ganzen hongeriger worden en dichter op'k lo kaas neerstrijken. Naar men verneemt is heden namiddag door den stoomtram een proefrit gemaakt van af de Zeilmarkt alhier tot op de Groote Markt te Middelburg. De onlangs te Veere opgerichte scherp schutters vereenigiDg Prins Hendrik, die zich tot dusverre slechts tot kameroefeningen be paalde, is eergisteren uitgerukt om op het daarvoor bestemde terrein aan liet kanaal schijf te schieten. Een vijf en twintigtal der meest geoefende manschappen dong naar de uitgeloofde prijzen. Men schrijft uit Breda: Met betrekking tot de wijze van verant woording der jaarlijksche inkomsten van het legaat ad 1330,000 door wijlen dr. van Coolh aan du gemeente vermaakt, bestaat verschil van gevoelen tusschen gedeputeerde staten en gemeentebestuur. Het gemeentebestuur ver. langt die iukomsleu (bestemd voor de oprich ting van oen ambachtsschool, uitdeeling van prijzen op de lagere school en het bouwed van 12 arbeiderswoningen) als een afzonderlijk fonds te beheereu en niet in de genieentere- kening op te uetne». Gedeputeerde state», zich bero pende op de bepalingen der gemeen tewet, dat de begrooting moet vermelden alle inkomsten en uilgaven der gemeente van wel ken aard ook (art. 204 en 205) en dat de reke ning moet bevatten alle ontvangsten en uitga ven der gemeente, verlangen dat de jnkoui- sten en uitgaven van bet legaal jaarlijks in de begrooting en rekening zullen worden opge. nomen, en verantwoord. De raad schijnt niet genegen aan het verlangen van gedept, staten te voldoen. Het mag betwijfeld worden of gedept, staten hierin zullen oerusten. Uit den Bosch worm gunr»w, Na langdurige Waad-datjiiitr, die er van getuigde dat de tiam-onderueming nog altijd te kampen heeft met allerlei bezwaren, te kleingeestig dan dat ze in den gemeenteraad van Noordbrabant's hoofdstad motsten wor den geboord, beeft de raad in 2ij» jongste zit ting besloten, vergunning te geven aau de maatschappij 's Bosch-Helmond om aan den rechter-kanaaldijk een los- en ladingplaats te maken en daarheen de bestaande 1 iju te ver lengen. De aan hulpmiddelen onuitputtelijk rijke industrie der oplichters heeft weer iels handig uitgedacht: te Botterdam tracht men ver gulde six-pence-stukkeu voor halve guinjes aan den man te brengen, hetgeen gemakkelijk gelukt, daar beide stukken precies even groot zijn en er dus scherp toezien uoodig is om bet- belrogte ontdekken. liet marine-hospitaal te Nieuwediep za] den ln Januari a s. gedurende40 jaren heb ben bestaan. Opmerkelijk is 't dat een der be ambten, bij de stichting van het hospitaal in dienst getreden, al dien tijd onafgebroken daarbij is werkzaam geweest, nl. de schrijver le kl. J. E. Groen, die al de venvisselmgzn van personeel heeft doorleefd, niettegenstaan de hij, vroeger bij het leger gediend hebbende, 46 dienstjaren lelt. ~QEMÏÏMTlRAAÖr~~J Zitting van Woensdag 28 December. Voorzitter de heer Smit, burgemeester. Waarnemend secretaris de heer y. d. Bilt. griffier. Afwezig de heeren Veikuyl Quakkelaar, de Kruijfferi Dutilh. De notulen der laatst gehoudene zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat doorged. staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot ont binding van het met M. Huson gesioteh con tract omtrent opstal van gemeentegrond; t iveus dat de kas en de boekeu van den gemeente ontvanger zijn opgeuome» en in orde bevonden,welke mededeel in gen voor ken nisgeving worden aangenomen. Wordt besloten goed te keureu de jl. Za terdag plaats gehad hebbende aanbesteding van onderhoudswerken enz. Wordt overgelegd de begrooting van den Vlissingschen rijweg en besloten die te verzen den naar de commissie van financiën tot verder onderzoek. Wordt medegedeeld, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer zal plaats heb ben op 3 Januari a. s. en worden tot leden van liet stembureau benoemd de heeren Del- voye en Kalhfleisch. Tot hunne plaatsvervangers de heeren Kop- pejan en van Basils. Tot lid van de zeemans- en visschersbeurs wordt herbenoemd de beer M. Pot. Tot leden der plaatselijke schoolcommissie warden benoemd de heeren J. Spanjaard en P. K. J. Pabst. Aan den o n dei wijzer C. Heeroldt wordt mot den leu Januari a. op diens verzoek definitief eervol ontslag verleend. Ingevolge aanbieding van Jae. Wairave stellen burg. eu weth. voor te beslui'en tot den aankoop van den zeedijk, bewesten het fort K-mi au Hasselaar, voor eene som van f 3250, met beding,dat hij,zoolang de gemeen te aau dezeu dijk geen ander bestemming geeft, daarvan pachter zal zijn tegen 76 's jaars. Alzoo wordt met toepassing van hit voorstel der fin. commissie besloten. Wordt besloten tot den inkoop van stede lijk gevesiigde schuld ad 20°/o lot een bedrag van f2000 nominaal en deze som te vinden uit bet batig saldo der gemeenterekening over 1880, waartoe beschikbaar ia een bedragad f1158 626 Het verzoek van J. Hubregtse om p ra. 12 centiaren zijkant aan den rijweg gelegen in de gemeente Oost-Souburg, in koop te bekomen, wordt toegestaan. In aanmerking nemende dat bet onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes in deze gemeente nog steeds regeling behoeft, stellen i—H wcti, voor, om, mede ter voldoening aan het daaromtrent voorbeschrevene in dé nieuwe schoolwet, dat onderwijs als voigt-iS regelen het wenschelijkst komt bet burg. en weth. voor daartoe te bestemmen den Woensdag na- middag, van half twee tot vier uren en daar door aan te wijzen de benoodr'gde lokalen in de scholen B en C. In school C zouden dan uitsluitend de meis jes van die school daarin onderwijs ontvangen, terwijl in school B, bij de leerlingen van die school zou behooren gevoegd te worden de leerlingeu van school A. Daartoe worden benoodigd geacht twee hulponderwijzeressen met acte voor nuttige handwerken en chef, op eene belooning voor ieder hnnner gestald op f 250 's jaars. Daarbij zouden behooren gevoegd te wor den A. drie helpsters voor school C. berekend voor het geven van onderwijs in dat vak aau 93 leerlingen; B. vier helpsters voor school B (gecombi neerd met de leerlingen uit school A) tot liet geven van onderwijs aan 165 vrouwelijke leer lingen. Aan deze helpsters wordt voorgesteld toe te kennen eene belooning van f 100 's jaais. Plet geheel zou dus eene uitgaaf vorderen van f 1200, welk bedrag vooigesteld wordt uit te trekken en daarmede te verhoogen den post van kosten voor liet openbaar lager onder wijs. Na eenige discussie wordt dit voorstel zon der hoofdelijke stemming aangenomen De huishoudelijke bepalingen in zake het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, zooals die door burg. en weth. worden voorge steld, worden met eene wijzigingin art. 5 en 12 aangenomen en vastgesteld. De Voorzitter stelt voor aan deregeeriug te verzoeken, behalve de ontvangst van 30 pG't. ter geiaoelkoming in de kosten van het openbaar lager onderwijs, daarenboven nog eeue subsidie ad f 55,000 van regeeriugswege te verzoeken voorden aanbouw van schoolge bouwen, welk voorstel na eene uitvoerige dis cussiemet 11 tegen 1 stemwordiaaBgenomea (Het nog ontbrekende aau dit verslag in een volgend nummer.) RECHTZAKEN. Het gerechtshof te 's Hage heeft heden in honger beroep bevestigd het vonnis der rechtbank te Middelburg, dd. 5 Mei 1880, waarbij bet Engelsche schip Esther Hoykapt. Roij, is veroordeeld om aan de Socié/èderemor- quaye a hclice, directeur de heer II. Gerling, te Antwerpen, voor op 31 December 1879 met vijf sleepboolen verleende assistentie, te betalen de som vau 18,000 gulden. ln de openbare terechtzitting \au strafza ken ten kantongerecht te Middelburg van den 27 Dec i in be r 1881, zijn cle navolgende von nissen allen ten luste van te Vlissingen woon achtige personen gewezen W. OD. B., D. de JP. A. B., D. van D., P. E., P. W., H. vaD S., L. H J. W. en A. de M allen wegens dronkenschap veroor- deeld, ieder in eene geldboete van drie gulden of een dag gevangenisstraf. J. P., wegens dronkenschap viermaal ge pleegd in vier boete» ieder va» vijf gulden of twee dagen voor iedere boete. W. E., wegens dronkenschap in vijf gulden of twee dagen gevangenisstraf, en allen inde koten der procedure. Allerlei. Saterdag avond is te New-York een pakhus afgebrand van de heeren Covertacker Co in Maiden-lane, waarbij een schade van 2 millioen doll, is teweeggebracht. Tenzelf- den tijde brandde in een auder deel der stad een pakhuis met eeu waarde van 250,000 doll. af. In het ,/Hótel-Drouot te Parijs zijn jl. Zaterdag do kostbaarheden ran den beroem den romanschrijver Eugèue Sue door Charles Pillet onder den ham r gebracht. De oude Eransche schilderijen brachten enorme som men op; o. a. werd een Chineeach poxceleinen bord ood van achter) verkocht voor fr. 1020. Voor een oud zwart Delflsch schoteltje met Ckinesche voorstelling werd besteed fr. 3500, wel een bewijs van de animo cue in land voor dat oude fabriekwerk bestaat. Een ijzeren degen uit de 16e eeuw bracht fr. 1000 op; een klein Saksisch groepje fr. 1380. De geheele collectie, die in twee dagen werd geveild, rendeerde 103,469 frs. Uit Singapore wordt in de Locomotief een zonderling geval van zelfontbranding ge meld, dat daar voorgevallen is in den nacht van 3 November, in de Hollandsche afdeeling van bet algemeen postkantoor. Zooals men weet is aan het postkantoor te Singapore eeu Nederlandseh ambtenaar aan gesteld om voor den goeden gang van zaken te zorgeu, voor zoover betreft de mails tus schen Nederlaudsch-Indie en andere landen. Gedurende de laatste week had hij eenige aaugettekende blieven ontvangen, die voor de veiligheid in een ijzeren kast worden bewaard, welke van drie sloten is voorzien. Toen hij in den ochtend van 3 November ziju brandkast opende, vond hij met verbazing een deel van den in li oud tot asch vergaan. Zaven aangetee- kende brieven en 185 dollars in bankpapier was geheel vernietigd; zeven aangeteekende brieven en twee mailpakketten waren door het vuur vrij erg beschadigd. Do zaak is nauwkeurig ouderzocht door een directeur der posterijen en den Hollandschen consul-generaal te Singapore Men vermoedt dat in een der aangeteekende brieven eeu brandbare slof was gesloten, die gedurende den nacht van zelf is ontbrand. Men hoopt de oor zaak van den brand op te sporen. Een meisje dat dezer dagen te Amster dam bewusteloos uit het water werd gehaald, is in het leven teruggeroepen door eene vrouw die het kind op den schoot nam en den mond op dien van het meisje drukte, teneinde zui gende en iublazeude de beweging van longen en borst op te wekken, terwijl zij tegelijker tijd de borst der kleine samendrukte en wree Dit is de tweede maal dat die vrouw aldus een drenkeling redde. Een oud heer bleef voor een zestal kip pen staan kijken die buiten een poelierswinkel hingen; toen riep hij den man in den winkel toe: „Ik ben kostschoolhouder en ik wensebte wel, dal ge mij de drie taaiste kippen uitzocht voor mijn jongens.1' „O, j.'we), mijnheer," riep de poelier, lieel verheugd, dat hij zoo'n fraaie gelegenheid vond om zijn taaie kippen goed te verkoopen. Hij had er terstond drie uitgekipt en zei toen„Ziehier, mijnheer, dit zijn de taaiste, daar kunt u op aan." „Goed," zei de oude heer, „dan ne.eiu ik drie andere." Omtrent het lucht ongeval des heeren Powell, vormeldt de IV. R. Ct.: liet is van daag juist veertien dagen gele den, dat de Saladin te Bath opsteeg, en nog is de sensatie, ontslaan ten gevolge van bet plotseling verdwijnen van het parlementslid Powell, geenszins bedaard. Gisteren hielden de leden der „Balloon Society of Great Bri tain", andeis gezegd onze aëronauten, eeu vergadering iu de Cannon-street, welke o. a. werd bijgewoond door den bekenden Pari)- schen luchtreiziger De Eouville, samen met Nadar wel de meest vermaarde Eransche be oefenaar van het edele vak. Deleden der „Balloon Society' hadden, tot bet laatste toe, gehoopt dat men nog eenige tijding betreffende den ongelukkige» Powell zou ontvangen, maar eerghturen ter vergade ring ontviel niemand meer één woord van hoop Het tegendeel was ook moeielijk denk baar. De uie!-aëronauten, die minder be- heeïscht worden door de vooroordeelden van bet vak, hadden reeds een week gelede» inet leedwezen de gevolgtrekking gemaakt, dat do heer Powell geenszins meer tot de levenden mag worden gerekend. De Saladin was toen vermoedelijk zeven dagen lang aan het zwieren geweest in hoo- gere sferen, en het behoorde tot de onmoge lijkheden dat Powell de koude en de vele ont beringen van een luchttocht zóó lang had kunnen uithouden, zonder daarvoor te zijn uitgerust. Leeftocht bevond zich in den bal lon in bet geheel niet, eu alleen van honger eu dorst moest de ongelukkige luchtreiziger reeds lang bezweken zijn. Deze theorie, dat de Saladin, na de uitwer ping der heeren Templer eu Agg-Gaxdner, de lucht inging, en dttar door verschillende atruoinon heen eu weer geslingerd werd, vindt nog de meeste aanhangers. Zij komt ook over een met de feiten, voor zooverre wij die ken nen Personeu ter Engelsche zuidkust heb ben wel is waar den ballon zien nederdalenop cle baren; doch dat geschiedde, ook volgens hun zeggen, slechts voor één enkel oogeublik, daar de Saladin terstond weer opwaarts vloog. Va» alle berichten, uit verschillende oorden toegestroomd, afkomstig van meuschen die beweren den ballon te hebben gezien, schijnen die uit Spanje de eenige geloofwaardig tee zijn. Zij stemmen onderling overeen, en be vestigen bovengemelde theorie volkomen. Een andere theorie vindt ook vele aanhan gers. Volgens baar is de Saladin eenvoudig met deu heer Powell in het water gevailen, nadat het gas van den ballon zóózeer gedund was, dat deze den luchtreiziger, alsook den toestel waarin hij zat, niet langer dragen kon. Met andere woorden; het parlementslid zou op ellendige wijze in den Atlaulischen oceaan schipbreuk hebbeu geleden. De hoer De Eou- vielle omhelsde deze theorie niet geheel en al, ofschoon hij moest toegeven dat er wel het een en ander daarvoor te zeggen valt. De Pa- rijsche luchtreiziger schijnt de xaeeniug le koesteren, dat Powell uit den ballon gevallen is, omdat hij, bp de enorme vaart, die de Saladin na de uitwerping der heeren Templer en Agg-Gardner verkreeg, zijn evenwicht on mogelijk kan hebben behouden. Het vinden van deu thermometer die bij Portland aan wal is gespoeld, brengt iu de verschillende theorieën geen wijziging. Het instrument, een kunststuk van kCasella, be vond zich met andere iu een valies. Dit kan uit den ballon gevallen zijn toen hij hoog ronddwarrelde, of uit de kar zijn gespoeld, teen de laatste, volgens ooggetuigen, voor korte poos te water ging. Doch welke theorie men ook jvolge, geene zal ons, vrees ik, Powell, een rijken talent- vollen, veelbelovendcn jongen man, terug be zorgen. Dit onheil heeft, dunkt me, opnieuw bewezen hoe weinig meu nog op luchtballons, als middelen van vervoer of als middelen vim fucht- en hemel-inspectie, mag rekenen. Zij

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 8