VLISSINGSCHE COURANT. 1873. N°. 45. Donderdag 5 Juni. llde Jaargang. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. RIJKS-WATERSTAAT. Aanbesteding. GEMEENTE-BESTUUR. IIIMENLAMHE TIJDINGEN. Nieuwendijk, wijk PI no. 101. V LIS S IN G E N. Advcrt^fci'Jn gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; dc prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden J 1.—, franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, Ï3 JTimi 1873, des voormiddags 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Kommissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Ge deputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdin genieur van den Waterstaat in het llde distrikt, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Mid delburg worden aanbesteed: Het doen van eenige leverantiën en het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan den peilput te Brouwershaven, noodig voor het stellen van eenen zelfregistreerenden getijmeter. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving volgens 434 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan bet gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van kt Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, febekomen by den boekhandelaar M. Nijkoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenbage, en door zijne tnssekenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesden en vierden d;t? vóór dc be steding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat to Middel burg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Ooes. 's Gravenhage, 15 Mei 1873. Voor den Minister, De Secretarisgeneraal, HUBRECHT. PUBLIKATIËN. No. 43. "V accinatie. Gelegenheid tot Tcostélooze inenting. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, taaken bekend: dat er bij voortduring gelegenheid bestaat tot bet gratis vaccineren van onvermogenden, waartoe be langhebbenden zich moeten vervoegen bij dr. J. Hazenberg, lid van het bureau van vaccinatie te Middelburg, en gemeente-geneeskundige alhier. Vlissmgen, 27 Mei 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. PORBES WELS. So. 44. Patenten. Af hondiging van het Jcohier der patenten, no. 1, dienst 1873/74. De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvan- ^f opheden ter invordering is gezonden, het kohier ^gsnshet patentregtno. 1, dienst 1873)74; en noodigt mitsdien de daarop voorkomende be- astingschuldigen uit om hunne aanslagen op de llaartoe bepaalde termijnen aan te zuiveren. Hq is hiervan afkondiging geschied, waar het be- Oort» den 27 Mei 1873. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN. Vlissingen, 4 Juni. Naar men verneemt cirkuleert een adres in de gemeente, aan den gemeenteraad, om niet te be sluiten tot demping der Pottenkaai. Het gisteren uitgegeven Provinciaal blad van Zee land no. 63 bevat de volgende cirkulaire van Gede puteerde Staten dezer provincie aan burgemeeeter en vvethooders der gemeenten „Van verschillende zijden is de vraag gedaan, bij wien de verklaring van ondergane koepokinenting of doorgestane kinderziekte, bedoeld in art. 17 der wet van 4 December 1872 Staatsblad no 134), moet berusten, indien de leerling meer dan eene school bezoekt. //Daarop is door zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken geantwoord dat, wanneer de verklaring is afgegeven aan het hoofd van de eene school, het hoofd van de andere school op de lijst, door hem, volgens art 5 van het koninklijk besluit van den 28en Februari 1873 (Staatsblad no. 35) te houden, behoort aan te teekenen bij wien de ver klaring berust". Aan het klassikaal bestuur vaü Breda, doende met den koosulent wat des kerkeraads is in de vakante gemeente Moerdijk, is den 3Gen Mei vanwege het ministerie van finantiën de vereischte machtiging verstrekt tot aanbieding van hetlandstraktement aan den in de Netlerduitsche hervormde gemeente van Moerdijk te beroepen predikant, ter vervulling der vacature aldaar, ontstaan door de ontzetting van den heer Koeken als predikant dier gemeente. Naar wij vernemen heeft de eigenaar der Mid- delhurgsche courant zijn blad overgedaan voor 100,000. Men schijft uit Hulst van den 31 Mei: Zaterdag werd door de maréchaosseés alhier ge boeid naar het huis van bewaring te Goes, overge bracht de persoon van P. Rijbel woonachtig te Tromp (Belgie), in den loop dier week onder de ge meente St. Jan Steen aangehouden, als zijnde wegens drie vonnissen in het politieblad gesignaleerd. Te Hontenisse werd genoemde persoon overgeleverd aan de politie aldaar, die zich verder met de over brenging belastte. Te Walsoorden eenige oogen- blikken moetende vertoeven, wachtten zij de aan komst der stoomboot af in de herberg van J. F. Adri- aanssens. Toen de boot aankwam, wilde de politie hun man aan boord brengen, doch bij het uitgaan der herberg sprong Rijbel van tnsschen de maré chaussees en ontsnapte. De ingestelde pogingen om hem te achterhalen, mochten niet gelukken. Te Clinge (Belgie) zijn hem eerst de boeien afgeveild. MeD meldt aant Vtrechtsche Dagblad dat Z. M. de Koning vooreerst in de residentie denkt te blij ven, zoowel met het oog op de Ministeriëele crisis, als op de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die weldra zullen plaats hebben, en waarvan de uilslag ditmaal van buitengewoon gewicht wordt geacht. De verjaardag van de Koningin zou dan ook ditmaal te 's Hage worden gevierd en niet op 't Loo, zooals anders gewoonlijk 't geval is. Tevens schijnt Z. M. voornemens kort daarna op reis te gaan naar 't bui tenland, en wel naar Weenen, en eerst in den nazo mer op het Loo te zullen komen. Ter voldoening van de vorderingen over de jaren 1867 tot en met 1870, ingevolge de Indische komp- tabiliteitswet heeft de Regeering bij de Tweede Kamer de vereischte nieuwe kredieten aangevraagd ten gezamenlijke bedrage van 73,475,Oö1/^. Naar gezegd wordt, heeft de Koning bij zijn be zoek aan den grijzen Kohier, te Groningen, dezen een jaargeld van ƒ200 toegekend. (Amst. ct.) Naar wij vernemen, heeft de Koning bij het be zoek aan het instituut voor doofstommen, te Gro ningen, aan de hoofddirektie eene som van 300 voor deze inrichting doen ter hand stellen. (Gr. ct) Bij Koninklijk besluit van 21 Mei 1873, no. 30, zijn goedgekeurd de statuten van de Nederlandsch- Indische Droogdok-Maatschappij. Op den Hollandschen spoorweg moest Zondag avond door het breken eener veer aan de lokomotief, de laatste trein van Rotterdam naar Amsterdam stop pen tusschen de stations Hillegommerbeek en Voge lenzang. Eene hulp lokomotief werd uit Haarlem gevraagd. Een der arbeiders aan den weg het sig naal hoorende, heeft toen vermoedelijk zich van zijne woning langs den spoorweg naar het station Voge lenzang willen begeven, omadsistentie te verleenen, maar daarbij niet bedacht, dat de aankomende hulp- lokomotief het linkerspoor houden zou, zijnde het spoor, waarop de stilstaande trein zich bevond. In gewone omstandigheden houden namelijk de van Amsterdam eu Haarlem komende treinen het rech terspoor. Thans was dit niet doenlijk, daar de loko motief dan geen hulp kon verleenen. Ofschoon de machinist aanhoudend de stoomfluit deed hooren, voor het geval dat iemand op den weg mocht zijn, is bedoelde wegwerker, nog een jong man en niet lang in dienst, onder de machine geraakt en deerlijk verminkt, zoodat hij des nachts is overleden. Ten einde de werving bij het leger hier te lande aan te moedigen zijn bij Zr. Ms. besluit van den 23 dezer de soldijen der korporaals en manschappen, vrijwillig dienende bij de infanterie, kavalerie, artil lerie, het bataillon mineurs en sapeurs en bij de koninklijke militaire akademie over de laatste zeven maanden van het loopendejaar verhoogd als volgt: Bij het reg. grenadiers en jagers, de regimenten infanterie, het instruktie-bataillon en algemeen depot van discipline (uitgezonderd die aan de stren gere tucht onderworpen)voor een korporaal met 5 cents, voor een tamboer le kl. met 4t1/2 cent; voor een hoornblazer en soldaat-vrij williger ieder met 4 cent alles per dag. Bij de regimenten huzaren voor de korporaals en appointés, met 91/3 cent en voor den hoefsmid en vrijwilligers met 10 cent per dag. Voor de korpo raals en manschappen van het reg. veld- en rijdende artillerie, allen met 10 ct. per dag; voor die van de regimenten vesting-artillerie en het korps ponton niers met 51/, en 5 cent per dag alsmede voor het bataillon mineurs en sappeurs. De soldij-verhoogingen van korporaals en solda- tenschutters blijven van kracht. De miliciens die bij het staande leger zijn overge gaan of zullen overgaan worden onder de vrijwillig dienende begrepen terwijl de verhoogingen ook gelden voor het koloniaal werfdépót, met dien ver stande dat de verhoogingen der soldijen gelijk zijn aan die, voor de regimenten infanterie vastgesteld. Onder kommando van den majoor der genie J. Schafer, en onder medegeleide van twee subal terne officieren, werd Zaterdag jl. een transport koloniale troepen, sterk 170 onderofficieren en

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1