„Bij de tegenwoordige hooge en nog steeds stij gende prijzen van steenkolen, kan men licht besef fen welk een besparing van kosten de algemeene toepassing van dit stelsel zal veroorzaken. „De gewone gasfabrieken kunnen blijven dienen, met dit onbeduidend verschil dat zij hun ovens koud kunnen laten. „De zaak moet zoo eenvoudig zijn, dat de;geluk kige ontdekker maar niet kan begrijpen dat de wetenschap niet vroeger reeds op het spoor is ge komen [Dagblad), De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen heeft voor hen die de wereldtentöonstelling to Weenen gaan bezoeken, goedkoope reisgelegen- heden daargesteld. Voor het Zuidernet worden thans aan de stations Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, 's-Bosch, Tilburg en Roermond retourbilletten le en 2e klasse naar Weenen via Keulen afgegeven, geldig gedurende 30 dagen, voor alle dienstregeling aangegeven treinen. Zijnde o. a. de vrachtprijs 's-BoschWeenen, via Passau, le klasse i02.48,. 2e klasse f 74.1R- 's-BoachWeenen, via Simbach, 1 e klasse f 108.2e klasse f 78.-—, Retourbilletten 2e en 3e klasse, geldig gedurende 21 dagen; 's-BoschWeenen, via Passau, 2e klasse f 44.28, 3e klasse/30.24. Deze laatste kaarten zijn" alléén geldig in de richting naar Weenen Des Maandags van iedere week, en wèl tot Venlo op alle treinen der staatsspoorwegen, waarin zich rijtuigen der op de kaarten aangegeven klasse be vinden; van Venlo tot Keulen op alle ge.wpne .trei nen, geen sneltreinen zijnde, van de Rheinisclien Bhan en van Keulen naar Weenen alleen op den extra-trein, die des Maandags avond ten 1L ure van Keulen vertrekt; in de richting van Weenen Des Vrijdags voor den extra-trein die aldaar des avonds vertrekt en Zondags 's morgens ten 61/ uren te Keulen zal aankomen. Van Keulen tot Venlo zijn deze retourkaarten alsdan dien dag voor de terugreis geldig op alle gewone personentreinen, geen sneltreinen zijnde, d,er Rkeinische Bahn, en,0[) de staatsspoorwegen op alle treinen, waarin zich rijtuigen der op de kaarten aangegeven klasse be vinden. derden leeftijd, in de bescherming van den Koning werden aanbevolen, 's Konings kort bezoek maakte pp den ouden militair een diepen indruk. DUIVENDURE, 17 Mei. Eergisteren ba<L bij het afbreken eener oude schuur, op de hofstede van J. Padmos onder-deze gemeènte, een treurig onge luk plaats. Bij het nederlafén der bind-ten schijnen de noodige voorzorgsmaatregelen niet genomen le zijn; althans toen het eerste bindt nedergelaten werd, kwam het volgende van zelf naar beneden en trof een veelbelovend 19 jarig jongeling, A.;^t v, d. Weele, midden op. hel lijf, zoodat hij na eenige minu ten den geest gaf. 'Ook de timmerman v. ai Wèrff bekwam zware kneuzingen, doch er is hoop^op zijn behoud. GRONINGEN, 19 Mqi.rGisteren morgen woonde, de Koning in de Martinikerk de godsdienstoefening, bij, onder liet gehoor van fls. A. van Toorencnber- gen, die tot tekst had gekozen Hebr. 13 vs. 8: Tusschen de rede werd door de gemeente gezongen vs. 3 van gezang' 269j vervaardigd door-Louisè Henriëtte van Brandenburg, geboren Prinses van Oranje. Aan het slot zijner rede hield de pred. een toespraak tot Z. M. - Gisteren middag na afloop der audiëntie bracht Z. M. een bezoek aan den ondet-adjudant'Kohier in de Driemolendrift, eeiie buurt, waar Z. M. met het rijtuig niet kon naderen, zoodat een groot eind van den weg te voet moest worden afgelegd, waarbij Z. M. werd omstuwd door de bewoners dier buurt, die, opgetogen over deze populaire daad des konings, hem luide toejuichten. Omtrent dit bezoek vernemen wij overigens het volgende: De Kommissaris des Konings had Z. M. medegedeeld, dat de grijze, Kohier bij Z. M. ter audiëntie wenschte te verschijnen. De Koning ant woordde echter, diep getroffen, dat het zijn wensch was den vader op te zoeken van een man, die zijn bloed voor het vaderland had geofferd, en dadelijk werd 's Konings adjudant gelast bij den onder- adjudant Köbler belet te vragen voor een bezoek van den vorst. Ten buize van Kohier waren ook drie zoontjes van den overleden generaal-majoor, die door huonaa grootvader, wegens zijn ver gevor F RAN K RIJ K. VERSAILLES, 20 Mei. Nationale vergadering. Benoeming van de viqe-presidenten. Gekozen werden de he er en Goulard met 367 stemmen, Benoist Azy met 366 en Vitot met 354 stemmen. Bij herstemming tusschen de heeren Martel, Rampon, Duclerc en Larcy verkreeg eerstgenoemde 308, laatstgenoemde 304 stemmen. Daar geen van beiden echter ook nu weder de volstrekte meerderheid verwierf,zal, ter ver kiezing van den vierden vice-president morgen nog maals herstemd worden. Tot secretarissen Werden benoemd de heeren Des- jardins, Bourdon, Voisin, Grivart, Cazenove en Rives. De heer Buffet, kandidaat van de rechtërzijde, is tot president der nationale vergadering gekozen met 359 stemmen tegen den,heer Martel, van de linkerzijde, die 289 stemmen verkreeg3 biüetten waren van onwaarde. De konstitutionneele wetsontwerpen in kom servatief-republikeinSehen geest gesteld komen kor- telijk hierop noGrhet gouvernement der republiek bestaat uit een senaat yan 265 leden, een kamer van volksvertegenwoordigers van 537 leden, en een presi dent der republiek. De senaat wordt benoemd voor 10 jaren en iedere 2 jaren voor een vijfde vernieuwd. De kamer van volksvertegenwoordigers wordt voor 5 jaren benoemd en na het vijfde jaar geheel ver nieuwd. De president der republiek wordt voor 5 jaren gekozen en is herkiesbaar. Elk der 86 departe menten benoemt volgens bet algemeen stemrecht 3 senatoren, en hot grondgebied van Belfort, de depar tementen van Algerië en de eilanden Réunion, Mar tinique en Guadeloupe benoemen ieder een. Tot sena toren bunnen slechts benoemd worden leden en ex- lcdeft der kamer en der wetgevende vergaderingen, ministers en oud-ministers, leden van den raad van state, van het hof van kassatie en van de rekenkamer, presidenten en oud-presidenten der algemeene staten, leden van het instituut, ïeden van dén'hoógèn raad, Van handel, landbouw en njjvërheid, kardinalen, aarts bisschoppen en bisschoppen, de presidenten der twee luthersóhe konsisjioriëu, die de meeste kiezers hebben, en van..' de twaalf koüsistoriën, der korvormde gods dienst, -die do., meqste'kiezers hebben, de president en de op'perrabijn van het centrale konsistorie der israë- liefeniu Frankrijk, de maarschalken en divisie-gene- rasils, d$ admiraals en yice-iadmiraals in aktieve dienst 'OÖn'hot reservekader, de gouverneurs van Algerië en van de drie groote koloniën, als zij reeds vijf jaren gouverneur geweest zijn,tale prefekten in aktieve dienst, ,fle burgemeester van steden die meer dan 100,0001; zielen tellen, de ambtenaren, die geduronde tien jarón den post van direkteur in de centrale admi- nistratiën der minjsteriën hebben bekleed, de gepensi oneerde 'rechterlijke ambteharen, dié tot hot hof van kassatie, of het hof van appel hebben behoord of die .president van pén burgerlijke rechtbank geweest zijn. Elk der 362 arrondissementen van Frankrijk verkiest rechtstreeks een yolksvertegenwoordiger, maar de arrondissementen, .die meer dan 100,000 zielen tellen, kiezpn op iedere 100,000 meer eeii volksvertegenwoor digend ~|De president der republiek wordt' verkozen door eén kongres, bestaande uit de loden van den senaat, de leden van de kamer der volksvertegenwoor digers en een delegatie- va$ diededen, door ieder der algemeene raden van Frankrrjk'en'Algerië, in de zit- 'tihg in Augustus van het jaar, Waarin de president moet gekozen worden, aa,n te wijzen. Dat kongres zal door den. voorzitter van' den senaat worden gepresi deerd. enz. Dan volgen de machts-attributen van éehaat, kamer en, president, liet algemeen stemrecht is ongeschonden geblevenieder Franschmaiï van 21' jaar is kiezer in- de plaats waar hij één jaar heeft ge woond. Slechts de stemming volgens de lijst is afge schaft en vervangen door de persoonlijke stemming bij arrondissement. 1 1 ENGELAND. Per Steamer Loanclzijn in Engeland zeer ongun stige tijdingen van Afrika's Westkust ontvangen. Op den 18 April 11.,.was een grooto veldslag geleverd tusschen de Ashantijnen en Fantijnen ter Kust van Gqinea, waarbij de' laatsten wederom geslagen wer den. De overwonnen Fantijnen namen dientengevolge de wijk o.p het gebied der EngelSchen. Daar de Ashan tijnen zich gereed maakten, hen ook daar te vervol gen, en met een leger van 10,00.0 man Elmina bedreig den, moest. Engeland op tegenweer bedacht zijn en de Fantijnen onder zijne bescherming nemen. Van nu af was de strijd tusschen twee Afrikaansche stammen onderling in een oorlog tusschen Engeland ën Ashan- tee 'overgegaan. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Times gericht waren er geruchten te Orenburg in omloop meldende dat de Russen het grondgebied van Khiva bereikt hadden, zonder ernstig gevecht. De twee Turkostansche afdeelingen onder generaal Kaufmann tellen 5000 man met 1400 man ruiterij, 9000 fh kameelen, 32 stukken geschut, vier mortieren en vier ijzeren booten tot het overvaren van rivieren bestemd De Russische schepen, die de topografen aan boord' hebben, zijn den mond der Amu binnengeloopen om een vaarbaar kanaal naar Cungrad te ontdekken Door invloedrijke personen te St.-Petersburg wordt de inlijving der weerspannige Bokharen met het onderworpen Khokand bepleit." Uit Parijs is aan de Times bericht, dat aldaar Japansche tijdingen ontvangen zijn, meldende dat de 1938 christen-inboorlingen, die vóór drie jaren uit hunne dorpen in de nabijheid van Nagassaki naar de uiterste punten van het rijk verdreven werden, on voorwaardelijk verlof hebben verkregen om huis waarts te keeren. Verder wordt uit dezelfde stad aan genoemd blad bericht dat volgens de to Berlijn loopende geruchten de verdrijving der joodsche bevolking uit Kiew in ver band staat met een voornemen der Russische re^ee- ring, om Kiow tot eene der hoofdsteden van het rijk te maken.' Aangaande den toestand in Turkije leest men, ins gelijks. in de Times, het volgende telegram uit BerlijnDe dagbladen van St.-Petersburg bereiden het eene na het andere, hunne lezers voor op ern stige gebeurtenissen in Turkije, welk land, volgens de voorstelling die zij er van geven, op bet punt zou zijn van in duigen te vallen. Het Ottomanische wan beheer heeft; zeggen zij, zijn toppunt bereikt, en aan gezien de gezondheidstoestand van den Sultan spoedig een regentschap vereischen zal, zoo moet men volgens genoemde dagbladen, onlusten verwachten, die Ruslandzullen noodzaken zijne belangen te be schermen. DUITSCHLAND. Het verhaal van den officier te Dantzig, die do neuzen zijner manschappen met een sigaar brandde, door velen betwijfeld, blijkt waar. Hij bevindt zich thans te Graudentz, waar hij 1 jaar en 9 maanden vestingstraf moet ondergaan. SPANJE. Het Spaansche blad, la Igualidad, geeft eenige bijzonderheden omtrent de zaak van Sanahuja, die de eerste berichten daarvan aanmerkelijk wijzigen. Wel fusileerden de Carlisten hunne gevangenen, maar dezen wareu niet ten getale van 150; slechts 10 of 12 werden -bij de eerste verrassing gevangen genomen en onmiddelijk doodgeschoten. De republikeinen bekwa men echter spoedig van den eersten schrik en stelden zich manhaftig te weer, met het gevolg dat zij de Carlisten afsloegen en tot in het gebergte vervolgden. Deze bijzonderheden worden door een telegram aan de regeel'ing van den civiel en gouverneur uit Lorida be vestigd. Het gerucht, zooals het eergisteren werd medegedeeld, maakte o. a. te Barcelona zoo groote sensatie dat de autoriteiten niet dan met de grootste inspanning konden verhinderen, dat hot volk op de gevangen Carlisten wraak nam voor do wreedheden hunner partijgenooten. Nog juist bij tijds werden zij allen naar een fort overgebracht. Den 18en heeft ge neraal Velarde in Catalonië de eerste maatregelen voor eene levée en masse genomen. B E L G I E. De Belgische minister van Oorlog heeft Woensdag twee militaire ontwerpen aan de Kamer overgelegd, strekkende tot organisatie der remplaceering, tot instelling van herkeuringsraden cn verlenging van den aktieven diensttijd bij het wapen der infanterie, alsmede tot wijziging der bestaande dienstregelingen. De nieuwe minister zal dus ook eens probeeren, wat aan zijn voorganger Guillaume reeds de portefeuille heeft gekost, en allicht ook thans het ministerie aan het waggelen zal brengen. GEMENGDE BERICHTEN. Dingsdag voormiddag had te Leiden de verkoop plaats van een studenten-boedel bij rechterlijke machtiging, wegens wanbetaling van plaatselijke belasting. De geëxecuteerde woonde met zijne vrienden en een korps muziekanlen de plechtigheid bij. Het behoeft niet gezegd te worden dat geen enkel vootwerp, te koop aangeboden, in handen van anderen overging, maar alles weder door den vroe- geren eigenaar werd opgekocht. Te Ysselmuiden zijn drie personen door twee veldwachters gestoord in het doen van opgravingen op het kerkhof. Zooals zij beweren, hadden de opgravingen ten doel een door het spiritisme aan gewezen schat op te delven. Anderen vermoeden dat van kerkhofroof sprake zou moeten zijn.

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 2