VUISSINGSCHE COURANT. Vervoer. 1ST3N° 50. Zondag 13 Juli. Jaargang. >ï3- len Middelburg en fen liggende pl&atssj, VAN ROTTERDAM pjdaa; 11 's morg. 1015 ;crdag 12 loj5 I agen-diensten vau cn naar [ijk—Goes, ZijpeZierik2ee> JGEN TE ROTTERDAM. |ll.35. 3.35, 4,05. 6,45. 7.30 Qi? 12.10. 13.10. 6,15. 8.15, 9.30 lelburg en Zierikzee. Staatsspoorweg. j;ordl aangelegdof af- ZIERIKZ. N. MIDDBLB.: I jrijdag H pterdag 12 's morg. 1 Jmdag 13 6,15 en van het spoorwegstation bor de reizen van Middeling I 3 reizen van Zierikzee. Wes ter-Schelde. u. sr. i'. sr. u, u, |orm 6.nam. 3.en 6^ 6.30 3.30 G.3( II de u. sr. 7.30 3.15 1 3,451 5.- 5.311 G.-l 1045 1 6.— 6.30 y. 8.— 's midd. 12.- 8.30 nam. nciale stoomboot te Nenzea I rzonden norden, moet op het I et gewicht en de waarde; ler-1 ir, daarenboven moeten gefras- P en loopen zij gevaar door de g geweigerd. uzen en Vlissingen. iet varen. VAN VLISSINGEN Irijdag 11 's morg. 10.- laterdag 12 H.- singen en Rotterdam I k n d a g van Ylissingen m«| ^.al—Vlissingen. 9.20 12.5 9.30 12.19 9.43 12.42 9.52 12.52 10.7 1.7 10.13 113 10.23 1.23 10.28 1.28 10.39 1.41 10.49 1.51 10.57 1.59 11.12 2.14 11.18 2.20 .11.21 2.24 4.20 8.3a ll.30 2.35 4.30 8.50 4.50 5.8 5.50 6.7 6.5S 7.4 7.22 7.39 7.52 8.17 8.25 loosendaal. i 12.30 3.10 5.15 9.25 10$] 12.41 3.J !0 5.24 12.51 5.27 1.4 5 34 1.28 5.49 1.49 5.58 2.6 6.13 2.15 6.21 2.24 6.27 2.40 6.37 2.47 6.43 3.10 6.59 3.45 7.12 4.2 7.23 4.15 7.32 gestopt, wanneer daar reizige jizenGent. van Gent: 8.17. 12.15.7< 3n—Mecbelen. |n: 6.45. 10.20. 6,--- (n: 6.45. 10.40. 5.50. HIFFER, TE VLlSSlf^3 Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advcrtentiön gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; [0 prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SC Hl FF ER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden j 1;—, franco per post j 1.L5. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonueert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Dirocteurcii. De kiezers worden herinnerd dat de kiezingstijd is: s. Dinsdag tusschen 9 en 5 uren. Bij de aanstaande verkiezing op Dinsdag willen we ons niet mengen in den strijd, die waarschijnlijk vóüi en tégen personen zal gestreden worden. Slechts enkele beginselen willen we in herinne ring brengen, die wij gelooven dat de kiezers goed zullen doen in overweging te nemen al eer zij hunne stem aan dezen of genen kandidaat geven. Vooreerst een gemeenteraadslichaam is geen poli tiek maar een administratief lichaam. De politieke kleur der kandidaten behoeft dus niet op den voor grond te staan. Maar daarom is het ook wenschelijk mannen te weeren die den gemeenteraad als een politiek lichaam willen dienstbaar maken aan de verspreiding van beginselen die in den smaak vallen van slechts een klein gedeelte der burgerij. Even zeer is aan te raden alleen zulke kandidaten te steu nen die op de hoogte zijn der bevoegdheden van een gemeenteraad en niet door hunne adviesen of stem men dien raad zullen brengen op verkeerde wegen, gelijk in 't afgeloopen jaar te dikwijls is geschied. Tweedens. De gemeenteraad vertegenwoordigt de burgerij. De kandidaten behooren dus man nen te zijn die optreden voor de stoffelijke en zedelijke belangen der gebeele burgerij zonder ouderscheid van geloofs belijdenis of politieke lichting. Men weere dus kaudidateti, die als zij raads leden zijn, zich gedragen alsof zij geroepen waren wij gebruiken een woord in een der raadsvergade ringen zelve gesproken om een gedeelte der bevolking voortdurend te kwellen en dezer billijke wénseh te weerstreven. Ten derde. Een raadslid moet stemmen vol gens eed en geweten. Daaruit volgt dat men mannen behoort te kiezen die zelfstandig van karakter en onafhankelijk genoeg zijn om dien plicht uit te oefenen en die vooral aan invloeden van partijhoofden of van vrienden zoo weerstand kunnen bieden dat zij geen aaneengesloten partij vormen om in gegeven oogenblikken mét elkan der en óm elkander te stemmen niet zonder nadeel voor de gewichtige belangen der gemeente. Meermalen hebben wij, in het afgeloopen jaar niet zonder leedwezen er opmerkzaam op gemaakt boe zekere partij in den gemeenteraad er in slaagde I om de algemeen© belangen der burgerij op te offeren aan hunne eigen belangen of die van vrienden. Onze I raadgeving bleef vruchteloos, men ging voort en zoo ten slotte de hooge regeering niet ware tusschen beide getreden dan zouden we nu moeten betreuren boe de rechten der burgerij gekrenkt waren gewor- Jen om den wille van partijinzichten. Ook moest dat drijven van partijen en het over schrijden van bevoegdheden noodzakelijk ongunsti ger invloed uitoefenen op het prestige van den ge meenteraad bij de hooge regeering, en wie zal ons zeggen van hoeveel onberekenbaar nadeel dat voor I onze toekomst kan zijn. Bijna twee volle jaren zijn door den gemeente raad verspeeld aan partijkwestiën, terwijl de stoffe lijke belangen der gemeente werden vergeten. Eenigen der afgetreden leden van den raad mogen zeiven onderzoeken in hoeverre zij een deel der ver- at>taoordelijkheid van dien treurigen toestand des pfjeloopen jaars dragen. En wat zullen de kiezers doen? Wij weten het et maar wij vertrouwen toch dat zij zich niet lullen laten misleiden maar als zelfstandige man hen naar de boven opgegeven beginselen zich zullen afvragen of zij aan ieder der aftredende leden wel hun stem kunnen geven, en of wel ieder der aftre dende leden als onpartijdig mau zich het vertrouwen der kiezers heeft waardig betoond. Wij zouden ons zeer bedriegen zoo de kiezel s hunne goedkeuring schonken aan de handelingen van eenige raadsleden die in de laatste jaren zulk een treurige vermaard heid hebben verkregen. Men kan een respectabel man zijn, en toeh niet geschikt voor een laadslid. Kiest alzoo, maar mannen die niet aan den lei band eener partij loopen; mannen die eerlijk zijn van beginselen, mannen die naar eigen geweten stemmen mannen die krachtig willen medewerken aau den bloei der stad en zich niet inlaten inet kwestiën die niet tot de bevoegdheden van een gemeenteraad behooren. BllENLANDSCHE TIJB1M. Vlissingen, 12 Juli. Met genoegen deelcn wij mede dat, ter herin nering aan den 5 Juli jl./ onze geachte burgemeester jhr mr. J, W, M. Schorer van wege H. M. de Koningin ten geschenke ontving haar polret, voor zien van Hoogstderzelver handtéekening. (W. 31. C.) Donderdag had te Neuzen bij het lossen der stoom boot Albatross, liggende aan het spoor, een droevig ongeluk plaats; de werkman Jan vau Wijk, bezig zijnde, om de erts uit den ijzeren bak te werpen, welke de stoomkraan van de boot op den wal brengt, had de onvoorzichtigheid zijne linkerhand tusschen het hengsel en de bak te laten rasten, waardoor die hand geheel verbrijzeld werd. De geneesheer J. van Pienbroek aldaar bracht terstond geneeskundigen hulp en heeft des namid dags de hand geamputeerd. Men schrijft aan de GCt. uit Cortgene van Don derdag: Heden namiddag tusschen 12 en 1 ure eischte het baden alhier een offer. De 20jarige schippersknecht H. J. was met eenige jongelieden in de havengeul alhier gaan baden. Hij schijnt niet te hebben kunnen zwemmen, en was pas in het water, toen hij onder den uitroep//help, help, ik verdrink;" in de diepte zonk, en niet meer boven kwam. Zijne kamaraden, die ook weinig konden zwem men, trachten hem nog bijstand te bieden, doch vruchteloos, weinige oogenblikken later werd zijn levenloos lichaam opgehaald. Alle pogingen welke door den geneesheer werden in het werk gesteld om de levensgeesten op te wek ken, bleven vruchteloos.' De ongelukkige was nog maar een maand in deze gemeente woonachtig. Bij ministerieels beschikking van 8 dezer is de vergunning voor een stoomsleepdienst op de Ooster en Westerschelde, van Brouwershaven naar Helle- voetsluis en Dordrecht en terug, alsmede langs de daarop aanloopende zeegaten en rivieren tot aan of biunen de daaraan gelegen zeehavens, vroeger aan Spoors en Sprenger te Middelburg verleend, met ingang van 27 Juli as. verklaard te zijn vervallen. Het D. v. Z.-H. deelt uit Bad Ems het volgende medeToen Dinsdag morgen Z. K. H. Prins Prede- rik uit Neuwied in Ems aankwam, om HD. zwager, den Keizer van Dnitschland, te begroeten, vond hij alle te Ems aanwezige Nederlanders aan het station vereenigd, om den zoo hooggeachteu en beminden telg uit het Huis van Oranje te ontvangen. Als her- kenning6teekeu waren allen met de Oranjekleur ver sierd. Van goed ingelichte zijde wordt ons gemeld, dat generaal van Swieten aanstaanden "Woensdag de residentie verlaten, en per Fransche mail de reis naar Batavia zal voortzetten, om zich aan het hoofd te stellen der tweede expeditie naar Atchin. De Tijd Woensdag is aan het Nieuwe Diep een detache ment van 4ö0 militairen, waaronder 24- onderoffi cieren, aangekomen, dat eergisteren met de Conrad naar Oost-Indië is vertrokken. Het schip werd eer gisteren door onzen Kroonprins bezocht, die ook een bezoek bracht aan de Prins van Oranje, dezer dagen van Batavia teruggekeerd. Een zeer merk waardig voorwerp is door deze stoomboot van het oorlogstooneel medegebrachthet is een schoon exemplaar van den Koran, dat door den lieer IJssel de Schepper, kapitein der infanterie, is gevonden in den Missigit van Groot-Atchin, bij het lijk van eer. met wonden overdekt Atchineesch priester. Dit handschrift, belangrijk om de aanteekeningen op de eerste bladen, is naar de Leidsche Ct. mededeelt door den heer de Schepper uit het bivouak zee strand te Atchin den 27n April aangeboden aan den Leidschen professor de Goeje, en door dezen aan de Leidsche verzameling van handschriften. De Prins Hendrik is, blijkens telegram, Woens dag bij het departement van koloniën ontvangen, den vorigen dag te Aden binnengeloopen met troe pen, passagiers, specie, mails, enz. van het gestrande stoomschip Tromp. Troepen en passagiers waren welvarend. De stoomvaartmaatschappijen Java" eu //Nederland" hebben insgelijks telegrammen uit Aden ontvangen, waaruit blijkt dat de Prins Hen drik, wegens een klein gebrek aan de machine, van af Perim door de Java was gesleept, en te Aden eenige dagen wegens reparatie zal vertoeven. De te Samarang verschijnende Locomotief heeft uit Batavia het bericht ontvangen, dat de gouver neur-generaal een streng onderzoek doet naar de bijzonderheden van de mislukte expeditie. Verschil lende stukken geschut zouden, wegens gebrek aan amunitie, tijdens het gevecht buiten dienst zijn gesteld In Indië loopt het gerucht, dat, ten dienste der tweede expeditie, een onderzeesche kabel zal gelegd worden van Singkel naar Atchin; de kosten worden geraamd op een millioen gulden. De Turksche bladen schijnen dit gemeen te heb ben met andere bladen, dat zij van tijd tot tijd een senzatie-berichtje te lezen geven. Zoo meldt een Reuterstelegram van Woensdag uit Konstantinopel, dat het Turksche blad Cassiret mededeelt het aan staande vertrek van acht Turksche oorlogschepen naar Sumatra, tot bescherming der belangen van de Muzelmansche onderdanen. De Arnli. Ct. ontleent aan een parlikulieren brief uit Sumatra het volgende „Het is nu gebleken, dat de generaal Kohier niet is gesneuveld bij de bestorming der missigit, ook niet onder of met de hand aan het vaandel, gelijk door sommigen poëtisch werd voorgesteld, maar bij gelegenheid, nadat de missigit reeds in ons bezit was en de vijand er uitgejaagd, dat hij eene ver kenning aan den open kant van het achterdeel van het gebouw deed. Toen schijnt een schot met een poemaras op hem door den vijand gemunt te zijn, dat door den likerarra heen het hart wondde en onmiddellijk den dood veroorzaakte". Hij heeft alleen gezegdwo God ik. ben gewond,"" waarop zijn adjudant Marinkelle, naar zijnen arm

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1