VLISSINGSCHE COURANT. 1813. N°. 14. Zondag 16 Februari. llde Jaargang. BIIEEAISCDE TIJDLEEN. Nieuwendijk, wijk H no. 101. V LIS SIN G E N. Adverteatiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BDEEAII: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren. Yoor de achtergeblevene weduwen van de ver ongelukte zeelieden op de Twee Gebroeders en de Clemens bi) de Redaktie ontvangen Yorige opgaaf f 15.70 Yan N. A. v. Gr5.— C. I. H- 5.-- Te zamen f 25.70 Vlissingen, 15 Februari. Donderdag avond jl. gaf het muziekgezelschap Ons Genoegen een konceri ten voordeele der achter gebleven weduwen en kinderen der bemanning van de verongelukte schepen Clemens en de lioee Ge broeders. De belangstelling in het koncett was zoo groot dat de groote zaal de talrijke bezoekers bijna niet bevatten kon. De uitvoering voldeed algemeen en gaf blijken van goede studie en voortdurende» vooruitgang vau het muziekgezelschap. Menig nummer van het programma werd onbe rispelijk uitgevoerd en lokte de algeineene toe juiching uit. Het nieuwe Arnemuidsche kanaal zal weldra ge opend kunnen worden, nadat het oude van Decem ber des vorigen jaars voor de scheepvaart zal geslo ten geweest zijn. De aanbesteding wegens het maken vaneen ver- bindings-kanaal met het marinedok te Ylissingen, waarvan de minste inschrijver bleek te zijn J. Arntz te Millingen voor f 85.700, is wegens te hooge inschrijving niet goedgekeurd en tot latere her be steding besloten. Een bestek met teekening en begrooting van kos ten wegens het maken van tijdelijke goederengebou wen, sheds, bestratingen enz. en liet leveren van werktuigen, gereedschappen enz. ten behoeve der voorloopig van staatswege te beginnen exploitatie der Viissingsche havens, wacht op 's ministers be slissing om te worden ingezonden. Na de inzending van een ontwerp met teekening en begrooting van kosten van een ijzeren drijvend dok en van een voorloopig ontwerp voor een gemet seld droog dok, werd een meer uitgewerkt ontwerp voor dit laatste met teekeningen en begrooting van kosten ingezonden. Met 1 November werd den aannemer de vergun ning gegeven tot opruiming van den havendijk, die als tijdelijke waterkeering vooralsnog was blijven zitten, tusschen het kanaal van Veere naar Middel burg en dat van Middelburg naar Vlissingen. Met het verslagen en versinallen van het profil van die waterkeering werd onmiddellijk een begin gemaakt, «n zoodanig voortgezet dat in het begin van het volgende jaar de vereeniging van die beide gedeel ten kanaal wordt te gemoet gezien. Door den langdurigen regen van de laatste weken heeft men hierin veel vertraging ondervonden en is de aannemer er toe overgegaan, daar alles wat be trekking heeft op de bazaltkade en zijne beloopen. met uitzondering van een klein gedeelte onder den dam bij de aansluiting, voltooid is, de waterbemaling te staken en den overigen grond op de vereischte diepte te baggeren. Wij vernemen dat zich te Veere eene kommissie gevormd heeft tot het verkrijgen eener bad- en zweminrichting aldaar. Het doel is zoo spoedig mogelijk met de inrichting te doen aanvangen na openbare aanbesteding en te doen uitvoeren volgens de eischen destijds en der gezondheidsleer. De rede nen vindt men in de sedert jaren algemeen erkende behoefte; in de bij uitnemendheid gunstige gelegen heid om binnendijks frisch en telkens ververscht zeewater te hebben, op een volkomen vrij terrein; in het vooruitzicht dat in verband daarmede een ge schikt openbaar middel van vervoer zal bestaan; in het aanstellen van een meester voor eerstbeginnen- den tot oefening. De gelden tot inricht jug der bad en zwemplaats zelve, tot daarstellen van kamertjes, voor materieel en ameublement, op f 3000 ge raamd, wenscht men te erlangen door het aangaan eener geldleening ongeveer tot dat bedrag en zulks in aflosbare aandeelen, groot ieder f 25, hetzij bij wijze van renteloos voorschot, hetzij, des gevorderd, tegen een jaarlijksclie rente van 4 ten honderd. Ook giften tot het aangegeven doel zullen dankbaar worden aanvaard. De onderhoudskosten, jaarwedde van den meester, vleit men zich te bestrijden uit de jaarlijksche inkomsten. De cirkulaire, geteekend de heeren Snijder, als voorzitter, J. A. Geldof, sekretaris, A. M. van Rijsoort van Meurs, penning meester, drukt zeer juist het wenschelijke eener der gelijke inrichting te Yeere uit, door ze te noemen weldadig, nuttig en heilzaam, waarin meer dan ge noegzame aanbeveling ligt opgesloten. N.M.C Aan den Courrier d'e la 'Mênse wordt bericht, dat de Fransche regeering aan de bij Maastricht gekam peerde zigeuners verlof verleend heeft, om Frankrijk door te trekken, ten einde hun tocht verder voort te zetten. In verband hiermede, heeft het Belgisch Gouvernement hun vergunning geschonken om over Belgisch grondgebied de reis te doen, mits den aangewezen weg volgende. Ten gevolge van het afbreken van den molen op den stadsmuur te Haarlem, tusschen het Zijlhek en de militaire manege, en het sloopen der wal- muren aldaar, is een belangrijk stuk der vesting werken van die stad, met kazamatten enz., bloot gekomen. Het geeft een juist denkbeeld van de geduchte sterkten, die Haarlem omringd hebben; het bloot gekomen punt was een der sterksten en maakt het duidelijk, waarom de Spanjaard bij de belangerijke belegering zijne aandacht vooral op dit deel der versterking gevestigd hield. Om een en ander voor de geschiedenis te bewaren, zijn een viertal fotografiën van liet versterkte punt vervaardigd, die, op aanvraag, bij den uitgever van Brederode verkrijgbaar zijn. Van de Kleine Houtpoort (die mede wordt afgebroken) en de Spaarnwouderpoort worden platen vervaardigd, naar teekeningen, die ze in hare oorspronkelijke gedaante wedergeven. Deze twee platen zijn be stemd om gevoegd te worden bij de geschiedenis en beschrijving der stad Haarlem, door den heer F. Allan, onder medewerking van de heeren dr. C. Eksma, inr. A, d. Enschedé en mr. H. Gerlings. Het Niemos van den Dag bevat een Haagsche korrespondentie, waarin wordt beweerd dat de ver dachte de Jong op eerlijke wijze zou gekomen zijn in het bezit der bewuste teekening, die aan de ver moorde mevr. van der Kouwen zoa hebben toebe hoord. De teekening zou niet van haar afkomstig wezen en aan de Jong door zekeren heer zijn ten ge schenke gegeven. Die mededeeling is onjuist; integendeel heeft zich dezer dagen een nieuwe ge tuige opgedaan die bevestigde, dat de teekening wel degelijk iu het bezit van de verslagene is ge weest, D Men deelt ons mede dat Behage.l zich in de gevan genis bezig houdt met pettenmaken de Jong werkt niet. Beiden hebben ook in den laatsten tijd ver schillende verhooren ondergaandoch zij komen nog niet tot de bekentenis hunner schuld. Men be twijfelt echter of hen dit bij de talrijke aanwijzingen, die de justitie heeft, straffeloos zal doen blijven. {II- N-) Het huis van wijlen mevrouw van der Kouwen te 's Gravenhage, is verkocht voor f 7,600, 'sGRAVENHAGE, 13 Februari. Men verneemt, dat de regeering voornemens is aan het Japansclie gezantschap, dat hier eerstdaags verwacht wordt, een of meer heeren, die vroeger in Japan gewoond hebben, toe te voegen, ten einde het verblijf der vreemde gasten hier ter stede zoo aangenaam moge lijk te maken. NOORDBROEK, 11 Februari. Bij een paard te Stootshorn, onder deze gemeente, heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan, 't Paard is gestorven, na een ander paard en vermoedelijk ook den eigenaar te hebben gebeten. Op last van den dis triks—veearts, is het paard onder toezicht der politie begraven, nadat de huid en het vleeseh door petro leum onbruikbaar waren gemaakt. ROTTERDAM, 12 Februari. (N. R. Cl.) De administratie van 's rijks belastingen dagvaardde voor de rechtbank alhier een medicine doktor te Schiedam, wegens te geringe aangifte voor de per- soneele belasting, opgrond dat de gedaagde voor zijn persoonlijke dienst een persoon houdt als koetsier en een paard, met eisch tot veroordeeling in eene geldboete van ƒ131.25. De gedaagde meende daar voor geen belasting verschuldigd te zijn omdat een stalhouder hem tot het doen van visites paard en rijtuig verschaft en het van dezen afhangt, welke knecht hem als koetsier bedient, en die stalhouder gemakshalve gewoonlijk denzelfden knecht met die dienst belast. De rechtbank heeft den gedaagde vrijgesproken, omdat het bewijs niet was geleverd, dat bedoelde knecht uitsluitend in dienst van ge daagde was of dat deze een paard heeft gehouden. RAPPORT van de kapitein HUDSON voerende het Engelsche Stoomschip Copernicus, komende van Buenos- Ayros en bestemd naar Antwerpen. Ik heb de eer UEd. hiernevens een rapport in te dienen, aangaande het scbip Rdiom fox, met land verhuizers, hetwelk ik den 4aetJ dezer naar Brest gesleept heb. Den 2de dezer had ik een zwaar tempeest te onder staan in de golf van Biscaya, welke mij veel averij aan mijne sloepen etc. veroorzaakte; 's middernachts het vuur van Ushant ten oosten en mij 20 mijlen noordwaarts bevindende, zag ik noodseinen, zooals vuurpijlen, fieijer ups enz. Ik richtte mij dadelijk daarheen, en vernam dat het een schip met landver huizers was, in nood zijnde en om hulp vroeg. Ik gaf hun ten antwoord, dat ik bij hunzoude blijven en met den dag eene sloep zoude zenden, aangezien het met een donkeren nacht eri slecht weder zulks op liet oogenblik onmogelijk was. Om 6 uur 's morgens den 3de, zond ik mijne sloep bemand met den l8te stuurman en zeven man, ten einde het volk te gaan redden. De sloep kwam terug aan boord, en de stuurman verklaarde mij, dat de kapitein verlangde naar En geland gesleept te worden, daar zijne passagiers zich in een barmhartige toestand bevonden, 's avonds was door eene zee alles van dek wegge slagen, sloepen, lantarens etc., de kajuit was als het

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1