D1L VLI8SITOSCHE COURANT. .000, 1873. N°. 31. Donderdag 17 April. II Jaargang. i73 IN0 8. RIS: 3. 200 pet' stujj GEMEENTE-BESTUUR. BI1EEMDSCHE TIJDINGEN. de Thee-handelaren seen, uitmuir 'EEIIOUDISNDÏÏBID, van 12»/a eu PLANK, "Wal- issingen te verkrijgen. at. Gelderland ELDOOEN. [JKERK. AGENlNGEN. TEECHT. Si. VASTGOED, ter NADEK BIJ PBOSPEOTCS OMSOHBEVEN. taal groot v;iu dier* datum £e' afzonderlijk bobeer» 1 rnhem. "WESTENDOB' Nieuwendijk, wijk H no. 101. vlissingen. Adverteutiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: f. h. schiffer. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden/ 1.—, franco per post/1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post-Directeuren. publikatiën. No. 30. Politie. Instructie voor de torenwachters en klokluiders te Vlissingen, De Burgemetstai en Wethouders van Vlissingen, maken hekend: dat zij in hunne vergadering van den 29 Maart jl. hebben vast gesteld de navolgende INSTRUCTIE voor de Torenwachters en Klokluiders te Vlissingen. Artikel 1. Op den toren van de St. Jacobskerk zal zich dei nachts eene wacht bevinden. Daartoe worden drie personen aangesteld, onder den naam van Torenwachters e» Klokluiders. Art. 2. Twee van deze torenwachtera zijn verpligt, gedurende de zes wintermaanden, vau 1 October tot 1 April, van af tien aren des avonds tot des morgens vijf uren, en gedurende de zes zomer maanden van af elf ure des avonds tot des morgens drie uren, in het wachthuis op den toren aanwezig te zijn. Art. 3. Zij ziju verpligt bij beurt de wacht te houden, en toe te zien, of ook ergens, 'tzij in of buiten de gemeente brand bespeurd wordt. Deze beurten zullen geregeld worden door den Oommissaris van Politie-, de daarvan vervaardigde tabel, zal worden opgehangen in de wacht op dea toreu, ea ia die van de Politie. Art. 4. Bij het ontdekken van brand, is een van hen verpligt, zich dadelijk naar da Politiewacht te begeren, om daarvan mededee* line te doen. Intusschea wordt door den anderen torenwachter een lantaarn ontstokon en gehangen aan een der boeken van de gaanderij, en wel aan de zijde, waar de brand bespeurd is. Art. 5. Zoodra de vlam van aenig brandend gebouw, in of onder de ge meente, naar buiten uitslaat, zal hij verpligt zijn dadelijk do brandklok te luiden. Art. 6. Ten bewijze dat zij waakzaam op hnn post zijn, zal hij die de «acht heeft verpligt wezen, ieder uur de gaanderij van den toren rond te gaan; aan de vier hoeken op den horen te blazen, en daar mede voort te gaan tot dat de wacht geëindigd is. Art. 7. Zij zullen verpligt ziju zonder buitengewone vergoeding d« klok te luiden, om het begin en het einde der jaarmarkt bekend te makenzoomede in buitengewone gevallen, ala hun zulks door Burgemeester en Wethouders bevolen wordt. Indien do groote klok moet geluid worden, zullen zij zooveel hulp erlangen, als blijken zal noodig te zijn. Art. 8. Zaj zijn verpligt de wachtkamer behoorlijk schoon te honden, ea toe te zien dat de horens of trompetten, zoomede de lantarens in orde zijn en blijven. Indien aan een of ander eenig defect ont staat, zullen zij daarvan onmiddelijk kennis geven aan den Ge meente-Bouwmeester, ten einde daarin te voorzien. Art. 9. Van Gemeente wege wordt aan hen van r en licht verstrekt, zy zijn verpligt daarmede voorzigtig om te gaan, ten einde brandge vaar te voorkomen. Art. 10. Overtreding van iedere bepaling dezer Instructie zal gestraft worden met eene boete van tien gulden, in te houden van hunne jaarwedde. Bij herhaalde overtreding of nalatigheid zullen zij door Bur- gameester en Wethouders ontslagen worden. Art. 11. De beambten van politie zijn verpligt, gedurende hunne Baehtwacht, zich te overtuigen dat door de torenwachters aan de bepalingen in de artikelen 4, 5 en 6 voldaan worde, cn zullen noodig, daarvan in hun rapport melding maken. Art. 12. De Gemeente-Bouwmeester en de Commissaris van Politie zqn bevoegd, en wordt aan hen des noods den last opgedragen om zicb door het doen van inspectiën te overtuigen dat door de torenwachters de bepalingen in de artikelen 8 eu 9 worden Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethoudejrs van 1 i 29 Maart 1873. De Burgemeester, WINKELMAN. Dp Secretaris P. FORBES WELS. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5 April 1S73. De Burgemeester en Wethouders voornoemd W I N K E L M A N. De Secretaris p. f O k B E s WELS. "Vlissingen, 10 April. Gepasseerden maandag namiddag genoten de leden der Doelen gevestigd op de Groote Markt in de Oude Vriendschap weder eenige recht genotvolle uren. De edele en nuttige Handboogschutterij Willem III, werd op dien dag met eene kleine prijs- verschieting geopend. De heer A. Geijsen, Hoofd deken, opende de vergadering met eene toepasselijke aanspraak, eii uitte den wensch,de schutterij steeds in bloei te mogen zien toenemen. Een toast door hem ter eere van hunnen Beschermheer Z. M. den Koning ingesteld, werd met een luid hoerahbeantwoord, waarna een aanvang werd gemaakt met schieten. Onder gepaste vreugde, scherts en koat duurde dit tot des avonds 7 uur voort. Toen werden de prijzen door den Hoofddeken uitgereikt, wier toespraak bij die gelegenheid beantwoord werd door die leden, welke een prijs was ten deel gevallen. In een aan gename stemming en allen hoogst voldaan, werd eindelijk de vergadering gesloten. Laatstleden Zondag is alhier in het Gasthuis ge bracht, Reiniert Tobias Henrichsen, oud bijna 17 jaar, licht matroos aan boord van het Noordsch driemastschip Zedakapt. Mikkelen, komende van Antwerpen en bestemd naar Sjusne. Genoemde jon geling was bij het aansteken van het licht, met het hoofd op een ketting gevallen, waardoor hij een her senschudding bekomen heeft, dewelke van dien aard is, dat er weinig hoop op herstel bestaat. Naar wij vernemen zijn van het station Vlissingen op den tweeden Paasehdag vervoerd ruim 8200 rei zigers. Ter beroeping van een predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Harlingen is het volgende 12tal opgemaakt: de heeren P. J. Roscam Abbing, te Ginneken; A. Couvee, te Barneveld; H. W. Creutzberg, alhier; D. P. Huet, te Dirks- land; H. J. James, te Heerden; S. S. de Koe, te Buitenpost; W. Koelman, te Katwijk a/d Rijn; dr. E. H. van Leeuwen, te Vlaardingen; B. Mossel, te Renkum; A. Meerdink, te Harderwijk; P. Romijn P.Az., te Middelharnis; H. C. Voorhoeve, te Amers foort. De leden der Tweede Kamer zijn ter hervatting hunner werkzaamheden bijeengeroepen, op Dinsdag 22 April e. k. Tengevolge van de benoeming van den heer E. Beugel tot kommandant van het huis van korrek- tie te Hoorn, is in diens plaats door den minister van justitie aangesteld tot cipier in het huis van arrest te Rotterdam de heer H. Moezelaar, terwijl in diens plaats is benoemd tot direkteur van het burgerlijk- en militair-huis van verzekering te Middelburg, de heer P. A. Janssen, voormalig kapitein bij de infanterie Bij beschikking van den minister van justitie wor den met 7 Mei a.s. verplaatst de rijksveldwachters 3e klasse en opzieners van de jacht en visscherij H. M. Meijer, van Biervliet naar Scherpenisse, en C. de Graaf, van Scherpenisse naar Biervliet. Uit 's Hage wordt aan de Weesper courant ge schreven, dat de Indische regeering tot de oorlogs verklaring van Atchin zou zijn genoopt, doordien het Indiesch bestuur in het geheim zou onderricht zijn geworden van zeer vijandige plannen, welke door Atchin werden beraamd en op het punt ston den een begin van uitvoering te erlangen. Slechts door de waakzaamheid en aktiviteit van onze In dische gezaghebbers zou het gelukt zijn de samen spanning van Atchin te verijdelen. Verder wordt gemeld, dat de gouverneur-gene raal, met het oog op alle eventualiteiten, zulk eene krachtige versterking der expeditie laat voorberei den, dat zij met een tweede zou gelijk staan. Volgens het Dagllad van Zuid-Holland is er bij het hoofd-komitée van het HoodeKruis niets bekend van de plannen, die, zoo als verscheidene bladen, en ook wij aan het TJtrechtsch dagblad ontleend hebben, bij genoemde vereeniging zoude bestaan omtrent rechtstreeksche bemoeiingen in verband tot de expe ditie naar Atchin. {de Tijd.) Donderdag had een groote instruktie in zake van den dubbelen moord plaats, 't H. v. Z.-H. verhaalt hieromtrent: ^De getuige Blankers werd tegen de Jong gehoord. Blankers heeft de Jong eenige dagen vóór den moord turf zien brengen ten huize van mevrouw van der Kouwen, terwijl de verdachte elke relatie van nering of bedrijf tot de vermoorde ont kent. De Jong volgde zijn gewone taktiekhij ont stak in felle woede en wilde Blankers als het ware aanvliegen, waartoe hij zelfs over de balie sprong. Allerlei kreten en uitroepen werden door de Jong geslaakt, en dat wel op zulk een hartstochtelijke wijze, dat rechters en bewakers hem tot kalmte aan maanden en Blankers verzocht werd zich te verwij deren. Getuige beweerde echter dat de Jong slechts komedie speelde en getuigen en rechters wilde impo neren getuige verklaarde zich kloekmoedig bereid, des noods, aan de Jong onder vier oogen te vertellen wat hij gezien had, daar hij geen den minsten angst voor den woestaard, die trouwens geduchter schijnt dan hij is, gevoelde. Daar de Jong ontstuimig bleef, moest Blankers ten slotte zich toch verwijderen, zonder zijn getuigenis in haar geheel te hebben afgelegd en toegelicht. Ook een jufvrouw, die een bezwarend feit tegen de Jong inbracht, werd door hem beleedigd en gescholdenzij bleef echter zeer bedaard en herhaalde zelfs haar afgelegde verklaring. Bij voortduring maakte de Jong, door vreeselijke tooneelen, den rustigen gang der verhooren onmo gelijk/' Volgens een mededeeling van de stoomvaart maatschappij Nederland zullen de stoomschepen op reis naar Indië niet Havre aandoen zoo als ten onrechte gemeld werd maar te Southampton de via Havre aangevoerde Fransche goederen in schepen. Het TJtrechtsch, daghlad verneemt, dat de vier kleinere schepen, wier vertrek naar Oost-Indië eerst in 't najaar bepaald was, ter zake der aangelegen heden in Atchin en op aandrang van den minister van koloniën spoediger naar Indië zullen stevenen, en dat bij eenige officieren van het leger hier te lande het voornemen zou bestaan om zich tot de regeering te wenden, met verzoek aan de expeditie tegen At chin deel te mogen nemen. Met veel genoegen vermelden wij dat de Neder- landsch-Indische DroogdoJcmaatschappij is tot stand gekomen. Het komité heeft namelijk besloten de ongeplaatste aandeelen, die na den onbevredigender! afloop der inschrijving overblijven, aan de maat-

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1