VIASSIMJM HE COURANT. IS73. N° 70. Zondag 31 Augustus. lfle Jaargang. VLISSINGEN. F. H. SCHIFFER. BIMEMSCIIE TIJDI1VGE1V. NieuweDdijk, wijk H no. 101. Advertcntiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Vlissingen, 30 Augustus. Donderdag avond heeft de vroeger aangekon digde overgave van de banier der werkmansvereeni- ging op het raadhuis alhier met de noodige plechtig heid plaats gehad. Ten 7 ure werd de banier in een rijtuig geplaatst omringd van vier net gekleede meisjes, door de leden der vereeniging in witte overhemden ge- doschten versierd met een oranjesjerp van'de woning van het tot hoofdman verkozen lid A. Staats afge haald, en onder het spelen der muziek van het ge zelschap //Ons Genoegen" bij hetjstand beeld van M. A. de lluijter ontrold; de banier vervaardigd van roede z ijde waarop aan de eene zijde staat geschilderd" Werkmans vereeniging van Vlissingen," is aan de andere zijde beschilderd meteen scheepslostoestelen «enige kollis koopmansgoederen. Op de vertooning der banier hieven de leden een hartelijk gejuich aan hef aanwezige publiek stemde hier vrolijk mede in. De hoofdman Staats sprak zijne gezellen daarop op de volgende wijze aan Leden der W erkmans-V ei*- eeniging van Vliissingen. Het verheugt mij, u op deze plaats geluk te kun nen vvensclien met uwe nieuwe banier, eu n deze banier te kunnen onthnllen, en u dezelve ter hand te stellen, met den vvensch, dat wij en onze kinde ren nog vele jaren de zoete vruchten er var; mogen plukken. Het zoo raoeielijk werk door u mij op de schouders gelegd, heb ik met de meeste zorg en met de meeste welwillendheid volbracht, thans komt de beurt aan u, want van af dit oogenblik is deze banier aan uwe zorgen toevertrouwd, zorgt er voor zoo lang zij boven onze hoofden wappert dat gij hare kleuren niet hoont. Gij hebt mij geroepen tot hoofdman, ik heb aan die roepstem gehoor gegeven, ik heb alles gedaan wat in mijn vermogen was tot wezenlijk belang onzer vereeniging, en heb het niet gedaan met de bedoeling om tijdelijke eer, voordeel of dank te be halen, neen, ik heb het met dat idee gedaan, om een bewijs te leveren dat in de geringe volksklasse van Vlissingen ook personen zijn die het hunne wil len afzonderen om eenigen luister bij te zetten aan het a. s. feest, ik heb het gedaan om een bewijs te geven dat ook in die volksklasse menschen te vin den zijn die hun fatsoen weten te bewaren ter plaatse waar het hoodig is; dat hebben wij immers elkander beloofd. Mag ik dat van u vertrouwen, welnu laat dit dan mijn eenigste dank, laat dit dan mijne verdiensten zijn, dan zal de gegoede burger over ons wel te vreden zijn, dan zal deze banier ons door het leven geleiden, ja zelfs tot aan het graf; dan zullen zij die ons brood verschaffen, al is het met geen luide stem, dan toch met zachte adem uitroepen Leve de Wethnans-fereeniging van Vlissingen dan zal koophandel en werkman be grijpen dat zij niet meer alleen staan, maar dat zij één ligchaam zijn geworden, dan zullen zij die het roer van Vlissingen in handen hebben, wel willen begrijpen dat deze banier hare leden vertegen woordigt. Vooruit dan kameraden met het oog op een beter vooruitzicht, met deze banier in de hand gaan wij de toekomst van Vlissingen tegemoet! De stoet stelde zich, voorafgegaan door het even verrneld muziekkorps in beweging naar het stad huis; een gedeelte der eerewacht, welke van een rijtoer buiten de stad terugkwam, had de be leefdheid den stoet op te wachten en op haren weg te vergezellen. Op het stadhuis wachtten burgemeester en wet houders benevens de feest- en subkommissien om de banier in ontvangst te nemen hetwelk onder een har telijk woord van den burgemeester en na het zingen van het Nederlanasche volkslied vóór het stadhuis, geschiedde; hierop trok de stoet inde beste orde weder af, terwij! een regenbui door een hevige windvlaag aangedreven, de menigte belangstellen den spoedig deed verdwijnen. De heer Vermeer, havenmeester van het Groot Noord-Hollandsch kanaal te Helder, is benoemd tot havenmeester alhier. In tegenwoordigheid van een bijzonder talrijk publiek heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland Donderdag voormiddag uitspraak gedaan in dejl. Maandag behandelde zaak van Hendrik Gesquièrre ond 52 jaren, gewezen bediendeen concierge in de bank van leening te Middelburg. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aangenomen, dat eene door 4121 bankbriefjes ver tegenwoordigde geldsom van 15,636,50 aan de leenbank arglistig is onttrokken en ten haren nadeele verduisterd, en dat. het de beschuldigde is die dit feil heeft gepleegd. Daar volgens art. 1 der verordening op de bank van leening, de bank eene instelling van liefdadig heid is, en deze onder het gezag staat van den ge meenteraad en onder toezicht der regeering, van ge deputeerde staten, en in het bijzonder van burge meester en wethouders, bezit zij, volgens het hof, het kenmerk van openbaarheid, welk kenmerk ook aan de dienstbetrekking van hare ambtenaren moet toegekend worden. Dit geldt ook ten aanzien van den beschuldigde, die, blijkens de verordening, rege lende de dienstplichten der ambtenaren, niet uit sluitend belast was met het verrichten van huiselijke diensten als bewaarder der vertrekken en magazij nen, maar wien door den boekhouder-kassier ook het beleenen en lossen van panden en het bewaren van gelden mocht opgedragen worden. Het hof heeft mitsdien de qualificatie van het feit als juist aangenomen en deu beschuldigde schuldig verklaard aan //het als openbaar bewaarder ver duisteren en aan hunne bestemming ontrekken van gelden en geldswaarden tot een bedrag van meer dan /150ft," welke hem als zoodanig waren toever trouwd." Het heeft evenwel versehoonende omstan digheden gevondeu in de volledige bekentenis van den beschuldigde, in den aard zijner handelingen zeiven, daar het steeds oploopend bedrag van zijne geldschuld hem, teneinde ontdekking te voorkomen, tot voortgaan in het misdrijf heeft gedrongenen voorts in de ondergeschiktheid zijner betrekking die hem niet toeliet den omvang zijner geldhandelingen te overzien terwijl juist uithoofde van dien omvang van de geldschuld, volgens de wet de qualificatie wordt verhoogd die aan het feit moet gegeven worden. Op grond van verschillende wetsartikelen is de beschuldigde veroordeeld tot eenekorrektioneele ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaren en eene geldboete van f 1350, de boete bij niet betaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door eene gevangenisstraf van twee maanden, als mede in de kosten van het geding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. Onder de gemeente Philipsland, moet naar men ons mededeelt, de bliksem in eene hofstede geslagen en totaal zijn afgebrand, Ook te Antwerpen heeft de bliksem het magazijn van den heer Felix Ceulemans, door brand vernield, staande op de plaats genaamd Stads waag, geheel afgezonderd van de audere huizen, in de onmidde- lijke nabijheid van het Museum van Schilderijen en de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten. Het gebouw was door de maatschappij Escaut ver zekerd, voor de som van 75.000 fr., de koopwaren voor de som van 1.175.000 fr. bij de maatschappij The RoyalLloyd Beige, Scottish, Imperial eD Nor wich Union. Zaterdag had men nog voor ongeveer 400.000 fr. koopwaren uit het magazijn weg ge haald. In de stad en den omtrek zijn nog verscheidene huizen door den bliksem beschadigd geworden. Wij maken heeren Landbouwers, Bloemisten enz. wel opmerkzaam, op de den llden en 12den September e. k. te Goes te houden tentoonstelling van landbouwgewassen, vruchten en bloemen, door de afdeeling Heinkenszand der maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, en sporen, allen, die in die takken van nijverheid eeuig belang stellen, dringeud aan, tot ruime deel neming. Deze tentoonstelling toch zal bestaan uit vier afdeelingen, t. w.: akkerbouw, melkerij, vrachten en bloemen. Bij die gelegenheid zijn 31 prijzen uitgeloofd, t. w in de 1ste afdeeling 24 eerste prijzen in geld of zilveren medaille, en even zoo veel tweede prijzen, in geld of zilveren of bronzen medaille. Iu de 2de afdeeling een prijs als boven. In de 3de afdeeling vijf en in de 4de afdeeling vier prijzen. De tentoonstelling zal plaats hebben in een der zalen van de sociëteit, van //O.igenuchten Vrij." Voor Dadere bijzonderheden verwijzen wij naar de bij den sekretaris, den heer E. van den Bosch, gratis te bekomen uitvoerige katalogus en verder naar de alom daarvan verspreide aanplakbilletten. Wij kunnen hier niets anders bijvoegen, dan deu wensch, dat de moeite en kosten vau de afdeeling door eene ruime deelneming moge beloond worden. Opgaven van in te zenden voorwerpen worden tot 1 September a. s. ingewacht bij bovengenoemden sekretaris. Uit Dalfsen wordt gemeld: Het onweder met storm en regen, hetwelk hier Donderdag voormiddag omstreeks 11 uur losbarstte, was zoo hevig als men zich niet kan herinneren ooit bijgewoond te hebben. In een oogenblik was de lucht zoo donker dat men, om de werkzaamheden binnenshuis voort te zetten, licht moest ontsteken. Door den storm, welke aau een orkaan grensde, zijn in de omstreken vele hoo rnen van tamelijke zwaarte ontworteld, en ook enkele door den bliksem getroffen. Ongelukken zijn echter in de gemeente niet voorgevallen. *Z. D. II. de bisschop van Haarlem, heeft het H. vormsel toegediend, Dinsdag te Middelburg aan 150 vormelingen; Woensdag morgen te Zierikzee aan 160. Uit Arnhem wordt gemeld dat de heer J. ont vanger der registratie en domeinen aldaar, door ver drinking een einde aan zijn leven heeft gemaakt, de beweegredenen; welke tot deze treurige daad hebben geleid zijn tot nogtoe onbekend. Te Echt is een tachtigjarige grijsaard, die naar het station wilde gaan, tijdens een onweder door den bliksem getroffeq en op de plaats dood gebleven.

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1