VLISSMNGSCHE COURANT. 1873. N°. 4. Zondag 12 Januari. 11 Jaargang, GEMEENTE-BESTUUR, BllEEANPSCHE TIJDINGEN. Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Conts. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per woek, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden f 1,franco per po$t 1.15. Afzonderlijke nummers 5 Ceuts. Mea Abonneert zich by alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. PUBLIKATIËN. No. 96. "Viering- Zon- en Feestdagen. Herinnering aan de bepalingen omtrent de viering van Zon- en Feestdagen. De Burgemeester en Wethouders van M.issingen; Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zeeland, van den 15 Juli 1844, no. 1, (Provinciaalblad j no. 87,) houdende uitnoodiging om overeenkomstig 's Konings verlangen, de ingezetenen jaarlijks te her inneren aan de bepalingen der wet van 1 Maart 1815 S (Staatsblad no. 21,) omtrent de viering der aan de openbare Christelijke Godsdienst gewijde dagen Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bij die wet is bepaald, als volgt: Art. 1. Dat op zondagen en op zoodanige gods dienstige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niét alleen geene beroeps bezigheden zullen mogen verricht worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het 1 algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaats heb- ,j ben, dan in geval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regeering daartoe schriftelijk toestem- v miüg zal geven. Art. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van I geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, 4 noch met open deuren verkoopen. Art. 3. Dat gedurende den tijd, voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre deze binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen moeten gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelfden tijd geenerbande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijken mogen plaats hebben. Art. 4 Dat geene openbare vermakelijkheden, zoo als schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene feest dagen zullen gedoogd worden, zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten ^hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na vol komen eindigen van alle godsdienstoefeningen. Art. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare eeredienst bestemd en in bet algemeen alles wat deze zoude kun nen hinderlijk zijn, voor te komen ofte doen ophouden. Art. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstan digheden zullen gestraft worden met eene geldboete van niet hooger dan vijf-en-twintig-gulden, of met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders, die buiten staat mochten zijn deze boeten te betalen. Art. 7. Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal worden verdubbeld en wijders al de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor ééne En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 9 Januari 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, 11 Januari. Naar wij vernemen heeft de voorstelling jl. Woensdag in den Schouwburg gegeven door de Rederijkerskamer Amicitia ten voordeele der wed. A. van der Plank, zuiver opgebracht de niet onbe langrijke som van /ïos^1^. De voorstelling is zeer ten genoegen van het tal rijk opgekomen publiek afgeloopen. Donderdag jl. is alhier in het gasthuis gebracht een matroos, varende op een stoomboot van Antwer pen naar Liverpool. Terwijl hij «aan boord eene boot wilde neerlaten, sprong de ringbout der boot met bet ongelukkig gevolg dat geheel zijn heus werd verbrijzeld en geheel zijn aangezicht gekneusd. Mede werd een passagier van diezelfde boot inge bracht, die door het openstaan van een luik, in 'fc ruim is gevallen en kwetsuren had bekomen. Eene Haagsche correspondentie van den Zierilc- zeesche Nieuwsbode schrijft. Bij den raad van state is een wetsontwerp ingeko men tot het maken van een gemetseld droog dok te Vlissingen, dat ruim een millioen gulden zal kosten. Sinds lang wordt tusschen het ministerie van binnenlandsche zaken en dat van finantiën onder handeld over de exploitatie van de havens en dokken te Vlissingen. De heer Thorbecke wilde zulks, even als nu te Rotterdam is geschied met de werken te Fijenoord, opdragen aan een groote maatschappij. Aan het ministerie van finantiën is men hiertegen en hoopt door het uitgeven en verkoopen van kleine stukjes grond eenige honderden guldens meer 's jaars voor de schatkist te krijgen. Als men 25 millioen gulden geeft voor een spoorweg van Roo sendaal naar Vlissingen met bijbehoorende werken, ten einde van Vlissingen een handelstad te maken, is het kleingeestig gevaar te loopen dat doei te missen, door jaarlijks eenige honderden guldens meer in de schatkist te willen ontvangen! Wil men zich op dit standpunt plaatsen, dan had men die 25 millioen liever voor schulddelging, dan voor den spoorweg moeten besteden. Men verliest tevens uit het oog het groote indirekte voordeel, dat Vlis singen als handelstad kan geven. Intusschen, de minister van finantiën is beheerder der gronden te Vlissingen, en, als hij niet wil mede werken, ziet het er treurig uit voor de toekomst van Vlissingen. Het verwondert mij dat in Zeeland geen stem opgaat tegen deze handelwijze van den minister. Volgens een ontvangen telegram uit Londen, is de ex-keizer Napoleon III, Donderdag middag te ongeveer 1272 uren, te Chislehurst overleden. De dood kwam nog onverwachts, hetgeen vooral hieruit blijkt, dat de keizerlijke prins weder naar Woolwich was vertrokken, zoodat hij per telegraaf ontboden, zijn vader, den keizer, bij zijn aankomst niet meer in leven vond. Karel-Lodewijk-Napoleon III geboren den 20n April 1808, zoon van Lodewijk-Napoleon, koning van Holland, en van koningin Hortensia- Eugenia, gehuwd den 20n Februari 1853 met kei zerin Eugenia-Maria de Guzman, gravin de Montijo voor wiens wil eens koningen en vorsten bogen en op wiens geringste daden gansch Europa onop houdelijk den blik gevestigd hield, maar die sedert de twee laatste jaren uit de rij der vorsten was weg- geschrapt en op Cambden-House te Chislehurst schier aan de vergetelheid was prijs gegeven heeft heden weder het droevig voorrecht, om het voorwerp aller aandacht te zijn; niet als de groot machtige keizer der Franschen, maar als de gevallen grootheid, die, het lot van alle stervelingen heeft moeten deelen om voor Gods oordeel te verschijnen. Nopens de laatste oogenblikken van Napoleon zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden De ex-keizerin en al de leden van 't Huis van den ex-keizer omringden het bed van den stervende. Eenige oogenblikken voor zijn dood kwam Napoleon weder tot zijn kennis en sprak tweemalen met zijn gemalin. Hij stierf zonder pijn. Zijn dood wordt aan een aanval van beroerte toegeschreven. De lijkschouwing zou gisteren plaats hebben. De koningin Viktoria en de prins van Wales hebben depeches van rouwbeklag gezonden. De tijding van den dood is overal met een diep gevoel van leedwe zen vernomen. De dagbladen laten zich in zeer vereerende bewoordingen over den overledene uit. De leden der ex-keizerlijke familie, benevens de heeren Rouher, Fleury, enz., werden gisteren Vrij dag verwacht. Het stoffelijk overschot zal voorloo- pig in de kerk van de_EL Maria worden bijgezet. Het lijk is op éen paradebed nedergelegd. Opnieuw benoemd als directeur van wege den handel bij het vrije entrepot te Middelburg, J. Luteyn. Beroepen tot predikant bij de christelijk afge scheidene gemeente te s Hertogenbosch de heer J. H. Wiersma, predikant bij die gemeente te Zierikzee. Men schrijft uit Zierikzee dd. 8 JanuariHeden morgen omstreeks 8 ure, werd door twee arbeiders, die in de Zoute Gracht te Zierikzee bezig waren met eene schuit grind in die gracht te vervoeren, het lijk gevonden vau den sedert den avond van 5 December II. vermisten A. W. Snoep, oud 19 jaren, letterzetter alhier. Onmiddellijk had eene gerechte lijke lijkschouwing plaats, waaruit gebleken is, dat er aan geene gewelddadigheid is te denken. Veeleer moet hier gedacht worden aan zelfmoord of aan eene andere noodlottige omstandigheid, daar de handen van het lijk als van een biddende waren samenge vouwen en de hoed nog met een elastiek aan een knoop van den jas bevestigd was. De vinders van het lijk hebben reeds de uitge loofde premie van ƒ100 ontvangen. Blijkens de algemeene beschouwingen in de af- deelingen der eerste kamer over destaatsbegrooting, werd de houding van het kabinet in al de afdeelin- gen uitsluitend ter sprake gebracht. Verschillende bedenkingen zijn daartegen ingebracht, als: gemis aan programma, weifelachtigheid omtrent het defen siewezen, waarop door anderen geantwoord werd dat de regeering toch een zakelijk programma had gegeven en zich verklaard had over de landsverdedi ging enz. Verscheidene leden hadden tegen de cen- sus-verlaging groot bezwaar. Omtrent al deze punten, zoomede omtrent het voornemeu tot belas- ting-herzieniDg werden inlichtingen gevraagd. Met betrekking tot defensie werd dit met aandrang her haald bij hoofdstuk 8. Aan de onzekerheid moest een einde komen. Bij hoofdstuk koloniën werden vragen gedaan aangaande de voornemens van den minister omtrent de uitvoering der agrarische wet, en of hij zich niet gebonden achtte aan de verklarin gen van den minister de Waal, vooral in de eerstu kamer. Naar Eet Vaderland verneemt is W.A. de Gelder, te 's Gravenhage, die eenige dagen als verdacht van den dobbelen moord gevangen heeft gezeten, maar weder is losgelaten, omdat men geen bewijs van schuld tegen hem vond, thans in dienst der gemeente werkzaam, onder belofte dat hij zal opklimmen, in dien hij zich door goed gedrag onderscheidt. Het Dagblad van 'e Gravenliage meent met zeker heid te kannen vermelden, dat de uitlevering van Verlind en Behagel is toegestaan; alzoo kan men de

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1