VLISSINGSCHE COURANT. 1813. N<>. 2. Zondag 5 Januari. llde Jaargang. BINNENLANDSCUE TIJDINGEN. Nieuwen dijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Woensdag- en Zaterdag voormiddag 10 ure; de prijs vak- 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt tweemaal per week, Donderdags en Zondags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 1.franco per post f L.L5. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Post-Directenreu. Vlissingen, 4 Januari. Men verzekert, dat eenige leden van de Tweede Kamer het voornemen hebben na den afloop van het reces een wetsvoordracht in te dienen, waarbij de aanleg van een spoorweg tusschen Roozendaal en Ter Heydeii (n. v. Breda), op staatskosten wordt bevolen. Ieder, die met den toestand van het zui- dernet onzér staatsspoorwegen bekend is en weet, hoe van Belgische zijde het tot stand komen eener gewensclite aansluiting der deelen van dat net wordt tegengewerkt, en hoe de belangen van België bij een paar invloedrijke hoofdambtenaren in onze resi dentie steun vinden, zal het voornemen dezer ka merleden zeker van harte toejuichen. (Fad.) De officier van justitie te Zierikzee, heeft bekend gemaakt, dat door den heer H. Lakeman, boekdruk ker te Zierikzee, ter beschikking der justitie is gesteld f 100, ten behoeve van dengene, die eenig naricht kan geven aangaande den dood of het leven van A. W. Snoep, letterzetter te Zierikzee, oud 19 jaren, vermist sedert middernacht van 5 op 6 De cember 1872. Tot secretaris van den geneeskundigen raad in Zeeland is benoemd dr. J, P. Berdenis van Ber- lokoju. - Als eene zeldzaamheid in dit jaargetij, deelt men mede, dat onder Biezelinge, bij den herbergier "V een roozeboom staat te bloeien als in den zomer, en onder Kapelle staat het vlas twee handen breedte hoog. Uit Middelburg schrijft men dat in een tuin bin nen de stad, een pereboom, na in vollen bloei te hebben gestaan, thans vruchten draagt, 21 bloesems hebben zich tot vrucht gezet, die merkbaar groeien. H. M. de koningin schonk ter gelegenheid van het Kerstfeest aan het r. k. weeshuis te 's Bosch 100 en aan het gereformeerd weeshuis f 50, met uitdrukkelijk verlangen, dat deze gelden zouden besteed worden om daarvoor de weezen gedurende de Kerstdagen te onthalen j waaraan gevolg is ge geven. Het bestuur der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij heeft aan den machinist A. Vos het diploma van 25 jarige trouwe dienst met eene gratifikatie van f 183 verleend, en zal, volgens het Utr. Dhlcl., dergelijke onderscheidingen verleenen aan alle beambten die 25-jarige trouwe dienst bij die maatschappij tellen. Reeds voor eenige dagen deelden wij mede, dat door de raadkamer der arroudissements-recht- bank te Js Gravennage, bevel tot gevangenneming was verleend tegen twee elders zich bevindende personen, verdacht van medeplichtigheid aan den dubbelen moord. Hunne namen Behagel en Yer- lind, respektievelijk kleedermaker en opperman van beroep noemden wij niet, evenmin als hunne verblijfplaats, omdat wij de justitie in haar naspo ringen niet wilden bemoeielijken. Thans nu in andere bladen de namen en plaats zijn medegedeeld achten wij het onnoodig langer het stilzwijgen te bewaren en konstateeren dat de bedoelde verdach teil te Rijssel vertoeven en dat hun uitlevering aan het Fransche gouvernement werd gevraagd, te gelij kertijd dat de rechtbank rechtsingang verleent. Per telegraaf werden de fransche autoriteiten van een en ander in kennis gesteld. Naar men wil, zou hun ontdekking in verband staan met de reis, door den kommissaris Beukman en de inspekteurs Hardsn- berg en Mertz, onlangs naar België ondernomen. Veel nieuws kwam ons overigms omtrent de moord geschiedenis niet ter oore. Wi;v vernamen alleen, dat de houding van de Jongin de gevangenis thans zeer kalm is en dat hij halsstarrig, bij elk nieuw verhoor, blijft ontkennen. Misschien zol hierin verandering komen als de onderstelde medeplichtigen tegen hem- kunnen worden gehoord. Volgtns het getuigenis der buren zijn in liet land,aan de Jong toebehoorende, heden weder nieuwe opgravingengedaan. (Dagbl.) Naar het 7 aderlandvzmeemtis Woensdag avond te 's Gravenhage een telegrafisdi bericht ontvangen dat Behagel, verdacht van medeplichtig te zijn aan clen dubbelen moord, gearresteerd is. Het schijnt dat zijn kameraad Verlind nog op vrije voeten is. Hetzelfde blad verneemt dat sinds Donderdag middag de verschillende schildwachten met geladen geweren opgetrokken, en de wachtposten bij de paleizen, hetzij bewoond of onbewoond, en bij de thesaurie des konings versterkt zijn. De Nieuwe Hotterdamsche Courant heeft van haar, correspondent te Batavia, van den 2en Janu ari, des namiddags te 1 uur, het volgend telegram ontvangen „De spoorweg BataviaBuitenzorg is door de ïegeering afgekeurd, wegens onvoldoende waarbor gen voor de veiligheid." Er cirkuleert te Nieuwediep een adres aan den minister van marine, om naar aanleidirfg van de noodlottige gebeurtenis dezer dagen, het onmen- schelijk slaan aan boord der oorlogschepen af te schatten. Zooals men weet, heeft een matroos zich voor een paar dagen, uit vrees voor die straf van het leven beroofd. De N. R. Ct. spreekt het bericht aangaande de veroordeeling der twee officiereu, betrokken in de zaak van den milicien te Maastricht, hetgeen door verschillende bladen aan<PAtnidulimbourt/lontieend werd, formeel tegen. Als een bewijs van buitengewone lichaamskracht op hoogen ouderdom deelt de Friesche courant mede, dat voor eenige dagen te Heerenveen pas seerde zekere J. Stroop, oud 82 jaren, en wonende in Oldetrijne, die de reis van zijn woonplaats naar Woudsend, een afstand van circa 9 uren gaans, in één dag te voet had afgelegd, en zelfs verklaarde, bij zijn aankomst nog niet eens //mea" te zijn geweest. Op den avond van den 1 dezer is door de nieuwe omnibus Dam—Erederiksplein op de Botermarkt tegenover de Amstelgracht te Amsterdam, een man overreden en zoodanig gewond, dat hij naar het na bijgelegen politie-bureau moest gebracht worden, om de eerste geneeskundige hulp te ontvangen. In een aan het Schoolblad ingezonden stuk lezen we Op het onlangs te Blijham (gemeente Wedde) ge houden vergelijkend examen voor de vacante hoofd- onderwijzer&betrekking aldaar werd door den heer Schoolopziener Dr. J. W. A. Renssen aan een exa minandus gevraagd naar de beteekenis van het woord LeeJcedichtjens. Toen de examinandus in het eerste gedeelte van het woord, het woord leeh meende te vinden, was de examinator het geenszins met hem eens en zei: „Leekedickfjens zijn GELIJKE GE DICHT JENS en daarom wordt dat laehe met ééne e geschreven." Commentaar bij deze woorden te voegen zal wel onnoodig zijn. DEVENTER, 31 December. Het verhalen van moordgeschiedenissen heeft een jongen alhier, wiens ouders uit waren, derwijze van streek-gebracht, dat hij, te bed gebracht zijnde, droomde, dat er dieven en moordenaars ih de kamer zijner ouders waren. Zich willende overtuigen, vond hij het bed ledig en achtte zijn vermoeden bevestigd. Hij vluchtte toen door het raam op de warande en in den tuin, klom den muur over en verborg zich in een anderen tuin. Toen de ouders, te huis gekomen, naar hunne kin deren zagen, vonden zij lot hunnen schrik het bed vau hun zoontje ledig, het raam open en zijne klee deren verspreid, en zij meenden dat hun kind ge stolen was. Na eenig zoeken werd de knaap terug gevonden, verkleumd van koudeen tamelijk bezeerd door zijne klimpartij. 's GRAVENHAGE, 1 Januari. Eergisteren avond werd aan het kanaal aan het huis van den heer dr. G., iemand betrapt, terwijl Jiij pogingen aanwendde om in te breken; na aanhouding door de politie werd bij hem gevonden een kïok van een deur, een lang mes en een valschen sleutel. De poli tie doet nader onderzoek. Bij HH. MM. den koning en de koningin werd heden namiddag ten een ure de gewone Nieuwjaarsreceptie gehouden. Dit jaar zal het ge wone galabal ten hove niet worden gegeven. Tegen 13 dezer maand is eene soiree dansante ten hove aangekondigd. Na afloop van de Nieuwjaarsreceptie werd ten hove een famitiedejeunec gehouden, waarop Z. K. hi prins Frederik en HH. DD. HH. de prins en prinses zu Wied tegenwoordig waren. Bij deze gelegenheid werd de kleine prins zu Wied HH. MM. gepresenteerd. Gisteren is aan het ministerie van marine alhier aanbesteedhet maken en aanbrengen van vier ijzeren schermen voor den noordelijken kust lichttoren te Egmond aan Zee, alle met den aankleve van dien. Drie billetten van inschrijving waren ingekomen. Minste inschrijver was de heer H. Figee te Haarlem, voor f 2621. Eergisteren avond is door de politie aange houden een persoon, die volgens aangifte bezig was de sloten van eenige huizen op de Koninginnegracht te onderzoeken, hoogstwaarschijnlijk niet met de beste bedoelingen. GRONINGEN, 31 December. ïn de afgeloopen week werd hier aangehouden een voermansknecht, van wien men niet dacht dat hij zoo brutaal zich zou aanstellen als hij werkelijk deed. Het bleek nl. dat hij er zijn werk van' maakte laat in den nacht lieden, die alleen op straat liepen, aan te randen, tegen den grond te werpen en van de waarde, die zij bij zich hadden, te ontdoen. Een week of zes geleden bleek liet, heeft hij een landbouwer, die niets kwaads ver moedde, onder de Heerenpoort aangepakt des nachts ten twee ure en hem zijne zilveren tabaksdoos ont nomen. Hoewel een agent van politie op het hulp geroep van den bestolene spoedig kwam aansnellen, gelukte het niet meer hem te arresteerenhij zag hem nog wei in de verte hard wegloopen, doch kon hem niet meer inhalen. In dennachtna den tweeden Kerstdag viel onze gevaarlijke stadgenoot een mu- ziekant, die buiten de Heerenpoort gespeeld had en huiswaarts keerde, onverhoeds aan en scheurde mid delerwijl diens horologie van den ketting af, waarna hij zich verwijderde. Den volgenden dag had de straatroover de onvoorzichtigheid het gestolen ho rologie aan een ander teverkoopen, die, niet wetende wat gebeurd was, van de zaak geen geheim maakte, tengevolge waarvan het der politie gelukte den dader te arresteeren. Sterke drank en dobbelspel brachten den ongelukkige tot zijne brutale hande lingen, waardoor hij in het bezit van zooveel geld

Vlissingse Courant | 1873 | | pagina 1