z/Bij de tegenwoordige Iiooge en nog steeds stij gende prijzen van steenkolen, kan men licht besef fen welk een besparing van kosten de algeineene toepassing van dit stelsel zal veroorzaken. z/De gewone gasfabrieken kunnen blijven dienen, met dit onbeduidend verschil dat zij hun ovens koud kunnen laten. ,/De zaak moet zoo eenvoudig 'zijn, dat de geluk kige ontdekker maar niet kan begrijpen dat de wetenschap niet vroeger reeds op het spoor is ge komen." (Dagblad). De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor' wegen heeft voor hen die de wereldtentoonstelling tcWeenen gaan bezoeken, goedkoope reisgelegen- heden daargesteld. Voor het Zuidernet worden thans aan de stations Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, 's-Bosch, Tilburg en Roermond retourbilletten le en 2e klasse naar Weenen via Keulen afgegeven, geldig gedurende 30 dagen, voor alle dienstregeling aangegeven treinen. Zijnde o. a. de vrachtprijs 's-BoschWeen-en, via Passau, le klasse f 102.48, 2e klasse./ 74,16. 's-BoschWeenen, via Simbach, 1 c klasse 108.2e klasse f 78. Retourbilletten 2e en 3e klasse, geldig gedurende 21 dagen 's-BoschWeenen, via Passau, 2e klasse 44.28, 3e klasse 30.24). Deze laatste kaarten zijn alléén geldig in de richting naar Weenen Des Maandags van iedere week, en wèl tot Venlo op alle treinen der staatsspoorwegen, waarin zich rijtuigen der op de kaarten aangegeven klasse be vinden; van Venlo tot Ke.ulen op alle gewone trei nen, geen sneltreinen zijnde, van de Rheinischen Bhan en van .Keulen naar Weenen alleen op den extra-trein, die des'Maandags avond ten 11 ure van Keulen vertrekt; in de richting van Weenen Des Vrijdags voor,, dei?.extra-trein die aldaar des avonds vertrekt.en Zoiidags 's morgens ten 6% uren te Keulen zal aankopien. Van Keulen tot Venlo zijn deze retourlcaarteq alsdan dien dag voor de terugreis geldig óp. ajle gewone personentreinen, geen sneltreinen zijnde, 'der Rheinische Bahn,.en op de staatsspoorwegen .afle tj.e.inen,, jvaptifl aifih rijtuigen der op de kaarten aangegeven klasse be vinden. DUIVENÖÜKE,i T7 Mei.' Eergisteren had bij het afbreken eéner oude schuur, op de hofstede van J. Padmos onder deze gemeente, een treurig onge luk plaats. Bij het nederlaten der bind ten schijnen de noodige' voorzorgsmaatregelen niet genomen te zijn; althans toen het eerste bindt nedergelaten werd, kwam liet volgende van zelf naar beneden en trof een veelbelovend 19 jarig jongeling, A. J. v. d. Weele, midden op het lijf, zoodat hij naeenigc minu ten den geest gaf. 'Ook de timmerman v. el. Werff bekwam zware kneuzingen, doch er is hoop op zijn behoud. GRONINGEN, 19 Mei. Gisteren morgen woonde de Koning in de Martinikerk de godsdienstoefening bij, onder het gehoor van ds. A. van Toorenenber- gen, die tot tekst had gekozen Hebr. 13 vs. 8: Tusschen de rede werd door de gemeente gezongen vs. 3 van gezang 269, vervaardigd door Louise Ilenriëtte van Brandenburg, geboren Prinses van Oranje. Aan het slot zijner rede hield de pred. een toespraak tot Z. M. Gisteren middag na afloop der audiëntie bracht Z. M. een bezoek aan den onder-adjudant Kohier in de Driemolendrift, eene builrt, waar Z. M. met het rijtuig niet kon naderen, zoodat een groot eind van den weg te voet moest worden afgelegd, waarbij Z. M. werd omstuwd door de bewoners dier buurt, die, opgetogen over deze populaire daad des konings, hem luide toejuichten. Omtrent dit bezoek vernemen wij overigens het volgende: De Kommissaris'des Konings had Z. M. medegedeeld, dat de grijze- Kohier bij Z. M. ter audiëntie wenschte te verschijnen. De Koning ant woordde echter, diep getroffen, dat het zijn wensclv was den vader op te zoeken van een man, die zijn bloed voor liet vaderland had geofferd, en dadelijk werd 's Konings adjudant gelast bij'den onder adjudant Kohier belet te vragen voor een*1 bezoek van den vorst. Ten huize van Köliler waren ook drie zoontjes van den overleden generaal-majoor,' die door hunnen grootyader, wegens zijn ver gevor derden leeftijd,, in de bescherming van den Konin werden aanbevolen. VKonings kort bezoek maakte op den ouden militair een diepen indruk. TIJD1M. FRANKRIJK. VERSAILLES, 20 Mei. Nationale vergadering. Benoeming van de vico-presidehtou. Gekozen werden do hecren Goulard met 367 stommen, Benoist, Azy met 3G6 en Vitet met 354 stemmen. Bij herstemming tusschen de lieeren Martel, Rampon, Duclerc en Larcy verkreeg eerstgenoemde 308, laatstgenoemde 304 stommen. Daar geen van beiden echter ook nu weder de volstrekte meèrderheid verwierf, zal, ter ver kiezing van den vierden vice-president morgen nog inaals herstemd worden. Tot secretarissen werden benoemd de lieeren Des- jardins, Bourdon, Voisin, Grivart, Cazenove en Rives. De heer Buffet, kandidaat van de rechterzijde, is tot president der nationale vergadering gekozen met 359 stemmen tegen den heer Martel, van de linkerzijde, die 289 stemmen verkreeg 3 hilletten waren van onwaarde. Do konstitutionnëele wetsontwerpen in lcon- servatief-repuhlikeinschen geest gesteld komen kor telijk hierop neör het gouvernement der republiek bestaat uit een senaat van 265 leden, een kamer van volksvertegenwoordigers van 537 leden, en een presi dent der republiek. De senaat wordt benoemd voor 10 jaren en iedere 2 jaren voor een vijfde vernieuwd. De kamer van volksvertegenwoordigers wordt vooï 5 jaren benoemd en na hot vijfde jaar geheel ver nieuwd. De president der republiek wordt voor 5 jaren gekozen en is herkiesbaar. Elk der 86 departe menten benoemt volgens het algemeen stemrecht 3 senatoren, en hot grondgebied van Belfort, de depar tementen van Algerië .en de eilanden Reunion, Mar tinique en Guadeloupe benoemen ioder een. Tot sena toren kunnen slechts benoemd worden leden en ex- leden der kamer en der wetgevende vergaderingen ministers en oud-ministers, leden van den raad van state, van het hof van kassatie en van de rekenkamer, presidenten en oud-presidenton der algemeene stateu, leden van het instituiit, léden van clen hoogeu raad, van handel, landbouw en iïijverheid, kardinalen, aarts bisschoppen en bisschoppen, de presidenten der twe.e lutbersche konsistoriëu,.die de rneqste kiezers hebben, en yan d,etwaalf.konsistoriën, der hervormde gods- tüenst,,. die do- moeste kiezers, hebben, de president en de opperrabbijn van het centime kensistorie der israë- lietën in Frankrijk, do maarschalken en divisie-gene raals, de admiraals en vice-admiraals in aktieve dienst of in hot reservekader, de gouverneurs van Algerië en van de drie groote kolöniën, als zij reeds vijf jaren gouverneur géweest zijp, de prefokten in aktieve dienst, de burgemeester van steden die meer dan 100,000 zielen, tellen, de ambtenaren, die gedurende tien jaren den post van direkteur in de centrale admi- nistratiën der ministeriën hebben bekleed, de gepensi oneerde rechterlijke ambtenaren, die tot het hof van kassatie of het hof van appel hebben behoord of die president van een burgerlijke rechtbank geweest zijn. Elk der 362 arrondissementen van Frankrijk verkiest rechtstreeks een volksvertegenwoordiger, maar de arrondissementen, die meer dan 100,000 zielen tellen, kiezen op iedere 100,000 meer een volksvertegenwoor diger, De 'president der republiek wordt verkozen door een kongres, bcstaaiïde uit de leden van den seüaat, de leden van de kamer der volksvertegenwoor digers en een delegatie van die leden, door ieder der algemeene raden van Frankrijk on Algerië, in de zit ting in Augustus van het jaar, waarin de president moet gekozen worden, aan te wijzen. Dat kongres zal door den voorzitter Van den senaat worden gepresi deerd, enz. Dan volgen de machts-attrihuten van senaat, kamer en president. Het algemeen stemrecht is ongeschonden gebleven1 j ieder. Franschman van 21 jaar is kiezer in do plaats waar hij öén jaar heeft ge woond. Slechts de stemming volgens de lijst is afge schaft 'en vervangen door .de persoonlijke stemming hij arrondissement. ENGELAND. Per Steamer Loandzijn in Engeland zeer ongun stige tijdingen van Afrika's Westkust ontvangen. Op den 18 April 11. was een grooto veldslag geleverd tusschen dé Ashantijnen en Fantijnen ter Kust van Guinoa, waarbij do laatsten wederom geslagen wer den. Do overwonnen Fantijnen namen dientengevolge de wijk op het gebied der Engelschcn. Daar de Ashan tijnen zich gereed maakten, hen ook daar te vervol gen, en mot een leger van 10,000 man Elmina bedreig den, moest Engeland op tegenweer bedacht zijn en de Fantijnen onder zijne bescherming nemen. Van nu af was de strijd tusschen twee Afnkaansche stammen onderling in een oorlog tusschen Engeland en Ashan- tee overgegaan. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Times gericht waren er geruchten te Orenburg in ornloon meldende dat de Russen het grondgebied van Kkiva bereikt hadden, zonder ernstig gevecht. De twee Turkostansche afdeelingen onder generaal Kaufmanu tellen 5000 man met 1400 man ruiterij, 9000 kameelen, 32 stukken geschut, vier mortieren en vier ijzeren booten tot het overvaren van rivieren bestemd De Russische schepen, die de topografen aan boord hebben, zijn den mond der Amu binueugeloopen om een vaarbaar kanaal naar Cungrad te ontdekken Door invloedrijke personen te St.-Petersburg wordt do inlijving der weerspannige Bokharen met het onderworpen Khokaud bepleit." üit Parijs is aan de Times bericht, dat aldaar Japanscho tijdingen ontvangen zijn, meldende dat de 1938 christen-inboorlingen, die vóór drie jaren uit hunne dorpen in de nabijheid van Nagassaki naar de uiterste punten van het rijk verdreven werden, on voorwaardelijk verlof hebben verkregeu om huis waarts te koeren. Verder wordt uit dezelfde stad aan genoemd blad bericht dat volgens de te Berlijn loopende geruchten de verdrijving der joodsche bevolking uit Kiew in ver band staat met een voornemen der Russische regee ring, om Kiew tot eene der hoofdsteden van het rijk te maken.' Aangaande don toestand in Turkije leest men, ins gelijks iu de Timeshet volgende telegram uit Berlijn: »Do dagbladen van St.-Petersburg bereiden het eene na hot andere, hunne lezers voor op ern stige gebeurtenissen iu Turkije, welk land, voka'us do voorstelling die zij er van geven, op het punt. zou zijn van in duigen te vallen. Het Ottomanische wan beheer heeft, zeggen zij-, zijn toppunt bereikt, en aan gezien de gezondheidstoestand van den Sultan spoedig een regentschap vereischen zal, zoo moot men volgens genoemdo dagbladen, onlusten verwachten, die Rusland zullen noodzaken zijne belangen te be schermen. DU ITS OMLAND. Het verhaal van den officier to Dantzig, die de neuzen zijner manschappen met een sigaar brandde, door velen betwijfeld, blijkt waar. Hij bevindt zich thans te Graudentz, waar hij 1 jaar en 9 maanden vestingstraf moet ondergaan. SPANJE. Het Spaansche blad, la Ljualidadgeeft ecnigc bijzonderheden omtrent 'de zaak van Sanahuja, die do eerste berichten daarvan aanmerkelijk wijzigen. Wel fusiieerden de Carlisten hunne gevangenen, maar dezen waren niet ten getale van 150; slechts 10 of 12 werden bij de eerste verrassing gevangen genomen eu onmiddelijk doodgeschoten. De republikeinen bekwa men echter spoedig van den eersten schrik en stelden zichmanhaftig te weer, met het gevolg dat zij do Carlisten afsloegen en tot in het gebergte vervolgden. Deze bijzonderheden worden door een telegram aan de regeuring van den civielen gouverneur uit Lorida be vestigd. Het gerucht, zooals het eergisteren werd medegedeeld, maakt^ o. a. te Barcelona zoo groote sensatie dat de autoriteiten niet dan met do grootste inspanning konden verhinderen, dat hot volk op de gevangen Carlisten wraak nam voor de wreedheden hunner partijgenooten. Nog juist bij tij ds werden zij allen naar een fort overgebracht. Den 18en heeft ge neraal Velarde in Catalonië de eerste maatregelen voor eene levée en masse genomen. B E L G 1 E. De Belgische minister van Oorlog heeft Woensdag twee militaire ontwerpen aan de Kamer overgelegd, strekkende tot organisatie der remplaceering, tot instelling van herkeuringsraden cn verlenging van den aktieven diensttijd bij het wapen der infanterie, alsmede tot wijziging der bestaande dienstregelingen. De nieuwe minister zal dus ook eens probeeren, wat aan zijn voorganger Guillaume reeds de portefeuille heeft gekost, en allicht ook thans het ministerie aan het waggelen zal brengen. GEMENGDE BERICHTEN. Dingsdag voormiddag had te Leiden de verkoop plaats van een studenten-boedel bij rechterlijke machtiging, wegens wanbetaling van plaatselijke belasting. De geëxecuteerde woonde met zijne vrienden en een korps muziekanten de plechtigheid bij. Het behoeft niet gezegd te worden dat geen enkel voorwerp, ie koop aangeboden, in handen van anderen overging, maar alles weder door den vroe- geren eigenaar werd opgekocht. Te Yt>selmuiden zijn drie personen door twee veldwachters gestoord in het doen van opgravingen op het kerkhof. Zooals zij beweren, hadden de opgravingen ten doel een door het spiritisme aan gewezen schat op te delven. Anderen vermoeden dat van kerkliofroof sprake zou moeten zijn.

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 6