VLISSIAGSCHE COURANT. FEESTVIERING 1S73. N «7. Donderdag 21 Augustus. 1 lde Jaargang. GE II EEN TE-BESTUUR, VLISSINGEN, OPENING liEli 6KOOTB RIJKSHAVEN, SLUIS- KANAAL- EN SPOORWEGWERKEN programma oer feeste lijkheden. BINNENLANDSCHE TUBINGEN. Nieuwendijk, wijk H no. 1G1. V LIS SIN G E N. Advertentiën gelieve mon aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; •de prijs van 1—4. regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.- franco per post 1.L5. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonueert zich bij alle Boekhaudelaren en Post-Directeuren. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingen maken bekend: dat de feestelijke opening der nieuwe havens zal plaats hebben op Maandag den 8 September aan staande door Zijne Majesteit den Koning. Dat die havens echter op dien dag voor het publick verkeer niet zullen opengesteld zijn. Weshalve zij ieder, die met schepen of vaartuigen, tot opluistering van het feest, de havens zou willen bezoeken uitnoodigen, daarvan voor het einde dezer maand kennis te geveu aan den Burgemeester met opgaaf van de soort, de grootte en de naam der vaar tuigen, zoomede langs welke zijde men wensckt bin nen te komen opdat voor de toelating en de ligplaat sen in verband met de feestelijkhedenzou kunnen worden zorg gedragen. Vlissingen, 17 Augustus 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. te den 7, 8, 9, 10 September 1873 ter gelegenheid van de door Zijne Majesteit Willem III Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau Groot Hertog van Luxemburg enz. enz. enz. Zondag 7 September des namiddags ten 5 ure. Ontvangst van het zangkoor door het gemeente bestuur, aan het havenstation en aanbieding van den eerewijn. Algemeene repetitie van de cantate ter gelegen heid van de opening der bovenbedoelde werken, des namiddags ten 7J/2 ure. Groot concert in de -daartoe expresselijk inge- gerigte zaai op de voormalige marinewerf van scheepsbouw, te geven door de muzijkkorpsen van bet regeraent Veldartillerie en van het 8e regement Infanterie Maandag 8 September des morg. van 8 tot 9 en des midd. van 12 tot 1 ure. Bespeling van het carillon van de grootte of Sint Jacobstoren, des middags ten 12 ure. Ontvangst van Ministers en verdere genoodigden, door het gemeentebestuur, in het stationsgebouw Tan het haven-emplacement. des middags tusschen 1 en 2 ure. Zullen kanonschoten van Js Konings oorlogsche pen Zijner Majesteits komst ter reede, aan boord van bet stoomjacht, wde Leeuw" aankondigen. Bij Zijner Majesteits komst in de voorhaven geëx alteerd door eene door ingezetenen van Middelburg versierde stoomboot, als huldeblijk aan de feestvie rende gemeente Vlissingen, zal eene batterij veld geschut het Koninklijk saluut geven. Bij 's Konings komst voor de groote Zeesluis, tijdens Zijner Majesteits doorvaart door die sluis, en onder Zijner Majesteits plaatsneming in de Tri bune nabij de sluis, worden door verschillende muzijkkorpsen, de volksliederen aangeheven en muzijkstukken uitgevoerd. Uitvoering der Feestcantate. des namiddags ten Zl/2 ure. Allegorische optogt van corporatiën, vereenigin- gen en personen, vertegenwoordigende takken van scheepvaart, landbouw, handel en nijverheid. Zijner Majesteit laat tijdens HoogstDeszelfs ver blijf ten Raad hui ze en nabij het standbeeld ,/de Ruiter" de optogt voor PIoogstDenzelven, defileren, des namiddags van 6 tot 8 ure. Mnzij kuit voeringen, door verschillende muzijk korpsen. a,nabij de zaal waar Zijner Majesteit het middag maal gebruikt, Hoogst Denzei ven door de ge meente aan te bieden. h. op de Pottenkaai. c. op de Groote Markt. Groote algemeene illuminatie in de gemeente en illuminatie van schepen en vaartuigen op het ver breed kanaal. des avonds ten 10 ure Groot schitterend vuurwerk, opgeluisterd eu afge wisseld door muzijkuitvoeringen. Dingsdag; Q September Buitengewone uitdeeling ten koste der gemeente aan de bewoners der gestichten en aan de armen van alle gezindten. des namiddags ten 2 ure. Volkspelen en uitvoering van muzijkstukken op verschillende openbare plaatsen. des namiddags ten 5 ure. Verkleinde optogt, zich opstellende op en uit gaande van de Groote Markt, tot inlevering van vaandels enz. ten Raadhuize. des avonds ten 8 ure. Groot concert te geven door het muzijkkorps van de Grenadiers eu Jagtrs. Daarna Bal. des avonds ten 10 ure. Opstijging van luchtballons met vuurwerk. "Woensdag lO September des namiddags van 2 tot 4 ure. Uitvoering van zangstukken door kinderen in de concertzaal op de voormalige marinewerf van scheeps bouw. des avonds ten 8 ure. Groot volksbal in voornoemde zaal. Extra treinen vertrekken den 7, 8, 9 des nachts ten 12 ure naar Roozendaal, den 8e loopt de trein door tot Breda. De treinen zetten passagiers aan alle tusschen stations af. Vlissingen, 11 Augustus 1873. De Commissie uit den Gemeenteraad heiast met de regeling der feestviering H. P. WINKELMAN, Burgemeester Voorzitter, W. DE KRUIJFF, H. E. KLEIJNHENS, J. YERKUIJL QUAKKELAAR, J. J. P. HECTOR, P. FORBES WELS, Secretaris Vlissingen, 20 Augustus. Morgen (Donderdag) namiddag (en 71/2 uur, zal het Muziek-gezelschap //Ons Genoegen" bij het standbeeld Admiraal de Ruyter eenige Muziekstuk ken uitvoeren, ter herdenking van den slag bij Kijk duin 300 jaren geleden. Wij zijn in de gelegenheid geweest te bezichtigen de kaart der gemeente Vlissingen, waarop zijn aan geduid de spoorweg-, kanaal- haven- en dokwerken met toekomstige uitbreidingen op de schaal van 1:5000. Uitgever P. G. de Vey Mestdagh alhier. De wetenschappelijk aangelegde en uitmuntend in kleurendruk uitgevoerde teekening verdient den hoogsten lof. De kaart geeft een zeer duidelijk ge zicht op de grootsche werken en dezer verband met de Noordzee en de Schelde. Op de prachtige reede voor de stad is met cijfers de diepte beneden gewoon lager water opgegeven, benevens de afstan den van Vlissingen tot eeDige voorname Engelsche havens. Deze kaart is niet alleen eene behoefte voor koop lieden en scheepsbevelhebbers maar ook voor ieder die buiten de stad gronden en eigendommen bezit of wenscht aan te koopen, wijl meer of min gunstige ligging der gronden om de stad met betrekking tot de exploitatie uit deze kaart zeer geschikt is op te maken. Doch ook, ieder die zich een duidelijk begrip wil vormen van wat Vlissingen als handels haven nu reeds is en wat het nog zal worden, moet zich van dit hulpmiddel voorzien. Een ruim debiet valle aan het keurige werk ten deel. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat door de feestkommissie een bezoek is georganiseerd van eene Engelsche stoomboot, aan boord hebbende de autoriteiten van den Londenschen handel; deze stoomboot toebehoorende aan de Dover en Calais mail com pan ij, zal hier Zaterdag 6 September aan komen en Woensdag 10 September vertrekken. De bedoeling is, den groothandel, door dergelijk be zoek, uit te lokken om kennis te maken mét de faciliteiten onzer havens. Uit het kamp bij Milligen wordt van Zondag het volgende gemeld: Ten 9ya uur trokken de troepen naar de plaatsen voor de godsdienstoefening bestemd. Vele aanzienlijken met hunne dames namen deel aan die plechtigheid, terwijl hun de gelegenheid werd gelaten om plaats te nemen bij en vóór de niet ingedeelde hoofd- en andere officieren. Het muziekkorps van de grenadiers en jagers bege leidde het protestantsche kerkgezang. Omstreeks 11 uren vertrokken de verschillende deelen naar hunne tenten en maakten zich aanstonds gereed voor de groote parade. Het aantal kampbezoekers bepaalde zich hoofd zakelijk tot, familiën en vrienden van alhier aanwe zige officieren en mindere militairen. Tegen 12 uren trokken de drie brigades infanterie langs even zoovele punten over den straatweg naar het voorwaarts gelegen heideveld. Terwijl dit plaats had, trok de kavalerie met de rijdendeen veldartil lerie langs den linkervleugel. Nadat de infanterie op de lijn van bataille iu gesloten kolonnes was gesteld, werd gedeploieerd, en plaatste zich de kava lerie achter het midden als tweede linie, de veld artillerie ter rechter-, de rijdende artillerie ter lin kerzijde. Deze opstelling had in betrekkelijk zeer korten tijd plaats, waarna de opperbevelhebber het geheel iu oogenschouw nam. De houding der

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1