VLISSIUGSCHE COURANT. 1873. IN0 65. Donderdag 14 Augustus. llde Jaargang. TB—BESTUUflu Nieuwendijk, wijk II no. "101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in tc zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor olken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags on Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.—franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zieb bij alle Boekhandelaren^m Post-Directeuren. PUBLIKATIËN. No. 61. TVitionale Militie- Oproeping verlofgangers van de lïgtïng 1869, De Burgemeester van Ylissingen, maakt bekend: dat tengevolge van het Koninklijk Besluit van den 45 April jl. no. 16, tegen den 27 Augustus IS?3 ju werkelijken dienst zijn opgeroepen, al de milicien verlofgangers der ligting van 1869, beboorende bij e Regement Vesting-Artillerie tot het houden van praktische oefeningen in de verschillende leger plaatsen, of van najaarsoefeningen in het algemeen; dat hij mitsdien oproept alle verlofgangers in deze gemeente, op wie het vorenstaande van toepassing is, om zich, voorzien van hnn verlofpas, zakboekje en al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door an, bij hun vertrek met groot verlof, mede geno men, aan te melden in de Abdij te Middelburg, in liet gebou*v van het gewestelijk bestuur, aan het bureau/Ier Nationale Militie, op Woensdag den 27 'tus a. s. des avonds ten 53/4 uurten einde teii/6 ure aan den Provincialen Adjudant te worden afgeleverd. dat hij huil verder onder het oog brengt, dat zij, die in gebreke blijven op den bepaalden dag onder Je wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zoo- langer in dienst zullen worden gehouden, en dat volgens art. 145 der militiewet, de verlofgan ger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur tal worden behandeld en geeft kennis dat voor het geval een verlofganger door ziekte of andere redenen buiten staat mogt zijn om op te tomen, hij daarvan kan doen blijken, door voor of op den dag voor de opkomst bepaald, een gelegali seerd, op zegel geschreven, geneeskundig getuig schrift of een ander bewijs of verklaring ter Gemeen te-Secretarie over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd ouder de wapenen komen, ie dezer zake, niet voor dilligenfc worden gehouden, Baar verpligt zijn, zich na hunne herstelling, bij hun taps te vervoegen, ten einde gedurende vier weken b den wapenhandel te worden geoefend en dat de manschappen, die vóór den lc Augus ts van dit jaar gehuwd zijn, onder deze oproeping grepen niet onder de wapenen behoeven op te omen. fin is hiervan af kondiging geschied, waar het be kort, den 11 Augustus 1873. Be Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. sezondheidsleer MET BETREKKING TOT DE GEMEENTE VLISSINGEN. II. a einde te voldoen aan de vereischton in onze afdeeling omschreven voor een beter latrine sel alhier schijnt nog uit een medico-politisch l]opuntin het kort het navolgende noodzakelijk. 2ou het wensehelijk zijn dat bij het bouwen van niet meer werd toegestaan het leggen van f^ten op zoogenaamde kuilen, zoowel als op riolen leze niet in zee uitkomen, teneinde daardoor het van bodem en drinkwater zoowel als besmet van kaden te voorkomen, en zoude algemeen eat'worden gevolgd het stelsel der fosses mobiles Jmiddel vau de hieronder te omschrijven tonnen. ^oude moeten worden aangeschaft ten behoe- ïan de nog alhier bestaande putten of kuilen 'ocoiiiobile-lucktpoïnpten einde daarmede op reukelooze wijze de putten te ontledigen; terwijl het verder wensehelijk zoude zijn dat na outlediging en vulling met aarde de putten en kuilen door de tonnen werden vervangen. 3°. Moeten de privaten worden gebouwd op plaat sen waar lucbtverversching door middel van de bui tenlucht mogelijk is, opdat de lucht uit de privaten zich niet kunne verspreiden door gangen, keukens, kamers enzvooral ook moeten privaten uitkomende in woonkamers en slaapkamers worden geweerd, zij moeten ruim zijn, goed kunnen worden vellicht en van gladden of verglaasden steen worden opgebouwd, zoo wel de wanden als de vloer en plaats waarin de ton wordt gesteld. De zitting moet goed sluitend zijn, een dubbele zitting met in de onderste laag voorziene trech tervormige koker van koper of geglazuurd ijzer is aan te bevelen. 4°. Moeten de tonnen worden weggenomen en ont- ledigd zonder hinder of last voor de burgerij op een voudige, zindelijke en reukelooze wijze; om deze gegevens na te komen verdient de tonvorm door haar naauwkeuriger sluiting en digtheid de voorkeur boven eiken anderen vorm, en vooral boven de grillige vormen als: open emmers, bakken als koffertjes etc. hier in gebruik. Het Groninger model van onder wijder uit loopend en voorzien van juist sluitende deksel en hengsel is zeer aan te bevelen, vooral ook door de meerdere stabiliteit der tonnen. Ik wenschte van een dubbel stel tonnen, allen van gelijken vorm en inhoud, circa 20 N. kan als maximum gebruik te maken, waarbij om .<dgomeen en .spoedig het gebruik daarvan te doeu plaats hebben, elk huis van wege de gemeente gratis twee tonnen zouden moe ten worden verstrekt, opdat wanneer de eene ton ge vuld en goed gesloten wordt weggevoerd, daarvoor oogenblikkelijk in ruil een scboone kan worden in d.o plaats gesteldde gevulde ton wordt buiten de stad geledigd in daarvoor gemetselde putten, daarna schoongemaakt en in tijden dat epidemische ziekten heerscbon met carbolzuurhoudend water omgespoeld om goed gereinigd en des noods ontsmet, tegen de gevulde ton te worden ingewisseld. 5°. Het transporteeren der tonnen van uit de pri vaten en het daarvoor in de plaats stellen der gerei nigde tonnen, geschiedt doordekarreliedeu, doorwien de gevulde tonnen op de daarvoor bestemde wagens worden opgeborgendaardoor wordt de uren lange parade van bakken en tonnen voorkomen en de bur gerij ontheven van de voor hen zoo onaangename last zelf hunne faekaliën naar buiten te moeten slepen. 6°. Moeten er worden aangeschaft 4 karren elk ver deeld in 24 vakken om daarin even zoo vele tonuen op te bergen, opdat door middel van dezen, naar gelang de grootte der wijk, in een of twee wagenvrachten eeno geheele wijk op een morgen in een half of een uur tijds kan worden geruimd. Deze karren moeten ten spoedigste nadat de gevulde tonnen de plaats der gereinigde hebben ingenomen de faekaliën voeren buiten de gemeente na de daarvoor bestemde bergplaats, alwaar hun inhoud in de putten wordt gestort. Voor de grootst mogelijko reinheid dezer karren moet worden zorg gedragen, terwijl zij steeds goed digt moeten zijn en goed gesloten kunnen worden. 7n. Is het wensehelijk dat in do mindere wijken publieke privaten worden aangelegd; zoowel omdat de privaten aldaar slechts zeldeu voldoen aan de ver eischton die wij boven voor eeu goed privaat hebben gesteld, als om te voorkomen dat soms bij totaal gemis aan localiteit de uitwerpselen bijdragen tot verontreiniging van binnenplaatsen, goten of kaden. Ofschoon nu het van stadswege aanleggen van deze gebouwtjes wel eenige geldelijke opoffering van de gemeente zoude vereisehen, zoo is bun bestaan ook dubbel wensehelijk, aangezien de statistiek ons leert dat steeds bij alle epedimische ziekten de armenwijken verreweg de meeste slachtoffers tellen, doordien bier bet allerminst de wetten die de hygiena voorschrijft worden geëerbiedigd, en deze wijken reeds door over bevolking geteisterd, vaak op ware mestkuileu staan gebouwd, die te gelijk drinkwater en lucht, twee der kostbaarste vereischten om te leven verpesten. 8°. Wenschte ik naar Groninger model buiten de stad omheinde en gemetselde putten aangelegd te hebben, waar met behulp der andere stedelijke afval, als asch, straatvuil en keuken-afval de mest wordt bereid. Te Groningen toch is deze mestbereiding met een schitterend succes op finautiëel gebied bekroond in een jaar toch werd hierdoor circa 40.000 winst afgeworpen. Ofschoon nu elke gemeente niet onder die voor dun verkoop der mest zoo gunstige omstandigheden ver keert als het door veenkoloniën omgeven Groningen, waar na de turfafgraving de ondergrond door do mest vruchtbaar wordt gemaakt, en waar bovendien de graanteelt veel belangrijker is dan in Zeeland, waar de boer geen mest behoeft om zijn grond vruchtbaar te doen zijn, zoo zoude toch eveu zoo goed als thans reeds de beer naar België wordt vervoerd, ingeval de mest op de Groninger wijze was bereid, zeker deze nog meer aftrek vindenwaarschijnlijk ook zal men wel door bijvoeging van kool ('t zij uit de bonken dior bovenste veenlagen verkregen,' 't zij uit de kool van zeeplanten) eene Korrelige reukelooze stof kunnen bereiden die voor transport verkiezelijk zijn zou, en door het groot absorbtievermogen der koolstof de kostbaarste gazen zoude vastleggen, zoodat zetktfbr transport noch bewa ren verliezen zoude aan kracht en werkzaamheid. Aangezien de qualiteit der mest er voel bij zou win nen ais op Groninger wijze of door vermenging met kool de faekaliën tot mest werden gemaakt en niets daaruit zou verloren gaan, zoo mogen wij verwachten dat de meerdere onkosten door do boven verlangde maatregelen veroorzaakt, voor een groot gedeelte zullen kunnen worden gedekt uit de vermeerderde op brengst der faekaliën. Wanneer op deze wijze de faekaliën worden opge haald, verzameld en tot mest verwerkt, zal de bodem worden behoed om te worden doorweekt door de excre menten, drinkwater om de drager te zijn der smetstof van de meest moordende epedeiuische ziekten, eu de dampkring zal niet meer door de gazen dor excremen ten worden bezwangerd, de straten zullen door do faekaliën niet meer worden verontreinigd, noch do goten gevuld worden met het omspoelsel der bakken terwijl de stoffen met al hun werkzame bestanddeelen worden bewaard om veenen en heiden in vruchtbare landerijen te horscheppen, en door de vermeerderde opbrengst de vermeerderde onkosten te bestrijden. Zoowel uit gezondheids- als zindelijkheidsoogpunt is verbetering zeer dringend noodig en iedereen die soms dat niet volkomen met mij eens is, noodig ik uit des morgens eenige malen eene wandeling met mij te maken tusschen 6—7 ure. De wijze waarop verandering moet aangebracht worden, zal naar het oordeel van verschillende perso nen misschion wel zeer niteenloopend zijn, en het hier boven omschrevene voor veel verbeteringen vatbaar; eene betere methode zal ik gaarne erkennen, en in het belang van Vlissingen toejuichen als zij tot stand komt, maar dat is de quaestie, van do noodzakelijkheid evenwel daarvan moet iedereen goed doordrongen zijn, opdat niet de dood eerst zijn offers bij duizenden be hoeft te vellen, om het belang der zaak te doen erken nen en bet spreekwoord bewaarheid worde »als het kalf verdronken is dempt men den put." Waarlijk iedereen die de werking der putriede ga zen en de schimmelvorming kent die uit de faekaliën voortkomende het menschelijk organisme onzichtbaar naderen en als water of lucht daarin worden gevoerd, die gezien heeft hoe b. v. bij de cholera de smetstof in de afscheiding van het darmkanaal bij cholera lijders is verborgen, hij zal niet twijfeleu met mij u toe te roepen, talmt niet langer de tijd dringt, reeds dreigt wederom deze gevreesde ziekte, tot nog toe bleef zij Vlissingen sparen, maar zal zij dit ook ditmaal doen? Onverschilligheid in deze en tegenwerken der maatre gelen die genomen moeten worden zou misdaad zijn, daarom maakt u gereed om goed toegerust den vijand te kunnen afwachten op zuiveren bodem en gewapend mot zuivere lucht en zuiver drinkwater. Ja het is waar het zal wat geld kosten, misschien wel veel geld zelfs, maar wat is meer noodig, wat is meer pligt dam te zorgenvoor het welzijn van ons eigen huisgezin en van dat onzer medeburgers Bestaat er niets wat meer geld waard is dan eene goede gezondheid

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1