VLISSINGSCHE COURANT. BINNENLANDSCIIE TIJDINGEN. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Nieuwendijk, wijk II no. 101. VLISSINGEN. Advertenticn gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. Vliss'-ügea, 25 Januari. Het tijdstip waarop de herijk der maten, gewich ten en weegwerktuigen in het loopende jaar zal plaats hebben, is voor deze gemeente bepaald van 6 tot en met 18 Augustus e. k. De vergaderingen der kamer van koophandel en fabrieken alhier zullen voortaan in het openbaar woiden gehouden. Het bestuur der vereeniging Uit bet Volk - Voor heb Tolk te Middelburg, bood Woensdag avond aan de leden dier vereeniging en hunne dames eene soiree aan. De heer Joh. Gram uit 's Gravenhage droeg een tweetal zijner novellen voor, en door eene Middelburgsehe jonge dame werd een der gedichten van de Genestet voorgedragen. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van een zestal liederen door een mannenzang-quartet. Uit Hontenisse is op bevel der arrondissements rechtbank gevankelijk naar Hulst overgebracht eene van kindermoord verdachte dienstbode, die het kind, waarvan zij den 6 dezer bevallen was, naar men vermoedt, zou verworgd hebben. Z. M. de Koning heeft, blijk willende geven van HDs. belangstelling in het te 's Gravenhage te hou den seherm-kongres, daaraan een geldelijke] bij drage toegekend. Het getal deelnemers aan den wedstrijd is 81. O. a. zullen twee korporatiën uit Rotterdam, met hare banieren, het feest bijwonen, en door kinderen zullen proeven worden afgelegd van hunne bedrevenheid in het schermen. Óp de uitgeschreven prijsvragen zijn acht antwoorden ingekomen. [D.) In de Staats-courant van Donderdag is opgeno men de wet van den 15en dezer, houdende vaststel ling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1873. Bij ministerieele beschikking is de vergunning voor een stoomsleepdienst in Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen en Lim burg, vroeger verleend aan C. J. von Lindern, te Al'olasserdara, overgeschreven ten name van M. J. Masoin en zonen, te Dordrecht. De prijs van ƒ100.000 uit de 280ste Staats loterij is voor Vio ten deel gevallen aan een vereeni ging van 12 onder-officieren te 's Hertogenbosch, dievdór een paar jaren gelijk aandeel in den prijs van 50.000 won. Naar wij vernemen zou de prijs, waarvoor de Staat kan overnemen de spoorweglijnen op Neder- landsch grondgebied van den Grand Central Beige, volgens de gesloten overeenkomst, bepaald zijn op 7 millioen gulden. {D. v. Z.~H.) Den 22 dezer heeft de verdachte de Jong in bet hais van arrest te 't Gravenhage zulk een geweld gemaakt, dat hij van de voorzijde van het gebouw "naar een meer binnenwaarts gelegen cel4is overge bracht. De maatschappij van Nederlandsche letterkunde en geschiedenis: De taal is gclnsch het volk, heeft Jn hare laatste zitting benoemd tot briefwisselende leden, de heerende Jonge van Ellemeet, de Stop- pelaer en Nagtglas, van Middelburg, Piccaert van Goes, H. de Veer van Amsterdam en Schaepman van Rijzenburg. {tiet Volksbelang.) Wij lezen in het Schoolblad: Door den minister van binnenlandsche zaken is een cirkulaire gericht tot de direkteuren der rijks hoogere burgerscholen, waarin voorschriften wor den gegeven omtrent de verhouding, welke er dient te bestaan tusschen de direkteuren en de kommis siën van toezicht op het middelbaar onderwijs. Een en ander is een uitvloeisel van hetgeen onlangs te Leeuwarden is geschied. NIJMEGEN, 22 Januari. Bij het dorp Groes- beek vertoeft sedert Zaterdag in vier tenten een Hongaarsche familie van 24 personen. Na in No vember jl. Winschoten bezocht te hebben, trokken zij door Duitschland zuidwaarts, met het doel zich naar Frankrijk te begeven. Het zijn schoone men schel», zoo mannen als vrouwen. Zij zijn van een Oostenrijkschen pas voorzien, en schijnen geen ge brek aan geld te hebben. Voor hunne paarden, die op onderscheiden stallen in het dorp geplaatst zijn, zorgen zij uitmuntend. Dat de Nederlandsche schatkist nog voordeel uit hun verblijf genoten heeft, toonen zij uit hun kwitanliën tot ongeveer 32, welke zij aan patentbelasting als ketellappers te Nieuweschans betaald hebben. ZITTING van Woensdag 22 Januari. Voorzitter de heerH. P. Winkelman, burgemeester. Afwezig de heer de Kruijff. Te behandelen punten: 1. Begrooting weg Middelburg—Vlissingen en Vlissingen Koudekerke. 2. Kennisgeving dat de weg langs het kanaal tot Souburg niet door het rijk zal wordeu bestraat. 3. Voordracht tot rangregeling van het hulppersoneel van school c. 4. Behandeling voorstellen tot wijziging van de volgende verordeningen, aOp het gebruik van het verkoophuis. b. Op het marktwezen. c. Op het keuren van het brood. d. Op het brandwezen. 5. Verzoek van de Leenbank om machtiging tot het opnemen van geld. 6. Verzoek om het werk van het uitbaggeren van de kaaien over 1872 te mogen staken. 7. Betrekkelijk het heffen van eene belasting op de honden. Tot voortzetting der gestaakte werkzaamheden van gisteren, worden de ingekomen begrootingen voor de rijwegen Middelburg-Vlissingen en Vlissingen-Kou- dekerke, tot onderzoek verzonden naar de finantiëele kommissie. Vervolgens geschiedt voorlezing van het antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken op het adres van den raad dd. 8 December jl. terugkomende op het verzoek tot bestrating van den bermweg langs het kanaal door Walcheren tusschen Vlissingen en Middelburg. De minister geeft te kennen, dat de bermweg langs het kanaal, hoewel slechts op enkele gedeelten tot herstel van gemeenschap langs bestaande wegen enz. noodig, doorgaande en op bestaande breedte is aan gelegd om aan de belanghebbende gemeenten de gelegenheid gemakkelijk en betrekkelijk minder kost baar te maken, om langs dat kanaal des verkiezende een nieuwen en verkorten verbindingsweg tusschen Middelburg en Vlissingen te maken, maar dat het nimmer in het plan heeft gelegen om voor Rijks reke ning aldaar een straatweg aan te leggen, terwijl er, wegens de belangrijke uitgaven, die nog gevorderd worden voor de voltooiing van de werken te Vlissin gen bezwaar bestaat om, althans vooreerst, toetegeven in uitgaven voor werken waarvan de behoefte, als een gevolg van de kanaal- en spoorwerken nog niet kan erkend worden. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, het gemeente-bestuur van Middelburg en de kommissie voor den rijweg aldaar, met dit antwoord van den minister in kennis te stellen. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen eene voordracht van de plaatselijke schoolkommissie, in overleg met den betrokken hoofd-onderwijzer en onder goedkeuring van den schoolopziener, tot rangrege ling van het hulponderwijzers-personeel op school C. Daarop komen voor de heeren A. I. Frenks in de lste klas, J. J. Antheunissen in de 2de klas, J. Sche- rer en W. Meerman in de 3de klas. C. Heeröldt en J. de Koning in de éde klasdeze voordracht wordt goed gekeurd. Geschiedt voorlezing van een brief der kommissie belast met het beheer en toezicht over de leenbank, waarin zij een renteloos voorschot uit de gemeentekas van 1000 verzoekt. Hierop hebben burgemeester en wethouders geant woord, dat dit verzoek niet kan worden ingewilligd uithoofde in de gemeentekas geen gelden beschikbaar zijn, alsmede dat het vroeger aan de leenbank uit de gemeentekas verstrekte renteloos voorschot ad 5500 eerlang zal moeten teruggevraagd worden. Na dit antwoord van burgemeester en wethouders heeft de kommissie voor de leenbank een nader ver zoek ingediend, strekkende om haar te machtigen bij het bestuur der spaarbank 1000 te leenen tegen 5 percent 's jaars. De heer Jf. O. Hector, voorzitter der kommissie voor de leenbank, gaf in overweging om de kommissie gelijktijdig te machtigen om pogingen aan to wenden bij de diakoniën en bij regenten van het gasthuis tot het verkrijgen van gelden ingeval de vroeger geleende 5500 door de gemeente worden opgeëischt. Na eenige diskussie, waarbij het verlangen van den heer J. G. Hector als ontijdig bestreden werd, is met 11 stemmen tegen 1 besloten om de kommissie voor de leenbank te machtigen tot het leenen van 1000 bij het bestuur der spaarbank tegen 5 pereent 's jaars. De heer de Groof stemde tegen. Wordt voorgelezen een verzoek van J. Wegeling als borg van den aannemer J. Florisse om van de op gelegde verplichting voor de uitvoering van bagger- werken enz. waarin de aannemer nalatig is gebleven, ontheffing te bekomen. De Voorzitter adviseert dit verzoek toe te staan, aangezien door de kommissie voor de fabricage, de nog te verrichten werkzaamheden, niet hoog noodig worden geoordeeld. Aldus wordt besloten. Alvorens tot andere punten aan de orde overtegaan komt in behandeling het voorstel van den beer Kleijn- hens tot invoering van een hondenbelasting. In zijne toelichting zegt de voorsteller, dat het niet zoozeer zijn doel is eene nieuwe belasting te scheppen, maar dat zijne redenen dezelfde zijn als die de gezond heids-kommissie te Middelburg tot denzelfden maat regel hebben geleid, namelijkbevordering van de reinheid op den openbaren weg, ook met het oog op de volksgezondheid, en vermindering van het gevaar voor hondsdolheid door het steeds in getal aangroeiend hondenras te Vlissingen te beperkenindien echter een middel bestond om ai*t. 64 en 72 van het politie- reglement beter te doen toepassen zoude hij geene be lasting voorstellen, daar het zijn doel niet is de hon den uit te roeienhij wijst op het schadelijke voor de gezondheid door de uitwerpselen van zoovele hon den, de onvoldoende toepassing van de bepalingen omtrent de muilbanden, en zou niet gaarne al de hon den de kost geven, die in strijd met het politieregle- ment des avonds na 10 ure losloopen. De heer Qnakkelaar ziet het noodige van de hondenbelasting niet in, ook is het voorstel in strijd met art. 240 der gemeentewet, hetwelk bepaalt dat, eene belasting op de honden alleen mag geheven wor den tot dekking van de uitgaven der gemeente. Eene boete op het overtreden der politieverordening op de honden, of eene wijziging der verordening zelve, zou z. i. beter zijn, om het doel van den beer Kleijnhens te bereiken. De heer Callenfels heeft drie motieven die hem tegen het voorstel doen zijn, ten eerste dat het heffen van eene hondenbelasting thans strijdig zonde zijn

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1