam materieel zal voorhanden zijn, gelijk dit het geval is met onze naburen, tegen welken wij moeten kunnen konkur- reeren. En nu het slot van 't artikel: De Ruijter knikte vriendelijk dien dag Nederland toe. Zijn stem scheen te klinken door wind en stevige bries; hij gaf raad hoe Nederland het aanleggen moet, opdat de gis sing, de hypothese van Vlissingen een werkelijkheid worde Wat te verstaan door dat Nederland vriendelijk toeknikken? Was het eene beleefdheidsgroet, een teeken van blijdschap over de eer en het voorrecht aan zijn geboorteplaats bewezen, aan die stad, waar weleer koophandel en zeevaart zetelden, en die door omstandigheden van allerlei aard in verval geraakt, thans eene zoo schoone toekomst tegengaat; of was het een teeken van goedkeuring over de houding van vele Nederlanders en vooral van zoovele hoogge plaatste personen uit den vreemde, die met terzijde stelling van partijzucht of eigenbelang, het feest door hunne tegenwoordigheid luister bijzetten? Hoe het zij, wij gelooven hiervan het beste; maar minder laat zich begrijpen die raad, hoe Nederland het aan leggen moet enz. Onze gedachten verdringen hier elkander. Vooreerst stellen wij de vraag: of de Ruij- ter Nederland heeft willen wijzen op zijn maatschap pelijke loopbaan, die zoo klein en gering mogelijk begonnen, zoo groot en aanzienlijk als maar eenig- zins denkbaar, is geëindigd. Ten tweede: of hier moet gedacht worden aan zijne volharding in eiken strijd, aan zijn onbezweken moed onder alle omstan digheden. Ten derde: of het ook eene zinspeling zoude kunnen zijn op de geschiedenis bij Kijkduin, waar de Prins van Oranje hem voor den aanvang van den strijd die men wist dat hachelijk zou zijn een vertroostend en bemoedigend bezoek bracht, of men dit in verband heeft te brengen met het vorige zoo onverwachte als veel beteekeude be zoek van 2. M. onzen geëerbiedigden Koning met Hoogstdeszelfs beminden broeder, Prins Hendrik; juist op het tijdstip toen ten opzichte van onze spoor- en havenwerken, waaraan misschien Neder land nog eenmaal het behoud en de uitbreiding van zijn handel zal danken, dikke en onheilspellende wolken zich boven ons hoofd zamenpaktcn. En voorts te doen gelijk hij de Ruijter die steeds alles veil had om benevens de eer der vlag, koophan del en zeevaart zonder eenige nevenbedoeling te beschermen en te verdedigen Gaarne zullen wij eene betere uitlegging en terechtwijzing ont vangen maar liefst van den schrijver zehe opdat het aan iedcren oningewijde blijken moge dat (wat wij ernstig hopen) wij ons in de opvatting geheel heb ben vergist. NJ. Vlissingen 20 September Donderdag middig viel een werkman, L. Everhast genaamd, terwijl hij bezig was met een schuit vast te leggen, van den wal in het ruim der schuit, met het ongelukkig gevolg dat hij met zijn achterhoofd op het steen viel, waaruit de lading bestond, waar door zware kneuzingen aan het hoofd zijn ontslaan. De ongelukkige is onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd, alwaar hij reeds heden middag, na een smartelijk lijden, is overleden. Eergisteren is van deze reede naar zee vertrokken, het Noord-Amerikaansche oorlogschip Congress, komraandant Acthind, met bestemming naar Gra- veaund. De trein van 7 uur des avonds, welke van 15 Sep tember jl. ophield te loopen, is van af heden weder op hetzelfde uur in werking. Het aantal kaartjes, gedurende de feestdagen 7, 8, 9, en 10 September aan het station alhier afge geven, bedraagt niet minder dan 5700, De Belgische Etoile meldt: speculanten, waar onder men vele Antwerpenaars telt, wel overtuigd dat de nieuwe havenwerken van Vlissingen aan die stad eene schoone toekomst verzekeren en dat zij een tijdperk van bloei te gemoet gaat, li ebben al daar uitgestrekte terreinen gekocht, die eenmaal groote waarde zullen verkrijgen door het vestigen aan eene handels- en industrieel kwartier ten Oos ten der stad en door hare uitbreiding ten Noorden, langs den rivieroever van het kanaal naar Middel burg en Veere, Misschien zegt 'l Etoile zal Vlissingen eenmaal met Middelburg vereenigd worden. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeente raad, te Zaamslag, ter vervanging van wijlen den heer II. Wolfert, is Woensdag gebleken, dat nie mand de volstrekte meerderheid had, en alzoo op 30 dezer eene herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren P. Dieleman Jz., en Jn. Dees. Bij koninklijk besluit is, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot surnumerair bij de administra tie der direkte belastingen, in- en uitgaande rech ten en accijnsen, L. de Fouw, te Axel.

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1