VLÏSSINGSCHE COURAST. 1833. N°. 5. Donderdag 16 Januari. !lde Jaargang. IHKEMAMISCIIE IUDIiM\. Nieuwendijk, wijk PI no. löl. VLISS1NGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden ƒ1.—, franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Mea Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. De Nieuwe MiMelburgeche courant van gisteren bevat een nit Vlissingen ingezonden stuk, waarin o-eklaas'd wordt over tragen voortgang der spoor- en havenwerken en dien tragen voortgang wordt toe geschreven aan zeer onedele drijf voeren zoowei bij de di rek tie als bij de uitvoerders. Die ongerijmde be weeringen kunnen alleen ver klaring vinden in de onbekendheid van den inzender niet den waren stand der werken ieder op zich en van hunnen samenhang tot het groote plan wat voltooid moet worden. Daarom achten we het plicht tegen die beweeringen krachtig op te komen. En wat betreft de onedele insinuatie dat hier onedele drijfveeren werken, antwoorden we alleen: 2ij behoeft geen weerlegging. Die insinuatie stuit van zelve af zoowel op de blanke eerlijkheid, waar mede de direktie bij het ontwerpen der plannen en het toezicht op de uitvoering der algemeene handels belangen, tevens de eigen belangen van Vlis singen, in het ong houdt, in spijt van de wensclien of Vïin liet verzet van kleingeestige1! naijver van andere steden, als op de bewonderenswaardige krachtsontwikkeling, die de uitvoerders ten snellen voortgang der werken voortdurend ten toon spreiden. VlissingeD, 15 Januari. Naar men verneemt, is bij den Raad van State ingekomen een wetsontwerp tot het maken van een gemetseld droogdok alhier, dat ruim een miliioen gulden zal kosten. Bij beschikking van den minister van justitie zijn heden verplaatst van hier naar Bergschenhoek en van Hilligersberg naar deze plaats, de rijksveld wachters 3 e klasse D. Zeylemaker en W. J. Lokhoff. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 14 Januari. De spoorweg-begrooting is door de Kamer met algemeene stemmen aangenomen. De minister verklaarde, dat waarschijnlijk in de Staats-couranty die heden avond verschijnt, een gunstige mededeeling zou zijn opgenomen omtrent eene schikking met het bestuur der Grand central Beige over het gebruik van de sektie Breda—Roo sendaal. Voorts gaf de minister te kennen, dat vermoede lijk nog in dit jaar een einde zou komen aan den voorloopigen toestand op Fijenoord en dat binnen kort een voorstel zou worden gedaan omtrent een plan tot den aanleg van nieuwe spoorwegen. Het Provinciaal blad van Zeeland no. 6 bevat de mededeeling van den kommissaris des konings in deze provincie der volgende aanschrijving van den minister van binnenl. zaken van 30 December jl., betreffende de verevening der kosten van te stellen kenteekenen op door veeziekte besmette plaatsen //Tot dusverre was op de begrooting van mijn de partement een bijzonder artikel gebracht, ter bestrij ding der uitgaven voor de aanschaffing van kentee kenen, borden van waarschuwing en werktuigen bedoeld in de artikels 17 en 20 der wet van 20 Juli 1872, Staatsblad no. 132, hetgeen medebracht dat, wegens die kosten, steeds afzonderlijke declaratiën waren in te dienen. Dit leidde, zonder eenig nut, tot vermeerdering van stukken en noodeloozen omslag. Om daaraan tegemoet te komen, is dat artikel op de begrooting voor 1873 niet meer gebracht, maar zullen gemelde kosten, aan te vangen met die tot het dienstjaar 1873 betrekkelijk, voortaan gekweten worden uit den algemeene post, artikel 61 voor 1873 kosten, subsidiëu, schadeloosstellingen tot afwering van het, gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen. Dientengevolge behoeft wegens de kosten van aanschaffing, in 1573, der gemelde voorwerpen, niet meer afzonderlijk te worden gedeclareerd, maar belmoren die kosten te worden begrepen in de decla ratiën wegens onteigenings- en desinfectie-koslen kosten van borden en werktuigen kunnen, voor zooveel het dienstjaar 1873 en later er bij betrokken is, bestreden worden uit de gelden ter goeder reke ning te verstrekken/' Bij koninklijk besluit van den 13 dezer is aan den kommissaris des konings in Zeeland machtiging ver leend tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering in de laatste helft dezer maand tot behandeling 1° van de vaststelling van een bijzonder regle ment voor het bestuur en beheer der waterkeering van den kalamiteuzen polder Nieuw-Neuzen 2° van eene. wijziging van het den 11 November 1871 door de staten vastgesteld reglement op het gebruik en de instandhouding der kunstwegen, en 3° van de bedenkingen, gerezen tegen het den 8 November 1872 vastgesteld algemeen reglement voor de polders of waterschappen, ingeval zulks noodig mocht zijn. Benoemd tot militair lid van den militieraad in de provincie Zeeland voor de limiting 1873, de lui tenant-kolonel Prevcfc, provinciale adjudant in Zee land, en tot plaatsvervanger de kapitein van Wins- heyra, van het 3e regement infanterie, beiden te Middelburg. Uit het verslag van den staat der hooge, middel bare en lagere scholen over 1870—1871 door de cegeering aan de tweede kamer overlegd, blijkt voor zooveel Zeeland aangaat o.a. het volgende Het gymnasium te Middelburg, waaraan door 4 personen werd gedoceerd, werd door 19 leerlingen bezocht, dat te Zierikzee door 3, terwijl er 1 docent was. Het aantal leerlingen aan de burgeravond school te Middelburg bedroeg 58, dat te Vlissingen 55, dat te Zierikzee 45 en dat te Goes 21. De hoogere burgerschool te Middelburg telde 88 leerlingen, waaronder 9 voor enkele lessen, die te Zierikzee 65, waaronder 13 voor enkele lessen, en die te Goes 61, waaronder 2 voor enkele lessen. Het aantal scholen voor gewoon lager onderwijs en voor meer uitgebreid lager onderwijs bedroeg: openbare 146; gesubsidieerde bijzondere 4; niet gesubsidieerde bijzondere 28; te zamen 178; het aantal was met 2 verminderd. In de gemeente Heilie bestond, evenals in 1869, geen openbare school, en gingen de kinderen van daar te Aardenburg en te Sluis school. Het gezamenlijk onderwijzend perso neel telde 161 hoofdonderwijzers, 148 hulponder wijzers, 90 mannelijke kweekelingen, 11 hoofdon derwijzeressen 29 hulponderwijzeressen en 14 vrouwelijke kweekelingen. Aan 6 scholen stonden, overeenkomstig art. 20 der wet op het lager onder wijs, hulponderwijzers aan het hoofd der school. De dagschool werd bezocht op 15 Januari door 13,723 jongens en 10,946 meisjes; op 15 Aprildoorll,828 jongens en 9,986 meisjes; op 15 Juli door 10,891 jongens en 9,851 meisjes en op 15 Okt. door 10,315 jongens en 9,436 meisjes. Van de school werd geen gebruik gemaakt: door jongens van 6, 7 en 8 jaren 11 van de 100; door meisjes van dien leeftijd 18van de 100; door jongens van 9,10 en 11 jaren 15 van de 100; door meisjes van dien leeftijd 29 van de 100. Het aantal openbare bewaar- of kleinkinderscho- len bedroeg 4, met 5 onderwijzeressen en 12 help sters en 663 leerlingen, dat der bijzondere bewaar- of kleinkinderscholen 46 met 46 onderwijzeressen, 55 'Hpsters en 2516 leerlingen. Zondag namiddag omstreeks 2 uren heeft een landbouwer, wonende onder Middelburg's ambach ten aan den ouden havendijk, zich op zijn erf, onge veer 80 passen van zijne woning, achter een hooitas door middel van een pistoolschot van het leven be roofd. Eerst te half 5 werd de daad ontdekt. De overledene was slechts 29 jaren oud, gehuwd en vader van ëën kind. Hij stond als een oppassend en zeer werkzaam man bekend, hij leed echter aan he vige zwaarmoedigheid. Volgens de Z. Nieuwsbode van Zaterdag, moet G. in zake den gepleegden moordaanslag te Nieuw Vos- semeer, voor den officier van justitie verklaard heb ben dat P, onschuldig is, en er tusschen hen geen overleg heeft bestaan. P. is dan ook weder op vrije voeten gesteld. Bij de Zaterdag gedane opening der stembriefjes voor de verkiezing van een hoofd-ingeland van het waterschap Schouwen is gebleken dat waren uitge bracht 152 geldige stemmen, waarvan op zich ver- eenigden de heeren mr. J. A. Bolle, te Zierikzee, 51, O. den Boer, te Doivendijke, 46 en L. Viergever, te Duivendijke, 25. De overige stemmen waren over verschillende persouen verdeeld, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Bolle en den Boer Den 12 dezer, des avonds omstreeks 6 uren, ont stond brand in de nabijheid van Oostburg, op de hofstede, bewoond door de weduwe Cammaert, in de graanhoopen en schelven, staande op korten afstand van het wagenhuis en de schuur. De spoedig toegesnelde brandspuiten van Oost burg, Zuidzande, St. Kruis en Waterlandkerkje waren ijverig bezig om zooveel mogelijk den brand te bepalen tot de schelven, zoo de wind niet van richting veranderde. Gelukkig schijnt alles tegen brandschade verzekerd te zijn. Omtrent de oorzaak bestaat nog onzekerheid, doch er bestaan vermoedens van kwaadwilligheid. Op de aanbevelingslijst opgemaakt door de arron- dissemenls-rechtbank te Goes, voor de vakante be trekking van kantonrechter te Heinkenszand, zijn geplaatst: mr. Slingelandt, kantonrechter te Kort- gene, mr. van Voorst Vader, griffier bij het kanton gerecht te Heinkenszand en mr. de Jonge van Elle- tneet, griffier bij het kantongerecht te Kortgene. Op last van den minister van oorlog zullen de plaatselijke adjudanten zich voortaan niet meer in burgerkleeding mogen vertooneD, zijnde speciaal gelast ten allen tijde in uniform gekleed te zijn. Naar men verneemt wordt in Eebruari e. k. een pensioneering en promotie voor de officieren bij het leger hier te lande verwacht. Beginnende met 1 Februari zal om geenerlei rede nen meer korting ten behoeve van partikuliere schuldeischers worden toegestaan van militairen, beneden den rang van officier en van met hen gelijk gestelde militaire personen, evenmin als op de pen sioenen hunner weduwen, van personen in Neder land, die bij het Nederlandsch leger in Indië gediend hebben. Naar men verneemt hebben HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlan den, als Eereleden der Scherpschutters-vereeniging

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1