Allerlei. ontvangen, door eon inspecteur van politie weid opgewacht en gearresteerd, en heden voor het gerechtshof, kamer van örim. zaken, terecht stond. Bosch, legde een volledige bekentenis van schuld af. Adv.-gen. mr. Bijleveld achtte de feite voldoende bewezen, en requireerde oplegginn van 18 maanden celstraf en 2 boeten ellï van f50. Heden is per stoomboot Eendracht" verzon den. nadat de groote stukkeu ouder de groote loskraan waren ingeladen, de complete stoom machine met stoomketel, voor rekening van de Billitou maatschappij te 's Uiige vervaardigd en bestemd voor do s. s. Bullion in Indië' Deze machineis vau 75 nominale of 300 effec tieve paai'dekrachten en wordt per s. s Celebes van de stoomvaartmaatschappij Nederland, van Amsterdam naar Batavia overgebracht. In den zeer korten tijd van ruim zes maanden s dit belangrijk stukwerk in zijn geheel ver vaardigd aau de fabriek der koninkl. rnaal- schuppij de Schelde) scheepsbouw- en werktui- genfabïiek alhier. De bestelling dezer machine en ketel was een gevolg van het succes, dat door deze maatschappij is behaald met de vervaardiging der machines in de stoomschepen Arend en faliedie een jaar geleden van hier naar Indië zijn vertrokken. De uitbreiding dezer fabriekgnatalzoo in ruime mate voort, en weldra| zal deze voor onze stad zoo nuttige en belangrijke inrichting in alle opzicht en met die van het binnen- en buiten land kunnen wedijveren. Tot secretaris en ontvanger der gemeente Yerseke is benoemd, de lieer D. Spruyt, amb- te naar ter secretarie te Wolfaartsdijk. Er wordt uit 's Hertogenbosch gemeld De inspecteur van liet geueeskundig staats toezicht in deze provincie heeft gedeputeerde sinten gewezen op het gevaar van het in con sumptie brengen en nuttigen van trichineus varkensvleesch en spek. Ged. staten zijn daarbij tevens uitgonoodigd de ingezetenen tegen liet gebruik van ruw varkensvleesch en spek te waarschuwen en beu aan te raden die levensmiddelen alvorens ze te nuttigen, zoo lang te doen koken of braden, dat ze doer eu door gaar zijn. Bij Prov. blad no. 71 is door den commis saris des konings in Zeeland het volgende ter kennis der gemeentebes turen gebracht. z/Een door mij ontvangen schrijven van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoe zicht beval het volgende: //Bij de keuring vau voedingsmiddelen te Amsterdam zijn trichinen ontdekt in Amerik. scliouderhammen af komstig van eene groote partij uit Antwerpen aangevoerd. Van de 21 stuks die bij den verkooper voorhanden waren zijn 5 trichines bevonden, waaronder 2 in zeer sterke mate. Waar niet zooals te Amsterdam de keuring van levensmiddelen voldoende is georganiseerd, bestaat voortdurend gevaar dat trichineus varkensvleesch en spek in consurn- tie wordt gebracht, In afwachting van nadere voorstellen, die het gevolg kunnen zijn van in te stellen onderzoekingen, acht ik het van groot belang dat de aandacht van de ingeze tenen algemeen worde gevestigd op de nood zakelijkheid geen varkensvleesch of spek rauw of half gaar te nuttigen, doch het, iu niet te groote stukken, tot in liet binnenste gaar te koken of te braden. De teutoonstelling van schilderijen, te Goes, de eersie van dien aard daar ter stede, mag zich niet minder dan die, welke verleden jaar te Middelburg werd gehouden, in een succes verheugen, dat werkelijk boven verwachting is. Het bezoek neoint dagelijks toe en met den verkoop van kunstwerken gaat het be trekkelijk zeer naar wensch. Door particulie ren werden aangekocht P. A. 8chipperus //Ochtend op de Zuiderzee", R. Bisschop „het breistertje", Oarleliur „de N.-O. kust van Schotland", P. Stortenbeker //weide met vee bij dauw", P. A. H aasman (te Delft //verlangend uitzien", G. J. Derens „winter- gezigt", P. Lebret „herder met schapen" en Léon Herbo „in de sneeuw". Het schilderij van den heer Haasman was voorloopig reeds voor de verloting aange kocht, toen een particulier er beslag op legde. Reeds zijn vier schilderijen voorde verloting gekocht en is mun in gesprek over deu ver koop vau twee groote stukken. Prof Buys Ballot schrijft in het U. D. Voor den Nederlandsclien tocht, naar Diok- sonhaven bij gelegenheid van de internationale Poolexpeditie is nog met dankzegging ont vangen van do heer II. AT. A.G. f100. Voorts toezegging vau het, Prov. TJtr. Genoot schap f 500, van directeuren van Teyler' s Stichting f 500 In Amsterdam en van enkele anderen per sonen heeft prof. Kan ook meer dan f 1000 inschrijvingen voor mij ontvaugen. Belangstellenden in de verschillende ste den, die bereid mochten zijn, zich eenige moeite daarvoor te geven, zal ik zeer dank baar zijü, zoo zij de moeite wille nemen zich bij briefkaart bereid te toonen, in hun woon plaats en bij hun bekende toezeggingen en dadelijke giften voor boveugenoemden Pool tocht in te zamelen. Dan zal ik hun eenige circulaires toezenden, waarin het plan nader ontvouwd wordt. Men schrijft uit Nieuwediep De visclihandel ondergaat voortdurend ver betering. Het aantal handelaars in visch ver meerdert, terwijl de anderen firma's zich be ijveren. haar handel te verbeteren. De maat schappij Neptunus heeft een ijsmachine doen vervaardigen, zooals die iu ons land nog niet schijnt te worden gevondendoor middel van deze machines vormt het water zich in korten tijd tot ijs, waarin de visch bewaard wordt, ten einden, ook bij geringe of geen vangst, steeds versche visch te kunnen leveren. Daar zich aan boord van Zr. Ms. opleiding schip Anna Poulowna een geval van rood vonk heeft voorgedaan, zullen voorloopig geene overplaatsingen op- of van dit vaar tuig plaats hebben. De verwisseling van de jongens aan boord van het instructie vaartuig Castorwelke bodem eerstdaags te Amster dam zal binnenvallen, is in verband daarmede tot nader uitgesteld. Uit Maastricht wordt gemeld: In den jongsten tijd is het hier herhaal delijk voorgekomen, dat personen, die te water gingen of in 't water geraakten, daarbij liet leven verloren. Door deze veelvuldige on gevallen is de behoefte aan een zwem- en badinrichting sterk op een voorgrond getre den; men vraagt zich af, of wel al die onge vallen zouden hebben plaats gevonden, in dien de verongelukte personen of zij, die bij die ongevallen aanwezig waren, hadden lee- ren zwemmen. Maar ook afgezien daarvan acht men het niet verantwoord, dat voor de vele fabriekarbeiders alhier geen gelegenheid bestaat zich te baden anders dan met gevaar van door den sterlreu stoom der Maas te wor den medegevoerd of in de diepte van liet kanaal te zinken. Gaarne zou men derhalve zien, dat in het belang van 't algemeen de stedelijke regeering ziek de zaak aantrok en een bad- en zweminrichting in het leven riep. Zij zou de burgerij hierdoor zekerlijk een gvooten dienst bewijzen. Uit Enschedé wordt geseind, dat do groote stoomspinnerij vau de heereu v. Heek en Co. totaal is afgebrand. Ten één uur tien minu ten gisteren middag is de brand begonnen en kwart véér twee stortten dak eu vloeren in. Daar hierdoor de vlammen niet meer uit sloegen kon de brand beperkt worden. Het gebouw lag binnen de stad, maar afgezon derd van de machinekamer, die men nog hoopt te redden. Een nabijgelegen weverij dezelfde firma bleef behouden, maar een andere weverij dier firma is mede verbrand. Twee honderd arbeiders zijn zonder werk. Alles, behalve de machinekamer, was ver zekerd bij verschillende maatschappijen, on der audeien bij de Muagdeburger. Alle arbeiders zijn langs een brandvrije trap gered. Geenerlei persoonlijk ongeluk is vooralsnog na onderzoek ontdekt. Een tallooze volksmenigte, blijkbaar diep verslagen, was op de been, en men zag overal weenende vrouwen. Twee van de eigenaars der fabriek ware11 met den gresleden op een uitstapje naar Bent- lieim. N. R. Ct. In de nabijheid van liet "Volkspark te En schede is een tent geplaatst, waar sterke drank te bekomen is. De heeren fabrikanten te dier stede en Lonneker, geloovende, dat op deze wijze het park niet aan zijn bestemming zoude beant woorden, hebben in een biljet, dat in de fa brieken is aangeplakt, hun arbeiders vriende lijk verzocht niet in die tent te treden. Aan dit verzoek hopen wij dat door de fabriek arbeiders getrouw zal worden voldaan. Het bedoelde biljet is van den volgenden inhoud: Wij noodigen onze arbeiders vriendelijk doch dringend uit, om de lent, die op het terrein voor het Volkspark geplaatst is, eu waar sterke drank zal te krijgen ziju, niet te bezoeken en dus de speculatie van eenige in woners van Hengelo, die, in strijd met de bedoelingi. a van den stichter van het Park, het gebruik van sterken drank onder heil schijnen te willen aanwakkeren, te doen mis lukken. „De gezamenlijke fabrikanten van En schede en Lonneker." Tubantia Het onweder van Dinsdagavond heeft ook verschrikkelijk gewoed in den zg. Achterhoek van Gelderland. Te Lichtenvoorde is een ge deelte van het station vernield én in het ba gagebureau zijn ramen en kozijnen wegge slagen. Alvorens boven de residentie'los le breken, outlastte het zich, omstreeks vijf uur, boven Steenwijk, waar liet vergezeld ging van een hagelbui zoo lievig, rils maar zelden door ie mand beleefd is. De liagelsteenen lagen op den weg zoo dik dat hij geheel wit waszij hadden de grootte van knikkers; de schade hierdoor aan de veldgewassen veroorzaakt is dan ook zeer belangrijk, want alles is nage noeg verpletteid, JArme landbouwers van bet land van Altenal Te 8 uren sloeg de bliksem te Nieuwe-Pe- kela in den stoemhoutzaagmolen van den lieer H. P. Geertsema; de molen is geheel verbrand met een aanzienlijken voorraad hout. Ook te Utrecht werd een molen getroffen en zwaar beschadigd. Iu de gemeente Voorst werd een landbou wer door bet hemelvuur getroffen, men hoopte hem in het leven te behouden. Behalve de bovenvermelde ernstige feiten vinden wij nog tal van berichten vermeld om trent inslaan van den blikeem in huizen, schuren en boomen, als omirent het dooden van vee in do weide. Successivelijk toch heeft het zware weer dien avond boven ons geheele land gewoed. Ook is de bliksem le Zuilichera 's avonds ongeveer 10 uren ingeslagen bij den herbergier C. Hooijkaas. aan den Heidijk; heeft eenige glazen verbrijzeld, schilderijen van den wand geslagen, een beschot beschadigd eu aan het dak eenbegin van brand doen ontstaan, die echter gelukkig geen verderen voortgang heeft gehad. Te Gorinchem sloeg de bliksem in eene herberg, doch zonder merkbare schade te ver oorzaken. Ook in de provincie Groningen heeft het onweer van Dinsdag schade aaugericht. Ten liy2 ure brak er, door liet inslaan van den bliksem, brand uit in de boerenplaats van O Wieringa le Klein-Harkstode, ge meente Slochteren, terwijl al de huisgenoo- ten sliepen, behalve een broeder van den eigenaar, die, juist bijtijds wakker geworden, nog even in staat, was om zijne familie te wekken. Zoo goed als naakt vlaehtten zij van bed af uit het huis, waut men had den tijd niet zich te kleeden, Totaal alles een partij stroo, een paar zwijnen en eenige hoen. deren eu kiekens in cluis is verbrand. Zoowel de roerende als de onroerende goede ren waren, ofschoon vrij laag, geassureerd. Te Nieuwe Pekela werd de houtzaagmolen van den heer Geertsema getroffen en eene prooi der vlammen met een massa gezaagd bout. Wederom is aan onze te Parijs toevende landgenoote mej. Alida Stolk een eervolle on derscheiding te beurt gevallen. Het Pran- sche gouvernement hééft nl. een door haar in den Parijschen Salon geëxposeerd schilder stuk voor een der Museums aangekocht. Men schrijft uit 's Gravenhage Yrijdag middag bemerkte een schippérs- vrouw, die op een vaartuig aan den Zuidwal bezig was goed te spoelen, tot haar grooten sclu-ik, dat haar dochtertje, 't welk voor eenige oogenblikken bij haar liep, was verdwenen. Zij riep„Mijn kind ligt in 't water waar op de vader, die zich mede op het dek bevond, onmiddellijk in de gracht sprongen de vol doening mocht smaken, de kleine van een wissen dood te redden. De heer A, B. Geels, te Arasterdam, heeft aan het rijk, ten behoeve van het Neder- landsch Museum van Geschiedenis en Kunst, teu geschenke aangeboden een schoorsteen betimmering, ia eiJrenhout, van het einde der 17e eeuw- Den ln Juni a. s. zal een detachement, ter sterkte van 1 sergeant, 3 korporaals, 1 tam boer en 26 soldaten, onder bevel van den 2n luit. Buekers, voor den tijd van drie maanden naar Veenhuizon worden gedetacheerd, ter wijl het aldaar nu gestationeerd detachement van gelijke sterkte, onder bevel van den 2n luit. Bernelot Moens, dan naar Groningen zal terugkeeren. De runmolenaar W., te Barneveld, had eergisteren het ongeluk, terwijl hij de schuif voor het scheprad wilde verzetten, tussclien het rad van den watermolen te geraken, waar op hij mee naar de diepte ging en een paar malen in het rond werd geslingerd. Geluk kig werd hij door de sterke strooming weer op het droge geslingerd; hij had slechts eenige wonden aan het hoofd bekomen, die niet ge vaarlijk worden geacht. Naar men verzekert, is de politie te Barneveld de personen op het spoor, die den heidebrand veroorzaakt hebben welke véór enkele weken nabij Kootwijk groote schade heeft aangericht. Reeds moeten zij bekend hebben wat droge heide opgezocht en aange stoken te hebben en zich, toen er in een oogenblik een groote uitgestrektheid ver brand was, ton spoedigste verwijderd te heb ben. Jongstleden Zondag avond ontstond te t Hilversum, door een onbeduidende oorzaak, twist tussclien twee personen, welke zoo hoog

Vlissingse Courant | 1872 | | pagina 6