ING VLISSIflGSCHE COURANT. N 1873. N°. 39. Donderdag 10 April. lfde Jaargang. 0 duim. 1873 N° 8. ^ARIS: >0.000,- 50, 87r3. GEMEENTE-BESTUUR. BIIEMDSCQE TIJDINGEN. Wijk I No. 3i, tc VLESSIACEX. Ie Zolenen van gemaakte 'esclrikt. ;rtu Gelderland Apeldoorn. Nijkerk. Wageningen. Utrecht. XOOR. V in VASTGOED, ter it, It iot m, Ier NADER >BIJ PROSPECTUS OMSCHREVEN. pitaal groot icte van dien datum ge* ïl, afzonderlijk e Arnhem de f 200 per stak ZN., WESTENDORP JER, TE YLISSINGEN. Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentxën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; dc prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.franco por post ƒ1.15. Afzonderlijko nummers 5 Cents. Men Abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Post-Direeteurcn. No. 28. IVa.tiona.le Militie. Tweede zitting van den militieraad. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; brengen ter kennis van de lotelingen dezer ge meente, behoorende tot de ligting van het jaar 1873, die door den militieraad voor de dienst der militie zijn aangewezen of omtrent welke nog geene uitspraak is gedaan, dat die raad op Dinsdag den 15 April 1873, des voormiddags te 9lls uur te Middelburg in de Abdij, eene tweede zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, alsmede omtrent hen, die als plaatsvervangers of num- merverioisselaeprs verlangen op te treden, en dat, bijal dien nopens hunne redenen van vrijstelling nog geene uitspraak is gedaan'? of zij zich in de dienst der militie .wenschen te doen vervangen, zij op gemelden tijd voor den militieraad moeten verschijnen, vergezeld van de personen, die als plaatsvervangers of nummerverwis- selaars voor hen verlangen op te treden, en voorzien van de volgende stukken 1°. wat den plaatsvervanger betreft a. van een getuigschrift, dat hij is ingezeten, onge huwd of kinderloos weduwnaar, ^niet beneden' de 21 jaren oud, en dat hij een goed gedrag heeft geleid. (Dit getuigschrift wordt afgegeven dooi den Burgemeester). b. van het bewijs, dat hij zijne pligten ten aanzien van de militie heeft volbragt, of dat hij er geene te volbrengen had e. indien hij vroeger als militair of op 's lands vloot mogt hebben gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den kommandant van het korps, waarbij hij laatstelijk heeft gediend. (Dit getuigschrift kan bij dien kommandant worden aangevraagd). d. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van de toe stemming van zijn vader of voogd, om als plaats vervanger op te treden. 2®. wat den nummerver wisselaar betreft: a. van een bewijs, afgegeven door den burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is inge schreven onder anderen inhoudende, dat hij tot dusverre tot geene dienst bij de militie is ver- pligt goweest l. van de hierboven onder letter c en d vermeldo stukken c. zoo hij voor do militie is ingeschreven binnen eene gemeente van eeno ander militie-district, dan waartoe de loteling behoort, "wiens dienst hij verlangt waar te nemen, van een door den voor zitter van den militieraad van dat district afge geven uittreksel uit het lotingsregister, waarop hij voorkomt, bevattendo de daarin ten zijnen aanzien vermelde opgaven. Nadat de persoon, die als plaatsvervanger of num mer ver wisselaar zal optreden, als zoodanig is toege laten, zal door of van ,wego den loteling, die zich doet vervangen, aan den militieraad moeten worden over gelegd een afschrift van de notariële akte van over eenkomst over de vervanging in de dienst. Tot afgifte van de stukken, hierboven onder 1 a en 2 a bedoeld, zal op Woensdag den 9 April eerst komende, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in een oer lokalen van het raadhuis zitting worden gehouden, f'ie als plaatsvervanger verlangt op te treden zal als dan vergezeld moeten zjjn van ,twee bij den Burge meester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verkla ag omtrent het gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afleggen en onderteekenen. 1 Wordende voorts aan de belanghebbenden in her- muering gebragt om zich niet te verlaten op het ont vangen van een oproepingsbillet, daar het niet ont vangen van dit billet niet ontheft van de verpligting °p Vei'schijnen voor dien raad. kuis hiervan afkondiging geschied, waar het be kort, den 4 April 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. Vlissingen, 9 April.. De Middelburgsche courant van gisteren tracht, naar aanleiding van den uitslag dei- verkiezing voor de Tweede Kamer te Lei den, in een hoofdartikel den stand en de waarde der politieke partijen in ons Vader land te schetsen. Behalve dat die schets zeer gebrekkig is, zien we bovendien hoe het blad nederig genoeg is om allen in ons land, die in de politiek niet denken zooals zijn redaktie, tot vijanden te verklaren van onzen konstitntioneelen staat. Naïever redeneering lazen wij zelden. Eergisteren hebben een twintigtal stadenten uit Delfr., onder leiding van den hoofdingenieur Simons, met belangstelling de prachtige gebouwde sluizen, het hoofd en de verdere kanaalwerken bezichtigd. Jammer dat het zulk een ongunstig weer was. Heden wappert aan het Belgisch konsulaat, als mede aan het Belgisch loodswezen en deszelfs loods- vaartuigen de nationale vlag, eer gelegenheid der verjaring van Z. M. den Koning der Belgen, welke heden zijn 3Se jaar intreedt. De Kommissaris des Konings in de provincie Zeeland, heeft bekend gemaakt, dat de waterspiegel in het bovenpand van het kanaal van Nenzen naar Geut, van den 14en tot en met den 21cn dezer 60 c.m. zal worden verlaagd, en gehouden gelijk met dien van het beneden punt, dat is op 1,88 m. boven A. Men schrijft uit Sluis van 2 AprilGaat er ein delijk gevolg gegeven worden aan het plan om een spoorweg te leggen van Sluis naar Heist? Nieuwe opmetiugen zijn er gedaan, die zulks laten veron derstellen. Men weet dat dit plan werkelijk bestaat; doch thans is er weer sprake om het uit te breiden van Sluis naar IJzeudijke, met eene zij vertakking van deze laatste plaats met de lijn EeclooSelsaete op Caprijcke. Het is een ontwerp dat geschikt is om aan de betrachtingen van geheel deze streek te voldoen. Er moet te Zuiddorpe een herstemming plaats hebben voor een raadslid, in plaats van den heer L. E. Dierick, overleden, tusschen de heeren J. van Haelst en A. J. Ongenae, die ieder 14 stemmen op zich vereenigden. Volgens de Londensche Railwy news van jl. Zaterdag, is een bekwaam ingenieur op dit oogen- blik bezig met het doen der noodige studiën en opmetingen van de beide havens van Harwich en Thameshaven, om le beslissen welke van deze twee de grootste voordeelen aanbiedt als een punt van aankomst en vertrek voor een regelmatigen stooin- bootdienst tusschen Engeland en Vlissingen, ten einde daardoor de middelen van internationaal ver keer te verbeteren. Aan de leden der Tweede Kamer is het verslag bekend gemaakt van de kommissie van Onderzoek over het ontwerp tot goedkeuring van het traktaat, tusschen Nederland en België gesloten. De meer derheid beschouwde het ontwerp als op zich zelf te staan. Over de waarde van gesloten traktaat heerschte eenig verschil van gevoelen. Onderscheidene vragen, door de kommissie van Rapporteurs gedaan, werden door de Regeering beantwoord. De meerderheid dier kommissie is van oordeel, dat door dat ant woord der Regeering vele geopperde bezwarenzoo niet geheel opgelost, dan toch voldoende wederlegd zijn. De Visscherij-tentoonstelling, waarvan wij on langs spraken, is thans te Berlijn geopend. Hetgeen bij het groote publiek de meeste aandacht trekt, is, volgens de Weser. Zeitungde //flinke, eenvoudige, voorkomende Scheveninger visscher" in zijn eigen aardige kleederdracht, die het toezicht heeft op eene gedeelte der voorwerpen, uit Nederland ter tentoon stelling ingezonden. Hij is de eenige in zijn soort, want men treft wel zeer nette bustes van Sleeswijker visschers ter tentoonstelling aan, maar geen ware visschers, zooals de Scheveninger. De keizer wijdde, bij zijn komst aldaar een gc- ruimen tijd aan de bezichtiging van hetNeder- landsch gedeelte. De Scheveninger, Dirk Spaan, werd door hem niet voorbijgezien, want hij ver langde zelfs det de ferme zeeman, die het eereteekeu van verdienste draagt, aan hem zon worden voor gesteld, hetgeen door den heer Pollen, den Neder- landschen kommissaris, die tot ridder van den Rooden adelaar 4e kl. is benoemd, geschiedde. Onder de menigte inzendingen worden vele uit Nederland vermeld: visschen voor den handel en op spiritus, herkomstig uit de Noordzee en Mada gascar, ingezonden door den heer Pollen, uit Scheveningen; broeitoestellen voor zalmeieren, inge zonden door het genootschap Natura ArtisMagistra harpoenen en andere werktuigen, bij de walvisch- vangst gebruikelijk, uit Leiden, en Rotterdam, enz. Met groote ingenomenheid deelen wij mede, dat aan Nederland, in den vreemde, een buitengewone onderscheiding is te beurt gevallen, waarop Vorst en volk met fierheid mogen roemen. Tusschen twee machtige staten van Europa Frankrijk en Engeland is, bij nadere regeling der handelsbetrekkingen tusschen die rijken, een ver schil van interpretatie ontstaan, dat de minister van buifcenlandsche zaken noch de diplomatie tot eene oplossing konden brengen. Thans hebben de beide regeeringen, in gemeen overleg en met toestemming van Z. M. den Koning der Nederlanden, de hoogst vereerende taak van arbiter in dit geschil opgedragen aan onzen oud minister van finantien en koloniën, tor. P. P. van Bosse, die deze onderscheiding met welgevallen heeft aangenomen. {E. IV.) Op de rivieren bij Dordrecht is met goeden uit slag een proef genomen met eene kabelsleepstooin- boot. De stoomboot met eenige geladen schepen achter zich bewoog zich stroomopwaarts langs een daartoe te voren in de vaargeul der rivier gelegden kabel van ongeveer een uur lengte. Men leest in de Amsterdamsche courant: Met genoegen namen wij kennis van het officieel bericht dat de onrustbarende geruchten, dezer dagen hier ter stede, aangaande het kunst-mineraal water, verspreid, niet van toepassing zijn op de fabriek van de heeren, J. Willaars Co. Wij hadden dan ook trouwens niet anders verwacht van eene inrichting, hier sedert 16 jaar bestaande, en die de welverdiende reputatie heeft van orde, netheid nauwlettend toezicht, zorgvuldig beheer en waar chemische kennis voorzit bij het streven uaar een iu allen deele uitmuntend fabrikaat. Wij verheugen ons dat de verbruikers van haar kunst-mineraal water gerust kunnen blijven drinken, en ook geen zorg behoeven te hebben over bet reeds gekonsu- meerde. Dat alles is dus in de besle orde. Maar

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1